Notulen Algemene vergadering 9CzIm maandag 6 december 1971 14 te 14.00 in de „Prins van Oranje", Nieuwstraat 14 te Goes De Algemeen Voorzitter, de heer ir. J. Prins, her denkt bij de opening van de vergadering de heer P. J. J. Dekker met de volgende woorden, clie staan de door de vergadering worden aangehoord. „Op 9 juli van dit jaar overleed de heer P. J. J. „Dekker. Menselijkerwijs gesproken heeft hij slechts „kort van de hem zo gegunde levensavond mogen ge nieten. Het is immers nog maar ruim een jaar ge- „leden, dat hij terugtrad uit zyn funktie van vice- „voorzitter der Maatschappij en afscheid nam van „meer dan 50 jaar aktief werk in ons organisatiever- „band. En zijn werk binnen de ZLM was slechts een „onderdeel van wat de heer Dekker in zijn lange „loopbaan voor boer en tuinder heeft gedaan. „Tijdens onze algemene vergadering op 19 juni 1970 „mochten wij hem toespreken en onze waardering „voor zijn werk gedurende zo'n lange reeks van ja- „ren tot uitdrukking brengen door een benoeming „tot erelid van onze ZLM. Uit de woorden, die de heer „Dekker toen tot ons sprak, bleek nog eens zijn ver- „bonden zijn met het organisatie werk. Wij kunnen „hem het best gedenken door verder te werken aan „de ZLM, die hij schetste als: „onmisbaar om de „land- en tuinbouwbelangen en de verzelfstandiging „van de boerenstand te bevorderen"." Nadat enkele ogenblikken stilte in acht genomen zijn vervolgt de voorzitter met allen hartelijk wel kom te heten en spreekt zijn verlheugen uit ditmaal zulk een groot aantal echtgenotes van bestuursleden en adviseurs te kunnen verwelkomen. Een bijzonder woord van welkom richt de voorzitter tot de heer Mr. J. van Aartsen, Commissaris van de Koningin in de provincie Zeeland, de heer Mr. J. F. G. Schlinge- mann, lid van het College van Gedeputeerde Staten van Zeeland, de heer Mr. F. G. Huber, burgemeester der gemeente Goes, de heer Ir. C. S. Knottnerus, voorzitter van het K.N.L.C., die op deze vergadering een inleiding zal houden. De voorzitter verwelkomt voorts de vertegenwoordigers van diensten en instel lingen waarmede de ZLM nauwe relaties onderhoudt, van de organisaties op land- en tuinbouwgebied in al hun verscheidenheid, de adviseurs, de erevoorzitter, de ereleden, de oud-leden van het bestuur, waarvan er velen ter vergadering zijn gekomen en de ver tegenwoordigers van de pers. OPENINGSREDE Vervolgens spreekt de voorzitter zijn openingsrede uit, die elders in dit nummer is opgenomen. NOTULEN VAN DE ALGEMENE VERGADERING VAN 21 JUNI 1971. De notulen van de algemene vergadering van 21 juni 1971, waarop geen schriftelijke op- of aanmer kingen zijn ontvangen, worden ongewijzigd goedge keurd en vastgesteld. MEDEDELINGEN INGEKOMEN STUKKEN Berichten van verhindering werden ontvangen van de heren Mr. E. Kuijlman, Mr. A. J. v. d. Weel, Mr. A. J. de Wildt, Mr. J. L. Nieuwenhuijs, Ir. M. de Vink, Ir. A. Crijns, L. van Dijk, W. J. Kneppelhout, W. J. Lokhorst, Ir. M. G. W. Hallmans, Engelen en Veld- huijzen, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes. De voorzitter doet de vergadering hierna officieel mededeling van de benoeming van de heer J. B. Becu te Groede tot Algemeen Voorzitter van de ZLM en van de heer S. de Visser te Aagtekerke tot Vice-Voor- zitter van de ZLM. Voorts vermeldt de voorzitter de benoeming tot 2e secretaris van de ZLM van de Iheer Ir. D. Luteijn, die ook ter vergadering aanwezig is en hartelijk wordt verwelkomd. De voorzitter wijst erop, dat het tot dusverre ge bruikelijk was in een algemene vergadering afscheid te nemen van een secretaris, een vice-voorzitter of een voorzitter. Het verheugt de voorzitter te kunnen meewerken aan een uitzondering op deze ongeschre ven wet, omdat nog van een ter vergadering aanwe zig bestuurslid afscheid moet worden genomen, na melijk de heer J. W. Scheele, voorzitter van de Kring Hulst. De heer Scheele is vanaf de tweede wereldoorlog lid van het dagelijks bestuur geweest en heeft zich al die tijd onafgebroken ingezet voor de belangen van land- en tuinbouw en die van de ZLM. De voorzitter memoreert de bijzondere wijze, waarop de heer Sdheele zich van deze taak heeft gekweten. De heer Scheele, aldus de voorzitter, paart levenskunst en een buitengewone Vlaamse charme aan ervaring en gro te vasthoudendheid. Door deze eigenschappen heeft hij een groot vertrouwen gekregen en gezag opge bouwd in zijn eigen gebied en in het bestuur van de ZLM. Het verheugt de voorzitter zeer de heer Scheele te kunnen mededelen, dat het Hoofdbestuur heeft be sloten hem te benoemen tot Erelid van de ZLM (ap plaus). De voorzitter wenst de heer Scheele van har te geluk met deze eervolle benoeming en overhandigt de heer Scheele het schriftelijk besluit hiervan. De heer Scheele zegt zeer verrast te zijn dat hem het erelidmaatschap van de ZLM wordt aangeboden en dankt het Dagelijks en Hoofdbestuur hartelijk voor dit besluit, (applaus). BEGROTING EN CONTRIBUTIEVASTSTELLING 1972 De voorzitter stelt hierna de begroting en de hier mede samenhangende contributieregeling voor het jaar 1972 aan de orde, die in de afgelopen weken grondig in de afdelingen en kringen en daarna in de besturen van de ZLM is besproken. Met een voor stel van de voorzitter om, gezien het bijzondere ka rakter van deze vergadering, en de tijdèns de rond gang langs de kringen gegeven informatie zonder na dere toelichting de begroting te aanvaarden gaat de vergadering, nadat de voorzitter nog heeft vastge steld, dat geen stemming wordt verlangd met de be groting accoord. De voorzitter wijst erop, dat de begroting een te kort aangeeft, dat door de overschotten van de vori ge jaren kan worden gedekt; wel is voor het jaar 1973 een verhoging van de contributie te verwachten. De voorzitter dankt de aanwezigen hartelijk voor de instemming en het hierdoor in Ihet bestuur gestelde vertrouwen. STATUTENWIJZIGING De voorzitter deelt mede dat uit de ingeleverde stembiljetten ten aanzien van de voorstellen tot wij ziging van statuten en huishoudelijk reglement blijkt dat 83 van de 105 ZLM-afdelingen door stemgerech tigde afgevaardigden zijn vertegenwoordigd. Vol gens een voorlopige telling zouden in totaal 172 stern- Tijdens het afscheidsdiner werd ook afscheid geno men van de heer I. de Bruijne, Kringvoorzitter van de Kring West Zeeuws-Vlaanderen, die binnenkort de leiding van zijn kring zal overdragen. men uitgebracht zijn, terwijl minimaal een stemmen - aantal nodig is voor een statutenwijziging van 153. Er kan dus, aldus de voorzitter, een beslissing te dien aanzien worden genomen. Met een voorstel van de voorzitter om de heren C. J. Bal, I. A. de Hullu en W. C. Sinke te benoemen tot leden van het stembureau en deze de controle van de stemming op te dragen gaat de vergadering ac coord. De definitieve uitslag zal dan direct na de pauze worden bekend gemaakt. UITREIKING VAN HOBOKENPRIJS De Van Hobokenprijs, vergadering, aldus de voorl zitter, is ingesteld in 1968 in beginsel om jongeren te stimuleren in hun aktiviteit voor de gezamenlijke land- en tuinbouw en mede hierdoor het inzicht van deze jongeren in de ontwikkelingen te vergroten. Deze prijs werd mogelijk doordat de Koninklijke Maatschap de Wilhelminapolder hiertoe de ZLM ter gelegenheid van ons 125-jarig bestaan een bedrag beschikbaar stelde. De jury voor deze prijs, door het bestuur der ZLM benoemd, besloot dit jaar de tweede maal dat de prijs kan worden uitgereikt de werkzaamheden, die in ons gewest voor de kader vorming plaatsvinden te volgen, omdat naar haar mening dit belangrijke werk, dat op de toekomst is gericht, de belangstelling en aandacht verdient. Im mers door deelneming aan een tweejaarlijks 8-volle weken vragende cursus, waarbij bovendien zelfwerk zaamheid en studie wordt gevraagd, zoals dit op de Topkadercursus voor het Zuidwesten het geval is, vraagt men een inzet van de jonge boer-deelnemer', die op zich al waardevol genoeg is om geprezen en ondersteund te worden. De keuze uit de kandidaten zou dan ook voor de jury op die grond een moeilijke zaak zijn geweest, anderzijds bleek de belangrijke maatstaf een verplicht te maken werkstuk toch wel in die zin een duidelijke scheiding teweeg bracht, doordat het onderwerp, de behandeling hiervan en de eigen inzichten van de laureaat van interesse, kri tisch inzicht en studiezin getuigen. Ongetwijfeld hebben velen van de publikatie van dit werkstuk over achtergronden en betekenis van kontraktproduktie in ons land- en tuinbouwblad ken nisgenomen. Hoezeer dit onderwerp juist ook voor ons gebied van belang is, bewijst het feit dat het Landbouwschap onlangs een tweetal nota's ten aan zien van de conserven en de aardappelafzet het licht heeft doen zien. Het is misschien wel eens goed om deze nota's te leggen naast dit werkstuk om nog maar weer eens bepaald te worden tot de algemene lijnen, die hierbij een rol spelen. Het is met groot genoegen dat ik gevolg geef aan de opdracht van de jury om de „Van Hobokenprijs 1971" uit te reiken aan de heer J. Kodde te Bigge- kerke als waardering voor zijn meedenken en als een verdere stimulering, teneinde van zijn capaciteiten als land- en tuinbouw ook in de verdere toekomst een ruim gebruik te kunnen maken. De voorzitter overhandigt de heer J. Kodde een enveloppe met inhoud. De heer Kodde dankt in de persoon van de voor zitter het bestuur van de ZLM hartelijk voor het toe kennen van de „Van Hobokenprijs". Spreker zegt zeer verrast te zijn, dat de prijs hem te beurt is ge vallen en dat dit mede komt omdat hij deelnemer is geweest aan de topkadercursus „Zuid-West". Een woord van waardering aan de organisatoren van deze cursus is dan ook zeer op zijn plaats. De heer Kodde wil alle jongeren, die ervoor in de gelegenheid zijn, van hartie de raad geven een dergelijke cursus te volgen. Voorts verzoekt de heer Kodde de dank ook te willen overbrengen aan bestuur en directie van de Kon. Mij. „De Wilhelminapolder", die in 1968 tot instelling van de Van Hobokenprijs hebben besloten. De voorzatter geeft hierna het woord aan de heer Ir. J. Roest, voorzitter van het bestuur Topkadercur sus „Zuid-West" die uitvoerig op de achtergronden en opzet van deze cursus ingaat. PAUZE De voorzitter heropent de vergadering en geeft het woord aan de heer De Hullu, die namens het stem bureau mededeelt, dat uit de gehouden controle over de stemming over de voorstellen tot statutenwijzi ging is gebleken, dat 84 afdelingen in totaal 176 stem men hebben uitgebracht. Er was geen enkele ongel dige stem en geen enkele stem tegen het voorstel. De heer De Hullu maakt melding van een verzoek van de afdeling Biesbosch-Werkendam om eenmaal in de 4 of 5 jaar de algemene vergadering der ZLM in Noord-Brabant te doen houden. De voorzitter dankt de h'eren De Hullu, Bal en Sinke voor de controle der stemmen en de vergade ring voor het besluit om de wijzigingen in de statuten te aanvaarden. De voorzitter voegt aan zijn woorden toe, dat de voorstellen een soort stroomlijning beogen voor het werk van de Maatschappij en dankt het secretariaat voor de goede voorbereiding van een en ander. Het bestuur zal voorts rekening houden met de gedane suggestie ten aanzien van de algemene vergadering. De vergaderingmachtigt voorts het bestuur en het secretariaat tot het aanbrengen in de wijzigingsvoor stellen van eventueel nog noodzakelijke wijzigingen van redactionele aard. INLEIDING IR. C. S. KNOTTNERUS voorzitter K.N.L.C. ën Landbouwschap over: „De Nederlandse landbouw in 1972 en 1973". De heer Knottnerus zegt ditmaal gaarne te zullen ingaan op datgene wat direct voor ons ligt en niet over verwachtingen te zullen spreken, die pas over vele jaren mogelijk zouden kunnen worden verwezen lijkt. De geweldige verhalen en voorspellingen voor het jaar 2000 en de wat voorziohtiger uitspraken tegen het jaar 1980 liggen in feite toch nog zover van ons af, dat het beter is het oog op de zeer nabije toe komst te richten. De heer Knottnerus zegt in de eerste plaats te wil len nagaan welke factoren nu van invloed zijn en zul len zijn op hetgeen direct voor ons ligt. De eerste vraag, die men zich dan in landbouwkringen stelt is wat gaat de eigen regering doen met de prijspolitiek en wat de E.E.G. te dien aanzien gaat doen. Dit is dan ook de meest voor de hand liggende vraag, te meer omdat we hieraan gëwend zijn. De meeste prij zen worden dan ook door de Overheid vastgesteld, hoe wel er de laatste jaren op dit gebied wat meer spe ling is. Men denke in dit opzicht aan de melkprijs- vaststelling. De Overheid doet namelijk haar uiterste best om de consumptiemelkorganisaties ervan te weerhouden om een hogere prijs voor de consumptiemelk op straat te vragen; zij dreigt met maatregelen, doch heeft op dit moment geen reden om deze te treffen. Als men toch maatregelen zou willen treffen, dan zou er een beschikking moeten komen en daarvoor moet men motieven hebben en deze zijn op dit moment bepaald niet gemakkelijk te vinden. Deze winter zal de C.M.C. (Zie verder pag. 16)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 14