P J.Zuid-Geluid Erf en akker 23 Onder redaktie van: H. A. HARDERWIJK OPEN MARKT OPEN SAMENLEVING OPEN WERELD IN 4 WEKEN TOT ca. 1880 kenmerkte de ekonomie van het platteland zich door een geslotenheid. Men produceer- de voor zichzelf en ruilde veel. Een geldhandel was er bijna niet. Doordat de verkeerstechniek zich ontwikkelde, kon men vanuit het buitenland de produkten naar Europa sturen. Dit was vooral het geval met de granen. Gevolg: goedkoop brood dus lage lonen dus goedkoop produceren. Maar de boeren gingen er onderdoor, omdat zij hun produkten alleen met verlies kwijt konden. Er was een vrije markt ontstaan en dit had een ernstige landbouwkrisis tot gevolg. De Nederlandse en Deense boeren gingen zich organiseren. Ook na de oorlog zette de kri sis door en de vrije handel zette zich voort in de EEG. Uiteindelijk zal het zo worden, dat men alleen nog pro Jukten in die landen teelt waar dat optimaal ekonomi- sch verantwoord is. Open samenleving: door ontwikkeling van de verkeerstechniek kwamen de plattelanders in kontakt met ste delingen en troffen daar andere gewoontes aan. Men zag nog erg tegen de stedeling op. Het platteland raak te uit zijn isolement. Dit gaf hen een onzeker gevoel en daarom organiseerde men zich in allerlei bonden. Toch was deze ontwikkeling niet te voorkomen en de verschillen tussen platteland en stad zijn nu bijna verdwe nen Veel van het gezellige valt weg in de dorpen. Alles wordt groots opgezet. Ook de kerk krijgt een klap en daarmee zitten we dan in de open wereld. Men gaat onderzoeken wat het Mohammedaanse en Islamitische geloof ons te zeggen heeft en krijgt het idee, dat die kerken dezelfde grond slagen hebben. Dit geeft vooral de boer een nog onzekerder gevoel. Zij waren steeds de steun van Kerk en Koninkrijk, en nu staat alles op losse schroeven. Samenvattend kunnen we zeggen, dat de plattelander op alle 3 terreinen veel te verduren kreeg, veel zekerheden verloor en nieuwe onzekerheden daarvoor in de plaats kreeg. Een proces dat ook nu eind 1971 nog volop aan de gang is. "TOE stel je je als jongere hier tegenover op? Lijdzaam, afwachtend, onverschillig, ontwijkendof kies je voor een aktievere, opbouwender rol n.l. de oorzaken leren onderkennen om daarna te proberen de ontwikkelingen te beïnvloeden in een richting, die jij graag zou zien. Op kringkaderbijeenkomsten en tijdens de rondgang van het H.B. langs de afdelingen is gebleken, dat het merendeel der P.J.Z.-leden voor dit laatste kiest. Slechts een klein percentage van die groep kiest echter voor het geëigende instrument tot het doen van deze stap n.l. de 4-WEEKSE. Het merendeel blijft in de aarzeling steken. Durft er misschien niet met zijn of haar ouders over te praten. Zoekt een te snel excuus in het geen tijd hebben of stelt uit laksheid, nonchalance de opgave uit tot het te laat is. Vooral dit laatste is een sterk zwak punt bij een groot aantal leden. (Laat de afdelingspenningmeester zijn verhaaltje maar eens vertellen!) Dit laatste zorgde er vorig jaar voor, dat het aantal4-weekse kursussen ingekrompen werd tot 2 volkshoge scholen, terwijl er eerst 3 gepland waren. De staf werd hiertoe gedwongen, omdat er te weinig opgaven be kend waren op het moment van sluiting van de opgavetermijn. Klaarblijkelijk hebben diverse plattelandsjonge ren op dit moment gewacht, want de- opgaven stroomden daarna binnen. Helaas te laat, dus afwijzingen en evenzovele teleurstellingen. LIET lijkt erop, dat we een herhaling krijgen van het vorige jaar. Ook nu weer van alle kanten positieve geluiden en halve toezeggingen v.w.b. deelnemers aan de 4-weekse. Ook nu weer een beperkt groepje, dat niet gewacht heeft tot de uiterste opgavetermijn. En weer zijn we bang, dat een grote groep P.J.Z.-leden zichzelf weer tekort doet door niet snel en efficiënt te reageren. Onze excuses, dat het zo'n lang verhaal geworden i s, maar het leek ons de moeite waard. Stel, dat er enke len direkt hun opgave inzenden, dan is dat misschien net voldoende om de fout van vorig jaar het weg laten vallen van de derde kursusplaats te voorkomen. Geef je op via het P.J.Z.-sekretariaat (01100—5010) of rechtstreeks bij: Volkshogeschool „Allardsoog", Bak- keveen (05169—241). Kursusplaatsen: Bakkeveen (Fr.), Eerbeek (Gld) of Bergen (N.-H.). Kosten: 330,inklusief eten, films, excursies, enz. P.J.Z.-leden komen in aanmerking voor een subsidie van max. 50 op de kursuskosten. We hebben bewondering voor de Mohammedanen die op het ogenblik in de vastenmaand Ramadan zit ten. Van de morgen tot de avond geen slok water door je keel. Geen hap eten naar binnen werken, en daarbij als je het helemaal goed wilt doen ook nog je speeksel uitspuwen. Dat is allemaal goed en wel als het niet warmer zou zijn dan een graad of tien, maar nu, bij een temperatuur van zeven en dertig is dat een ander praatje. Maar ze doen het, en blijmoe dig. Vijf en tachtig procent van de bevolking hier is Mohammedaans. Maar het is ze wel aan te zien. Mo hammed, de districtskassier, die een goede vriend van ons is, en thuis geen koelkast 'heeft, komt iedere avond net voor zonsondergang om een bakje ijs. Daar loopt hij dan zo snel mogelijk mee naar huis om een glaasje of wat koud water te kunnen drinken na een dag van uitdrogen. Normaal kletst hij je van de sok ken, maar nu ziet hij er uit of hij ieder ogenblik om Kan vallen. Zijn ogen kijken bol de wereld in en schijnen maar weinig meer te zien dan alleen de zon, of die al achter de horizon is verdwenen. Want dan mogen ze weer wat tot zich nemen. Een hele nacht mogen ze wel wat eten. Tot een uur of vier 's mor gens en dan is het weer afgelopen. Soms heb je wel eens een meevallertje, net als Bashora van de week. Hij is hier de man die zich voor loodgieter uitgeeft. We hebben zelden een luier iemand gezien, ofschoon zijn assistent net nog een graadje erger is. Mijn beer put zat boordevol en dat ding moest worden leegge pompt. Eindelijk had ik het zover dat Bashora, zijn assistent en het pompje in mijn landrover zaten. Nu wilde die pomp niet goed werken. Het motortje draai de driftig, maar geen beer. Bashora keek eens nieuw- gierig in de slang, en net op dat moment spoot de beer er met een krachtige straal uit. De drab droop van hem af. Heel zijn kop, zijn mooie witte moslim petje, zijn hard blauwe overhemd, alles droop. Hevig tuffend danste hij op en neer, want ook in zijn mond was het nodige terecht gekomen. Denk om de cholera man, riepen we stikkend van het lachen. We gingen een fles koud water uit de koelkast halen en hielden hem die voor. Nu kan het nooit Allah's wens zijn dat iemand ziek wordt als hij er zelf wat tegen kan doen, en daarna dronk Bashora de fles in één teug leeg. Hij spuwde daarna wat frequenter, maar nam het verder maar niet te nauw. Juma, mijn huisboy, heb ik al een paar keer be trapt terwijl hij met een fles koud water uit de koel kast uit de voeten probeerde te komen. Tegelijkertijd leende hij dan ook maar boter en brood. We draaien de koelkast nu maar goed op slot. Het moet hard zijn zo'n hele dag vasten, 's Zondags moet hij altijd gei ten- of schapenvlees voor ons roosteren als we buiten op de veranda zitten met een lekkere borrel. De geur van het vlees moet voor hem een ware verzoeking zijn. En toch van de andere kant moet er ook wel een hele voldoening zitten in zo'n dag van vasten. Als je de dag in al zijn moordende hitte bent doorge worsteld en je kunt als de zon is ondergegaan gaan OOST ZEEUWS-VLAANDEREN De afdeling Oost Zeeuws-Vlaanderen organiseert op 3 december a.s. in „De Halle" te Axel een ouderwetse Sinterklaasavond, waarbij de lieve Sint persoonlijk aan wezig zal zijn. Iedereen is van harte welkom. Neem echter wel een pakje mee en als het even kan, laat het pakje vergezeld gaan van een gedichtje of één of andere leuke vondst. De avond begint om 20.00 uur. JOS AKKERMANS IN FRANKRIJK Jos Akkermans, lid van de afdeling Tholen/St. Philips- land, vertrok op maandag 22 november j.l. voor een stage van 3 maanden naar Frankrijk. De stage werd opgezet in samenwerking met het Centre National des Jeunes Agriculteurs te Parijs. Jos zal binnenkort ongetwijfeld nog laten horen hoe het met hem gaat. UITWISSELINGSAK 11 VlTEriEN Ieder jaar ontvangt de Stichting Uitwisseling honder den aanvragen van buitenlanders, die een stage op Neder landse boerderijen en andere agrarische bedrijven willen doen. Een groot deel daarvan moeten we teleurstellen, omdat er niet voldoende adressen zijn. Daarom benadruk ken wij nog even deze kant van ervaring opdoen met buitenlanders. Ook dit is echt de moeite waard en goed voor de ontwikkeling van de talenkennis van uw kinde ren. Geef U op als gastgezin voor een buitenlandse sta giaire. Met uw wensen wordt terdege rekening gehou den. Vraag vrijblijvend een opgaveformulier en beslis daarna definitief. DÉ MOGELIJKHEDEN? Jongens en meisjes tussen de 18 en 30 jaar, die evenals Jos, voor korte of langere tijd (312 maanden) in een ander land praktijk willen doen, kunnen zich rechtstreeks of via het PJZ-sekretariaat (011005010) tot de Stich ting Uitwisseling (022083101) wenden. EEG-uitwisseling van 20-3-'72 tot 20-06-'72 óf van 3-07-'72 tot 03-10-'72 óf van 4-09-'72 tot 18-12-'72 in Italië, Frankrijk, Duitsland, België of Luxemburg. Kos ten: 50,(reiskosten worden vergoed). Opgave: één maand voor aanvang van het programma. NOORWEGEN vanaf 1 mei tot 1 oktober 1972 een werkvakantie van min. 4 weken en max. 3 maanden op een boer derij. Kosten: 80,(reiskosten zelf betalen). Op gave: 2 maanden voor aanvang van het programma. ISRAËL van 8 februari tot 21 maart 1972. 4 weken op een kibbutz, de overige 2 weken vrij voor een trip door Israël op eigen gelegenheid. Kosten: 870,Opga ve: vóór 20 december 1971. •fr stage van 6 maanden op een kibbutz in Israël. De vertrektijd dient te vallen in de onderstaande perio den: van l-03-'72 tot 30-04-'72 of l-06-'72 tot 15-10- '72 of 20-12-'72 tot 15-01-'73. Kosten: f 750,—. Op gave: 6 weken voor vertrekdatum. BRAZILIË van eind september 1972 tot april 1973. Een stage van 6 maanden in 'bedrijf en gezin in Holambra I en ÏI. Kosten: ƒ3.000,(een subsidie van 1.000,is mogelijk). Opgave: zo spoedig mogelijk. CANADA van april 1972 tot januari 1973 op verschillende land bouwbedrijven. Kosten: 1100,Opgave: zo spoe dig mogelijk. De nadruk bij een stage ligt in het algemeen op het meewerken in bedrijf en gezin. Doorgaans wordt je op adressen geplaatst, waar men ook bereid is je meer te laten zien van de omgeving en het land. De beloning voor het meewerken verschilt per land en bedrijf. In veel gevallen blijkt het terug verdienen van de reiskosten mogelijk. liggen en je vrouw brengt je dan het eten en je neemt de eerste slok water tot je. Dat moet dan toch wel ongelofelijk lekker smaken. Juma, mijn boy, die een Malakotte is (een kleine stam opstrooms Ta- na River) wordt eerst door zijn vrouw uitgebreid ge masseerd. Dat gaat er vrij vlot toe. Hij gaat op zijn buik liggen en zij gaat met beide voeten op zijn rug staan trappen. Het zullen wel speciale trappen zijn, want anders lijkt het ons vrij pijnlijk, want zijn vrouw schatten wij op een kilo of negentig, terwijl hij niet veel verder komt dan zestig. Als zijn rug zo bewerkt is draait hij zich om en dan gaat ze wat op zijn buik en borst marcheren. Vervolgens gaat hij eten. Zijn vrouw die 's middags heeft gekookt, mag dan toekijken, want het is niet de gewoonte dat zij met haar man mee eet. Als hij genoeg heeft dan is het overblijvende voor haar. Maar hij heeft op de keeper beschouwd nog een vrij aardig baantje. Op het ogenblik hebben we in de zeshonderd ge- meet uitbreiding honderd en tien man aan het werk die met de hand sloten graven. Ook de meesten van hen zijn moslims. Ze moeten een bepaald aantal ku bieke meters per dag uitgraven en als ze daar mee klaar zijn, dan hebben ze twee en een halve gulden verdiend. Maar dat is werken met de pikhouweel en de schop, zonder schaduw, in de moordende hitte en daarbij moeten ze de uitgegraven grond nog acht meter wegdragen. Als ze hun werk af hebben dan zijn er bij die nog ongeveer vier uur moeten lopen voordat ze thuis zijn. Maar die twee en een halve gul den betekenen zoveel voor hen, dat niemand het op geeft. Maar in onze ogen doet zo'n vastenmaand on menselijk aan. En toch dragen ze het allemaal blij moedig, we hebben er nog niet één gezien die mop perde. Van die beginselvastheid kunnen we nog wat leren SCHRIJFKOUTER.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 23