TUINBOUW- KLANKEN Ook los personeel op de loonlijst Wintertijd vergadertijd Het thema wordt echter een probleem De man die gaat; en de man die komt DINGEIV V Ai\ DE WEEK UAN de veiling WALCHEREN heeft ieder lid een brochure ontvangen. En hoewel het onnodig moest zijn, geloven wij dat het niet overbodig is ook hier in onze tuinbouwrubriek er nog even op te atten deren. Door de interne moeilijkheden in de veiling Goes is het fusieoverleg voorlopig opgeschort. Ons inziens zal dit overleg weer hervat worden na de oplossing der Goese impasse. Hoewel men krachtig wil saneren zal het fusieoverleg desondanks toch o.i. wel een jaar opgeschoven worden. Een aantal Middelburgse leden hebben hun vragen formulier nog niet ingezonden. Nu zal een personeels lid dit op de bedrijven ophalen. Wat een onnodige kostenmakerij! 't Is een kleine moeite en voor het toekomstbeleid van 't bedrijf absoluut nodig! Laten de leden die in gebreke bléven nu a.u.b. niet „klieren" tegen Bestuur en Directie van hoe het wel moet terwijl men zelf met beboterd hoofd loopt! De •bloementelers worden 9 december op een vergadering verwacht. En niet alléén voor ons veilingbedrijf geldt dit. Want ieder heeft in ons ZLM-blad van vorige week de nieuwe lonen kunnen lezen voor 1972 in de tuin- Eind november wijst de kalender en we konsta teren dat op SCHOUWEN en DUIVELAND de oogst 1971 praktisch is geborgen, wat de veldvruchten be treft. Hier en daar ziet men nog een enkele witlof teler bezig met het rooien van de gekontrakteerde late witlof. Vandaag aan de dag op wat pittige grond geen pretje. Na een voortreffelijk najaar is dan toch de neerslag gekomen en nog niet zo zuinig ook. We vernamen deze week dat voor de goede kwali teit wijnpeen goede prijzen worden besteed. Een ex tra meevaller voor de telers is nog, dat over het al gemeen de opbrengst goed is. Sommige percelen ge ven een bijzonder hoge opbrengst. Extra lang en mooi volgroeid. De gladiolen zijn binnen en het ziet er naar uit dat dit jaar de grote aanvoeren aan de veilingen wel eens spoedig tot het verleden zullen behoren. Hoewel de aangevoerde gladiolen vlot wor den verkocht, wil de prijs niet van de grond komen. De handel gelooft niet in een tekort naar het schijnt. Wanneer we zo ons oor te luisteren leggen, zijn de meeste telers ook beducht op te slaan voor latere ver koop. De laatste twee jaar hebben de speculanten de kous op de kop gekregen en dat maakt een mens voorzichtig. Het gaat er naar uitzien dat ook de gla- diolenoogst 1971 financieel niet zal brengen wat men er van had verwacht. We moeten hieruit wellicht con cluderen dat we ook met dit areaal dik aan het pla fond zitten. We zien de gladiolenteelt verschuiven naar de grotere bedrijven vanwege de ver doorge voerde mechanisatie. Wanneer echter hierdoor het areaalplafond wordt overschreden zal voor alle telers de aardigheid er gauw af zijn. Gladiiclentelen beneden de kostprijs kan een heel dure aangelegenhied zijn! Vanwege de lage prijzen van vele akkerbouwpro- dukten zoeken de ondernemers van de grotere be drijven hun heil bij uien, knolselderij, gladiolen enz. Een beroerde bijkomende omstandigheid is echter, dat van dergelijke teelten zo gauw een overschot- situatie ontstaat, met de nare gevolgen vandien. Gelukkig zijn er in de tuinbouwsector nog pro- dukten die een goed rendement hebben afgeworpen en nog afwerpen. Het zou echter een gevaarlijke zaak worden wanneer de voorlichting zou adviseren die teelten massaal aan te pakken! Al met al nogal wat problematiek. Wat de tijd van het jaar aangaat zitten we weer volop in het vergaderseizoen. De meeste besturen van land- en tuinbouwverenigingen hebben echter wel wat moeite met het programma voor de te houden ledenvergaderingen. Men is over het algemeen wat huiverig van adviseren in een bepaalde richting. Hier en daar op Schouwen en Duiveland tracht men gespreksgroepen te vormen, die met elkaar de situatie op de korrel zullen nemen en te proberen een weg te vinden om voort te gaan. In Duiveland zijn een paar afdelingen die hun be langhebbende jonge leden er. meewerkende zoons in een aantal cursusavonden zullen laten voorlichten omtrent de zaken die verband houden met de be drijfsovername. In de huidige situatie dachten we, geen overbodige luxe! bouw. Deze forse verhoging zal hard aankomen, vrezen wij. De individuele boer en tuinder die nog volk in dienst hebben zullen zo mogelijk nog meer mechani seren. Of, en dit is ook een alternatief, extensiever gaan telen dan wel bedrijfsdelen afstoten. Ook zal er nog meer samengewerkt worden want met de prijzen van nu kan er niet veel meer bij. Lo gisch dat de lonen in onze bedrijfstak niet achter kun nen blijven en even logisch dat in onze sectoren de zelfde beloning moet gelden als in andere 'bedrijfs takken. Eveneens dat de indexclausule ook voor onze branche geldt. Daar is ieder het wel over eens. Het wordt echter niet gecompenseerd door de prijzen en dan moet niemand boos zijn als 't hemdje nader is dan de rok! Voor onze bedrijven als de veilingen, die afhanke lijk zijn van de vrije prijsvorming is die uitgavepost ronduit funest. Ook loonwerkers-, spuit- en andere bedrijven zoals zaadteelt-, boomkwekerijen, verede- lingsbedrijven, coöperaties zullen of meer moeten rekenen, met kans van dalende omxset, of één of andere vorm van sanering zoeken. De druk op de arbeidsmarkt door werkeloosheid, we schreven dit reeds, zal o.i. wel zeer zwaar worden. Met belangstelling lazen we het zgn. rapport „Little". Leest men het aandachtig, dan komt men tot de ontdekking dat onze tuinbouwsecretaris v. O. (Oos ten) in ons blad reeds praktisch 't zelfde geconstateerd heeft, evenals diverse andere fruitvoorlichters. Toch kan het nuttig zijn dat nu door onafhankelijke buiten staanders in een objectief rapport alles duidelijk op een rijtje is gezet. We willen eindigen met een neven effect dat elke loonronde oproept. We stelden reeds dat elke ondernemer privé of in coöperatief of andere vorm, doet er niet toe, zullen moeten bezuinigen. Eén voorname rol zal het los personeel gaan spelen. Momenteel wordt er in de kringen van A.S.F. en de afd. Sociale Zaken van K.N.L.C. enz. enz. danig mee gerekend. Men verwacht over de gehele lijn veel meer losse arbeid. Nu is die in de vorm van studenten, vrouwen en grotere kinderen, die er wat bij; willen verdienen, meestal ruim voorhanden. Helaas willen deze, in grote lijn althans, wel bijverdienen maar niet op de loonlijst komen. Gebeurt er een ongeluk dan zijn er echter problemen. Als we goed ingelicht zijn is dit vraagstuk momenteel in studie en het is te hopen dat er snel een oplossing gevonden wordt. QOK de THOOLSE en FLIPLANDSE boeren en tuin ders hebben in de ZLM-krant kunnen lezen dat onze geachte voorzitter, ir. J. Prins, uit het bestuur van de ZLM en als voorzitter aftreedt. Voor zover wij kunnen nagaan heeft ir. Prins, de ZLM vanaf begin van de zesti ger jaren onze standsorganisatie gediend, en daarvan verschillende jaren als voorzitter. Persoonlijk hebben wij he>m in zijn beginjaren bij zekere gelegenheden ontmoet, en bewaren daar nog steeds een aangename herinnering aan, om zijn dikwijls humoristische beschouwing, van de toen aanwezige problemen. Hij heeft al zijn ZLM-jaren, het hem toevertrouwde werk serieus opgevat, wat zeker niet altijd even gemakkelijk geweest zal zijn. Bij zijn be noeming tot voorzitter, zullen veel leden wel gedacht hebben, hij zal van formaat moeten zijn om zijn voor ganger, ir. Geuze, te kunnen evenaren. Voor zover dat wij dit als gewoon lid kunnen bekijken, is er toen een goede keus gedaan. Vanzelfsprekend spijt het ons dat een ver trouwde kapitein de ZLM-brug gaat verlaten! Deze taak komt nu op de schouders van de heer J. B. Becu uit Groede te rusten, die deze verantwoordelijke positie zal overnemen. Wij twijfelen er niet aan dat er weer een goede keus is gedaan. Als praktijkman zal hij naar wij hopen, ons organisatieschip, in déze bijzonder moeilijke jaren in de vaart houden. Ondanks het groter ZLM-werk- gebied, is de afstand tussen bestuur, en gewone leden, in de loop der jaren toch niet groter geworden. Dit kun nen wij van al onze organisaties en verenigingen, in dit gecentraliseerd levenspatroon, helaas niet meer zeggen. De bestuursleden in de hogere regionen moeten wel ter dege begaafde personen zijn, om niet op de rotsen ver zeild te geraken. In hoeveel organisaties zijn er al geen stukken gemaakt, omdat het bestuur niet meer tegen hun taak was opgewassen. Niet dat wij deze bestuurs leden daarop aan zouden willen vallen, maar voor véél goedwillenden, wordt het dikwijls te ingewikkeld voor een juiste benadering van deze vééleisende tijd. Dat het onze nieuwe voorzitter gegeven mag worden, om zijn werk te verrichten ten bate van de gehele ZLM, en in zonderheid voor de leden, die him groot- of kleinbedrijf, door aanpassing aan de eisen des tijds, willen behouden! \A/ANNEER deze regels in druk verschijnen staan v we nog maar enkele dagen van het heerlijk avondje. Vol verwachting klopt uw en mijn hart en we vragen ons af wie de koek zal krijgen en wie de gard! Reeds vele weken zijn we er op velerlei manieren op attent gemaakt dat het jaarlijkse geeffeest voor de deur staat en dit oer-gezellige familiefeest zal weer volop worden gevierd. Als ouderen zullen we met de kinderen proberen het zo gezellig mogeijk te maken en wie melancholisch is ingesteld zal misschien enig heim wee krijgen naar de tijd dat hij of zij nog werkelijk geloofde in Sinterklaas. We lazen in de krant dat er kleuterleidsters zijn die zich al bezig houden met het zeer vroeg vertellen van de kinderen hoe het eigenijk zit met Sinterklaas. Dat gebeurt dan onder het mom dat we de kinderen niets wijs moeten maken want daar kunnen ze later een complex aan overhouden. We hebben altijd het Sinterklaasfeest gezien als een familiefeest waarbij het niet ging om de grootte van de cadeau's maar om de sfeer en de gezelligheid. Helaas moeten we dit jaar in sterke mate ervaren hoe duur alles is geworden. We hebben enkele opgroeien de kinderen die er graag wat van willen maken. We hebben in deze weken niet anders gehoord dan dat er eigenlijk helemaal geen kleinigheden meer te koop zijn en dat alles even duur is geworden. De prijsstij gingen werken heel sterk door, we zien het ook aan de indexcijfers die hierover worden gegeven. Het is ons opgevallen dat de laatste maanden groen ten en fruit niet meer worden genoemd als boosdoe ners in het prijzenspel. We hebben ons er dikwijls aan geërgerd dat bij stijging van het indexcijfer van levensonderhoud groenten en fruit werden genoemd als mede-veroorzakers hiervan en dat op momenten dat het voor ons als telers allemaal even slecht en beroerd was. Om dat te kunnen begrijpen hebben we echter te weinig kennis. We zullen het maar aanvaar den. We hadden het over het sinterklaasfeest en het heerlijk avondje dat voor de deur staat. Op velerlei manieren is in deze weken gewezen op de gezond heid die er schuilt in het eten van fruit. Het verstan dig snoepen begint in te raken. Een jongetje van de kleuterschool in een van de Zeeuwse dorpen kwam dezer dagen opgewonden thuis want Zwarte Piet was 's nachts op school geweest en had in elke pantoffel een appel gelegd. Die had gebroken met de traditie van snoep en ander lekkers. Het was een feest voor dit kind waar thuis de schuur vol stond met appels! Die van Sinterklaas was de lekkerste die er bestond! We hebben in de krant kunnen lezen dat de intocht van Sinterklaas in Amsterdam gepaard is gegaan met het uitdelen van appelen. Niet minder dan 25 ton appelen waren er beschikbaar voor deze intocht en ze zijn vlot uitgedeeld. Het verstandig snoepen komt meer en meer naar voren en we zullen hopen dat het van invloed is op de afzetmogelijkheden van onze produkten. Dat is overigens ook hard nodig want er mankeert nog al wat aan. De prijzen die we maken in deze weken staan in geen enkel redelijk verband tot de kostprijzen, zeker niet van ons belangrijkste ras de Golden Delicious. Door bijzondere omstandighe den moeten we dit overzicht wat vroeger schrijven dan anders. We zijn hierdoor niet in staat op deze plaats in te gaan op hetgeen het Amerikaanse Bureau Little heeft geadviseerd ten aanzien van onze fruit teelt. We hebben vernomen dat is geadviseerd om de teelt van appelen en peren in ons land belangrijk te verminderen, terwijl er zeker geen Golden Delicious meer geplant dient te worden want die zijn er al te veel. Minstens tot 1975 zal de fruitcrisis voortduren. In het bijzonder zijn we overigens benieuwd naar de maatregelen die de Minister gaat nemen op grond van dit rapport en de daarin gegeven adviezen. Er staan grote belangen op het spel voor vele onder nemers. Hopelijk zal op korte termijn duidelijk wor den welke kant de regering uit wil. Een duidelijk be leid voor de fruitteelt is wel het minste wat we mo gen vragen en verwachten van dit Ministerie. Het kan best zijn dat er harde maatregelen genomen moeten worden om een rendabele fruitteelt in de toekomst mogelijk te maken. Daar zal dan ook niet voor ge schroomd moeten worden want niets is meer funest voor een gezonde ontwikkeling dan onzekerheid. En onzekerheid is er binnen onze kring in grote mate. Degenen die veel peren hebben gehad, ontvingen dit seizoen wat meer geld, maar degenen die het moe ten hebben van de appels hebben beslist geen reden om optimistisch te zijn, integendeel, het brengt alle maal veel te weinig op, met uitzondering dan van een enkele partij Cox's Orange Pippin grote maat, waar we ons overigens beslist niet op mogen en moeten verkijken. Er is nog weinig licht in de fruitteeltcrisis en daar om is het te begrijpen dat er weer op grote schaal begonnen is om te rooien. We twijfelen er niet aan of dat zal in de komende maanden in nog sterkere mate gaan gebeuren. Het is dringend noodzakelijk.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 6