Nogmaals: Het frutteeltrapport „Little" Nog teveel slecht fruit WAT het rooien en herplanten betreft wordt eerst een beschouwing gegeven hoe alles verlopen zal als er niet wordt ingegrepen, alsook wat men middels bepaalde maatregelen wil bereiken. Als er niets gedaan wordt, zal volgens het rapport in de komende 5 jaar 9000 ha appels worden gerooid en slechts 2000 ha her plant. In de volgende 5 jaar (19761980) zou er nog maals 4300 ha worden gerooid en slechts 2000 ha her plant. De huidige oppervlakte zou daardoor inkrimpen DINGEN VAN DE WEEK 10 De Nederlandse vertaling van de samenvatting uit het „rapport Little" is op zo ruime schaal verspreid en gepubliceerd, dat iedere teler deze thans wel in de een of andere vorm in zijn bezit heeft. In deze samenvatting staan veel gegevens. Echter onvoldoende om het originele „dikke" rapport te kun nen beoordelen. Althans, dat is onze mening nu we met veel moeite de beschikking hebben kunnen krij gen over bedoeld rapport. Enkele punten: a. Het programma van rooien en herplanten wordt in het originele rapport duidelijker toegelicht. b. Er worden zeer ingrijpende voorstellen gedaan ten aanzien van de bewaring. c. Ook een aantal andere onderwerpen komen duide lijker uit de verf. ROOIEN EN HERPLANTEN van 25.000 ha tot 15.700 ha en de produktie zou terug lopen van 450 miljoen kg thans, tot 350 miljoen kg appels in 1980. Het rooien zou tevens voor een belangrijk deel betrek king hebben op moderne, jonge boomgaarden. Dat zou enerzijds een enonm kapitaalverlies (ca. 80 miljoen gul den) met zich meebrengen en anderzijds betekenen dat de structuur van de bedrijven verslechtert, omdat vooral verouderde bedrijven zouden overblijven. Daarom wordt voorgesteld te streven naar een versneld rooien van ver ouderde boomgaarden in de komende 5 jaar, met hand having van de jonge, moderne bedrijven. Tevens moet wellicht nog 1500 ha moderne boomgaard worden gerooid om de produktie tijdelijk terug te brengen tot 400 mil joen kg appels per jaar. Door selectief terugplanten toe te staan tot een oppervlakte van 900 ha per jaar wil men vervolgens de produktie weer opvoeren tot 425 miljoen kg in 1980 en 450 miljoen kg appelen in 1985. Op deze imanier wil men de beste bedrijven in stand houden en de produktie op een zodanig peil bepalen als volgens de rapporteurs gewenst is voor een redelijk prijspeil. Ook wil men zo boomgaarden krijgen met een gunstige, even wichtige leeftijdsopbouw. DE UITVOERING QM het voornoemde te bewerkstelligen wordt voor gesteld dat de minister het rooien van tenminste 9500 ha verouderde boomgaarden bevordert. Nagegaan «moet worden welke maatregelen getroffen moeten wor den (welke subsidies) om het gewenste doel te bereiken. Het streven moet zijn dat speciaal de boomgaarden van 16 jaar en ouder verdwijnen, met een (beplanting van 800 of minder bomen per ha. De eventuele rooipremie zou lager moeten zijn naarmate de boomgaard ouder is. Ver der moet de subsidie in 't algemeen jaarlijks lager worden, om te voorkomen dat men het rooien nog een aantal jaren uitstelt. Om de produktie tot 400 miljoen kg appelen per jaar te beperken, zal het volgens de rapporteurs waarschijn lijk nodig zijn tevens nog ca. 1500 ha iets jongere appe len te rooien, namelijk van 14—15 jaar oud. Dit zou dan in 19741975 moeten plaats vinden. Verder stelt men voor dat herplanting toegestaan wordt tot een opper vlakte van ca. 900 ha per jaar, tmits: het aandeel Golden Delicious beperkt is de oppervlakte boomgaard tenminste 7 ha is als het gemengde boomgaarden 'betreft en 15 ha als gespe cialiseerde boomgaarden betreft; de nieuwe boomgaarden van het moderne type zijn, zo intensief mogelijk voor de betreffende rassen. (Opmerking: de norm van 15 ha voor gespecialiseerde boomgaarden zal wel een vergissing zijn, want zelfs in de Noordoostpolder met zijn gespecialiseerde appelbe- drijven is het aantal boomgaarden van deze oppervlakte erg klein. Bij de overbruggingsregeling werd 5 ha als minimumoppervlakte gehanteerd. Overigens zijn in Zee land bijna alle boomgaarden gemengd, want behalve appelen staan er overal ook peren in en tevens vaak pruimen.) SUBSIDIES AAN TELERS "J*ERECHT wordt de noodzaak benadrukt in het rap port dat het aanbod van appelen in de hele EEG verkleind moet worden. De minister zou hierop met kracht moeten aandringen, lezen we. Verder "staat er dat moderne telers geholpen moeten worden om de huidige crisis, die naar verwacht tot tenminste 1975 zal duren, te „overleven". De minister zou de moderne telers sub sidies moeten geven om hen te ontlasten van de druk van de zakelijke schulden en hen in staat te stellen te produceren tegen marginale kosten. De subsidies zouden: Herfinanciering van de zakelijke leningen van de telers mogelijk moeten imaken. Rentevrije overheidsleningen of door die overheid ge- sponsórde leningen moeten omvatten. (Zie verder pag. 11) Nog altijd blijven de aanvoeren van fruit van slechte kwaliteit veel te groot op de veilingen in ons gebied. Soms wordt er meer fruit aangevoerd dat als bestemming krijgt de interventieregeling of de fabrieksverwerking, dan fruit dat de consument nog in redelijke toestand kan bereiken. De telers klagen terecht over de bijzonder lage prijzen, maar helaas moeten we vaststellen dat er ook zeer veel wordt aangevoerd waarvoor nimmer meer een redelijke prijs te verwachten is. Daarom is het ook te begrijpen dat veel telers die die zaak nuchter bekijken in deze weken over gaan tot het rooien van oude bomen en verouderde rassen. Op de veilingen zagen we vorige week gebeuren dat mooi gekleurde Jonathan duurder werd betaald dan de allerbeste Golden Delicious. Laatst genoemd ras kon met moeite aan 30 cent per kg voor de beste kwaliteit en Jonathan steeg soms tot 35 cent. Van de Golden Deli cious werd veel eerste kwaliteit in de grote maat ver kocht voor 2025 cent en ook de beste lie kwaliteit deed een zelfde prijs. De kleine maten en de mindere klasse II kwaliteit verdween meestal in de interventieregeling hoewel op het eind van de week de fabriek voor de kleine maten interesse kreeg op het interventieprijsniveau. Cox's Orange Pippin bleef goed gevraagd op prijzen van 6070 cent per kg voor de grote maten en 4045 cent voor de maat 6570 mm. Een regelmatig aanvoer van dit ras lijkt erg belangrijk. Af en toe werd er ook wat Winston aangevoerd waarvoor al naar gelang van de kwaliteit 35 tot 40 cent per kg werd betaald voor de grote en middelmaten. Goudreinette kon zich goed handhaven op een prijs van 4045 cent voor de grote maten en ib_0 eer voor de kleine maten. Rode goudreinette noteerde soms tot 65 cent per kg. De aanvoer van peren bleef ruim, vooral van Doyenné du Cornice. De prijs hiervan trok wat aan, wat beteken de dat de beste kwaliteit aan 90 cent per kg kwam of soms iets daar boven. Conference van goede kwaliteit deed voor de grote en middelmaten tussen 65 en 70 cent per kg en voor de klasse I 5560 mm werd rond 50 cent betaald. Grote vraag bestond naar de kleine maten van dit ras waar voor tot 43 cent werd betaald voor wat de maat 5055 mm betreft en 35 tot 40 cent voor de maa*. 4550 mm. Het Produktschap voor Groenten en Fruit gaf dezer dagen een marktoverzicht van appelen. Daarin staan vele gegevens vermeld die van belang zijn voor de te volgen wijze van afzet in de komende tijd en ook voor de bedrijfsopzet van de fruitteler in het algemeen. Daarom ontlenen we er deze week het volgende aan: De West-Europese appeloogsten zijn inmiddels overal binnen en als men een tussentijdse balans op maakt dan blijkt in de eerste plaats dat praktisch over de gehele linie meer fruit is geoogst dan men aanvankelijk had verwacht. Dat geldt met name voor West-Du its land Eigenlijk had 1971 in het kader van de beurtjaren een grote Europese appelproduktie moe ten geven. Misoogsten in Zuid-Frankrijk en in de Italiaanse To-vlakte waren oorzaak dat het vette jaar mager uitviel. Er kwamen tot dusver meer appelen in de internationale handel dan het vorig jaar. Frankrijk exporteerde minder maar Italië en de Beneluxlanden meer. De kwaliteit van de oogst is dooreen geno men minder goed dan het vorig jaar. De vruchten zijn veelal klein gebleven en er is veel schilverruwing en hagelschade. De prijzen waren tot nu toe minder laag dan voorgaande jaren. Dat betreft met name de klasse I kwaliteit die dit jaar relatief schaars is. Overi gens is er ook een betrekkelijke schaarste aan pers appelen. De Nederlandse handelsproduktie van appelen werd enige tijd geleden door het C.B.S. geschat op 480 mil joen kg Vorig jaar 450 miljoen kg en twee jaar ge leden 475 miljoen. De gedachte leeft dat de oogst wel groter zal zijn dan deze schatting. Zo werd van het ras james Grieve een oogst verwacht van 40 miljoen kg maar de produktie bedroeg 47 miljoen kg. Tot eind november bedroeg de aanvoer van appelen op de veilingen 220 miljoen kg, wat betekent dat na de herziene oogstraming de voorraden per eind novem ber nog ongeveer 300 miljoen kg appelen zouden zijn. Vorig jaar was dat 237 miljoen kg en twee jaar geleden 260 miljoen. In aanmerking genomen dat er bij een rond 15% grotere produktie dan het vorig jaar tot slechts 3 meer werd afgezet, zal het tempo van ruimen wel iets opgevoerd moeten worden wil men aan het einde van de rit niet in moeilijkheden komen. De handelsproduktie van rond 520 miljoen kg appe len is afkomstig van 24.051 ha waarvan 21.304 ha ouder dan 3 jaar. Dat betekent dat het beschot een landelijk gemiddelde heeft bereikt van 24,5 ton per ha, een gemiddelde dat voor zover bekend in geen enkel land nog werd bereikt. In Frankrijk komt de handelsproduktie van Golden Delicious voor wat betreft hot landelijk gemiddelde zelfs niet aan 20 ton per ha. De export van appelen is tot nu toe ook wat groter geweest dan het vorig jaar. Ruim 10% van de aan voer of wel rond 23 miljoen kg werd geëxporteerd. Het vorig jaar was dat in dezelfde periode 19 mil joen kg en twee jaar geleden 13 miljoen kg. De belangrijkste afnemer was West-Duitsland met 18 miljoen kg Mede dank zij een wat grotere vraag voor export werden er op de veilingen betere (minder lage) prijzen gemaakt dan in voorgaande jaren. Het landelijk gemiddelde voor de appels kwam tot eind november op 27 cent per kg. De beide voorgaande jaren was dat 22 cent. James Grieve kwam gemiddeld aan 26 cent tegen het vorig jaar 18 cent en twee jaar geleden 24 cent. De prijsverhoging ten opzichte van het vorig jaar was vrijwel algemeen maar vergeleken bij twee jaar geleden moest bij de zomerrassen toch overwegend met lagere prijzen genoegen worden ge nomen. Ten aanzien van het buitenland geldt dat de Bel gische appelproduktie die aanvankelijk werd geraamd op 272 miljoen kg, achteraf toch ook groter is en wel kan komen op 320 miljoen kg tegen het vorig jaar 241 miljoen kg en twee jaar geleden 300 miljoen kg. Ook bij de zuiderburen zijn de voorraden groter dan het vorig jaar omstreeks deze tijd. Over de Franse appeloogst van dit jaar zijn nog al wat verschillende ramingen in omloop. Toch is duide lijk dat de Franse appelproduktie dit jaar kleiner is dan het vorig jaar en twee jaar geleden. Dit betreft in hoofdzaak de andere rassen dan Golden Delicious en de rode Amerikanen. De telersverenigingen in Frankrijk hebben zelfs 5 meer appels geoogst dan het vorig jaar. Uit een split sing per gebied blijkt dat het meer in het bijzonder de ongeorganiseerde telers in de buitengewesten zijn, dus niet in de specifieke appelteeltgebieden, die dit seizoen, in tegenstelling Jot hun wel georganiseerde collega's een misoogst hebben gehad. Er is de afgeopen jaren in Frankrijk duidelijk meer gerooid dan geplant. De financiële resultaten van de teelt gaven daar ook alle aanleiding toe, vooral die van Golden Delicious. Ondanks een stijgende oogst per ha wordt het rendement steeds kleiner. Het rooien in Frankrijk heeft op het totaal van de produktie nog niet veel te betekenen. Frankrijk expor teerde dit seizoen tot eind november rond 140 mil joen kg appelen. Het vorig jaar was dat 154 miljoen kg. Praktisch alle afnemers ontvingen minder dan het vorig jaar, met uitzondering van Italië, Engeland en een aantal overzeese landen in Zuid-Amerika en Afri ka.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 10