P. J. Zuid - Geluid AFSCHEID ROGER MAKEVO EUROPOORT Jongerenaktiviteiten 23 Onder redaktie van: H. X HARDERWIJK „Zien jullie een mogelijkheid mijn counterpart voor een aantal maanden op bedrijven in Nederland te plaatsen?" Deze oproep van de heer R. van Wezel aan het P.J.Z.-bestuur vormde de aanleiding tot de opzet van de aktie „Roger Makevo". Er is vooraf veel gepraat gebeld en geschreven, maar de zaak kwam rond, mede dank zij spontane toezeggingen van allerlei personen en instellingen. Een onbekend iemand uit een ver land met andere zeden en gewoonten zou voor 6 maanden onze gast zijn. Zes maanden maken met elkaar een half jaar en dat is een lange tijd, vooral wanneer de vereiste kom- munikatie ontbreekt. Op woensdag 17 november j.l. zat de stage van Roger in Nederland erop en de reaktie van bijna ieder een was: gaat hij nu alweer terug! Afscheid van iemand die in een korte periode door zijn manier van doen en laten de harten van vele Nederlanders gewonnen had. Het P.J.Z.-bestuur bood Roger Makevo en de gast- bijzonder woord van dank tot de gastgezinnen, die hem een onbekende uit een vreemd land als een zoon in het gezin opnamen. Roger Makevo sprak tevens de wens uit, dat het niet bij deze ene stage zou blijven, maar dat ook andere Keniase jongeren eens in de gelegenheid gesteld zouden worden tot het volgen van een stage in Nederland. De heer Van de Hoek dankte tot slot de heer R. van Wezel en zijn echtgenote in de persoon van ouders van de de heer R. van Wezel, die eveneens bij dit afscheid aanwezig waren. Het resultaat van hun werk in Kenia was: een uit stekend voorbereide Roge Makevo. Waarschijnlijk danken we vooral hieraan de bijzondere vlotte aan passing van Roger aan de Nederlandse omstandig heden. De heer J. v. Wezel dankte uit naam van zijn zoon de P.J.Z. en de gastgezinnen voor het reali seren van de stage. „Er gaat nu iemand naar Kenia terug, die van enorme waarde kan zijn voor de verdere ontplooiing en ontwikkeling van zijn volk en land", al dus spreker. gezinnen uit dank voor hun persoonlijk en direkte bij drage aan het welslagen van de aktie, een afscheids- dineetje aan. Alle gastheren en gastvrouwen waren aanwezig en men uitte zijn bewondering voor de wijze, waarop Roger Makevo zich steeds weer aan de gewijzigde om standigheden wist aan te passen. Tijdens het afscheidsdiner overhandigde de heer Ph. v. d. Hoek (voorzitter der P.J.Z.) Roger Makevo een oorkonde. Spreker dankte de gastgezinnen voor hun niet te schatten aandeel in de aktie. Zij hebben samen met Roger Makevo het succes van de aktie bepaald. Roger Makevo dankte hierna het P.J.Z.-bestuur voor de gehele organisatie van de stage. Hij richtte een De genodigden bleven na afloop van het diner nog enige tijd in een ongedwongen sfeer bijeen. Roger Makevo vertrok donderdagmorgen 18 novem ber j.l. om 9.30 uur met het vliegtuig „De Henri Du- nant" vanaf Schiphol naar Nairobi. €en prettige gast, die naar wij hopen een be langrijke bijdrage kan en wil leveren aan de ontwik keling van zijn land. Wij kunnen hem nu niet meer helpen. Hij zal zelf het geleerde in de praktijk moeten brengen. Roger kennende geloven we dat hij daarin zal slagen. Vooral omdat we beseffen, dat hij bij alles wat hij doet de heer Van Wezel achter zich weer, die hem met raad en daad terzijde zal staan. IYE gestadige toeneming van de scheepvaart en het gebruik van steeds grotere schepen hebben re gering en gemeente Rotterdam er toe aangezet ingrij pende verbeteringen aan de havenmond te Hoek van Holland aan te brengen. Dat de regering bereid is Rotterdam bij te staan door het merendeel van de kosten voor haar rekening te nemen van dit grote waterbouwkundige werk, bewijst dat zij het belang daarvan voor onze nationale ekonomie terdege inziet. Naast de vergroting van de veiligheid voor de scheepvaart en het scheppen van mogelijkheden voor de grootste schepen ter wereld om de Rotterdamse haven te blijven aandoen, wordt door de aanleg van de Maasvlakte tevens ruimte geschapen voor de ves tiging van nieuwe industrieën die aangewezen zijn op de ligging aan diep vaarwater. De beruchte „Maas vlakte", een zandbank vlak voor de kust, waar tot in de jongste tijd menig schip zijn graf heeft gevonden, zal voor dit doel worden opgespoten. Het havengebied van Rotterdam wordt daardoor over de kustlijn heen geschoven. Een groot voordeel is, dat hierbij geen cultuurgrond verloren gaat. Als streefdatum voor de voltooiing van de werken is het jaar 1974 gesteld. De totale kosten worden op ruwweg 900 miljoen ge raamd. Reeds in 1970 zal de mogelijkheid bestaan voor de ontvangst van volbeladen mammoetschepen tot 225.000 ton via de tijdelijke toegang en in 1972 via de definitieve toegang. Factoren die de ontplooiing van de Rotterdamse haven begunstigen zijn de ligging bij de mond van de Rijn: het middelpunt van één van de meest geïndus trialiseerde gebieden op aarde. Binnen een cirkel van een straal van 500 km wonen 160 miljoen mensen. Uniek is deze haven ook als enige in Noordwest- Europa, die op technisch betrekkelijk eenvoudige wijze toegankelijk gemaakt kan worden voor schepen tot 500.000 ton. Voor deze mammoets zijn op de Maas vlakte reeds ligplaatsen ontworpen. (Wordt vervolgd.) EUROPOORT Een boeiend objekt voor een afdelings-exkur- sie of uitwisselingsprogramma. Bel naar Eur- O-Rama, Markweg 150, West-Rozenburg (01888- 2032). AFD. WALCHEREN DER P.J.Z. Hierbij nodigen wij U uit voor de algemene verga dering der P.J.Z. Walcheren, die zal worden gehou den op donderdag 9 december a.s. te 20.00 uur in café „De Eendracht" te Middelburg. Wij rekenen op uw aanwezigheid. Gesproken zal worden over de toekomst van de P.J.Z. FIJNAART De afdeling houdt op 3 december a.s. bij Piet Op dam (Wapen van Fijnaart) haar Sinterklaasavond. Naast allerhande geheimzinnige zaken, dat hoort nu eenmaal bij de 5e december, bovendien een gran dioos vlees-fonduefeest. Dit alles voor slechts ƒ5,—. Kom om 20.00 uur precies. Van deze avond mag je geen minuut missen. OOST ZEEUWS-VLAANDEREN De Sint arriveert op 3 december a.s. ook in „De Haile" te Axel (waarschijnlijk op doorreis naar Fij naart). Wees op tijd in „De Halle" - 20.00 uur - an ders moeten ze in Fijnaart zo lang wachten. JAARPROGRAMMA DER P.J.Z. 7, 8 en 9 januari 1972: Een weekend voor leden en bestuursleden, waarin gelegenheid is om te diskus- siëren over een aantal zaken, maar waarin we ook gekonfronteerd worden met een aantal nieuwe tech nieken, die je in de afdeling zoudt kunnen gebruiken. Plaats: Vormingscentrum in Midden-Brabant. 26 februari 1972: Er zijn reeds verschillende afde lingen bezig met het instuderen van een toneelstuk. We hopen dat de winnaar van 1971 de afd. West Zeeuws-Vlaanderen geduchte konkurrentie krijgt. Een toneeljury zal de verschillende uitvoeringen beoordelen. De winnaar van deze toneelwedstrijd speelt haar stuk op het P.J.Z.-juweel te Willemstad op 26 februari a.s. 11 maart 1972: Spotlight-1972 in „De Halle' te Axel. Afdelingsbijdragen in de vorm van cabaret, schim menspel, musical, bewegingsspel, enz. Wie van hen mag deelnemen aan de Landelijke Culturele wed strijd der P.J.G.N. op 25 maart 1972 te Etten-Leur? Steeds meer afdelingen ontdekken de aantrekke lijke kanten van dit stukje theater. Ieder jaar weer verrassende vondsten, die helaas door gebrek aan technische kennis in een aantal gevallen niet volledig tot hun recht kwamen. We hopen dat dt groepjes aan dit punt extra aandacht schenken. 25 maart 1972: Algemene Vergadering der P.J.G.N. en tevens Landelijke Culturele Wedstrijd in „De No- belaer" te Etten-Leur. Daarnaast een aktraktieve ideeënmarkt. 's Avonds een grandioos feest. Alle P.J.Z.-leden zijn van harte welkom. 6 mei 1972: De traditionele oriënteringsrit voor mo torvoertuigen voor leden en niet-leden. De rit voert de deelnemers langs de mooiste plekjes in het Zeeuw se landschap. 10 juni 1972: De grote P.J.Z.-sportdag in de unieke sportaccomodatie van het Red Band-sportkomplex te Roosendaal. De diverse sportonderdelen zijn wel be kend. Misschien wordt de opzet enigszins gewijzigd en kunnen daardoor een aantal andere sportonder delen (b.v. diskuswerpen, enz.) worden toegevoegd. Februari 1972: Een studiedag over een agrarisch onderwerp, opgezet door de 3 C.J.O.-West-Brabant. We streven naar de opzet van een identieke studie dag voor de leden uit Zeeland. Ook deze opzet het liefst in 3 C.J.O.-verband. Nadere bijzonderheden over deze aktiviteiten wor den tezijnertijd bekend gemaakt via deze rubriek, via de afdelingen, persoonlijke uitnodigingen of één of andere wijze. Heb je belangstelling neem dan zelf het initiatief en geef je op bij je afdeling of P.J.Z.- sekretariaat. Stel de opgave niet steeds uit tot het allerlaatste moment. AFDELING NOORD-BEVELAND Op vrijdag 17 december organiseert de afdeling Noord-Beveland een Sinter-lCerstavond. Deze zal ge houden worden in „De Korenbeurs", Kaaistraat te Kortgene en begint om half acht. We hebben eerst een diner en daarna een gezellig samenzijn met mu ziek en gelegenheid om te dansen. Het diner bestaat uit: soep, tong, frites, diverse groenten, ijs. Als je niet van tong houdt is er als alternatief schnitzel. De kos ten zijn voor leden 10,voor niet-leden 12,Als je niet van tong houdt en dus schnitzel wilt is het voor leden 9,— en voor niet-leden 11,Je kunt je opgeven vóór 13 december bij Cobi van Maldegem, Provincialeweg 8, Kortgene, telefoon 01108-361. We hopen er een gezellige avond van te maken maar dan moet er wel voldoende belangstel ling zijn, anders wordt het afgelast en dat zou jam mer zijn. Wil je bij je opgave ook vermelden of je tong of schnitzel wilt. Tot 17 december dan. UITWÏSS ELINOS A KTIVITEITEN VERENIGDE STATEN ■sir van mei tot november 1972. Men is gast van ver schillende families in verschillende staten van Ame rika en men neemt deel aan diverse aktiviteiten. Het aksent ligt bij dit programma niet op het mee werken op bedrijven. Kosten: 1425,zijnde de reiskosten tot Washington en terug. Opgave: vóór 1 april 1972. van juni tot augustus 1972 voor 2 maanden naar Amerika. Kosten: 1200,—. Opgave: vóór 15 april 1972. •fr van april 1972 tot april 1973. 9 maanden op een be drijf, terwijl men de laatste 3 maanden een kursus volgt aan een University. Kosten: 1625,Opgave: vóór 20 december 1971. ■fr een stage van 6 maanden of langer (max. 18 maan den) op een Amerikaans bedrijf. De aanvang van het programma wordt door de deelnemer zelf bepaald. Kosten: 1625,Opgave: vóór 1 januari 1972.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 23