PUBLIKATIES 13 ras 1971 een gunstig jaar. In schrille tl aardappelen, uien en knolselderij ht. tl, doch ook met de grondbewerkings- het midden van het perceel gebracht n, zo nodig met behulp van T.C.A. de meeste planten natte voeten ik. m Geef de koeien een goed ruwvoederrantsoen en wees niet te zuinig met krachtvoer. De krachtvoerprijzen zijn dit jaar lager dan vorig jaar. In de praktijk komt het nog al eens voor, dat ruwvoeders aan het vee worden verstrekt, die sterk verontreinigd zijn met grond en soms zelfs gedeelte lijk rot. „De koeien zoeken het wel uit", wordt dan wel eens gezegd. Bij deze methode van voeren wordt het optreden van diarree in de hand gewerkt en kan gevolgen hebben voor de conditie en productie van de dieren. Naast sappig voer, dient ook voldoende droog voer gegeven te worden. Hiervoor komen in aanmerking hooi, stro, droge pulp of een gepaste mengvoerbrok. Zorg voor een goede stalventilatie. Ook is het goed de dieren direct bij het opstallen te scheren. Schenk tevens de nodige zorg aan een goede klauwverzorging van de die ren. Daar wordt dikwijls te weinig aandacht aan besteed. Een goede verzorging van de dieren en een goede voeding moeten hand in hand gaan. KUIL VOER Controleer of er geen lucht of water in de silo kan drin gen. Men dient te zorgen, dat gaten van het monster ne men, scheuren in het plastic tijdig worden gedicht. Er zijn dit jaar diverse voordroogkuilen gemaakt, die alleen met plastic zijn afgedekt. Als dit plastic niet beschadigd wordt, kan een goed voer worden verwacht. Het risico is echter groot. Zorg ervoor dat het plastic goed blijft, anders treden er grote verliezen op. Wanneer met stroresten, mest of ander materiaal wordt afgedekt tegen vorst (gemakkelijker uithalen) is de kans aanwezig, dat ratten en muizen zich erin nestelen. Vooral is dit het geval in de buurt van afvalhopen en begroeiingen. Het is goed de dieren direkt na het opstallen te scheren BEDRIJFSECONOMISCHE ASPECTEN GRASLAND VERZORGING De verzorging van het grasland houdt niet op als de laat ste koe uit de wei gaat. Een goede perceelsontwatering door greppels te maken zorgt voor een snelle afvoer van ihet oppervlaktewater. Het grasland moet niet te ruig de winter ingaan, maar lefst voldoende kort. Het verdelen van de restanten bieten-loof en mestflappen is noodzakelijk. Naast voorgaande, overwegend technische beschouwin gen, kan de maand december ook een geschikte tijd zijr om de bedrijfseconomische aspecten van het bedrijf eens wat nader te bestuderen. Dit, om niet alleen de toekomstige ontwikkeling op korte termijn, maar ook op wat langere termijn te bekijken. De ontwikkelingen gaan bijzonder snel Wat vandaag voor up to date geldt, is volgend jaar mis schien al weer aan het verouderen. Vooral diegenen, die zich tot de blijvers rekenen zullen zich geregeld af moeter vragen: Hoe kunnen wij onze bedrijfsvoering aanpassen aar de te verwachten omstandigheden. tDe voorlichters hebben tot taak u 'hierbij te helpen en te begeleiden. it bietenzaad als er een droge periode and kan hiervan het gevolg rijn. Automatische drinkwatervoorzieningen in fok- en mestvarkensstallen. Publikatie no. 51 Instituut voor Landbouwbedrijfsgebouwen te Wageningen. Verkrijgbaar door storting van 2,50 op giro 947476 van het I.L.B. te Wageningen. De belang stelling voor automatische drinkwatervoorzienin gen in fok- en mestvarkensstallen is sinds enige jaren groot. Dit is veroorzaakt door de sterke uit breiding in de varkenshouderij, vooral wat het aantal te verzorgen, dieren per arbeidskracht be treft. De arbeidsbehoefte daalt echter als in de plaats van brij droogvoer, in de vorm van meel of korrels, wordt verstrekt. Door deze overgang op droogvoedering bestaat er veel belangstelling om het drinkwater door middel van automatische voorzieningen te verstrekken. Om een antwoord te kunnen geven od de vragen betreffende de voor- en nadelen van diverse automatische voor zieningen werden door het I.L.B., vergelijkende proeven opgezet, waarvan de resultaten in deze publikatie zijn verwerkt. Teelt van andijvie. Deel 29 van de teelt beschrij vingen van het Proefstation voor de Groenteteelt in de Vollegrond te Alkmaar. Verkrijgbaar door storting van ƒ2,40 op giro 619524 van het Proef station. Andijvie is in Nederland een vrij belang rijke bladgroente die zowel onder glas als in de vollegrond wordt geteeld. Het gehele jaar rond is een vers produkt verkrijgbaar. In het boekje wordt uitsluitend de teelt van andijvie in de vol legrond behandeld. Het betreft de vroege teelt, waarbij het plantmateriaal onder verwarmd glas moet worden opgekweekt, de zomerteelt waarbij de planten gewoonlijk onder koud glas worden opgekweekt en de herfstteelt waarbij men op zaai- bed in de vollegrond of rechtstreeks ter plaatse kan zaaien. iï Veredeling op kwaliteit hij komkommers - De houdbaarheid van exportkomkommers. Medede ling 321 van het Instituut voor de Veredeling van Tuinbouwgewassen te Wageningen. Verkrijgbaar door storting van 1,op giro 935477 van 'het I.V.T. te Wageningen. De kwaliteit van de kom kommer staat de laatste tijd in het middelpunt van de belangstelling. Het is vooral de houdbaarheid die zorgen baart. Of en in hoeverre dit een gevolg is van het telen van nieuwe rassen of samenhangt met veranderingen in teeltomstandigheden is voor een deel nog een vraag. Het is van belang na te gaan in hoeverre bij de veredeling met de kwali teit rekening gehouden kan worden. Het boekje beperkt zich daarbij niet uitsluitend tot de kwali teitseigenschappen die direct verband houden met de houdbaarheid, maar attendeert ook op andere aspecten. ic Kunstmatige infectie met koprot van te velde staande eerstejaarsplantuien. Mededeling 322 van het Instituut voor de Veredeling van Tuinbouw gewassen te Wageningen. Verkrijgbaar door stor ting van ƒ1,op giro 935477 van het I.V.T. De gevoeligheid van uien voor koprot kan op verschil lende manieren worden getoetst. In dit boekje wordt een methode beschreven om na te gaan of er op het veld verschillen in gevoeligheid tussen populaties bestaan. Globale beoordelingsrapporten I.T.T. Wageningen. Bij het Instituut voor Tuinbouwtechniek versche nen de volgende globale beoordelingen: nr. 7101 Wolf Gazoncirkelmaaier type V.O. nr. 7102 T.I.M. Centrifugaalpomp met elektromo tor type 2565. nr. 7103 Bergplastics sproeidoppen. nr. 7104 Rovatti Aftakaspomp type CU 3. nr. 7105 Perfect cirkelmaaier type S 220. nr. 7106 K.N.2 bevloeiingsslang. Deze rapporten kunnen aangevraagd worden bij het I.T.T., Dr. S. L. Mansholtlaan 10, Wageningen. met vermelding van het rapportnr. Resultaten van het kwaliteitsonderzoek bij rassen van drooggeoogste peulvruchten oogst 1968, 1969 en 1970. Rapport no. 7 van het Proefstation voor de Ak kerbouw te Wageningen. Verkrijgbaar bij het Proef station door storting van ƒ2,50 op giro 234.9700 t.n.v Directeur Proefstation voor de Akkerbouw te Lely stad. Ook proefveldresultaten met groJrtie en gele erwtenrassen en schokkers zijn opgenomen. Teelt van dloperwten. No. 30 in de serie teeltbe schrijvingen van het Consulentschap voor de Groenteteelt in de Vollegrond te Alkmaar. Ver krijgbaar door storting van ƒ2,40 op giro 619524 van het Proefstation voor de Goenteteelt in de Vollegrond te Alkmaar met vermelding van het nummer van de teeltbeschrijving. Doperwten wor den vrijwel uitsluitend geteeld op grote bedrijven en zijn bestemd voor de conservenindustrie. In Nederland worden overwegend rondzadige rassen gebruikt. In het boekje wordt alleen, de teelt van doperwten voor de conservenindustrie behandeld; voor de teelt van erwten wordt verwezen naar teeltbeschrijving nr. 28 (teelt van peulen). Bestrijding van „zwarte harten" in vroege volle- gronds bleekselderij. Mededeling no. 55 van het Proefstation in de Vollegrond te Alkmaar. Ver krijgbaar door storting van ƒ2,75 op giro 619524 van het Proefstation met vermelding van het num mer. Wanneer het verschijnsel wordt geconsta teerd, is meestal gelijktijdig een groot aantal plan ten op een perceel ermee behept. Omdat dit risico naast de beperkte afzetmogelijkheden geen stimulans vormt tot uitbreiding van deze teelt is een oriënterend onderzoek verricht naar de moge lijkheden ter voorkoming en bestrijding van het verschijnsel zwarte harten.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 13