produktief duurzaam van nm kmwm Tuinbouwkommissie besprak gelegenheids arbeid en rapport Little Toenemend aanbod van peren Algemene vergadering de Coöp Z O.N. te Eindhoven KAPELLE- -tel. 01102-1441 8 Op vrijdag 26 november kwam te Goes de Tuinbouw kommissie der ZLM in vergadering bijeen onder lei ding van de heer M. J. Goud. Bij de actuele punten die aan de orde kwamen, werd vooral aandacht be steed aan de sociale lasten bij gelegenheidsarbeid en aan het fruitteeltbeleid. Dit laatste mede in verband met het juist verschenen rapport Little. SOCIALE LASTEN BIJ DE FRUTTPLUK Drs. N. A. Vaandrager, secretaris bij het ILNX.C. in Den Haag gaf een toelichting op de problematiek ten aanzien van de sociale lasten bij gelegenheidsarbeid. Tot voor enkele jaren was er de mogelijkheid voor uitsluiting van premiebetaling voor o.a. vakantiewerkers, vrouwen en meisjes die tijdelijk werkzaam waren bij bijv. de fruit- pluk, bollenpellen, aardappels rapen, e.d. Er werd dan alleen een laag bedrag betaald voor de ongevallenwet In 1967 kwam hierin verandering. In dat jaar werd namelijk de Wet op de Arbeidsongeschiktheid (WA.O.) van kracht. De overige werknemersverzekeringen (ziek tewet, ziekenfondswet, W.W. en K.W.L.) waren hier zo danig aan vast gekoppeld, dat de eerder genoemde moge lijkheid tot uitsluiting bij gelegenheidsarbeid onduidelijk werd. De beoordeling voor al dan niet verzekeringsplicht werd in handen gelegd van de bedrijfsverenigingen. Het criterium is daarbij vooral of er sprake is van een gezags verhouding. Mede in verband met een bepaalde uitspraak van de Hoge Raad is er bij de A.SJF. neiging om hierin zeer ver te gaan. Een en ander zou er zelfs toe kunnen leiden dat voor scholieren die bessen en aardbeien pluk ken, verzekeringsplioht wordt aangenomen, zodat die o.a. premie zouden moeten betalen voor werkloosheid. Vanzelfsprekend komt er vanuit de praktijk tegen deze gang van zaken veel verzet. De moeilijkheden doen zich trouwens niet alleen voor in land- en tuinbouw, maar ook in andere bedrijfstakken. Mede daarom is het dringend gewenst dat er een aanvaardbare oplossing voor het probleem wordt gevonden. Ook de A.S.F. heeft behoefte aan duidelijker richtlijnen. Hoopvol is dat er in overleg met dit orgaan een kommissie is benoemd, die de zaak in studie heeft genomen en waarschijnlijk binnen kort met voorstellen zal komen. Aansluitend op het betoog van de heer Vaandrager volgde een levendige discussie. De vergadering vond het hoogst onredelijk dat bij kortstondige gelegenheidsarbeid alle sociale lasten zouden moeten worden betaald die voor vaste werkkrachten gelden. De premie van de werk nemersverzekeringen bedraagt (zonder vakantiebon en BJ?X.) ruim 30 Hiervoor krijgen de gelegenheidswer kers zeer weinig terug, want in feite kan voor hen alleen de verzekering tegen arbeidsongeschiktheid effectief wor den genoemd. Aan dekking van dit risico is ook bij fruit- pluk e.d. wel behoefte en de praktijk is wel genegen voor een arbeidsongeschiktheidsverzekering premie te betalen. Maar de overige verzekeringen acht men bij ge legenheidsarbeid overbodig. Dringend werd de heer Vaandrager verzocht te streven naar een regeling die met dit alles rekening houdt. ACTUELE FRUITTEELTVRAAGSTUKKEN De voorzitter deelde mede dat het lang verbeide „rap port Little" over de toekomst van de Nederlandse fruit teelt een dag tevoren aan minister Lardinois was aange boden. Het rapport is in 't Engels opgesteld en omvat 210 pagina's. Er zijn slechts een zeer beperkt aantal exemplaren van gedrukt. Voorlopig moeten wij het doen met een beknopte samenvatting van de inhoud in het Nederlands. Deze samenvatting was pas kort voor de vergadering ter be schikking gekomen, zodat het voorbarig zou zijn om uit gebreid commentaar te leveren. De eerste indruk is, dat er geen belangrijke nieuwe punten naar voren worden gebracht, doch dat het niet temin waardevol is. Dit te meer, omdat nu door een on afhankelijk bureau alles grondig is doorgelicht en een objectief oordeel is gegeven. Het is verheugend dat in feite werd vastgesteld dat de Nederlandse fruitteelt bestaansrecht heeft. Met de op merkingen dat de bedrijfsstructuur en vooral ook de af zet en presentatie van ons fruit voor verbetering vatbaar is, kunnen we instemmen. Uiteraard eveneens met de suggesties dat de overheid hierbij de helpende hand zal bieden. Met belangstelling nam de vergadering kennis van de zinsnede, dat het meest kwalijke aspect van de huidige fruitcrisis is dat zij de moderne teler het hardst treft. Zijn bedrijf wordt met ondergang bedreigt, terwijl de verouderde teler overleeft, staat in het rapport te lezen. Aansluitend wordt naar voren gebracht dat die een of andere vorm van subsidie nog zal zijn teneinde de mo derne teler zolang „overlevingskansen" te geven tot gun stiger marktomstandigheden de bestaansmogelijkheid doen terugkeren. Als de minister op dit advies wil in haken is er alle hoop dat de overbruggingsfinanciering uitgebreid wordt of vervangen door een betere regeling. Immers, nu werd vastgesteld dat de regeling in zijn hui dige vorm gefaald heeft, omdat de beste bedrijven voor een groot deel verdwijnen. Er is een ruimere vorm van hulp nodig waarvan elk perspectiefbiedend bedrijf kan profiteren. Dan zijn er voor alle moderne bedrijven de nodiige overleveringskansen. Verder wil men voorlopig vraagtekens plaatsen bij een aantal suggesties, zoals bijv. om geen Golden Delicious meer te planten, e.d. Doch wellicht geeft het uitgebreide rapport hierop antwoord. Waarom is dat echter alleen in 't Engels verschenen en in zo'n kleine oplage gedrukt? Hoe kan men een mening vormen over een rapport "dat men vrijwel niet te pakken kan krijgen? ANDERE PUNTEN Verder werd vrij uitvoerig ingegaan op de afzet van fni't en groente, on de takvisierapporten over de fruit teelt en de groenteteelt onder glas, over het structuur beleid in de EJE.G. en over de verhoogde heffing voor het Landbouwschap. Ten aanzien van het structuurbeleid werd vastgesteld, dat wanneer er in EEG-verband subsidiemogelijkheden /iin of komen, die ook voor ons land moeten gelden. In dit verband werd de „Centrapool" in België genoemd, waar bij de overheid in feite 79 cent subsidie per kg geeft voor een aantal rassen die op een bepaalde wijze en onder bepaalde voorschriften worden afgezet. Aan het einde van de bijeenkomst kon de voorzitter gewagen van een zeer nuttige bespreking, door door aller medewerking vlot en zakelijk was verlopen in een goede, opbouwende sfeer. A. v. O. Op de fruitveilingen in ons gebied nam vorige week het aanbod van peren wat toe. Er kwamen flinke partijen Doyenné du Cornice van goede kwaliteit en er werd ook in toenemende mate Conference aangeboden, eveneens van goede kwaliteit. De vraag bleef goed, hoewel het verhoogde prijspeil voor Doyenné du Cornice van begin november toch niet behouden bleef. De duurste partijen van dat ras kwamen niet verder dan 85 cent per kg. Veel klasse II kwaliteit werd verkocht voor 75 tot 80 cent per kg. Conference uit de koelhuizen werd voor wat de grote en middelmaten betreft verkocht voor 65 tot 70 cent per kg terwijl de kleine maat rond 50 cent per kg deed en de maat 5055 mm werd verkocht voor plm. 40 cent per kg. Er 'kwamen ook wat partijen met rijpe vruchten. Hiervoor lag al naar gelang van het aanbod de prijs 510 cent per kg beneden die van de harde par tijen. Legipont uit het koelhuis dieed voor de grote en mid delmaten tussen 65 en 70 cent per kg. Al met al dus vrij goede prijzen voor deze fruitsoort. Minder goed ging het met ons belangrijkste appelras en Golden Delicious. Hiervan was het aanbod groot en heel wat partijen ging reeds bewaarverliezen tonen. Buiten de koelhuizen is het erg moeilijk om deze appel lang goed en fris te houden. De beste partijen van dit ras kwamen aan 30 cent per kg en soms nog wel enkele centen daar boven, maar dat waren uitzonderingen. Veel Golden Delicious kwam in die grote maten niet verder dan 20—25 cent per kg en de kleine maten bleven meestal beneden 20 cent of draaiden door op het interventieprijspeil. Vlotter verliep de afzet van Cox's Orange Pippin. De grote maten noteerden tussen 65 en 75 cent per kg. De maat 7075 mm deed 5565 cent en de maat 6570 mm werd verkocht voor 4045 cent. Jonathan grote maat met een mooie kleur kwam aan 30 cent per kg maar een groot deel van het aanbod van dit ras heeft geen of weinig kleur en dat betekende dat er geen vraag naar bestond. Goudreinette kon zich goed! handhaven op 40— 50 cent per kg voor de gewone variëteiten en 5060 cent voor de rode mutanten in de grote maten. De kleine maat van de gewone goudreinette lag tussen 15 en 20 cent per kg onveranderd in de markt en de rode goud reinette kleine maat werd verkocht voor 2025 cent. Kroetappelen bleven onveranderd op 1011 cent per kg. WEER GESLAAGDE JAARLIJKSE CONTACTDAG JAARSTUKKEN MET GUNSTIGE RESULTATEN Het is ieder jaar weer een genoegen om de algemene vergadering van de Coöperatieve Landbouwvereniging Zuid-Oost-Nederland (ZON) te Eindhoven bij te wonen. De bijeenkomst duurt een hele dag. De dames worden uitgenodigd en zijn ook inderdaad) aanwezig. In de voor middag wordt het zakelijke gedeelte afgehandeld en na de middag is er ontspanning. Een gezamenlijke brood maaltijd overbrugt de beide onderdelen op een aange name manier. Deze vorm van algemene vergadering doet hier bijzonder goed en de band met de coöperatie wordt er door verstevigd. Een uitstalling van gereedschappen en klein materiaal uit het verkoopassortiment van de coöperatie maakt evenwel duidelijk, dat de zakelijkheid niet uit het oog wordt verloren. De heer G. van Veldhuizen, uit Heeze, hanteerde voor het tweede jaar de voorzittershamer toen de ZON op 23 november haar algemene jaarvergadering hield. Hij kon een groot aantal leden en hun dames verwelkomen. De coöperatie maakt een gezonde groei door zowel in geld als kg-omzet. De verkopen beliepen een bedrag van 6.516.000,(vorig jaar 5.956.000,Er werd 7000 ton 5 meer voeder omgezet dan het vorig boek jaar. Een tweede buikwagen moest worden aangeschaft. De ZON in Cebeco-verband een A-lid en ingedeeld in het district Midden. Hij spreekt de hoop uit, dat de prijzen van de landbouwprodukten zodanig zullen zijn, dat een redelijke beloning voor boer en tuinder in het komende jaar mogelijk zal zijn. Hij rekent er op, dat de coöpera tie over en weer een goede partner zal zijn. Dat de persoonlijke relaties bijzonder op prijs worden gesteld blijkt uit het feit, dat de heer C. de Zeeuw de in het afgelopen jaar overledenen memoreerde. Door de directeur, de heer D. Engelen, werd een over zicht van de jaarstukken gegeven. Het financieel over schot bedroeg 114.232,De leden ontvangen 1 ledenkorting in contanten en 1 wordt bijgeschreven op ledenrekening. Het restant van 5832,wordt op de reserverekening bijgeschreven. In de bestuurssamenstelling kwamen enkele wijzigin gen. In de plaats van de heren G. Buis te Nuenen en H. J. Gerritsen te Asten werden resp. benoemd de heren G. Stam te Geldrop en G. van Oostrum te Mierlo-Hout. De voorzitter, de heer G. van Veldhuizen te Heeze, werd herkozen. In de Raad van Toezicht stelde die heer J. M. Baron van Tuyll van Serooskerken zich niet meer be schikbaar wegens tijdgebrek. In zijn plaats werd be noemd de heer J. Hoogendoorn te Helenaveen. In dit college werd de heer C. J. Gakeer te St. Michielsgestel herkozen. Na de middag was er een ontspanningsprogramma, dat werd verzorgd door de „Vrebo's", parodisten en maitres des Plaisirs. juno

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 8