UIT DE PRAKTIJK Rond de Schelde Thools-Philiplandse verlading suikerbieten lijkt mee te vallen Over „nieuwe" aardappelen en opbrengsten Uienpool opgericht Goede opbrengsten korrelmais Nu op WALCHEREN het einde van de werkzaam heden in zicht is, is het echt najaarsweer geworden. We hebben de afgelopen week een flinke portie neer slag in de vorm van regen, hagel en sneeuw gehad. Vooral Walcheren lag dit keer wel in de buienzone, zo hebben we begrepen. De grond is nu flink nat ge worden. Het zaaien van wintertarwe, voorzover er nog plannen waren, moet nu wel even worden uit gesteld. Komt er een drogere periode en moet er nog voor geploegd worden, dan is het misschien weer vlug mogelijk. Nu we het toch over tarwe hebben, we lazen in de P.Z.C. van 10 november dat één van onze kollega's veroordeeld is vanwege het telen van wilde tarwe. We zijn toch wel benieuwd hoe dit gewas er uitziet. Voor verzamelaars van curiositeiten weer wat nieuws. Naast wilde haver kan nu ook een collectie wilde tar we aangelegd worden. Wat curiositeiten betreft heeft Walcheren nog meer te bieden. Soms ziet men aan de weg bij de toegang tot een erf een bordje staan waarop de verkoop van „nieuwe" aardappelen wordt aangekondigd. We zijn benieuwd of dit de consumptie zal stimuleren. Een gunstige invloed op de prijs hebben we nog niet kun nen waarnemen! We zijn deze keer toch wat kritisch bezig, daarom nog maar een opmerking! In een uitzending van de radionieuwsdienst werd dezer dagen meegedeeld dat de kg-opbrengsten van dit oogstjaar goed waren en hoger dan voorgaande jaren. Een niet-ingewijde zou hieruit de conclusie kunnen trekken dat de landbouw een goed jaar heeft. Het financieel inkomen is niet alleen afhankelijk van de kg-opbrengsten van de pro- dukten, maar ook van de prijs die voor het predukt verkregen wordt. Gaarne hadden we dit bericht aan gevuld gezien met de mededeling dat ondanks d goede kg-opbrengsten, de financiële resultaten voor de boeren toch erg teleurstellend zijn. We vonden het bericht nu wat éénzijdig. De afvoer van de suikerbieten stagneert nogal en gaat vele kollega's wat te langzaam. De dreiging van vorstgevaar en later ook het uitvallen van Dinteloord, zijn hierbij ook wel van invloed voor de afvoer in ons gebied1. De verhoging van de melkprijs voor de consument brengt ook nogal wat tongen in beweging. De melkveehouder zal van deze verhoging weinig merken omdat slechts een klein gedeelte bij deze te recht komt. De hogere industriewaarde t.o.z. van de consumptiemelk is wel de belangrijkste oorzaak. Er heerst momenteel een schaarste aan grondstoffen voor melkprodukten. Wie sprak er één of twee jaar geleden nog van een boterberg? De landbouwwerkzaamheden op THOLEN en ST. PHHJPSLAND lopen teneinde. De bieten zijn prac- tisch gerooid, een enkel klein stukje ziet men hier en daar nog staan op de gemengde bedrijven i.v.m. het direct vervoederen aan het vee. De bietenafvoer stagneert, als gevolg van het stil vallen van West-Europa's grootste fabriek Dinteloord. Het gevolg is dat we weer een week langer onze bie ten moeten bewaren, nadat eerst deze week verval len was. Het is jammer en schadelijk maar daar valt helaas niets aan te doen. Hopelijk dekt de verzeke ring de schade! De hoop die vele Thoolse bietenleveranciers nog hadden dat de laadplaatsen nog gered zouden kunnen worden is na de vergadering van 8 november j.l. wel volledig vervlogen. Als we echter het betoog van de heer Luitjens goed beluisterd hebben dan zal het met de te treffen voorzieningen nogal mee vallen. Het aanleggen van verharde laadplaatsen op erven en op dammen werd niet eens direct noodzakelijk geacht. Daar reeds 80 van de bieten op deze wijze worden afgehaald mag toch verondersteld worden dat de heer Luitjens uit ervaring sprak. Wanneer de mogelijkheid daarvoor niet aanwezig is zullen geen combinaties worden ingezet, alhoewel zulks alleen door de controleur beoordeeld zal wor den. Als grote kipwagens de bieten niet kunnen op laden zullen ook kleinere kippers beschikbaar zijn, terwijl verder gestreefd zal worden om de bieten zo Ook in WEST ZEEUWS-VLAANDEREN is de twee de helft van november niet meer zo heerlijk droog en zonnig als voorheen. Nachtvorst, regen, wind en zelfs sneeuw gaan de komende wintermaanden vooraf. De veldwerkzaamheden zijn bijna achter de rug. Som mige boeren moeten nog wat ploegen of een perceel tarwe zaaien, maar veel werk is er toch niet meer. De afvoer van de bieten naar de fabriek zal met de brand in de suikerfabriek te Dinteloord wel enige vertraging geven. We dienen dus nog meer aandacht te schenken aan de bietenhopen i.v.m. mogelijke vorstschade. We hebben een goed bietenjaar gehad. De opbrengsten en het suikergehalte zijn gunstig. Ook de tarrapercentages vallen meestal gunstig uit. Hope lijk is dit ook zo met de uitbetalingsprijs. Veel koolzaadtelers hebben zich de laatste weken ongerust gemaakt over vreterij in de stengels van de bladeren. Het gevolg was dat de onderste bladeren geel werden en veelal tot afsterving overgingen. In eerste instantie dacht men dan aan de koolzaadaard- vlo: een insekt dat voor de koolzaadteelt zeer ge- |^E weersomstandigheden zijn nu wel radikaal ver anderd. Het mooie nazomerweer is voorbij. De herfst heeft zich de laatste dagen wel duidelijk met storm en regen laten gelden. Zo'n 50 k 55 mm in een dag of vier is heel wat. Voor het eerst sinds lange tijd is de grond nu eens echt nat. Gelukkig dat het werk ook op ZUID-BEVELAND een heel eind gevorderd is. Op die bedrijven waar nu, rond 22 november nog bieten in de grond zitten, ligt dat aan de boer zelve. Als die in zo'n droog najaar nog niet tijdig klaar kan zijn, zal dit in een nat najaar zeker met meer lukken. Echt, een datum van 20 november is, ondanks de wil om het rundvee nog regelmatig groen blad te willen reserveren (als het dan maar niet te veel slijk bevat) om dan nog bieten te willen rooien veel te laat. De proble men worden dan veel groter, dan ooit de voordelen daarvan kunnen zijn. Op vele bedrijven is men al een heel eindi klaar met het op wintervoor ploegen van de grond. De opbrengstcijfers van de mais zijn nu bekend. Hierin snel mogelijk, wellicht zelfs elke week, op te halen. Wanneer grote investeringen achterwege kunnen blij ven en we zijn bij de dam van onze bieten af zonder dat ze lang blijven liggen, welnu dan behoeven er dunkt ons geen onoverkomelijke bezwaren meer ver wacht te worden. De heel kleine leveranciers worden in één keer weggehaald, zodat ook voor deze mensen alles in het werk wordt gesteld om zo efficiënt mo gelijk te werken. De uitkomsten op de akkerbouwbedrijven zullen dit jaar helaas weer nïët mee vallen; alleen de bie tenontvangsten vormen daarop een gunstige uitzon dering. Het is dan ook geen wonder dat steeds meer mensen het niet meer zien zitten en de pijp dan ook maar aan Maarten geven. Het aantal saneringsaan- vragen wordt dan ook steeds groter. Onze bedrijven zullen snel groter moeten worden om de stijgende kostenfactoren te kunnen opvangen of we zullen meer om moeten schakelen in de richting van de gemeng de bedrijven, want de perspectieven voor de veehou derij lijken ons bepaald beter, alhoewel ook hier de schaalvergroting heel belangrijk is. De mogelijkheid voor bedrijfsvergroting is echter ondanks de sanering nog steeds voor een groot aan tal bedrijven klein om de doodeenvoudige redenen dat er geen grond in de naaste omgeving van het be drijf vrij komt, terwijl tevens de grondprijzen zich nog steeds op een niet verantwoord niveau bewegen. vaarlijk kan zijn. Meestal blijkt echter een aantasting niet van de koolzaadaardvlo afkomstig te zijn, maar van een ander insekt, waarvan de gevolgen veel min der erg gevreesd hoeven te worden. In de meeste stengels zijn n.l. deze „gangenvreters" niet meer te rug te vinden. Een 16-tal uientelers uit ons gewest hebben samen met een uienhandelaar uit Zuid-Beveland een uien- pool gevormd. Het gaat om totaal 1200 ton uien, wel ke in een landbouwschuur te Schoondijke door de deelnemers aangevoerd) zullen worden export-klaar gemaakt. De deelnemers kunnen hierbij helpen, waar bij de honorering van hun geleverde arbeid in de uienprijs tot uiting komt. Er zal per 1 december wor den gestart en een staffel worden ingevoerd. Voor heen werden deze uien veldsgewas bij de boeren weg gehaald, getransporteerd over de Westerschelde, klaargemaakt op Zuid-Beveland en weer via de Wes terschelde naar o.a. Frankrijk geëxporteerd. Deze overeenkomst lijkt ons een goed en zeer verstandig initiatief. is wel een vrij grote spreiding te zien. Het is wel opge vallen dat onder normale omstandigheden, dus wanneer er geen afwijkingen zijn als slechte grondkwaliteit, te lage of onjuiste bemesting, voohtovermaat of -tekort, op brengsten van boven de 6000 kg bereikbaar zijn. Voor Zuid-Beveland wordt op een gemiddelde opbrengst over alle percelen van 6300 h 6400 kg per ha gerekend. Op enkele percelen zijn zelfs opbrengsten van boven de 7000 kg bereikt. Aan de hand hiervan kan een ieder nagaan wat of eventueel dit gewas voor hem in het nieuw te maken bouwplan van 1972 kan betekenen. Let wel op dat men voor het plukdorsen en het drogen tesamen vrij wel zeker op een bedrag van f 550 per ha als toege rekende kosten moet rekenen. Naar men zo hier en daar verneemt blijkt in enkele partijen uien die kwaliteit tengevolge van het in min of meerdere mate voorkomen van koprot achter uit te gaan. In welke mate dit van invloed op het afzetpatroon en de prijs kan, of zal zijn is nog niet te voorzien. IIET geld ligt op straat, maar je moet het zien lig- gen. Met deze woorden werd ik door buurman begroet terwijl hij in de schuur bezig was om zijn regenbak schoon te maken. Na een langdurige periode van droogte volgt er vast en zeker een natte winter en wat kan een boer dan beter doen dan al die gouden druppeltjes keurig opvangen en na een goed en zake lijk contact met een grossier in de grote stad per week zo'n 2500 liter goed drinkwater afzetten. De minister zal op frisdranken een accijnsverhoging doorvoeren, maar drinkwater verpakt in flessen of karton zal geheel vrij zijn van accijns. Zulke ministe- rële beslissingen werken de omzet van dit produkt zeer in de hand met de kamende feestdagen in het verschiet verwacht buurman een groot tekort aan dit zo beilangrijke belastingvrije vocht. De merknaam welke het etiket zal gaan dragen is „Super Regen water" en dit zal bij het grote publiek geweldig in slaan. De landbouw moet meer aan reclame gaan doen en z\jn producten met slagzinnen en dure woorden aan rekemanderen. Dat wil het grote publiek, dat vraagt de massa en dan is men bereid een luxe en goede prijs te betalen. Voor buurman zijn waterhandel moet het dus volop gaan regenen en voor ons waterschap liever weer niet want dat is meer gebaat bij een droog seizoen. Bij de begrotingsbehandeling werd echter met geen woord over de langdurige droogte gerept en zonder slag of stoot ging de geschotsverhoging er door. Veel of weinig water schijnt bij de moderne waterbeheersing in de kosten geen rol meer te spelen. Water heeft in onze tijd een heel andere betekenis gekregen en de oude stelregel van „Wien het water deert, dien het water keert", is verleden tijd geworden. Thans wordt het water modern en volgens plan beheerd en voor de toekomst zijn zelfs grote zoetwaterbekkens geprojec teerd zodat de schaarste aan goed drinkwater maar van korte duur zal zijn. J\E aansluiting van Engeland bij de E.E.G. is einde- lijk een feit geworden. De eerste tijd zullen onze Engelse collega's nog even moeten wennen aan de product- en bedrijfsschappen, maar over een paar jaar zal hun invloed steeds meer merkbaar worden en zul len we hen meer en meer als partners aan gaan tref fen op de gemeenschappelijke markt. Belangrijk wordt, dat hun land straks geen grenzen meer kent voor onze produkten en wij omgekeerd geheel vrij bij hen terecht kunnen. Op mechanisatiegebied schijnen zy ook heel ver gevorderd te zijn en misschien kunnen wij ook met die ontwikkeling ons voordeel doen. Het is in het begin allemaal nog een aftasten van de moge lijkheden, een wederzijds verkennen en een wat moei lijk zaken doen met vreemde en zwevende valuta, maar het is en blijft interessant en vol verwachting klopt toch ook ons hart weer naar de vijfde december. Voor deze goedheiligman is het ook een kwestie van reke nen; valt hij gezien zijn „schimmel" onder de land- bouwregeling en kan hij daardoor speciale rechten doen gelden? Zelfs voor zo'n oude zelfstandige is het niet eenvoudiger geworden en heus geen zaak meer van alleen bomen en schoorstenen. Op 6 december zullen we weten hoe de goede Sint over ons gedacht heeft en op die dag zullen we ook node afscheid moeten nemen van onze voorzitter. Mede door onze aanwezig heid bij zijn afscheid hopen we hem onze dank te be tuigen en hem tevens onze beste wensen mee te geven voor zijn nieuwe taak welke hem op ander agrarisch gebied weer wacht!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 5