SPRUITEN! Veel nieuwe mogelijkhden bij machinale oogst en sorteren 7 W. A. VAN MULLEM. Consulentschap voor de Tuinbouw te 's-Hertogenbosch. Dat het machinaal oogsten van spruiten en de nieuwe sorteermoge- lijkheden landelijk in de belang stelling staan, bleek weer te meer op de demonstraties, die door het Consulentschap voor de Tuinbouw te 's-Hertogenbosch in Rijsbergen en Hoeven werden gehouden. Begunstigd door mooi weer waren op de eerste demonstratie in Rijsber gen, de 's morgens om 9 uur reeds startte, zo'n 200 belangstellenden uit Noord-Brabant, Noord- en Zuid- Holland en België aanwezig. In de namiddag werd nogmaals voor ruim 100 geïnteresseerden te Hoeven ge demonstreerd. Gezien de interesse voor de nieu we ontwikkelingen op zowel teelt- technisch gebied (hybriden, enz.) als de vooruitgang in het machinaal oogsten en de nieuwe sort eermoge lijkheden wordt in onderstaand ar tikel op een en ander nader inge gaan. TkAT er „wat leeft" onder de spruitkooltelers blijkt wel uit het feit, dat alleen al in Oost-Brabant 4 spruitkoolkernen zijn opgericht voor de machinale pluk. Daarnaast hebben diverse telers met een gro tere oppervlakte spruitkool, stationaire machines op de trekkers gebouwd. In de omgeving van Breda wordt de machinale pluk via loonwerk uitgevoerd. Alvorens op de apparatuur in te gaan, willen we eerst enkele noodzakelijke teelttechnische maatregelen be door Ihet loonwerkbedrijr van Houtepen uit Prinsen beek. Het was een lust voor het oog om deze ervaren insteker met een goed afgestelde machine aan het werk te zien. Hij behaalde een capaciteit van ruim 850 stammen per uur. De kwaliteit van het werk was bijzonder goed. De spruiten werden goed afgesneden van de stammen en het eindprodukt was als prima te kwalificeren. De trailer, die bestaat uit 1 plukele- ment, een aanvoerband van 6 m, een afvoerband voor de stronken en een afvoerrollenbaan voor de sprui ten, wordt aangedreven door de aftakas van de trek ker. Ook werd gedemonstreerd met een soortgelijke trailer van de Fa. Dokex. De afstelling van deze trai ler was jammergenoeg geen 100 zodat de kwali teit en de prestatie aan de matige kant lag. De trailers van beide firma's vertoonden veel over eenkomst. Enkele verschilpunten zijn dat die van de Fa. Jamafa uitgerust is met een elektromagnetische uitschakeling van de aan- en afvoerband, terwijl er ook een schakelaar op het plukelement aanwezig is. Tevens is een voordeel dat deze trailer een verstel bare spoorbreedte heeft. Als voordelen van deze trailers kwamen naar voren: beschut werken bij slechte weersomstandigheden; op de rollenbaan wordt reeds het los blad en steel tjes uitgesorteerd; door de aanvoerband heeft men kleine loopafstan den; men kan er eventueel meerdere elementen op plaatsen. Nadeel is dat de trailers duur in aanschaf zijn, groot, en vrij moeilijk te vervoeren. Daarom bieden deze machines (aanschaf 12.000,alleen per- spektief voor de zeer grote telers of in samenwer kingsverband, zoals dit in een viertal kernen in Oost- Brabant plaats vindt. Met zo'n trailer kan dan 10 a 15 ha per seizoen worden geoogst. Een essentiële voor waarde om capaciteit te halen, is echter dat men een goede (ervaren) insteker bij de machine heeft. STANDAARDMACHINE ACHTER DE TREKKER OPGEBOUWD Vooral voor deze machine, dit jaar door Jamafa ge- introduceerd', bestond een bijzonder grote belangstel ling. De machine, die via een hydromotor aangedre ven kan worden (dus geen oliepomp, hydrolic etc. nodig) is in de standaarduitvoering via een beugel achter op de trekker gebouwd. Voor de insteker is een speciale stoel gebouwd, zo dat hij zittend kan werken. Om een buffervoorraad te vormen, is een plateautje gemaakt, waarop de af- hakker de stammen kan leggen. Door de heer Van El- Afvoer geoogste produkt. lichten, zoals die door de heer A. J. van Oyen tijdens de demonstraties aan de orde werden gesteld. Orm tot een goede rationalisatie van de oogst te komen, is het noodzakelijk dat: Men uitgaat van goede hybriden, daar alleen deze geschikt zijn voor een volledige machinale oogst. Eb moet een planning worden uitgevoerd van zaai en plantdatum om de nodige oogstspreiding te krijgen bij de machinale pluk. Een goede en tijdige ziektebestrijding uit te voe ren, by voorkeur met een opbouwspuit. Om een redelijke capaciteit te krijgen bij de ma chinale pluk en om het uitlezen bij het sorteren te beperken, is het uitvoeren van een voorpluk strikt noodzakelijk. Het aantal planten moet variëren tussen de 35 en 40.000 per ha. Juist omdat men deze faktoren thans voor een groot gedeelte in de hand heeft, maakt de machinale pluk van spruiten opgang. Gezien de interesse, werd dan ook op de velden van de heren Damen te Rijs bergen en Van Elteren te Hoeven met een zo volledig mogelijk programma gedemonstreerd. Door de fir ma's Jamafa en Dokex werd gedemonstreerd met hun veldtrailer en de stationaire machine. Daarnaast toonde Jamafa nog een nieuwe beugelmachine achter op de trekker en een separatie en bladafvoerset voor de stationaire machine. TRAILERS BIEDEN BIJ SAMENWERKING PERSPECTIEF |yE demonstraties gaven bijzonder grote verschillen te zien in capaciteit en in kwaliteit van het werk. Met een trailer van Jamafa werd gedemonstreerd Nieuwe spruitensorteermachine volgens het wijkende bandsysteem. teren jr. is een variant op dit systeem gemaakt. In plaats van een stoel heeft hij een platform gecon strueerd, waarop de insteker kan staan. Als voordeel ervaart dezë teler, dat hij wat meer bewegingsruimte heeft bij het insteken van de stammen. Als grote voordelen van dit element op de trekker geldt de vrij geringe investering t.o.v. de trailer 3.500 a 4.000)zodat ze door de individuele tuin der met een grote oppervlakte spruiten 2 ha) aan geschaft kan worden en het feit dat deze zowel op het veld, als in de schuur gebruikt kan worden (met een elektromotor). Om de aanvoer van de stammen te verbeteren en de loopafstand van de hakker enigszins te beperken, wordt thans door bovengenoemde Fa. een gelijksoor tige machine met aanvoerband via het Proefstation voor de Vollegrond' te Alkmaar, beproefd. Als nadeel van deze machine geldt natuurlijk, dat in tegenstel ling tot bij de trailer dus blad- en stengeldeeltjes nog niet uitgesorteerd zijn bij het geoogste produkt. DE STATIONAIRE PLUKMACHINES Deze plukmachines waarmee door beide firma's werd gedemonstreerd zijn bij praktisch alle spruiten- telers genoegzaam bekend. Ze worden vooral gebruikt bij slechte weersomstandigheden en bij de laatste pluk. Als niet te onderschatten probleem bij deze machines geldt het vele transport en het daarmee samenhangend kwaliteitsverlies. Om tot een succes volle pluk te komen, gaf de heer H. van Roosmalen nog enkele tips om de capaciteit te verhogen, zoals: De noodzaak van een voorpluk met de hand. Om het blad te verwijderen zijn er hulpmiddelen om het er snel af te slaan. De stammen iets schuin afhakken. Molenaar sort eerlijn. SORTEREN: Vooral voor dit onderdeel van de demonstratie was een grote belangstelling en een levendige dis cussie, vooral omdat iedere spruitenteler hiermee te maken heeft en het feit dat door de Fa. Backus uit Venlo een nieuwe sorteerder speciaal voor deze de monstratie was ontworpen. Het spruiten sorteren vindt thans plaats door zeer verschillende typen machines, zoals het wijkende De insteker is bepalend voor de capaciteit bij het machinaal plukken. latsysteem, het schud- en schoksysteem, het wijken de bandsysteem, tomatensorteerders en diverse an dere variaties. Bij handgeplukte spruiten voldeden de meeste van deze machines wel. Nu echter de ma chinale pluk opgang maakt, worden er meerdere eisen aan de machines gesteld, vooral t.a.v. het uit- sorteren van los blad, steeltjes e.d. en het uitlezen van beschadigde spruiten. Om een redelijke prestatie te halen bij het sorteren, is het een vereiste dat: Een voorpluk wordt uitgevoerd. Bij het machinaal plukken de voetpedaal tijdig wordt losgelaten en kromme stammen mee wor den begeleid, dit vooral om het doorsnijden van spruiten tegen te gaan. Bij spruiten die met de trailer geplukt zijn, wordt uiteraard een hogere sorteercapaciteit behaald dan bij die van andere oogstmachines. Getracht werd om tijdens de de monstratie zo'n volledig mogelijk scala van sor- teermachines bij elkaar te krijgen. Treurniet: Deze vrij goedkope machine, met wij kende latten, wordt in Brabant vrij veel toegepast voor het sorteren van handgeplukte spruiten. Voor het sorteren van machinaal geplukte spruiten is de capaciteit aan de lage kant, terwijl ook de uitzeef mogelijkheden van verontreinigingen te gering is. Molenaar sorteerlijn: Deze „afgeleide aardappel- sorteerder", die werkt volgens het schudsysteem, be staat uit een Amazone sorteermachine met boven el kaar liggende sorteerplaten en een opvoerband. De A en B spruiten komen rechtstreeks op een leesband (dus veruit de grootste hoeveelheid). De overige spruiten worden in kisten opgevangen en later op kwaliteit gesorteerd. (Zie verder pag. 15)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 7