UIT DE PRAKTIJK Rond de Schelde Heeft zelf aardappelsorteren zin Afzet vraagt nu nog de volle aandacht KORTE WENKEN CHV tegen Cebeco 9 Ook in WEST ZEEUWS-VLAANDEREN is het werk op de akkerbouwbedrijven weer goeddeels ach ter de rug. De wintermaanden staan voor de deur. Voor de veehouder betekent dit de stalperiode met veel tijd besteden aan het voeren en verzo'rgen van het vee. Voor de akkerbouwer houden deze maanden een minder drukke tijd in. Het onderhoud en repara tie van de landbouwmachines, vooral de grotere oogstmachines vraagt nogal wat tijd. Toch Vragen verschillende boeren, vooral met vreemde arbeids krachten, zich af of zij ook op andere wijze hun tijd rendabel kunnen besteden. Het zelf maken of mee helpen aan de bouw van een vorstvrije ruimte in de schuur voor aa'rdappel- of uienopslag is reeds door veel akkerbouwers uitgevoerd en geeft ook een nut tige en rendabele besteding van wint'eruren. Het zelf of met enkele bedrijven gezamenlijk sor teren van aardappels wordt in ons gewest weinig- meer toegepast. Toch is er naar onze mening wel de nodige mankracht op de bedrijven voor beschikbaar. Het zou dan ook zeker de aandacht verdienen om dit eens nader te onderzoeken of hier mogelijkheden lig gen, eventueel in samenwerking met eer. handelaar of coöperatie. In andere gebieden van ons land wordt Op WALCHEREN is het nu met de werkzaamheden op het veld vrijwel gebeurd. Een enkel perceel moet nog worden geploegd. Na de vele regen is de grond weer wat droger geworden nu ihet water wat doorge zakt is. Er kan nu weer goed ploeg werk geleverd worden. We hebben gezaaid, verzorgd en geoogst. Ons rest nog slechts één zorg; dat is die van de afzet en met name die van de aardappelen en uien. Vooral de resultaten met de uienpool zijn zeer twijfelachtig. Het is toch wel onbevredigend dat het risico bij deze pool vrijwel geheel voor rekening van de deelnemen de telers komt. Wij kunnen dit helaas niet anders zien. Zien we het verkeerd dan vernemen we dat graag, maar dan goed voorzien van argumenten. Liefst geen verwijten over en weer! Wij vernamen dat er ook wordt gezocht bij de par ticuliere handel naar een kontraktvorm waarbij het risico verdeeld wordt tussen teler en afnemer. Wan neer hiervoor een aanvaardbare oplossing wordt ge vonden is dit aantrekkelijk en zeer toe te juichen. Het voortbestaan van uien-teler en afnemer kan er door verzekerd worden. En hiermee zijn beide par tijen gediend. Uw rubriekscihrijver wilde dit in zijn laatste arti keltje van dit jaar nog graag even kwijt. Hij heeft in deze rubriek ook wel eens gepleit voor de oprichting dit immers wel met succes uitgevoerd. De winter maanden betekenen ook veel vergaderingen en bij eenkomsten van onze organisaties en verenigingen. Het is juist daar waar wij met onze problemen op tafel moeten komen en over de situatie in de land bouw, zowel technisch als bedrijfseconomisch van goede informatie op de hoogte kunnen komen. De wintermaanden zijn ook bij uitstek geschikt om het eigen bedrijf eens in zijn geheel te bezien, vooral op financieel-economisch gebied. Is mijn bedrijf wel van voldoende omvang of is de opzet zodanig dat daaruit ook in de nabije toekomst een redelijk inko men te (halen is? Het zijn vragen die velen zich stel len! Laat uw bedrijf eens „doorlichten" door deskun digen van b.v. de landbouwvoorlichtingsdienst. Sa men kan dan gezocht worden naar die bedrijfsopzet die het beste voor uw bedrijf past. Iedere zelfstandige ondernemer denkt immers vooraf aan allerlei be drijfseconomische problemen, misschien onbewust. Om al deze gedachten meer geordend eens op papier te zetten vraagt enige vaardigheid, waarmee de be drijf svoo'rlichter in uw gebied U gaarne behulpzaam zal zijn. van een uienpool. Tot op heden is hij in zijn verwach tingen teleurgesteld. In het belang van de telers is een goed afzetapparaat van het allergrootste belang. Ook wat de aardappelen betreft komt er wat meer be langstelling voor kontraktteelt zowel van de zijde van de telers als van de afnemers. Hopelijk kan dit ook een basis zijn, waarop het mogelijk is aardappe len te blijven telen en waarbij het prijsrisico zoveel mogelijk gelijkelijk verdeeld wordt. We willen dit artikel beëindigen met de wens dat de zorg om de afzet van deze produkten wat minder wordt. Met de beste wensen voor goede feestdagen en een goede jaarwisseling willen we dit laatste ar tikel van dit jaar beëindigen en willen we ook de scheidende en nieuwe algemeen voorzitter van onze ZLM veel goeds toewensen. Deze week bracht een oude vriend uit Den Haag ons onverwachts een bezoek. Na de kabinetsformatie heeft hij weer een nieuwe patroon gekregen en ondanks de 'bezuinigingen lijdt hij nog aan corpulentie en wordt met pillen in balans gehouden. Na de kennismaking was zijn eerste vraag of ik al aan mijn winterslaap doendie was. Prompt heb ik hem even voorgerekend over hoeveel vrije dagen hij beschikt. Zijn totaal beloopt ruim 140 dagen en valt er dan nog wat te zeggen als bij een boer in de maand december de boog niet al te strak gespannen staat? Verder heb ik hem bedrijfs-economisch even uit de doeken gedaan, dat bij deze uitzonderlijke lage uien- en aardappelprijzen de moeilijkheden legio zijn en dat de personeels- en machinekosten onevenredig stijgen. On danks de stijgende werkeloosheid in ons land neemt de spanning en de drukte op onze bedrijven steeds maar toe. Half december hebben we weer onze eerste vergade ring van de vereniging van bedrijfsvoorlichting. Bij mon de van de bedrijfsleider van de proefboérderij de Rust- hoeve kunnen we dan vernemen wat de uitslagen van de aldaar gelegen proefvelden geweest zijn. In de afgelopen zomer hebben we tijdens een excursie deze proefvelden gezien en we zijn thans vooral nieuwsgierig naar de meeldauwbestrijding in de granen, de stikstofgift aan de tarwe en die rijenafstand van 75 cm in de suikerbieten. De wetenschap is op deze wijze druk doende nieuwe systemen te bestuderen en het is voor ons van belang hiervan kennis te nemen. De moderne aardappelteelt is reeds jaren een studieobject geweest en we zijn nu in staat dit gewas helemaal machinaal te runnen. Nu we zover zijn dreigt er een overschot te ontstaan en produ ceren we al ver onder de kostprijs. Deze ontwikkeling past ons niet en het zou bepaald heel goed zijn om in een gespreksgroep met collega's eens door te praten welke plaats we die aardappel in ons bouwplan moeten geven. Pas geleden hebben we vernamen, dat het doodspuiten van aardappelen een kans loopt om vervangen te worden door „dood-stomen". Ook wegbermen kunnen op deze wijze behandeld worden. Verder is de ontwikkeling van toediening met de sproeimachine van vloeibare kunst mest al in een ver gevorderd stadium. Hierdoor krijgt het zelf in bezit hebben van een eigen sproeimachine nog meer betekenis. Bij een sproeimachine hoort echter weer kennis van ziekten en plagen en van diverse chemische middelen. Het is daarom van belang om de Zeeuwse Spuitdag op 7 januari a.s. te bezoeken. Daar krijgen we een opsomming van wat chemisch verantwoord is. Buur man heeft dit voorjaar terwijl hij bezig was met een loupe in de erwten bladrandkevers te zoeken de pech gehad, dat zo'n beestje in zijn keel vloog. Medisch ingrij pen bleek direct noodzakelijk, maar als buurman op dat moment geweten had, dat niet de kevers de schade ver oorzaken, maar haar larven in deze de boosdoeners zijn, dan had hij zich niet zo ongerust behoeven te maken. Het bewijst weer, dat een boer op alle fronten goed thuis moet zijn en speciaal ook aan zijn eigen „milieu" aan dacht moet kunnen schenken. C.A.R. Zevenbergen DE TEELT VAN KORRELMAIS is gemakkelijk en vraagt niet veel arbeid. Een goede opbrengst is 7.000 kg droge mais per ha. Na aftrek van de direkte kosten blijft er bij een vrijs van f 34£0 ver 100 kg nog on geveer een saldo van 1.150,ver ha. Dit jaar was de gemiddelde korrelopbrengst op de klei rond 6.200 a 6.500 kg per ha. UIT HET SALDO ZULT u de conclusie kunnen trek ken dat korrelmais weinig bijdraagt tot verhoging van het inkomen en u kunt het gewas vergelijken met b.v. zomer gerst. De hoeveelheid droge stof van het stro bedraagt ongeveer 6.000 hg per ha dat als een welkome aanvulling van de organische stofvoorziening kan wor den beschouwd. Of korrelmais dus in uw bedrijf past zult u zelf moeten uitmaken. HET VERBOUWEN VAN gewassen op kontrakt komt veel voor en zal in de toekomst nog verder toe nemen. In een kontrakt moeten de rechten en plichten van beide partijen voldoende duidelijk zijn omschreven en de mogelijkheid van arbitrage bij geschillen zijn ingebouwd. Toch blijft een kontrakt een zaak van wederzijds vertrouwen, diat ieder die het afsluit, ook zal moeten opbrengen. ALVORENS ALLERLEI gewassen te gaan telen is het zaak eens even te rekenen wat de opbrengst is, wat de kosten zijn en wat er na aftrek van deze kosten aan saldo overblijft. Bent u niet voldoende op de hoogte met het te telen gewas, informeer dan eerst naar de mogelijkheden van de teelt, de opbrengsten, kosten en alle andere zaken die van belang zijn. DE WERKZAAMHEDEN op het akkerbouwbedrijf zijn deze herfst vlot verlopen. Heeft u alle winter tarwe al gezaaid of heeft u nog plannen een perceel tje te zaaien? Wintertarwe komt bijna altijd beter uit de bus dan zomertarwe door een hogere opbrengst. Zo u dus nog kansen heeft in de maand december, benut die kans! VERSCHILLENDE GRASLANDPERCELEN op zandgrond hebben een tekort aan koper en kobalt. Door nu koperslakkenbloem te strooien, kunt u deze tekorten opheffen. Met een gift van 3 a 400 kg/ha is in de meeste gevallen de koper- en kobaVtvoorziening weer voor drie jaar veilig gesteld. Na het bemesten enkele weken wachten alvorens te beweiden. WIE DE JEUGD HEEFT, heeft de toekomst, geldt ook voor de veestapel. Plaats pasgeboren kalveren daarom in een fris en tochtvrij hok. Ook een vitaminestoot is erg belangrijk en kost maar enkele centen. Reinig regelmatig het voederbakje, want voederresten schim melen gemakkelijk, waardoor al menig kalf ziek is geworden. ALS DE BENZINEMOTOR van de melkmachine niet meer gebruikt wordt, geef deze dan nu een goede onderhoudsbeurt. Als reparaties nodig zijn, wacht daar dan niet mee tot het voorjaar. Ververs de olie, schroef de bougie uit en giet wat olie in de cilinder. Deze handelwijze kan u in het voorjaar veel moeite en kos ten spdren. De Coöperatieve Handelsvereniging N.V. van de Noords brabantse Christelijke Boerenbond heeft de handschoen opgenomen, die de Cebeco haar in het eigen werkgebied heeft toegeworpen. De CHV ondervindt in toenemende mate de gevolgen van de agressieve concurrentie op het terrein van de mengvoeders, die Cebeco, die de zakelijke belangen van de LBT (Land- en Tuinbouwbond) en de ABTB (Aartsdiocesane Roomskatholieke Boeren- en Tuindersbond) behartigt, haar aandoet. De CHV acht zich dan ook niet langer gebonden aan afspraken en is begonnen haar produkten buiten haai traditionele werkgebied te verkopen. Dat is donderdag meegedeeld op de algemene ledenvergadering van de CHV in Tilburg. Daar werd door opgemerkt, dat de CHV in het afge sloten boekjaar 200.000 ton mengvoeder meer produ ceerde dan in het voorafgaande jaar. „De grootste stij ging in Nederland en misschien wel in de hele wereld", aldus CHV-directeur dr. ir. H. J. Mathot. Ook dit jaar verwacht hij opnieuw een produktiegroei van bijna 11 procent. De vraag naar mengvoeders neemt nog steeds toe. De nieuwe fabriek in Den Bosch is gaan produceren, zodat aan die vraag ruimschoots kan worden voldaan en een overproduktie gedurende enige tijd niet uitgesloten lijkt. De heer Mathot verhulde niet, dat hij de algemene conjunctuurontwikkeling zeer zorgelijk vindt. De CHV heeft een betrekkelijk goed jaar gehad, maar als er zich niet snel veranderingen ten goede voordoen in de economische situatie, zou ook voor haar het tij wel eens zwaar kunnen worden. Hij vreest dat er voor de Nederlandse aardappeltelers heel zware tijden voor de deur staan. „Er voltrekt zich een aardappeldrama, omdat de Fransen hun enorme oogst tegen zeer lage prijzen aanbieden, ook aan de vaste afnemers van de CHV in het buitenland. Er kan niet tegen geconcurreerd worden". De Franse aardappel verdringt de Nederlandse. Dat geldt voor consumptie- en voederaardappelen. De toestand wordt nog verergerd, omdat Nederlandse aardappelhan delaren van de goedkope Franse aanbiedingen gaarne ge bruik maken. „Een desastreuze ontwikkeling, waaraan niet veel is te doen", aldus de heer Mathot. Ook anet de mais dreigt het mis te gaan. Er is een maisvloed op komst, omdat de Franse boeren steeds meer mais gaan verbouwen. Als ze daarmee doorgaan, zullen, er binnen de EEG maisoverschotten ontstaan. Maatregelen kunnen dan niet uitblijven.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 9