P. J. Zuid - Geluid P.J.Z.-WEEKEND Een tweede serie in- V.S. Jongerenaktiviteiten 14 Onder redaktie van: H. A. HARDERWIJK TIJDENS het P.J.Z.-weekend op 7, 8 en 9 januari a.s. op ,,Het Putven" te Chaam houden we leden en bestuursleden van de P.J.Z. met hun eventuele echtgenoot, verloofde of vriend(in) ons bezig met een 3-tal belangrijke zaken n.l.: diskussie mime in bewegingsexpressie kreatief gebruik bandrekorder Een weekend waarop je kennis maakt met een aantal technieken, die je later in je afdeling toe kunt pas sen. Daarnaast biedt het weekend nog volop gelegenheid tot sfeer, gezelligheid en ontspanning. Dit alles iin een prachtig bosrijke omgeving enkele kilometers ten zuiden van Breda. Aanvang weekend: vrijdagavond 20.00 uur. Kosten: 10,p.p. Reiskosten worden vergoed! Opgave: zo spoedig mogelijk, doch uiterlijk vóór 4 januari 1972 bij het P.J.Z.-secretariaat. Je dient zelf te zorgen voor lakens en slopen of slaapzak. Heb je leuke grammofoonplaten neem ze meel! draag zoveel mogelijk sportieve kleding! Voor nadere informatie kun je terecht bij je afd. sekretariaat of het P.J.Z.-sekretariaat. MOMENTEEL rit ik in Washing ton D.C. en het is november Hr|i|/|/pn 197 Het IFYE-Programma is afge- Ul U l\ l\ C11 lopen en nu begin ik mijn eigen IIif rip tour 111 de Verenigde Staten, Cana- U11 UC da <>n Mexico. Ik denk daar zo'n da en Mexico. Ik denk daar zo'n maand of drie over te doen. Na mijn eerste verslag over mijn be levenissen in het kader van het IFYE-programma, volgt hier een tweede deel. TVE tweede helft van het programma verbleef ik U voor 2 V-2. maand in Oregon. Deze staat is 7 x zo groot als Nederland en herbergt in zich alle variëtei ten die een landschap hebben kan. Ik had het goed getroffen dat de organisatie me daar heen had ge1 stuurd. Het is een erg mooie staat. Het fijnste voor mij was de oceaan, een machtige zee met een enorme branding, hoge golven en behoorlijk koud. Op elk punt aan de kust vind je een ander schouwspel. Ore gon heeft zandstranden, baaien, rotsen en een hele boel „driftwood" langs de kust. Je ziet er veel kleu rige vissersdorpjes met de geur van zout. Er is over heerlijke zalm, die gerookt en met een glas bier erg goed smaakt. Iedereen begrijpt al hoe geweldig dit voor mij was. Langs de kust loopt van noord naar zuid de Coast- range mountain, die maakt dat de zeemist vaak bo ven de stranded blijft hangen, een groot mistig na deel Achter de coastrange ligt de Willanette-val- ley, de streek waar de grootste groep van de bevol king (totaal 2 milj.) leeft. Het is een vruchtbare val ley met melkvee, schapen en vooral veel boomgaar den, groente en graszaad. Er zijn ook nog andere produkten zoals hazelnoten en hop. Achter deze val ley liggen de Cascade-mountains, waarin sommige der hoogste toppen van de V. S. zijn. De hoogste top in Oregon is Mount Hood en is ongeveer 4000 m hoog, met de eeuwige sneeuw op de top. Een der populair ste sporten is, naast skiën, het „hiken" d.w.z. met de rugzak op de nek de bossen en bergen in. Variërend van een halve dag tot enkele weken. Achter de Cascade komen de vlakten, de uitgestrekte heuvels met niets erop. Of laat ik zeggen dat er altijd wel een soort struikgewas te vinden is. Het dunbevolkte deel van Oregon is een uitstrekte vlakte met graan en mestvee. Maar dit is ook het deel waar de „cowboys" te vinden zijn. En waar in elke plaats een rodeo gehouden wordt, met in Pendleton één der bekendste van de V. S. MIJN programma bracht me te laat in dit oostelijk deel voor de rodeo's, dus moest ik het met de verhalen doen. Op de „State Fair" in Salem zag ik nog iets van een rodeo. Zo'n State Fair is een gebeur tenis waar onze Zeeuwse landbouwtentoonstellingen bij in het niet vallen, maar alleen wat betreft de kwantiteit. Ik was er 2Vz dag en had dus de tijd om rond te kijken. Je vindt er: diverse eettenten, maar geen poffertjes! paarderaces, horseshows en een rodeo; 4H wedstrijden en tentoonstellingen; commerciële stands met caravans, landbouwwerk tuigen, enz.; demonstraties van muziek, Indianendansen, pop- pekast. Deze State Fair duurt dan ook 10 dagen. Mijn verblijf in Oregon was heel anders dan dat in Kentucky. Hier had ik 6 gezinnen, waar ik maar een week tot 10 dagen bleef. Al mijn families woon den „in town". Niet één had een bedrijf. Wel bezocht ik verschillende bedrijven. Eén familie nam me mee op een campingtrip in de staat Washington, o.a. naar Seatle en verder noord waarts; langs de Peninsula, vol met eilanden en langs de kust afzakkend terug naar Oregon. Washington vindt men Long Beach, een vlak strand van zo'n 65 km lengte, waar auto's toegestaan zijn. Dus crossen maar. Bij Astoria ligt een 5 km lange brug over de Het voordeel van mijn verblijf in „town-families" was dat ik meer in de gelegenneid was om anaere dingen van het leven in de V. S. te zien. Ik bezocht veel mensen uit het sociale werk, de gezondheidsor ganisatie, uit de contact-centra voor jongeren en de plaatselijke service centra's, enz. IK zag vooral een ander stukje V. S. toen ik „mi- grant-camps" bezocht, waar de „mexican-ameri- cans" wonen, wanneer ze in de zomertijd in Oregon komen werken. In Portland zag ik de „negerbuurt" met alle dichtgespijkerde etalages van winkels, wat geen leuke aanblik is. Ik heb geprobeerd zoveel mo gelijk te praten en te horen over de achtergronden en hoe en het wat van deze stukjes Amerika. De mensen die in deze buurten leven en wonen zijn Amerikanen, minstens 150 jaar maar de verschil len met „white" Amerika zijn tè opvallend om er langs te lopen en er niet aan te denken. Natuurlijk zijn er ook „white" Amerikanen die arm zijn, zowel als er ook welgestelde negers en mexican-americans zijn. Maar in 't algemeen is de andere kant meer zichtbaar en merkbaar. Ik ga nu niet verder in op het hoe en wat en hun toekomst. Het is mogelijk om er uren over te praten en te discussiëren. Daarbij komt dat ik nog maar een heel klein stukje van deze situatie heb gezien. MU iets heel anders; één van de fijnste dingen die ik gedaan heb was op de dag dat ik uit „logging" ging. Sorry voor mijn Amerikaanse uitdrukkingen, maar sommige dingen zijn er, van hieruit, beter in uit te drukken. Logging, d.w.z. de bossen in gaan en kijken naar en meerijden op enorme bulldozers, die zich als een soort „ploeg" door de bomen werken om WIJ WENSEN U ALLEN BIJZONDER PRETTIGE KERSTDAGEN EN EEN VOORSPOEDIG 1972 HET P.J.Z.-BESTUUR. FIJNAART De afdeling maakt zich momenteel gereed voor een tegenbezoek aan een plattelands jongerenafdeling in Oostenrijk. Deze 'Oostenrijkse groep was deze zomer te gast in Fijnaart. Het bezoek aan Oostenrijk vindt plaats van 29 januari t/m 5 februari 1972. De deelnemers staat een bijzonder interessant programma te wachten. Opgave voor deelname vóór 28 december 1971 bij: N. van Nieuwenhuijzen, Veerstraat 3, Standdaarbuiten, teL 01652-3239. De kosten, inclusief de reiskosten, bedra gen 350,—. WEST ZEEUWS-VLAAND EREN De afdeling organiseert op zaterdag 15 januari 1972 een grandioos P.J.Z.-bal in „Chez René" te Oostburg. Medewerking verlenen o.a. „The Estacado's" uit België. Lid of geen lid. Een ieder is van harte wel kom in „Chez René". Aanvang: 20.00 u. Entree: 3,-. De afdeling woont op 23 december 1971 een ope rette bij te Gent: Andere aktiviteiten: 29 januari 1972 toneeluitvoering te Oostburg. 18 maart 1972 een dropping. STUDIEREIS NAAR ENGELAND De P.J.G.N. organiseert een studiereis naar Enge land van 28 februari tot 6 maart 1972. De deelnemers brengen een 4-tal dagen door in Bedford (Essex) en de naaste omgeving van Bedford. De overige dagen worden in Londen doorgebracht. De kosten bedragen 250,p.p. P.J.Z.-leden krijgen hoogstwaarschijnlijk ƒ100,reduktie. Opgave zo spoedig mogelijk bij: P.J.Z.-sekretariaat te Goes (01100-5010) of het P.J. G.N.-sekretariaat te Den Haag (070-512541). de gezaagde stammen eruit te halen. Dat gebeurde die dag in de sneeuw en 't was een frisse en witte ge beurtenis. Steil tegen hellingen op en er weer af, dan het laden van de stammen op enorme trucks. Kortom een belevenis. Daarna bezocht ik ook de „houtfa- briek" waar het proces van „stam tot diverse plan ken" plaats vond. De twee voornaamste produkten van Oregon zijn: hout en zalm. Jammer genoeg was ik niet in de ge legenheid om zelf zalm te vissen. Oregon doet nogal Europees aan in gewoonten en leefwijze. Er wonen erg veel Skandinaviërs, Duitsers en zelfs Hollanders! De eerste twee groepen hebben éénmaal per jaar elk hun eigen festival. Ik Was één middag op 't Skan- dinavische festival en ik zag zeer Amerikaans lijken de vrouwen, maar gekleed in Noorse en Finse kleder dracht. Ze verkochten smorrebrod enz. Als je maar leut hebt. Ja en dan de mensen, ik vergat ze bijna, maar ze zijn er! En ik ontmoette vele, vele mensen in allerlei families en groepen, 'k Ging rond met mijn dia's en vertelde over Nederland voor scholen, vrouwenver enigingen, 4H clubs enz. Na 5% maand IFYE is het een soort herwonnen vrijheid om zelf rond te reizen, zonder dia's en zonder vragen te moeten beantwoor den. Maar het IFYE-programma geeft een vrij goede gelegenheid om een heel klein stukje V. S. te zien. Vorige week (na twee weken reizen door de V. S.) hadden we onze afscheidsbijeenkomst in het 4H cen trum in Washington. Tè kort. Want er waren behalve alle IFYE's ook PRYLE's (een ander programma spe ciaal voor countyagents) en dat maakte de groep zo'n 85 personen groot. Afkomstig uit 40 landen. Dit is iets bijzonders, dit is groots! Dit geeft een gevoel en een belevenis van een eenheid als wereldburgers. Slapen was er niet bij, want in deze 5 dagen wilde iedereen elke minuut gebruiken om samen te zijn. Samen met leeftijdsgenoten uit India, Nepal, Kenya, Philippijnen en noem maar op. Deze unieke situatie is geweldig, ook al is eA kri tiek bepaalde punten uit het IFYE-programma. Ik vond, althans voor mijzelf, dat deze slotbijeenkomst dè beste ervaring van deze 6 maanden is. Met groeten aan de P.J.Z.-leden, RIA GELUK. BIOLOGISCHE BESTRIJDING ZIEKTEN EN PLAGEN DEEDS viel het woord „geïntregeerde bestrijding". Men verstaat daaronder het toepassen van ver schillende bestrijdingsmethoden tot één goed werkend geheel m.a.w. zoveel mogelijk natuurlijke methoden. Als men daarmede niet uitkomt dan noodgedwongen aanvulling met chemische middelen, maar dan zó, dat de laatste „selectief' werken. Dus bijvoorbeeld niet tevens de natuurlijke vyanden van andere ziek ten of kwalenaanstichters doden. Geïntregeerde be strijding kan alleen plaats vinden na een uitvoerig en soms langdurig onderzoek in proeftuinen. Behalve chemische middelen heeft de wetenschap nog andere pijlen op haar boog, want de biologische •bestrijding behoeft niet beperkt te worden tot de vogel- of insectenwereld, maar ook de bacteriën kun nen te hulp geroepen worden. De Bacillus thuringien- sis produceert sporen, welke zeer giftig zijn voor rup sen, terwijl andere dieren hiervoor ongevoelig zijn. Dit middel is in de handel en de laatste tijd sterk ver beterd. Het heeft een tijdelijke werking net als de tot dusver gebruikte insecticiden tegen rupsen. Men neemt voorts proeven met de z.g. genetische metho den (beter bekend als steriele-mannetjes-methode), met lokstoffen (werken zeer „selectief" waarmede bedoeld wordt dat er slechts één bepaald soort dat men op het oog heeft mee wordt bestreden) en hor monen (waarbij de hormonen'huishouding van een bepaald insect in de war wordt gestuurd met zijn eigen hormonen en het sterven moet). Maar op al deze terreinen moet nog veel arbeid worden verricht. Deze middelen tesamen in één programma vormen dus een geïntregreerd bestrijdingsschema". AP de duur zullen de z.g. breedwerkende bestrij- dingsmiddelen zo weinig mogelijk meer toege past worden omdat men dan naast de vijanden, wel ke men vernietigen wil, ook de vrienden doodt. Nog geen aandacht is in dit overzicht geschonken aan de vogels als natuurlijke bestrijders van ongewenste boomgaardbezoekers. Toch wordt daaraan ook wel degelijk de nodige aandacht geschonken. In hetzelfde proefbedrijf te Lienden heeft n.l. de heer Sommeyer, een Utrechtse student, twee jaar achtereen het ge drag gevolgd van de mezen. Hij kwam daarbij tot de slotsom dat de in appelboomgaarden broedende me zen enorme aantallen rupsen verdelgen, al mag men nooit verwachten dat zij alle rupsen zullen opruimen. Er zal voortgegaan worden met dit onderzoek ten einde vast te kunnen stellen in hoeverre mezen in een geïntregreerde bestrijdingsmethode passen. Het zal na dit alles duidelijk zijn dat het begrip „biologische ongedierte-bestrijding" nog veel meer omvat dan alleen de zorg voor een fruittuin, maar ook een rol speelt in de kassen van de groentetelers, in de akkerbouw (denk aan veldmuizenplagen, vogel- overlast e.d.) en zelfs in de strijd om de gezondheid van de mens (bestrijding van de malaria-mug, van huisvliegen b.v.). We moeten afstappen van de fatalistische opvatting dat „er toch niets meer aan te doen is en dat we moe ten spuiten om in leven te kunnen blijven". Het staat gelijk met de even afkeurenswaardige houding wel ke blijkt uit de bekende uitdrukkingen: „Het zal onze tijd wel uitdienen" of „Na ons de zondvloed". Zulk een houding is mensonwaardig omdat men zich mede verantwoordelijk behoort te voelen voor de wereld welke wij aan ons nageslacht achterlaten. SLOB.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 14