Langs de melkweg j§S=;:. Melk en zuivel (LH) Melken vraagt inzicht en kennis Onderzoek importrunderen VEE EN VLEES ZUIVEL IN DE E£.G. Zo het dieptepunt in de boterproduktie al niet bereikt zou zijn is men er in de E.E.G. althans dicht aan toe. Het is mede daarom te opmerkelijker dat er in de E.E.G. reeds weer niet-onbelangrijke hoeveelheden boter wor den ingeleverd. Er zijn daarvoor een aantal redenen aan te geven o.a. het beëindigen van de toeslag op particu liere inslag sinds medio september. De belangrijkste reden is evenwel het teruglopende verbruik en de ver minderde afzet naar buiten de EjE.G. Het teruglopende verbruik speelt vooral in landen met een groot boterverbruik en rol en dat zijn alle E.E.G.-lan- den behoudens Nederland en Italië. In Duitsland lag de gemiddelde consumentenprijs voor (boter in oktober ca. DM 0,50 per kg hoger dan vorig jaar en dit is niet zondier gevolg gebleven voor het ver bruik, des temeer omdat geen afgeprijsde Molkereiboter te koop was. Deze afprijzing behoeft in het geheel niet groot te zijn om toch kopers ertoe te brengen wat meer boter te kopen. De arbeidsonrust in Duitsland die momenteel is waar te nemen zal ongetwijfeld niet zonder gevolgen blijven voor het verbruik van boter. Het lijkt dan ook alleszins waarschijnlijk dat volgend jaar de E.E.G. weer een bater overschot' zal hebben, tenzij men tijdig zorgt voor vol doende aansluiting aan de Engelse markt. Deze biedt gro tere mogelijkheden temeer omdat de traditionele leveran ciers Nieuw Zeeland en Australië trachten hun botervet elders dan in Europa te slijten en daarbij niet geheel zon der resultaat zijn gebleven. MAGER MELKPOEDER De prijzen voor mager melkpoeder op de „wereld markt" stijgen niet meer. Oim haar drastische verhoging van de uitvoerheffing tot ca. 72/100 kg te motiveren meldde de Europese Commissie dat de voorraadspositie in de E.E.G. buitengewoon zwak was. Er zijn echter aan wijzingen dat d&t in mindere mate het geval is dan men in Brussel aan wil nemen. EXPORTVERBOD AFGEWEZEN De E.E.G.-ministerraad is niet ingegaan op het ver zoek van de Europese Commissie inzake de vaststelling van een Verordening waarbij de Commissie gemachtigd zou worden de export van bepaalde zuivelprodukten te verbieden. Wanneer men let op de door Brussel gevolgde zuivel- politiek en daarbij in acht neemt dat men van een „boter berg" in een „boterdal" is terecht gekomen krijgt meer waardering voor het besluit van de Raad. De Commissie in staat te stellen thans exportverboden te hanteren zou er in feite op neerkomen haar een cer tificaat van impotentie te verschaffen inzake de benade ring van vraagstukken die met de markt samenhangen. Minister Lardinois heeft dan ook exportverboden resoluut afgewezen o.a. met de motivering dat er nog geen hongersnood in de E.E.G. bestaat. v. d. W. -4* J. H. LANTINGA Consulentschap voor de akkerbouw en rundveehouderij Goes VAN alle werkzaamheden op een. melkveebedrijf vraagt het melken 25 a 30 van de arbeids tijd. Voor de melkveehouder is er dan ook veel aan gelegen, dat deze arbeid zo doelmatig mogelijk wordt uitgevoerd. Het is algemeen 'bekend, dat de manier van melken een belangrijke invloed heeft op de hoog te van de dagproductie en de uiergezondheid. De „kunst" van het melken met de hand berust voorna melijk op vinger vaardigheid, bij machinaal melken is dit naast het kennen van de melkbaarheidseigen- schappen van de koeien, de technische kennis van de machine en het op ihet juiste tijdstip uitvoeren van de nodige handelingen. De machinemelker moet dus veelzijdiger zijn gevormd. Er is practische routine en ervaring nodig om het melken soepel uit te kunnen voeren. Om de koeien volledig te kunnen melken moet de capaciteit van de machine tenminste vol doende zijn en nauwkeurig werken. Het principe van machinaal melken berust op de wisseling van onderdruk en buitenlucht in de ruimte tussen tepelvoering en -beker; onder de speen is tij dens het melken altijd onderdruk. Er is echter een grote verscheidenheid in vorm en afmeting van on derdelen bij de verschillende merken. De machine van het apparaattype kent in het gebruik de variatie in het aantal apparaten. Op bedrijven met doorloop systemen zijn mogelijkheden om de werkmethode eenvoudiger te organiseren. De machines van het melkleidingtype geven meer verscheidenheid te zien. Op de verschillende bedrijven is een machine van het melkleidingtype soms van hetzelfde merk, een studie apart. Voorts worden de nodige handelingen soms ver schillend uitgevoerd. De volgorde en de benutting van de mogelijkheden lopen nogal uiteen. Met een vakkundige uitvoering wordt de melkproductie zo goed mogelijk gehandhaafd en de uiergezondheid het best bewaard. De melkveehouders melken nagenoeg op gelijke tijden, daardoor kunnen zij hun eigen sys teem niet vergelijken met de systemen, die op andere bedrijven toegepast worden. Het gevaar hiervan is dat men gemakkelijk in een sleur kan vervallen. VAN groot belang is, dat vooral in de laatste tijd nieuwe inzichten op het gebied van de melkwin- ning naar voren zijn gekomen, die perspectieven bie den voor tijdsbesparing en arbeidsverlichting. Ken nisnemen van nieuwe ontwikkelingen is nodig om in de pas te blijven. De Directie Landbouwonderwijs in Den Haag is hierin duidelijk richtinggevend. Zij heeft namelijk model-leerplannen voor cursussen ontwor pen, die aansluiten bij de verschillende richtingen, die bij de melkwinning toegepast worden. Hierbij is het gebruik van meer apparaten of melkstellen cen traal gesteld. Dit geldt zowel voor het melken in de rij, als in een doorloopstal met melkleiding of appa raten. In begin oktober volgden 9 machinevoormelkers uit Zeeland, die uiteraard reeds een ruime kennis en er varing hebben op het gebied van het machinaal mel ken, een training op deze nieuwe methoden en syste men aan de Praktijkschool voor de Veehouderij en het Weidebedrijf te Oenkerk. Deze applicatiecursus voor dit kader is bedoeld om middels instructie aan cursisten deze ervaringen uit te dragen. Voor een cursus zijn 8 deelnemers(sters) nodig. Deze omvat 9 klassicale en 6 practische lessen. In aansluiting hierop is er een practisch examen. Voor inlichtingen of opgave kunt u zich wenden tot de Directeur van de Lagere Landbouwschool in uw gebied. Een mens is nooit te oud om nog iets nieuws te leren Dr. J. TESINK, Stichting Gezondheidsdienst voor Dieren in Zeeland. QOOR de Gezondheidsdienst voor dieren in Zeeland werden in de periode 1 juni 1971 tot 15 november 1971 488 importrunderen, welke alle voorzien waren van een geldig EEG-certificaat van t.b.c.- en abortusvrij, onderzocht op t.b.c., abortus Bang en leukose met als resultaat: abortus Bang: 5 besmet en 1 verdacht. Leu kose: 1 positief en 1 verdacht. Ook elders in den lande zijn teleurstellende ervaringen opgedaan bij onderzoek van importrunderen met geldig certificaat. Op grond van deze bevindingen is tussen de Veeart- senijkundige Dienst en de Gezondheidsdienst voor Die ren van het Landbouwschap de afspraak gemaakt, dat de geïmporteerde dieren onverwijld door de Gezondheids diensten voor Dieren onderzocht worden op tb.c., abor tus Bang en leukose. Daarbij is het van belang te ver melden, dat de importeur geen onderzoekkosten hoeft te betalen. Verloopt dit onderzoek gunstig dan kan bij ver koop een Nederlandse witte verklaring worden afgege ven. Zonder nader onderzoek kan de Gezondheidsdienst voor Dieren de geïmporteerde runderen niet als t.b.c. of abortus onbesmet aanmerken. Wij doen een dringend beroep op de importeurs van rundvee de Gezondheidsdienst voor Dieren direkt op de hoogte te stellen als een transport vee de provincie bin nenkomt, opdat het onderzoek zo snel mogelijk kan plaatsvinden. Alle te importeren runderen dienen voorzien te zijn van een geldig EEG-certificaat, dat wil zeggen, uit het certificaat moet blijken, dat de dieren afkomstig zijn van officieel als abortus- en t.b.c.-vrij erkende bedrijven. KALVERPRIJZEN FORS OMHOOG SLACHTVEEMARKT STABIEL De gemiddelde marktprijs voor slachtvee is voor de week tot 25 november becijferd op 268,88, wat 0,69 hoger is dan voorgaande week. De gemiddelde EEG- marktprijs werd gehandhaafd op 263,64. De invoer uit derde landen blijft belast met de 75 -heffing, die onver anderd werd vastgesteld op 31,15. Alle genoemde prij zen gelden op basis van 100 kg levend gewicht. In de week van 19 november werd 269 ton rundvlees uitgevoerd en 277 ton ingevoerd, benevens 337 ton be vroren indiustrievlees. Aan levende slachtdieren kwamen 268 stuks binnen, 134 uit Hongarije, 19 uit Engeland, 89 uit België en 26 uit Duitsland. Uit België kwamen 49 runderen voor de weiderij binnen. De gemiddelde marktprijs voor slachtkalveren is met ƒ15,93 opgelopen tot 451. De gemiddelde EEG-prijs steeg met ƒ3,33 tot ƒ418,91. De hoogste prijs is die in Nederland, de laagste die in Frankrijk met 396,46. In de week tot 19 november werd 1528 ton kalfsvlees uitge voerd!, alsmede 209 mestkalveren en 246 slachtkalveren. Aan mestkalveren kwamen 61 stuks binnen uit Frankrijk, terwijl voor de mesterij 390 nuchtere kalveren werden ingevoerd, 272 uit Duitsland, 80 uit Frankrijk en 38 uit België. VARKENSPRIJZEN ONVERANDERD De coöperaties en inkoopcombinaties voor de industrie hebben de uitbetalingsprijzen voor de in de week tot 4 december over te nemen varkens niet gewijzigd. De NCB (Boxtel), VAKO (Oss) en HOVA (Cuyk) gaan uit van een prijs van 2,92 per kg voor geslachte varkens van le kwaliteit, gewichtsklasse 75/85 kg op basis van af-meste- rij. Voor varkens in de 2e, 3e en 4e uitbetalingsklasse gelden de gebruikelijke kortingen van 12, 17 en 22 cent per kg. Voor zwaardere varkens gelden kortingen van 12 cent per kg. Bij de Goveco behaalt men 4 cent méér, dioch houdt iy2 in voor kosten. In de week tot 14 november werden ca. 190.000 varkens geslacht. De uitvoer had in de week tot 19 november betrekking op 7946 levende en 37.176 geslachte varkens, waarvan resp. 3280 15.131 stuks naar Frankrijk gingen, 108 12.002 naar Duitsland; 2484 -F 10.043 naar Italië en 774 levende naar België Aan magere delen werden 1579 ton naar de partnerlanden afgeleverd, alsmede 321 ton buikspek en 72 ton industrie- en rugspek. Uit Duitsland werden voor de mesterij 128 biggen aangevoerd. De gemiddelde EEG- referentieprijs was in de week vanaf 8 november 3,13 (onv.). In de lidstaten waren deze als volgt becijferd: Nederland 2,74 2,70); België 2,90 2,93); Frankrijk 3,04 (onv.); Duitsland 3,25 3,21); Italië 3,44 3,47). In september werden incl. een levende uitvoer van 34.158 stuks 841.108 varkens geslacht vergeleken met 786.145 vorig jaar (levende uitvoer 33.887). In de eerste negen maanden is het aantal slachtingen gestegen van 6.434.056 in 1970 tot 7.358.033 in dit jaar, waarbij het aandieel levende uitvoer steeg van 223.994 tot 258.432 stuks. DE VARKENSBEURS Utrecht. De varkensmarkt is op het ogenblik zeer vast gestemd in verband met de naderende feestdagen. Vorige week heeft de uitvoer van slachtvarkens met 57.000 die ren een record bereikt en was ook de uitvoer van var kensvlees en spek zeer groot. De verwachtingsprijzen luiden als volgt: bij levering per kg geslacht gewicht, gewichtsgroep 68/85 kg 3,103,12, met voor de ho gere gewichten de gebruikelijke kortingen; bij levering per kg levend! gewicht, met 2 kg tarra en na 24 uur vas ten, gewichtsgroep 101/110 kg ƒ2,452,47 en ge wichtsgroep 111/120 kg 2,43ƒ2,45.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 16