Geld besparen is geld verdienen VERZEKERINGSINSTELLINGEN VAN DE ZLM ff7 ANNEER het tot een gesprek komt over deze zaken wordt dikwijls de vraag gesteld of in perking van de rechten van de kinderen op het mo ment van overlijden van de eerststervende ouder wel juist is. 3 81 Traktoren en landbouwmachines Kataioguswaarde: Casco plus W.A. 8.001—9.000,— 68,— y.601—10.900,— 73,— 12.001—18.000,— 88,— 15.001—16.000,— 103,— Uitsluitend W.A. 23,— ƒ23,- ƒ23,— ƒ28,- In deze premies is reeds de ƒ5,jaarlijks terug kerende kostenopslag voor het verzekeringsbewijs in begrepen. Ook hier 1 miljoen dekking en een korting voor schadevrij rijden, welke oploopt tot 30 na 5 jaar. Combines Katagusw aarde: 25.001—28.000,— 30.001—31.000,— 35.001—36.000,— 45.001—46.000,— Casco plus W.A. 178,— 209,— ƒ239,— 299,— Uitsluitend W.A. ƒ23,— 23,— 23,— ƒ23,— Ook hier is de kostenopslag van 5,reeds in ge noemde premies inbegrepen. Dekking en korting voor schadevrij rijden is gelijk aan die voor tractoren. In de afgelopen maanden hebben wij over verschil lende branches van onze verzekeringsaktiviteiten een aantal publikaties verricht. Mede op grond van het feit, dat de laatste maanden de premietarieven voor diverse vormen van verzekering weer flink in bewe ging zijn gekomen of nog zullen komen hebben wij er behoefte aan onze eigen ZLM aktiviteiten nog eens voor u op een rijtje te zetten. De bedoeling daarvan is, voorzover u nog niet bij onze instellingen verzekerd bent, vergelijkingsmateriaal in handen te geven, waar mede u uw voordeel kan doen. Van onze kant zullen wij niet nalaten u aan te tonen, dat uw brommer, traktor, auto, kortom al uw motor voertuigen, maar ook uw ziektekosten, uw risico, le vensverzekering etc. bij onze instellingen op voor deliger wijze zijn onder te brengen. Geld besparen is geld verdienen en dat wilt u toch? MOTORVOERTUIGEN De premietarieven van onz-e O.V.M. der ZLM, welke na 1 januari 1972 van kracht zullen zijn zien er als volgt uit: Personenauto's Kataioguswaarde: Casco plus W.A.: Uitsluitend W.A.: 5.001—6.000,— ƒ334,— 160,— 6.001—7.000,— ƒ363,— 167, 9.001—10.000,— ƒ414,— ƒ174,— 12.001—13.000,— 480,— 189, Dit zijn maar enkele grepen uit de premietabellen. De korting voor schadevrij rijdien loopt na 5 jaar op tot 40 Dit betekent, dat voor een wagen van 7.00Ü nieuwwaarde na 5 jaar schadevrij rijden slechts een all risks premie betaald moet worden van ƒ363, min 40% f217,80. In vele gevallen moet u elders dit bedrag of meer reeds betalen voor een WA.-dekking op uw auto. Onze W.A.-dekking is evengoed 1.000.000,per gebeurtenis. Bromfietsen Casco plus W.A. Uitsluitend W.A. tot ƒ501— 601— 701— 500,- 600,- 700,- 800,— 90W 1.000,— ƒ29,— ƒ32,— 35,— 38,— ƒ44,— 20,— ƒ20,— 20,— 20,— ƒ20,— Ook hier is de kostenopslag ad. ƒ5,voor het plaatje en verzekeringsbewijs reeds in bovengenoemde premies inbegrepen. Voor bromfietsen wordt geen korting voor schade vrij rijden gegevien. De dekking is eveneens 1.000.000. Resumerend mag gesteld worden, dat onze tarieven voor alle typen motorvoertuigen uitermate gunstig zijn. Niet alleen voor personenauto's liggen wij' in vele gevallen 100% lager doch ook de bromfietspremie geeft rond 100 verschil aan. Dit betekent, dat ook de bromfietsbezitter een belangrijk bedrag kan besparen door bij onze O.V.M. te verzekeren. En juist van deze laatste groep zijn er nog zoveel elders verzekerd. Bij bromfietsen ligt de vervaldag voor een ieder op 1 maart a.s. Houdt u deze datum goed in het oog. Dat is het tijdstip waarop u uw brommer bij ons kunt ver zekeren. U dient dan uw huidige verzekeraar wel te berichten, dat de verzekering van uw bromfiets per 1 maart 1972 niet verlengd moet worden. Grijpt deze kans; het is uw voordeel. ZIEKTEKOSTENVERZEKERING Reeds eerder hebben wij1 gesteld, dat de premie tarieven van de Vereniging voor Ziekenhuisverpleging Zuid en Noord te Goes per 1 januari 1972 niet omhoog gaan. Hieronder vermelden wij de huidige tarieven voor kostprijs ziekenhuis-plus alle bijkomende kosten plus ambulante specialistenhulp: 3e klas 2e klas A Huisartsenhulp (80%) boven 16 jaar 306, onder 16 jaar ƒ204, boven 16 jaar ƒ519, onder 16 jaar ƒ204, boven 16 jaar 123, onder 16 jaar 78, Per gezin moet voor maximaal 2 kinderen onder de 16 jaar premie betaald worden. De overige kinderen onder de 16 jaar worden gratis meeverzekerd. De ZLM-leden en begunstigers genieten op voornoemde premies 8 korting; mits zij althans via onze kollek- tieve verzekeren. Daartegenover staat dan, dat de premie éénmaal per jaar betaald moet worden. EN NU OPGELET!! In dit verband willen wij een opmerking maken aan het adres van die zelfstandigen, die een vrijwillige verzekering hebben lopen bij het ziekenfonds. Dat zijn dus die mensen, die niet in loondienst zijn en derhalve ook op een andere wijze zouden kunnen verzekeren. Vandaar, dat wij „vrijwillig" onderstreept hebben. Volgens recente mededelingen van de Ziekenfonds raad gaan de premies voor de vrijwillig verzekerden per 1 januari 1972 met 23 omhoog, of in exacte be dragen zal de premie waarschijnlijk 59,oer maand per persoon gaan bedragen. Dit betekent voor een echtpaar een jaaroremie van 1.416,—. Heeft dit echt paar dan nog een zoon of dochter boven de 16 jaar in huis dan komt er nog eens 708,per jaar bij. Ditzelfde echtpaar zou, indien zij zich via onze kol- lektieve bij de Z.H.V. verzekerden, een jaarpremie moeten betalen van 858,8 789,36. Voor laatstgenoemd bedrag ad. 789,36 is net als bij het Ziekenfonds gedekt het risico van opname ziekenhuis, operatiekosten en alle specialistenhulp.' Ook specialis tenhulp zonder opname ziekenhuis is dan gedekt met een eigen risico van 50,Verder is de huisartsen hulp voor 80 gedekt. Het verschil in dekking met het ziekenfonds is dus 20 van de huisartsenkosten en de volledige tandartskosten. Dit echtpaar bespaart daartegenover een premie van 626,64. Me dunkt, dat voor dit bedrag de tandarts nog al enkele tanden ien kiezen kan boren of trekken, terwijl de huisarts dan ook nog een forse rekening mag uit schrijven, waarvan immers slechts 20 voor eigen rekening komt. De vrijwillig verzekerden bij de ziekenfondsen doen o.i. verstandig in dit stadium ernstig te overwegen of zij hun vrijwillige verzekering bij het ziekenfonds niet moeten overschrijven naar onze kollektieve bij de Z.H.V. Het premieverschil wordt o.i. wel erg groot in het voordeel van de Z.H.V. De vrijwillige verzekering, bij het ziekenfonds kan per maand worden opgezegd. W.A.-BEDRIJF EN PARTICULIER Iedere ondernemer maar ook iedere particulier, dient over een W.A.-verzekering voor het bedrijf en gezin te beschikken. Deze verzekering is niet ver plicht gesteld zoals bij motorvoertuigen maar wel even noodzakelijk. Bij onze maatschappij kost een W.A.- vérzekering voor het gezin, een zgn. W.A.P. slechts u 12,25 p'er jaar met een eigen risico van 25,per schadegeval. Zonder eigen risico bedraagt de premie slechts f 18,75. De dekking is ƒ500.000,per gebeurtenis. Voor de bedrijfs W.A.-verzekering inclusief het gezinsrisico varieert de premie naar grootte van het bedrijf tussen 50,en 75,Met name op het ter rein van de W.A.-gezinsverzekering kunnen alweer velen hun voordeel doen. LEVENSVERZEKERING Op ons artikel over aankoop van een woning met koppelverkoop van een gemengde verzekering zijn ireel reakties losgekomen van de zijde van levens verzekeraars. Ons is verweten de voorbeelden te on genuanceerd te hebben neergepend. Met name hebben wij de winstuitkering en het belastingvoordeel van een gemengde verzekering achterwege gelaten. Wij komen binnenkort dan ook op deze kwestie uit voeriger terug. DEL. iN een niet gering aantal gevallen worrdt de rege- ling van de gevolgen van een overlijden uit gesteld. Het maken van een testament wordt dan op geschort, omdat men hier niet graag over praat. Maar ook omdat men er niet over kan praten, daar de kennis hierover onvoldoende aanwezig is. Dat dit een ver keerd standpunt is behoeft geen betoog. Vooral de regeling van de positie van de langstlevende van de echtgenoten is een zaak die in wezen geen uitstel kan lijden. Wij plegen het zo te zeggen dat men geen dag uitstel moet nemen! Er is niets zekerder DAT het tijdstip komt, maar dat niets onzekerder is WANNEER het komt! Om die reden moet men het direkt doen! Dat geldt in gevallen waarin een huwelijk is geslor ten zonder huwelijksvoorwaarden en waar dus over het algemeen de bezittingen en schulden voor de helft aan elk der echtelieden toekomen. Maar meer nog indien het vermogen voor het overgrote deel aan een der huwelijkspartners toebehoort op grond van ge sloten huwelijksvoorwaarden. Wij zijn daarin zeer positief. Er van uitgaande dat de ouders hun kinderen die opleiding hebben gegeven die deze kinderen een zo goed mogelijke positie in de maatschappij heeft opgeleverd (uiteraard met hun medewerking) achten wij het een plicht dat de huwe lijkspartners er zo veel mogelijk toe bijdragen dat de positie van de langstlevende van de ouders zo goed mogelijk is geregeld. Dit betekent dat hun inkomen een zo gering moge lijke daling moet ondergaan. Het inkomen ondergaat toch al een daling doordat vermogen wordt onttrokken door betaling van successierechten. Na de 65-jarige leeftijd komt daarbij dat de uitkering volgens de Alge mene Ouderdomswet met ongeveer '/3 wordt vermin derd. Indien dan ook nog uitkeringen aan kinderen moeten plaats vinden bestaat de mogelijkheid dat het inkomen zodanig wordt aangetast dat het levensniveau moet worden verminderd. f R is een mogelijkheid om dit laatste te voor- komen door een testament te laten maken, waarin wordt bepaald dat de langstlevende echtgenoot het vruchtgebruik der gehele nalatenschp gedurende zijn of haar leven zal genieten. Uit een oogpunt van successierecht adviseren wij nog al eens, om dit te doen onder de uitsluiting van de langstlevende als erfgenaam. Dit laatste is een puur technische kwestie, die mede afhankelijk is van de grootte van het vermogen en het aantal kinderen, maar vrijwel altijd het overwegen waard. Het legateren van het vruchtgebruik der gehele nalatenschap betekent dat de kinderen, bij aanvaar ding van het testament, bij het overlijden van de eerststervende der ouders niets verkrijgen in volle eigendom. Eerst dan wanneer de langstlevende over lijdt krijgen zij hun erfdeel uitgekeerd. Wij schreven hierboven „bij aanvaarding van het testament" omdat een kind zich kan verzetten tegen legatering aan de langstlevende van het vruchtgebruik der gehele nalatenschap. Deze bepaling betekent nJ. een inbreuk op zijn legitieme portie. Het komt slechts zelden voor dat een kind zich tegen een dergelijk vruchtgebruik verzet. In praktisch alle gevallen wordt de redelijkheid vcun zulk een bepaling ingezien en aanvaard. PAAUWE.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 3