P. J. Zuid - Geluid i- WIST JE DAT Toneelwedstrijd P.J.Z. EUROPOORT D* Jongerenaktiviteiten 23 Onder redaktie van: H. A. HARDERWIJK de volgende personen zich opgaven voor de 4-weekse volkshogeschool-kursus van 329 januari a.s. te Bakkeveen of Eerbeek of Bergen: J. Baarends, A. Boogaard, A. Gorlee, J. C. de Groene, H. Hendrkise, M. d'Hooge, J. de Jonge, W. Kole, M. Nijssen, L. Noordhoek, H. Nousse, M. v. Strien, M. v. Sabben, C. P. v. d. Velde, H. J. v. d. Weele, A. Westveer; een nog grotere groep, waarvoor het ook zo goed zou zijn en die er ook de tijd voor hebben, zich nog niet heeft aangemeld; er uit Noord-Brabant in het geheel nog geen opgaven zijn ontvangen; dat wij ook niet weten, hoe dat komt, omdat er in de afdelingen en kringen en via de krant, INFO (ons informatieblad voor het afdelingsbestuur) uitvoerig over de 4-weekse is gesproken; het mogelijk komt, omdat verschillende PJZ-leden wachten op een duwtje in de rug van de kant van hun ouders; die ouders de 4-weekse op zijn juiste waarde kunnen beoordelen, omdat ook zij ruimschoots ge ïnformeerd zijn via de bond of de standsorganisatie; dat wij hopen, dat een groot aantal pa's en ma's hun zoon of dochter wanneer het even kan stimuleren tot het volgen van de 4-weekse, omdat de kursus probeert haar of hem een stem te geven, letterlijk en figuurlijk! I de kursus slechts 330,kost, maar dat je als PJZ-lid bovendien nog een subsidie in de kursuskos- ten ontvangt, die max. 50% bedraagt; je je rechtstreeks op kunt geven bij de volkshogeschool te Bakkeveen (01569241), maar dat je het telefonisch bij het PJZ-sekretariaat kunt doen. Bel tussen 08.30 uur en 17.30 uur telefoon 01100 5010. In de avonduren 0164037712. Voor nadere informatie, enz. eveneens de bovengenoemde num mers bellen. (Slot) Jullie doen waarschijnlijk weer mee aan de toneelwedstrijd 1972 van de P.J.Z. De jury is weer samengesteld en zij beoordeelt op dezelfde prettige wijze als in de voorgaande jaren. Het afdelingssekretariaat is op de hoogte van de benodigde in formatie. Je weet, dat de beste toneelclub haar winnende stuk opvoert tijdens het P.J.Z.-juweel op 26 februari 1972 in gebouw „Irene" te Willemstad. Zorg voor een 100 uitvoering. Dat is ook prettig voor je overige leden, hun ouders, en de donateurs en alle overige ge nodigden op jullie grote afdelingsavond. GETIJKRACHTEN EN AANPASSINGSWERKEN DE Nieuwe Waterweg die een eeuw geleden is ge graven, blijft een vrije vaarweg, zonder sluizen. Dit is een groot voordeel voor de scheepvaart. Een dergelijke rivier is echter tevens een uiterst gevoelig lichaam. Eb en vloed stromen uit en in, de kracht van de zee ontmoet de massa van het naar zee stromend rivierwater. Wie hier gaat ingrijpen, moet goed we ten wat hij onderneemt. Iedere verandering kan gro te gevolgen ihebben, die eerst zorgvuldig moeten wor den berekend. In opdracht van de Rijkswaterstaat wordt in de Waterloopkundige laboratoria te Delft en in de Noord-Oostpolder ieder onderdeel van het werk dan ook in modellen beproefd. Golf- en getij krachten worden daar berekend en mogelijke gevolgen van iedere ingreep worden voor zover mogelijk vastge steld. Eén van die gevolgeii zou kunnen zijn dat het zout gehalte in de river door de verdieping van de rivier mond en het graven van een 22 m diepe vaargeul gaat stijgen. Hiervoor is een oplossing gevonden in het vastleggen van de bodem van de Nieuwe Water weg. Dit om te voorkomen dat deze verder landin waarts zou gaan uitslijten. Het zoute zeewater, dat een hoger soortelijk gewicht heeft dan het zoete ri vierwater, zou dan over een uitgesleten bodem bij vloed gemakkelijker landinwaarts kunnen binnen dringen, met alle gevolgen van dien voor de drink watervoorziening en de landbouw. MATERIEEL VEILIGE NAVIGATIE IIIET baggeren van de vaargeul op zee, het bouwen van de havendammen, het maken van de defini tieve toegang en het vastleggen van de rivierbodem moet worden verricht in of nabij een van de drukste scheepvaartwegen ter wereld; meer dan 70.000 scheepspassages per jaar. Verstoring van de navigatie door de uitvoering van de werken moet zoveel moge lijk worden voorkomen. Teneinde stroomwijzigingen zoveel mogelijk te beperken worden de Noorder- en Zuiderdam min of meer gelijktijdig gebouwd en wordt tevens de definitieve toegang bij een bepaalde uitbouwlengte van de dammen opengesteld onder vrijwel gelijktijdige sluiting van de tijdelijke toegang. Voorts wordt de werkvaart zoveel mogelijk vrij van de normale scheepvaart afgewikkeld en geleid vanaf een speciale verkeerspost. In de uiteindelijke situatie voorziet de havenmond in een veilige navigatie met de modernste elektronische apparatuur. BOUW HAVENDAMMEN. |I\E Noorderdam moet in water van 18 m diepte worden opgetrokken. Op de bodem wordt een verhoging aangebracht, waarop een z.g. filterbed van grind en lichte stortsteen wordt gelegd. Daarop komt zwaardere breuksteen te rusten, die de kern van de dam vormt. Het geheel wordt afgedekt met beton blokken van 43 ton, die op het werkterrein worden gemaakt. De Zuiderdam komt op een minder diep liggende zandbodem te rusten. In die bodem wordt een geul gegraven die met grind wordt volgestort. De verdere opbouw geschiedt volgens het recept dat ook voor de Noorderdam geldt. De Zuiderdam is vele kilometers langer. Het meest zuidelijke gedeelte, dat begint bij het z.g.Brielse Gat zal alleen uit zand bestaan. Dit is mogelijk door de fauwe glooiing van de zeebodem ter plaatse. Hierdoor worden de zwaarste golven reeds vol doende gebroken. De zanddam gaat na ruim 4 km over in 'n stenen dam, die weer aansluit op een uit zand, grind en steen opgebouwde strandwal. De hoogte van de Zuider- en Noorderdam kan beperkt blijven tot 2 m boven N.A.P. Dit is voldoende om de golfslag onder alle omstandigheden te breken en de getijde- stroom op de juiste wijze te geleiden. Alle stortmate rialen worden vanaf het water gestort. aannemers hebben voor dit veeleisende werk in opdracht van het Rijk twee zeewaardige stort- vaartuigen van elk 1500 ton en 2 blokkenvaartuigen van elk 1200 ton laadvermogen laten bouwen. Boven dien zijn voor (het baggerwerk op zee een 4-tal sleep- zuigers in bedrijf, waarvan twee behoren tot de groot ste ter wereld. Sleepzuigers zijn machtige hulpmid delen om zowel op zee de vaargeul op diepte te bren gen als zeegrind te winnen en bestaande vaargeulen en havenbekkens op diepte te houden. De aanne mingsmaatschappijen die mede door talloze buitrn- landse opdrachten een enorme ervaring hebben, be schikken over het volgende arsenaal van baggermate- rieel: 61 stationaire zuigers, 24 sleepzuigers, 37 bag- gemolens, 222 bakken, 33 sleepboten en 14 drijvende pompstations. Het totale vermogen van al dit mate riaal overschrijdt de 350.000 PK's en is te vergelijken met de kracht van meer dan 350 zware lokomotieven van de N. S. STAGE IN FRANKRIJK Op 21 november j.l. ver trok ik naar Le Bosquel. Waarom? Wel om verschil lende redenen: Ik wil de Franse taal leren, weten hoe de mensen daar leven, werken en wonenen toegeven aan min of meer avontuurlijke gevoelens. En hoe zou ik daar beter de gelegenheid toe krijgen dan in een Frans gezin te gaan leven? Kijk, als ik straks als zelfstandig ondernemer in de landbouw werkzaam ben, dan is dit alles niet meer mogelijk. Toegegeven, het blijft een omstreden vraag in hoe verre je iets mist als je thuis blijft, dat is per individu verschillend, maar voor mijzelf geloof ik dat ik er veel mee kan winnen, niet direkt zichtbaar in mate riële zin, maar vooral geestelijk. Door de vergrote talenkennis wordt de mogelijkheid kontakten te leg gen met personen buiten ons land enorm vergroot. Vandaag kun je je nog met een schouderophalen afvragen: „Wat heb ik aan die vreemde taal?" Mor gen kun je hem hard nodig hebben. Door jezelf te verplaatsen in de situatie van men sen, die er een andere levenswijze op na houden, leer je automatisch te relativeren. En juist dat is vind ik zo belangrijk. Je gaat dan vanzelf de belangrijke zaken in het leven onderscheiden van de minder belangrijke. Kort om het is een belangrijke hulp bij het vinden van je levenshouding. Ik wil iedereen die de kans krijgt om een stage in het buitenland te maken, aanraden deze gelegenheid te benutten, ook al zul je er misschien andere dingen voor moeten missen. JOS AKKERMANS. KURSUS „JONGEREN EN LANDBOUWBELEID" Landbouwbeleid is meer dan aktueel voor jou als: jonge ondernemer aanstaande ondernemer (aanstaande) echtgenote op een bedrijf! Het gaat om je (jullie) toekomstige inkomen! "In deze kursusweek gaan we praten over: konsekwenties uitbreiding E.E.G. het „zweven" van mark en gulden en de in vloed daarvan op de prijzen van landbouw- produkten ruilverkaveling en EE.G.-struktuurbeleid. We gaan bovendien Z dagen naar Brussel om er met de mensen, die het voor ons uitmaken, te praten. Waar wordt de kursus gehouden? van 38 januari 1972 op „Ons Erf' te Bérg en Dal; van 1722 januari 1972 op de volkshogeschool „Ber gen" te Bergen (N.-H.). Kosten: ƒ100,- (P.J.Z.-leden betalen slechts ƒ50,-). Opgave: binnen nu en enkele uren bij het P.J.Z.- sekretariaat te Goes. Voor deelname gaven zich reeds op: Iz. Haartsen (Schoondijke) en W. Wiskerke (Kort- gene). NOORD-BEVELAND De afdeling houdt op vrijdag 17 december haar Sinter-Kerstavond in „De Korenbeurs" te Kortgene. Na een sfeervol dineetje een gezellig samenzijn, waar bij o.a. muziek aanwezig is. Mogelijkheden dus voor •een gezellige dans. De avond begint om 19.30 uur pre cies. In verband met de organisatie van het diner is het noodzakelijk, dat men zich van te voren opgeeft bij: Cobi van Maldegem, Provincialeweg 8, Kortgene (01108-361). Op dif adres eveneens nadere informatie te verkrijgen over de kosten van deelname. Vrienden, vriendinnen, introducé's, enz. zijn eveneens van harte welkom. GOES Moeten we als landbouwer ons gifkastje voor al tijd op slot doen De kunstmest op de coöperatie laten liggen? Werken we op dit moment aan onze eigen ondergang? De P.J.Z.-Goes belegt op 14 december a.s. in Hotel „De Caisson" te Biezelinge een gespreksavond over dit onderwerp, waaraan o.a. medewerking wordt ver leend door de heer M. Guépin, bedrijfsleider van het Hydro-Biologisch landbouwbedrijf „Loverendaele" te Serooskerke (W.). De avond begint om 20.00 uur pre cies. Een belangrijke avond voor jou Er komen steeds meer stemmen, die erop wijzen dat we de ver keerde kant op gaan met ons huidige systeem van ongelimiteerd kunstmest-strooien, bespuiten, enz. Wat is waar? Wat is overdrijving? Hebben zij een vooroordeel of heb jij een vooroordeel? OOST ZEEUWS-VLAANDEREN De grote ontspanningsavond van de PJZ Oost Zeeuws- Vlaanderen vindt plaats op vrijdag 17 december 1971 in „De Halle" te Axel. Aanvang: 19.30 uur. Een gevarieerd programma met o.a. een optreden van het cabaret Peter de Boer (bekend van Spotlight '71 te Roosendaal), de toneelklub met de opvoering van het blijspel „Vader gaat op stap" en na afloop hiervan een bal m.m.v. The Wil liams. Een interessant programma voor jong en oud. Entree: leden en donateurs 2,—, niet-leden 4,

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 23