De maand december op het zuidwestelijk landbouwbedrijf sist 12 w. JANSE J. M. J. VAN AERTS. C.A.R. - Goes ONTWATERING We staan weer aan het begin van de laatste maand van het jaar. De spanning en de druk van het voorbije oogst jaar zijn met het aflopen van de werkzaamheden aan de ge wassen sterk gedaald. In deze maand kunnen we weer wat tot bezinning komen. De blik kan nog eens achterwaarts gericht worden, met in het achterhoofd al onze plannen voor het toekomstige oogst jaar. AKKERBOUW De weersomstandigheden waren over het algemeen voor ons gebied gunstig, zowel voor de ontwikkeling van de ge wassen als voor een vlot verloop van de werkzaamheden. Met de inzaai kan tijdig worden begonnen. De structuur van de grond was goed. Daardoor gaf de opkomst vrijwel geen problemen, behalve op een aantal percelen met bie ten, waar het zaad in de droge grond lag. Na een droge april- en meimaand viel er in juni een flinke hoeveelheid neerslag. In enkele gebieden had dit een verslechtering van de structuur tot gevolg, wat later ook tot uiting kwam in de stand en opbrengst van de ge wassen. Een belangrijk facet in de huidige bedrijfsvoering is het resultaat met de chemische onkruidbestrijding. Deze was, vanwege de goede structuur van de grond, globaal gespro ken redelijk goed. Het jaar 1971 heeft een goede oogst en goede kg-opbreng- sten gegeven. Helaas kan dit niet gezegd worden van de financiële resultaten. Om tot een goed bedrijfsresultaat te komen zijn naast de kg-opbrengsten ook de prijzen van de producten van groot belang. Van producten als aardappe len, uien en knolselderij zijn deze te laag. De continuïteit van menig akker bouwbedrijf komt daardoor in gevaar. Mo gelijk zal in deze of de komende maand(en) beslist worden of het bedrijf al dan niet kan worden voortgezet. Voor be trokkene is dit een zeer moeilijke beslissing, waaraan vele consequenties verbonden zijn. WINTERTARWE Er is een grote spreiding in zaaitijd. De opkomst is op sommige percelen wat onregelmatig en soms wat aan de dunne kant. In 1971 heeft de ervaring geleerd, dat ook van een dunstaand gewas een goede kg-opbrengst kan worden verkregen. Men moet dus niet te snel overgaan tot over- zaaien of uitrijden. Vooral voor de slempgevoelige gronden is het wel van belang te zorgen voor een goede afvoer van oppervlaktewater. Piasvorming moet worden voorkomen. Een dunne stand van het gewas door structuurbederf heeft veel minder kans op herstel dan een dunne stand by een goede structuur. Eventuele inzaai van wintertarwe in deze maand dient dan ook onder gunstige omstandigheden plaats te vinden. De kans op vogelschade is aanmerkelijk groter geworden. Op veel bedrijven wordt 3040 van het bouw land ingenomen door dit gewas. Een meer of minder goede opbrengst is dan ook van grote invloed op het financiële resultaat van het bedrijf. De prijs staat vast, dus hoe hoger de kg-opbrengst, hoe beter het resultaat. Voorzover het mogelijk is maatregelen te treffen om de kg-opbrengst gunstig te beïnvloeden, mogen we dit niet nalaten. OVERIGE GEWASSEN Ook voor alle overige, niet met name genoemde gewas sen, die deze winter op het veld moeten overwinteren, geldt het voorgaande wat betreft een goede ontwatering. Evenals voor mens en dier zijn ook voor de meeste planten natte voeten schadelijk. Aansluitend op voorgaande, zouden we de conclusie kun nen trekken, dat we het met de ontwatering op onbeteelde grond niet zo nauw toeven te nemen. Niets in minder waar. Veel grond is onder gunstige omstandigheden op winter - voor geploegd. Dit is gunstig om verslemping te voorko men. Wanneer echter de afvoer van het grondwater stag neert door het niet goed functioneren van de drainage, komt de grond vol water te zitten en is verslemping in een natte periode toch mogelijk. Bovendien is dergelijke grond in het voorjaar veel later bewerkbaar, met alle gevolgen van dien. Het is daarom van het allergrootste belang dat de drainage goed werkt. Geregelde controle op een goede wer king en het periodiek schoonmaken van de drains moet dan ook op tijd plaatsvinden. We mogen ons niet te veel vleien met de gedachte, dat het de laatste jaren goed gelopen is, wat betreft de ontwa tering en de waterschade. We moeten ook rekening houden met de mogelijkheid van een natte winter. GRONDBEWERKING Op sommige bedrijven zit men mogelijk te wachten om reeds een grondbewerking met de cultivator op vroegge ploegd land uit te voeren. Bij het optreden van nachtvorst is dit goed mogelijk. Reeds bovenstaand onkruid, we den ken o.a. aan duist, wordt op deze wijze goed bestreden. Een voorwaarde is dat de grond niet slempgevoelig is en goed ontwaterd. Bij een behandeling op wel slempgevoelige grond moeten de vóór- en nadelen van een dergelijke be werking goed tegen elkaar worden afgewogen. Van groot belang is welke weersomstandigheden er de eerste dagen na de bewerking volgen. Hebben we dan drogend en vrie zend weer, dan is het gevaar voor verslemping al veel min der groot. Incidenteel zullen praktijkervaringen ook van invloed zijn op de te nemen beslissing. KWEEKBESTRIJDING Bij het scheiden van de markt kan wat de kweekbestrij- ding betreft tot begin december TCA gebruikt worden. De grond is n.l. 3 maanden ongeschikt voor de teelt van cul tuurgewassen, vooral granen zijn erg gevoelig. Vooral op „kweekplanten" is een behandeling met TCA door middel van een rugspuit of het strooien in de vorm van granulaat noodzakelijk om dit hardnekkige onkruid te bestrijden. Niet zelden is het voorkomen van kweek op het perceel te wij ten aan „besmetting" vanuit de kanten door de verplaatsing van de kweekwortels met de grondbewerkingswerktuigen. BEWAREN VAN AARDAPPELEN EN UIEN Ondanks de geringe geldwaarde van deze producten moe ten we er toch wel de nodige zorg aan besteden. We hebben dit nu al gedaan vanaf zaaien of poten en zetten dat bij de bewaring tot aan het bittere einde voort. Dit echter onder voorbehoud, dat de kwaliteit goed is, daar het verspilling is om nog kosten te maken aan een product van slechte kwalitiet. Er is altijd nog kans, dat een kwaliteitsproduct een betere prijs opbrengt. Van een min der goede kwaliteit hebben we bij een overschottenmarkt weinig goeds meer te verwachten. Wanneer de aardappelen nog niet met een kiemrem- mingsmiddel behandeld zijn, dan zal dat nu, voor daarvoor in aanmerking komende partijen, wel snel moeten gebeu ren. Veevoer mag niet met de nevel van een kiemremmings- middel in aanmerking komen. Teneinde dit tegen te gaan moeten maatregelen worden genomen door afdekken van het veevoer óf de voor behandeling bestemde aardappelen. Een goede afscheiding tussen de bewaarruimten voor aard appelen en die voor veevoer is te preferen. ONDERHOUD WERKTUIGEN Op de meeste bedrijven breidt het machinepark nog steeds uit. Menselijke arbeid wordt steeds meer door machines vervangen. Bij stagnatie of slytage ligt het werk stil. Daar om is het van belang tijdig reparaties uit te voeren of dit te laten doen door de vakman. Bij slytage dienen de ver sleten onderdelen door nieuwe vervangen te worden. GRONDONDERZOEK Chemisch onderzoek van de 'grond is nodig om een inzicht te hebben in de bemestingstoestand. De benodigde hoeveel heid fosfaat- en kalimeststoffen kan hierop worden geba seerd. Van belang is ook de kalktoestand, de zuurgraad en het humusgehalte te kennen. Wanneer de grondmonsters in december worden genomen kan men er zeker van zijn, dat men nog tijdig over de analysecijfers kan beschikken. Op basis hiervan kan een bemestingsplan worden opgesteld. Verder vraagt ook het grondonderzoek op het voorkomen van aaltjes etc. de aandacht. Hierdoor kan worden voor komen dat men onaangename verrassingen komt te staan. VEEVOEDING Nu de stalperiode voor het vee aangebroken is, zal op het gemengde bedrijf een belangrijk deel van de beschikbare tijd aan de voeding van het vee worden besteed Voor de oogst van vrijwel alle gewassen was 1971 e< tegenstelling daarmee zijn de prijzen van aardapp zeer slecht. Niet alleen met het schoonmaken van sloten, doch ooi werktuigen kan kweek van de kant naar het middei worden. Zorg daarom voor schone kanten, zo nodij Evenals voor mens en dier zijn ook voor de mees schadelijk. Al* de grond te diep losgemaakt is komt het bietenzaj volgt droog te liggen. Een te dunne stand kan h

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 12