21 J Mevr. H. M. Visser©lomaard. Wemelclin~e, mentrix (leidsvrouw) in de verpleeginrichting „Ter Valcke", Goes, gehuwd en drie getrouwde kinderen (uit huis). ad a. Vier jaar geleden een betrekking aanvaard om dat de kinderen waren getrouwd en er een grote leegte ontstond, die deprimerend oc mij werkte. Bovendien had ik juist een 2 maal 6-jarige be stuursperiode in de bond achter de rug, waar door ik niet voldoende actief bezig kon zijn. ad e. Mijn opleiding bestond uit 4 jaar vakschool voor meisjes te Goes, n.L 2 jaar primaire en verder .2 jaar voor costuumnaaister. Enige jaren op een mode-atelier gewerkt, daarna voor eigen reke ning, ook na mijn trouwen een poosje, ad f. Ik begon de advertenties te raadplegen en was weldra huisnaaister in Ter Valcke; deze baan was goed te combineren met mijn huishouding en mijn werk als provinciaal bestuurslid. Be gonnen met twee en halve dag per week, werd later uitgebreid tot 3 dagen van 's morgens 8 tot 's middags 4 uur. Later werd gevraagd in te vallen wanneer de mentrix haar vrije dagen had en om avonddiensten waar te nemen. Dit werk als hulp-mentrix is uitgebreid tot 2 avon den per week en een week-end in de maand. Deze dienst is van 's avonds 7 uur tot li uur in de huiskamer; de zusters van de late diensten en de leerlingen en zusters die intern zijn komen iets drinken, T.V.-kijken, plaatjes draaien, iets kopen in het winkeltje (cigaretten, snoep en enkele toiletartikelen). Leerlingen voor O.V.B. of I.N.A.S., die hun eerste stage bij ons door brengen hebben in het begin wel eens heimwee en hebben wel eens goede raad nodig, of moeten tot de orde geroepen worden „op een manier waar geen woord Frans bij is!" ad d. Vier jaar geleden moest ik aan familie en ken nissen vertellen, dat ik weer ging werken. Som migen vroegen of het nodig was vanwege de financiën, anderen vroegen wat ik daar nu in zag. Het was voor mij een prikkel om geen week meer over te slaan met de buitenboel! ad g. De verhouding met mijn collega's is prettig, maar ik ben ondergeschikte en als huisvrouw ben je zelfstandig. En al is iedereen vol over de inspraak, ter wille van de lieve vrede kun je vaak beter je mond houden! ad i. Een nadeel is, dat je bepaalde dingen moet laten schieten, die je anders graag deed, omdat daar geen tijd meer voo± is. Een heel plezierige kant is wanneer aan het eind van de maand het dag afschrift van de bank komt; dit eigen verdiende geld geeft mij grote voldoening en stelt mij in staat om in mijn autootje door weer en wind 's morgens vroeg naar mijn werk te gaan. Zojuist verschenen bij de uitgeverij Samson: „Werkwijzer voor de werkende vrouw", een gids waarin alle probemen van het (weer) gaan weiken worden behandeld. De gids richt zich in eerste instantie tot de werk zoekende vrouw zelf, maar de inhoud is ook van belang voor degenen die beroepsmatig met deze kwestie te maken hebben: maatschappelijke werksters/ers, personee Isf unctionarissen, beroepskeuze-adviseurs e.d. (Overgenomen uit N.R.C.-Handelsblad.) DE BOERIN IN DE E.E.G Drie dagen lang kwamen bij Leuven vertegenwoordig sters samen van plattelandsvrouwen- en boerinnenorga- nisaties. Veertig vrouwen uit bijna alle EEG-landen, Bel gië, Duitsland, Frankrijk, Italië en Nederland spraken over de problemen van de agrarische gezinnen in hun land. Niet alle waren zij boerin; in het gezelschap waren ook voorlichtingsfunctionarissen; veel steun ondervonden we tenslotte van het COPA, de landbouworganisaties dus in de EEG. In Nederland kennen we al heel veel verschillende boerinnen, maar als we dan die anderen uit de EEG er ook bij zien en kijken naar hun wéér andere opvattingen en omstandigheden, dan lijkt een gesprek haast niet mo gelijk. Gesprek. En tóch kwam dat tot stand dank zij ook heel veel gemeenschappelijke meningen, wensen en proble men. Onderwerpen als: relatie tussen bedrijf en gezin rechtpositie van de vrouw belasting voor het agrarische gezin sociale voorzieningen, vormden voor ieder wél aanleiding om in kleine gespreks groepen goed op gang te komen. Jammer was, dat alleen Nederland) van te voren wat schriftelijke informatie had ingezonden, zodat de toestand in de andere landen moei lijk bestudeerd kon worden. GEZIN EN BEDRIJF De arbeid van de vrouw blijkt aan betekenis te win nen op bijv. gespecialiseerde bedrijven en wanneer de man elders werkt en de boerderij overlaat aan zijn echt genote. Zo wordt in Duitsland en Italië nog op heel veel bedrijven het werk voor 50 door de vrouw verricht. Over beroepsverandering wordt blijkbaar buiten Neder land nog heel weinig gepraat en de vraag „gezin voor 't bedrijf of bedrijf voor 't gezin" kwam dan ook uit onze hoek. „Nee", vond de Duitse, „het eenmansbedrijf is een bol werk tegen het communisme!". Ook Italië vond die ge meenschappelijke arbeid van het hele gezin op een be drijf heel normaal. Wel vonden we allen dat er meer samenwerking ook bij bedrijfsbeslissingen met de boer komt. Het zal nodig zijn de arbeid van de vrouw een werkelijke waarde te geven en die ook vast te leggen in wetgeving. Goede voorlichting vindt iedereen onmis baar, vooral ook op het terrein van economische en juri dische gezinsadlviezen. RECHTSPOSITIE Bij de rechtspositie kwamen we nattuurlijk tijd tekort. Overal blijkt een streven te zijn naar gelijke kansen en rechten voor man en vrouw. Maar in zaken als huwe lijksgoederen-, pacht- en erfrecht is nog lang niet overal deze gelijkheid bereikt. In veel streken is het ook zo, dat de wet wel gelijkheid voorschrijft, maar dat de verande ring in mentaliteit bij vrouw en man zich niet zo snel ontwikkelt. Wat ligt hier nog een immense taak voor de voorlichting, voor scholen, ouders en andere opvoeders! Belasting en sociale voorzieningen, bleken ook heel ge varieerd te zijn. Vooral die belastingaftrek voor de ge huwde vrouw ondervond nogal wat critiek van deze agrarische dames. En wist U, dat in Nederland de sociale voorzieningen door de boeren zelf betaald worden, althans voor 90 In de andere EEG-landen zijn hier voor vaak speciale regelingen, die gunstiger zijn! Ook verzekeringen voor ziektekosten en de kinderbij slag liggen nog allesbehalve gelijk; in Italië bijvoorbeeld bestaat een aparte uitkering bij geboorten die niet bij ziektekosten wordt gerekend. Zo zal er de komende jaren nog heel wat gelijkgetrokken moeten worden om een gelijke positie van alle bewoners van de EEG te be vorderen. Een gastvrije ontvangst door de Belgische boerinnen- en landbouworganisaties vormde een welkome ontspan ning in deze boeiende diagen. Begrip voor en van elkaar zal ook in de komende jaren voor EEG-bewoners wel heel noodzakelijk zijn. Mej. G. A. DE LANGE, K.N.L.C. ENGELAND IN DE E.E.G. Als landelijk internationaal commissielid wisselde ik 9 jaar lang kinderen uit van Engelse plattelands* vrouwen tegen kinderen van Nederlandse plattelands vrouwen. Uit deze contacten kwam een persoonlijke uitnodi ging voort om naar de provincie Herefordshire te komen (grenzend aan Wales). Op de jaarlijkse provin ciale vergadering van de plattelandsvrouwen in Here ford zou ik een praatje over Nederland moeten hou den. Ook een Frans meisje en een Duitse jurist zouden spreken. „Omdat wij, bij de E.E.G. komen, willen we onze buurlanden beter leren kennen", schreven ze. ALS tegenprestatie werd mijn man en mij gast vrijheid aangeboden. Dus per Hovercraft vanaf Calais naar Dover „gevlogen" in 40 minuten; vanaf Dover per auto naar Hereford door een prachtig land schap. In het provinciehuis voor 500 dames een half uur verteld over Nederland; documentatiemateriaal had ik gevraagd en gekregen bij de ministeries van landbouw en van verkeer en waterstaat. In de pauze kwamen veel dames een praatje maken, en nodigden mijn man en mij uit voor een bezoek. Wij logeerden bij de presidente en maakten dagtrips na het uitvoerige Engelse ontbijt van vruchtensap, cornflakes, ham en eieren, 'brood, toast met marmelade en veel thee. AjP onze dagtrips lunchten wij bij de één, dronken thee bij een ander (met veel eigengebakken cakes en scones, en aardbeien met slagroom!) en sandwiches erbijBehalve deze „maaltijden", bezichtigden we diverse boerderijen. In deze provincie is het wereld beroemde Herefordshire vee, een ras bekend over de gehele wereld. Groot was de hartelijkheid, waarmee de Engelse plattelandsvrouwen en hun mannen ons ontvingen. Dit waren dus bijzonder leuke internationale contac ten, die voortvloeiden uit een groot gevoel van saam horigheid onder plattelandsvrouwen. Iedereen zat vol over de E.B.G., de kranten staan er vol van en gratis informatiemateriaal over de E.E.G. kunnen ze aan vragen. En het was prettig ongedwongen over Neder land te mogen vertellen! I. B. WOUTERSEN—TEN HAVE BOEKHOUDCURSUS VOOR VROUWEN OOK IN OOST ZEEUWS-VLAANDEREN In februari 1972 zal de cursus boekhouden die ge geven wordt door de voorlichtsters van de Z.L.M. bij voldoende deelname ook in Zeeuws-Vlaanderen kun nen beginnen. Zie Zeeuws land- en tuinbouwblad van 22 oktober 1971. Ter sprake komt o.a.: hoe houd ik de boekhouding bij, zowel de bedrijfs- als de gezinsboekhouding? hoe is het systeem, hoe bergen we alles op? hoe lees ik de boekhouding en wat halen we er uit? De cursus omvat 56 lessen. Plaats en data nader overéén te komen. Opgalve vóór 24 dec. bij mevr. F. HosteAchtergaele, Cadzandseweg 18, Nieuwvliet, 01171461. UITSLAGEN VAN DE PROVINCIALE BREIWEDSTRIJD IN ZEELAND Het aantal werkstukken was dit jaar iets minder, maar van een veel hoger gehalte, zodat het provinciaal bestuur besloot drie ereprijzen bekend te maken, die door de bestuursleden werden aangewezen. De eerste prijswinnaressen zijn: Rubriek I: mevr. BuyzeVerstrate, Zuidzande, mevr. Van OeverenHanse, Kortgene; rubriek n: •mevr. Langeraadvan Staalen, Schuddebeurs; rubr. III: mevr. MesuNoteboom, 's-Heer Arendskerke, mevr. Slootmakervan Manen, Kapelle; rubr. IV: mevr. Van der VeenHelderman, Wolf aartsdijk, mej. Davidse, Kortgene, mevr. Schippersvan Oeveren, Kats, mevr. KooymanKrijger, Sint-Annaiand, mevr. Bruinogede Regt, Borssele, mevr. Van Veenendaal Groenveld, Tholen; rubr. Vmevr. Luteynvan Krui- nlingen, Zuidzainde, mevr. Den DoelderenHaartsen, Zuidzande. De ereprijzen werden toegekend aan: mevr. De KamSlootmaker, Kapelle, mevr. Dielemanvan Tatenhove, Zaamslag, mej. Brouwer, Kruiningen. UITSLAG BREIWEDSTRIJD 1971 NOORD-BRABANT Als u nagaat dat van de 30 werkstukken, die door Noord-Brabant werden ingezonden voor de breiwed- strijd 1971, 28 stuks voor een prijs in aanmerking kwamen, zult u het wel met ons eens zijn, dat wij met dit resultaat bijzonder tevreden zijn. Wij laten hieronder de namen van de eerste prijs winnaressen volgen: Rubriek I: mevr. De LintDonken, Zevenbergen, babygarnituur; mevr. De Koningde Niet, Oost-Bra bant, baby-overgooier; rubriek II: mevr. Driesprong Verkerk, Willemstad, trui; mevr. Van Boven, Steen bergen, trui; mevr. KrijgerNeiemans, Zevenbergen, trui; rubr. III: mevr. Bos, Oost-Brabant, hesje; mevr. v. d. Pluym, Steenbergen, vest; rubr. IV: mevr. De Koningde Niet, Oost-Brabant, vest; rubr. V: mevr. v. d. Schansv. Kampen, O.-Brabant, sprei; mevr. Munters—van Dis, Zevenbergen, sjaal, muts, wanten; mevr. Muntersvan Dis, Zevenbergen, tas; mevr. A. Engelende Roller, O.-Brabant, muts. DE AARDAPPELMARKT De prijzen van de consumptieaardappelen van de oogst 1971 zijn tot nog toe erg laag; daarentegen zijn de voeraardappelprijzen dit najaar in het algemeen gunstig geweest. Ook het verloop op de termijnmarkt geeft aan dat er over de verwachtingen omtrent de verdere marktontwikkeling nogal wat onzekerheid be staat. Wanneer men de voorlopige opbrengstramingen van de EEG-landen bekijkt, is de reden voor de gedrukte stemming niet helemaal duidelijk. De raming van de Nederlandse aardappeloogst is weliswaar wat hoger dan die van het vorige jaar, doch de totale produktie van alle aardappelen in de EEG-landen is volgens de thans beschikbare gegevens ongeveer 3 lager dan die van het vorige jaar. Frankrijk zit met een vrij hoge produktie en stelt alles in het werk om in dit stadium van het seizoen, dus voor de winter, een zo groot mogelijk deel van de produktie af te zetten en te ex porteren. Mede daardoor zijn de prijzen ook op de Westduitse aardappelmarkt zeer laag. Dit heeft de minister van Landbouw van de deelstaat Neder-Saksen aanleiding gegeven de Westduitse minister van Landbouw Ertl te verzoeken invoerheffingen in te stellen of andere maatregelen voor steun aan de aardappelmarkt te tref fen. Het Landbouwschap heeft zich na het bekend wor den van dit bericht en na overleg met het Produkt- schap voor Aardappelen gewend tot het ministerie van Landbouw. Elke belemmering van de normale leve ring van Nederlandse aardappelen aan Duitse afne mers zou voor Nederland onaanvaardbaar zijn. Het opleggen door Duitsland van compenserende heffin gen, in verband met de monetaire onevenredigheid in de EEG, is volgens de daarvoor gestelde regelen trouwens ook niet mogelijk omdat ervoor de aardappe len geen EEG-verordening is en er voor dit produkt dus ook geen interventieregeling geldt. Het Landbouw schap vertrouwt er op dat er van een belemmering van de export v<)n aardappelen in EEG-verband geen sprake kan zijn.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 21