Telersgroeperingen bevorderen Aardappel waarheen 13 TlAT de aardappel voor de Nederlandse landbouw in het algemeen en voor het Z.W.-kleigebied in het bijzonder van groot belang is, behoeft in ons blad niet nader toegelicht te worden. Een meer of minder gunstig prijsverloop bij de afzet van de aardappel oogst werkt op veel bedrijven direkt door in een rede lijk of slecht arbeidsinkomen. Vandaar dat verbete ring van de positie van de aardappel alle aandacht verdient! Voor de commissie Bedrijfsontwikkeling en Agrarische Voorlichting en de hoofdafdeling Akker bouw van het Landbouwschap is dit aanleiding ge weest een werkgroep in te stellen, met ir. J. Prins als voorzitter, met de t&ak een structuurverbetering van de teelt en afzet van aardappelen op te stellen. Het resultaat van de studie is tijdens de bestuursver gadering van het Landbouwschap op 1 december j.l. besproken. IN de studie wordt onder meer ingegaan op de aardappelproduktie in de E.G.G., de toenemen de industriële verwerking ervan, alsmede de voort gaande specialisatie en schaalvergroting van de teelt hetgeen belangrijke investeringen vergt, die alleen verantwoord zijn als de afzet gunstig is en lonende prijzen betaald worden. Het zijn bekende cijfers en geluiden die onze lezers reeds meerdere malen ge hoord en gelezen hebben. AFZETSTRUCTUUR AANPASSEN EN SUBSIDIËREN GELE7T op deze huidige ontwikkeling bij de teelt, de afzet en de verwerking ziet de werkgroep de noodzaak tot langlopende verbintenissen tussen telers en een collecterend apparaat, langlopende contracten enerzijds, handel en/of verwerkers anderzijds. Moti vering: bij de moderne, gespecialiseerde aardappel teelt die we in Nederland kennen zijn zulke grote in vesteringen nodig, dat het voor de boer niet doenlijk is op een sterk fluctuerende markt een voor hem on bekende bestemming voor zijn aardappelen te zoe ken. Voordat hij met zijn produktieproces begint zal werkelij king niet geheel in de hand heeft. Het collec terend bedrijf zal als centrale eenheid voldoende technisch uitgerust moeten zijn (sorteren, opslag, wassen, verpakken). De gewenste afzetstructuur, dient met kracht bevordert te worden, waarbij even tueel stimuleringssubsidies, voorzover deze betrek king hebben op noodzakelijke investeringen, nodig zijn voor instellingen die deze investeringen doen. BEVORDEREN VAN TELERSGROEPERINGEN i iJVE stimulering van een verbetering van de teelt-, verwerkings- en afzetstructuur dient aan be paalde normen te voldoen, als: hij zo goed mogelijk verzekerd moeten zijn van afzet voor een lonend prijspeil. Het „collecterende appa raat" zal de kwaliteitseisen van de verwerkers aan de telers kunnen doorgeven en grote verzamelpar- tijen kunnen verdelen naar verschillende bestemmin gen. In rechtstreekse contracten tussen telers en ver werkers ziet de werkgroep niet zoveel: de teler kan dan namelijk te maken krijgen met zeer specifieke en concrete eisen van de fabrikant, waarvan hij1 de ver- het verzamelend bedrijf gestoeld op de telersgroe pering, moet zo groot zijn, dat een werkzame een heid (minimale omzet van 40.000 ton) mogelijk gemaakt wordt; de bij teleTsgroeperingen aangesloten boeren zul len met de bedrijfsvoering moeten voldoen aan de eisen van een redelijke specialisatie en regelmati ge toelevering van de grondstof; (Zie verder pag. 18). contracten in de toekomst geen schijn van kans meer te geven. Aardappeltelers, voor zover U zich hiervoor nog rfiet hebt ingezet, begint er mee. Doet U dit niet dan verliest U het recht de schuld van een slechte situatie op de aardappelmarkt anderen in de schoe nen te schuiven en U zelf daarbij uit te sluiten. In de praktijk hebben zich ook nieuwe vormen van aardappelafzet ontwikkeld: poolverkoop in diverse plaatsen, Nedato, aardappelorganisaties in de IJssel- meerpolders (coöperatief en particulier). Verder zijn er naast éénjarige contracten nu ook meerjarige con tracten. Ook op het terrein van de ontwikkeling van moderne afzetvermen zet de Nederlandse Kontrakt- telers Vereniging zich in voor de producenten. MODERNE AKKERBOUW VRAAGT MODERNE AANPAK Gedurende langere periodes is er op veel akker bouwbedrijven weinig of geen werk Diverse aard appelbewaarplaatsen zijn verouderd en wegens het teruglopen van het aantal mensen op de boerderij is er van zelf aardappelen klaar maken en sorteren vrijwel geen sprake meer. In deze tijd met hoge arbeidslonen is dit een zeer ongunstige situatie. De vraag of de aardappeltelers hierin zelf verandering kunnen aanbrengen kan on der bepaalde omstandigheden volmondig met ja wor den beantwoord. De betrokken aardappeltelers moe ten dan met elkaar op het terrein van bewaring, aardappelen klaarmaken en bij de afzet samenwer ken. De akkerbouwers met hun personeel moeten de aardappelen dan zelf zoveel mogelijk klaarmaken en sorteren. De aan te gane financiële verplichtingen kunnen zij dan het best gezamenlijk verrichten in samenwer king met bijv. eeni Coöperatieve Aan- en Verkoopver eniging, een veiling of een andere landbouwproduk- tenverwerkende organisatie. Hier heeft men de be schikking over weeg-, tarrering- en andere appara tuur. Op het gebied van zaken doen en administratie zijn daar geschikte aanknopingspunten aanwezig. Als het coöperatieve ondernemingen betreft zijn vele aardappeltelers al op een of andere manier hierin financieel betrokken wegens hun aansprakelijkheid in deze ondernemingen. Bij verkoop van kunstmest, veevoer, zaaizaad en pootgoed is er sprake van een veelzijdig pakket. Daarom moet het mogelijk zijn dat naast granen ook consumptieaardappelen in het aan kooppatroon op een efficiënte wijze worden inge bouwd. AARDAPPELTELERS MOETEN ZELF MEER AANPAKKEN! Aardappel waarheen? Wie zal het zeggen? Wel staat vast dat willen de gunstige voorwaarden voor de aardappelteelt in ons land ook voelbaar gaan wor den in de portemonnaie van de akkerbouwers, dan zullen de aardappeltelers zich snel en goed met de aardappelafzet moeten gaan bemoeien. Dit is niet al leen in het belang van de aardappelteler maar ook van de handel en de verwerkende industrie. Dit ar tikel is niet bedoeld als een oplossing maar wel om er voor de zoveelste maal op te wijzen dat de aard appeltelers zelf meer moeten gaan aanpakken. Ter wille van een rendabele bedrij fsexploitatie en voor een goed functionerende handel kan niet langer meer worden gewacht. Alles bijeengenomen mogen we, zonder in details te treden, van het geheel wel zeggen dat plotselinge produktie-uitbreidingen van enige betekenis, zeer on gewenste gevolgen zullen hebben voor de prijs. Nog altijd immers wordt die prijs geregeld door vraag en aanbod. In het verleden kenden we, als gevolg hiervan, op en neer gaande bewegingen van de produktie-omvang als gevolg van op -en neer gaande prijsbewegingen. Dat waren de bekende eiercyclus b.v. en de varkens cyclus. Het valt te verwachten dat deze prijsbewegin gen, althans in deze vorm, tot het verleden zullen gaan belhoren. Zoals de produktie nu is opgebouwd, met grote eenheden, gefinancierd door vreemd kapi taal, en vaak contractueel geregeld, is 'een reactie op lage prijzen, in de vorm van een produktie-inkrim- ping, niet meer mogelijk. Het tegenovergestelde: uit breiding onder invloed van gunstige prijzen blijft evenwel nog altijd mogelijk, misschien zelfs in ver sterkte mate. Maar dat mag, zoals we zagen, niet meer gebeuren. OOK EEN TAAK VOOR DE INDIVIDUELE ONDERNEMER Hier ligt een taak voor iedere individuele onder nemer. Het begint er op te lijken dat goed onderne mersschap, voldoend eigen vermogen en een goede bedrijfsopzet niet langer meer voldoende zijn om deel te nemen aan de produktie of een uitbreiding daar van. Wel degelijk moet het perspectief van de betref fende bedrijfstak als geheel in de beschouwing be trokken worden en verder moet de afzet van het pro dukt tevoren worden veilig gesteld. Produceren in het wilde weg, zonder oog te hebben voor de afzet mogelijkheden, zowel voor het produkt als geheel als voor het produkt van ieder bedrijf afzonderlijk, is niet meer verantwoord. Wat betekent dit nu voor de praktijk? DE PRAKTIJK Twee zaken moeten worden nagestreefd: geen plot selinge flinke uitbreiding meer en geen produktie meer zonder zekerheid van afzet. Ten aanzien van de eerste doelstelling worden meerdere maatregelen aanbevolen. Zo zou integratie, d.w.z. het samen laten gaan van alle schakels in de produktieketen, produk- tiebeheersing moeten brengen. Integratie brengt veel voordelen, zoals een meer efficiënte produktie, even tueel het verdelen van het risico, prijsegalisatie en planningsmogelijkheden, ook inzake voorlichting en ziektebestrijding. Maar voor een echte produktiebe- heersing zijn een aantal integraties in Nederland niet voldoende. Daarvoor is één Europese integratie van produktie en afzet nodig, dus inclusief de handel en industrie. Voorlopig moeten we daar niet op rekenen. Een gesprek tussen een aantal integraties, waarmee dein in de praktijk bedoeld wordt: een aantal indus trieën, kan evenwel nuttig zijn, zoals onlangs toch weer gebleken is bij de totstandkoming van een in ternationale (Duits-Nederlandse) afspraak voor de vorming yan een slachtkuikenfonds. Voor de rest zullen we er in de veredelingsland- bouw met prijsschommelingen moeten „leren leven". Fondsvorming om tot prijsegalisatie te kunnen komen zal het symptoom van de kwaal in alle geval wat in kunnen tomen. Op zijn beurt wordt door prijsegali satie een produktie-explosie minder waarschijnlijk. Ten aanzien van het tweede punt: zekerheid van afzet, zal de ondernemer zelf actief moeten zijn. Slachtkuikens worden al haast niet meer voor de vrije markt geproduceerd. Eieren nog wel, maar ook hier wordt het streven om de afzet zeker te stellen, steeds groter. Biggen produceren, zonder te weten voor wie, zal steeds moeilijker worden. Afspraken zijn ook hier broodnodig, ook voor de individuele ondernemer-ver meerderaar. Een pluimveevermeerderaar levert toch ook geen broedeieren meer af zonder afname-garan tie. Sinds enkele jaren kan dat niet anders. De gehele veredelingslandbouw zal zich daar in de praktijk steeds meer naar moeten richten!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 13