Afscheid Ir. J. Prins als voorzitter van de ZLM 15 der een stuk werk ligt om ook in de toekomst aan verder te werken. Tenslotte dankt de heer Prins de heer Van Beekom voor de kontakten en de samenwerking betreffende de zaken die gezamenlijk geregeld konden worden. Bijzonder plezierig op dit niveau met het streven naar een gezamenlijke aanpak. (Vervolg van pag. 5) ZLM lag het accent op de produktie en in Uw nieuwe funktie op de afzet van produkten in landelijk ver band. Tegen die achtergrond is dit afscheid dan ook goed en mogen we van U nog heel veel verwachten, aldus de heer Van Beekom. Wij hebben U leren ken nen als een hafde en felle pleitbezorger van de land bouwbelangen, waarbij U een stuk menselijke bewo genheid bezat, die U sierde. Hierbij memoreerde spreker de moeizame en moeilijke onderhandelingen over de regeling voor de zogenaamde 'Sloeboeren. De heer Van Beekom dankte de heer Prins tot slot voor de prettige wijze waarop regelmatig op infor mele wijze konstruktieve gesprekken konden plaats vinden en wenste hem met z'n gezin voor de toe komst alle goeds toe. AFSCHEIDSWOORD IR. J. PRINS jlYE heer Prins dankt de heer Becu voor zijn vrien- delijke woorden en mede het bestuur voor de materiële blijken van waardering voor de jaren die hij voor de ZLM heeft, gewerkt. Mede namens zijn vrouw dankt hij voor de haar aangeboden bloemen. Zich tot de Commissaris der Koningin richtend zegt de heer Prins inderdaad altijd te hebben gestreefd naar het zoeken van oplossingen. Indien daarbij wel eens de indruk gewekt is dat een en ander wel fel kon overkomen is deachtergrond daarvan altijd ge weest het zoeken naar harmonie. Wellicht moet eerst Scheidende voorzitter Ir. Prins onderstreept door het aanbieden van een bloemstukje aan erevoorzitter Ir. M. A, Geuze zijn dank voor de ondervonden vriend schap en collegialiteit. het conflict gekend worden voordat harmonie gevon den kan worden, zo zegt de heer 'Prins. Ik wil U graag danken voor Uw woorden, Uw goede wensen voor mij en mijn gezin, onze toekomst en voor Uw onder vonden medewerking en die van het Provinciaal Be stuur. Ook de Burgemeester van Goes dankt de heer Prins voor zijn woorden en voor de ondervonden vriend schap en wenst de heer Huber alle succes toe om voor het nieuwe Goes de harmonie tot stand te bren gen tussen stad en platteland. Tot de heer Geuze zegt de heer Prins hem in de af gelopen jaren altijd graag over allerlei zaken te heb ben benaderd om met zijn inzichten en ervaring een zeker evenwicht te zoeken. Het eigen karakter en de liefde voor het eigen gebied komt in Zeeland sterk naar voren! Ook de heer Knottnerus dankt Ir. Prins voor zijn woorden en zegt de goede samenwerking bijzonder op prijs te 'hebben gesteld. Tot de heer De Jager zegt de heer Prins er niet aan te twijfelen dat de samen werking zoals die zich de afgelopen jaren heeft ont wikkeld, zich in dezelfde geest zal voortzetten in de toekomst. De wil tot samenwerking is aanwezig. Ik dank U ook voor het mes. Ik ben bijzonder blij, na het jarenlang aan anderen uitgereikt te hebben, er nu zelf een gekregen te hebben en als een herinne ring aan het werken in de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap kan meenemen. De heer Prins dankt ook alle organisaties voor de wijze waarop men hem is tegemoet getreden en meent dat er nog in dit ka TENSLOTTE nog graag enkele opmerkingen zo zegt Ir. Prins. In de eerste plaats over de ZLM als zodanig. Dat is in een bepaald opzicht niet zo ge makkelijk, omdat het vergelijkingsmateriaal niet zo groot is voor iemand, die na zijn studie direct in deze gelederen is gevoegd. Ook zijn het opmerkingen in beperktheid, omdat ik mij altijd 'betrokken heb gevoeld bij het werk. Toch heb ik het mede door de ruimte, die U mij maar ook aan ieder ander in ZLM-verband hebt gegeven, te danken dat ik mij ook buiten de directe kring heb kunnen oriënteren. Op die basis van oordelen vind ik dat de ZLM een in 125 jaar bijgeslepen systeem van inspraak 'heeft zonder dat hierdoor de beslissings mogelijkheden en de vrijheid van handelen voor het bestuur al te zeer voor de voeten wordt gelopen. Ik bewaar de 'beste herinneringen aan al die afde lingsvergaderingen, die ik vooral in de eerste helft van mijn elf jaar af ben geweest en aan de rondgang langs de kringen en op een speciale manier aan de Dagelijks bestuursvergaderingen. Daar funktioneerde naar mijn gevoel de ZLM het best, daar was de tegen stelling in het werk van de ZLM, belangenbeharti ging naar buiten, voorlichting naar binnen op een goede wijze in evenwicht. |\JE positie van boer en tuinder is er de laatste ja- ren niet gemakkelijker op geworden. Voor een deel is dat niemands of ieders schuld (b.v. de tech niek en de inflatie), voor een ander deel is althans een richting aan te geven, waarin de schuldige ge zocht moet worden. Onze nationale overheid heeft ten aanzien van een aantal kwesties op landbouwge bied bepaald in een moeilijk parket gezeten en dat zal ook nog wel vaker voorkomen. Het pleiten voor de E.E.G., van belang gezien onze export als agrari sche bedrijfstak, ging gepaard met het moeten accep teren van onevenwichtigheden en ^regelrechte verval sing. We moesten het beleid van de Minister van Landbouw in Brussel soms prijzen, omdat hij er het beste van gemaakt had en tegelijkertijd verwerpen, ómdat het onvoldoende was. Dat is niet alleen een wonderlijke maar ook een moeilijke situatie! Maar de overheid heeft ook een aantal zaken no toir laten zitten, zoals bijvoorbeeld de positie van de zelfstandige op fiscaal gebied waarvan de oneerlijk heid nu eindelijk ook officieel is aangetoond!. En er zijn andere feiten, zoals de grote achterstand, twaalf procent, die we hebben opgelopen ten aanzien van de prijzen. En dat terwijl de moderne zich aan passende bedrijven steeds kwetsbaarder worden en een normale ontwikkeling zo nodig hebben. De kern van mijn kritiek is, dat waar de Overheid op andere soms veel meer ingrijpende terreinen gro te verantwoordelijkheid laat aan maatschappelijke organisaties, maar bij herhaling om de mening en waarschuwingen van de georganiseerde landbouw heenloopt. De zwarte bladzijde van de afgelopen pe riode heb ik de betoging in Brussel gevonden, een zwarte bladzijde primair voor de Overheid, de Ne derlandse en de Brusselse. Er is natuurlijk ook heel wat te zeggen over, wat men de andere 'kant de eigen verantwoordelijkheid zou kunnen noemen. EEN enkel algemeen aspect uit de veelheid, name- lijk de samenwerking waarin we vaak maar moeizaam een weg weten te vinden. 'Nu is het ook niet zo dat ik mij ongenuanceerd in een samenwer- •kingsgolf zou willen begeven. Maar er zijn gebieden op economisch en maatschappelijk terrein, waar het niet anders kan dan wel dat het noodzakelijk is om meer te bereiken. De algemene <-rr'»a1 .^n zijn het te ruglopend aantal en de noodzaak van schaalvergro ting op economisch gebied. De argumenten die vóór pleiten zijn vaak wat vaag en de concrete resultaten, zeker direct, moeil;jk grijpbaar. Het is dan ook een koud kunstje om een samenwer king te laten stranden als het niet om de uitgangs punten is, dan wel om de vorm waarin deze wordt gegoten. De basis voor het slagen lijkt mij het prijs willen geven van een stuk eigens, de identiteit, het goede in de eigen opstelling en de bereidheid de ver antwoordelijkheid voor een ander op zich te nemen.. Onze eigen integratie Zeeland-Brabant heb ik dan ook als een goed iets ervaren, zowel gelet op de aan vaarding van de noodzaak, die er uit sprak als om het verloop. Ik hoop dat het een vingeroefening was, zowel voor een mogelijk vervolg als voor het totaal van de agrarische aktiviteiten in het Zuidwesten. Het ontbreekt op dit laatste algemene terrein gelukkig niet aan ook grote voorbeelden, zoals Suiker-Unie en Cebeco-Zuidwest Ik ben van oordeel, aldus Ir. Prins, dat juist in een gebied met overwegend akkerbouw en fruitteelt, toch twee bedrijfstakken die hun relatieve betekenis door de opkomst van andere agrarische bedrijvigheid hebben zien verminderen, een zo sterk mogelijke op stelling moet maken. Commercieel, ook daar is nogal wat te doen, en organisatorisch. Ik heb over dat laat ste aspect nooit in het openbaar gesproken, vooral niet omdat je diegenen, die op welke gronden ook een afwijkend standpunt hebben dan juist tot een prin cipiële stellingname noopt. En er is genoeg verhar ding van standpunten merkbaar, we hebben behoefte dacht ik aan praktische opstellingen, waarmede het geprobeerd kan worden. En in die praktijk van het proberen valt het vaak mee. JVE ZLM en het werkterrein, het is ongetwijfeld u een boeiend geheel door de veelheid en gediffe rentieerdheid van taken en onderwerpen en als zoda nig zie ik de afgelopen periode dan ook. Het is voor mij een enorme ervaring geweest en ik verwacht dat mij dat ook van dienst zal zijn in de taak die mij wacht. Een tweetal aspecten zullen wij, mijn vrouw en ik, in het bijzonder missen. Dat is in de eerste plaats 'het wijdse, de hoge luchten en het karakter van Zeeland waar we ruim elf jaar mochten wonen. En verder dan het contact met diegenen, waar je al die jaren mee hebt opgetrokken. We gaan evenwel de wereld noch de landbouw uit en hopen ons toch regelmatig te laten zien, zowel in zakelijk als per soonlijk verband. Ook in die zin zou ik het erelid maatschap willen aanvaarden, namelijk als bewijs van het niet verbreken van de in deze jaren verkre gen banden. In de eerste plaats zie ik dit erelidmaat schap als een grote eer; ik weet dat U met de ver lening hiervan zuinig bent. Ik wil het gaarne aan vaarden! MIJN waardering wil ik uiten ten opzichte van de velen met wie ik een goede verstandhouding mocht onderhouden, hetzij in incidentele contacten hetzij in jarenlange samenwerking. Mijn dank voor de wijze waarop men mij tegemoet is getreden en voor de steun die ik heb ondervonden. Namen noemen hierbij is een onmogelijk iets, maar ik hoop dat het toch herkenbaar is als ik het samen vat als de mensen achter en in de Overheidsdiensten en andere instellingen, waarmee de ZLM nauwe con tacten onderhoudt of verbonden is, het Landbouw schap in Den Haag, waar ik in een aantal commissies mocht meewerken, het K.N.LC., de Gewestelijke Ra den van het Landbouwschap en de zusterorganisaties in de breedst mogelijke zin. In het bijzonder wil ik tenslotte een tweetal een heden, een twee-eenheid in ons eigen verband nog speciaal noemen: het Dagelijks bestuur en het secre tariaat. Het secretariaat met alles wat er aan en omheen zit aan instellingen, is een fijn team van mensen dat niet gauw iets teveel is en met een grote inzet en volharding werkt. Ik heb daarin en daarmee op een bijzondere wijze kunnen samenwerken. Het Dagelijks bestuur neemt voor m\j niet op formele gronden een aparte plaats in. Het is vooral door de wijze waarop het steeds werkzaam was, dat ik dit bestuurscollege steeds bijzonder heb gewaardeerd. Een bloemstuk voor mevrouw Bierens van het Secre tariaat voor de goede zorgen voor de correspondentie, archief, agenda enz. in de afgelopen jaren van de scheidende voorzitter. Ik heb mede daardoor en door de prettige persoonlij ke contacten veel steun en medewerking ondervon den. Dit geldt evenzeer voor de adviseurs, de ere leden en niet te vergeten de ere-voorzitter, waarop een beroep om informatie of raad nooit teveel was. TOT slot een enkel woord tot de heer Becu. In de eerste plaats wil ik U dankzeggen voor de prettige sfeer, die ik in de contacten met U per soonlijk steeds heb mogen ervaren. Voor de woorden, die U tot mij hebt gesproken ben ik zeer erkentelijk, maar ik kan ze terugspelen op U en op de ZLM in al zijn geledingen. U hebt mij de ruimte gegeven, de lijn mee bepaald en gestimuleerd. Ik 'heb altijd veel be wondering en waardering gehad voor Uw welover wogen oordeel. Ik heb en ik weet velen met mij grote bewondering voor het feit, dat U na jarenlang in diverse funkties het algemeen belang te hebben gediend, niet uit de weg gaat voor ook déze taak. Steun mijnerzijds wil ik U voor zover dat mogelijk zou zijn graag toezeggen. Maar ik geloof dat het niet nodig is. Ik ben er namelijk van overtuigd dat die steun en medewerking zal komen, vanwaar deze ko men moet, namelijk uit de ZLM zelve en dat men U op dezelfde wijze tegemoet zal treden als met onze voorgangers 'het geval was, namelijk met vertrouwen! Vergadering, mag ik eindigen met onze dank aan allen voor deze ruim elf jaren. Het ga U goed en ik groet U allen via een handdruk met de nieuwe voor zitter! (applaus).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 15