HET is niet eenvoudig om de resultaten van een ge mengd bedrijf volledig en goed toe te rekenen aan elk onderdeel. Aangezien de opfokbedrijven vaak ook nog gemengd zijn en soms nog geen volledige bezetting hebben speelt dat ook hier een rol. Wel is een goed beeld te vormen over de opbrengst en de kosten van het grasland op de opfokbedrijven. Van een 7-tal bedrijven met een bedrijfseconomische boekhouding zijn de resul taten over 1970-'71 bekend. Het saldo, opbrengst minus voederkosten, bedraagt gemiddeld f 2.574,per ha met een spreiding van 2.367,— —f 2.830, 13 Geheel van golfplaten opgebouwde koeienhut met brede open nok voor 40 melk- Behalve de houten voor- en achterwand is deze voerligboxenstal voor 80 melk koeien. De stal kostte nog geen 10.000,koeien geheel van golfplaten opgebouwd. Op de voorgrond de installatie, waar mee de mest wordt verregend. kunnen melken. Verwacht wordt dalt een capaciteit leeftijd van 15 tot 18 maanden. De eerste resultaten veehouderij te Wageningen, met vermelding van „Gids van ca. 70 koeien per man-uur kan worden bereikt. met de kruislingstieren zijn gunstig. Waiboerhoeve". VEEVERBETERING Een proef waar men bij: een bezoek aan de proef boerderij niet zoveel van ziet, maar die wel erg belang rijk is, is de selectieproef. De melkveestapel van de VEESTAPEL EN MELKPRODLJKTIE Momenteel zijn er op de proefboerderij in totaal ongeveer 320 melkkoeien en drachtige vaarzen, ca. 80 pinken en in de loop van de winter worden van de vaarskalveren ongeveer 100 stuks aangehouden. Ver- Belangstellenden zijn ook deze winter weer van harte welkom op de proefboerderij. Bij voorkeur ont vangt men u op dinsdag, woensdag of donderdag. U kunt dan onder leiding van een gids alles bekijken. Daarbij kunt u uiteraard vragen wat u wilt, maar ook uw opmerkingen en suggesties worden op prijs gesteld. PERFECTION MELKMACHINE Er wordt een nieuw systeem van melken beproefd, waarbij elke tepelhouder afzonderlijk automatisch af valt zodra 'het desbetreffende kwartier uit is. De kans op „blind melken" moet daarbij zo goed als uitgeslo ten worden geacht. Omdat de geestelijke belasting van de melker hierdoor aanzienlijk wordt verminderd kan hij veel gemakkelijker met een groot aantal melkstel- len tegelijk melken. Het systeem wordt beproefd in een zesstands doorloopmelkstal waar elke koe afzon derlijk in- en uitgelaten kan worden. In deze melkstal is door de Perfection de arbeidsprestatie verhoogd van ca. 35 tot ca. 50 koeien gemiddeld per man per uur. DUOVACSYSTEEM Dit is een melksysteem met wisselend vacuum. De melkstellen worden aangesloten bij een vacuum van 20 cm Hg. Zodra de koe de melk goed laat schieten schakelt de machine automatisch over op een vacuum van 38 cm Hg. Is de koe bijna uit dan zakt het vacuum automatisch weer tot 20 cm Hg. Ook bij dit systeem is de kans op „blind melken uiterst gering. Voor dit systeem zal in december een bestaande dubbele vijf stands visgraatmelkstal worden, uitgebreid met 4 stan den zodat de melker dan met 14 apparaten tegelijk zal Waiboerhoeve (ca. 320 koeien) is ingedeeld in vier groepen, die met sperma van de volgende soorten stie ren worden geïnsemineerd. a) Amerikaanse zwartbonte stieren met zeer goede melkvererving b) Nederlandse zwartbonte stieren met zeer goede melkvererving c) Goed bespierde Nederlandse stieren met goede melkvererving d) Goed bespierde M.R.IJ.-stieren met een goede melkvererving. Van de koeien en de vrouwelijke nakomelingen wor den gegevens geregistreerd over melkproduktie, ge zondheid e.d. en met een deel van de mannelijke na komelingen wordt getracht een indruk te krijgen van de geschiktheid voor de vleesproduktie. MESTEN VAN CHAROLAIS X F.H. STIEREN der zijn er ongeveer 200 stieren voor de mesterij. De totale rundveestapel van de Waiboerhoeve bestaat in de komende winter dus uit ongeveer 700 dieren. De produktie van het melkvee was in het afgelopen jaar gemiddeld 4662 kg melk per koe met een vet gehalte van 3,78 Van de afgeleverde melk kwam 85 in de eerste klasse. VELE ANDERE PROEVEN Op de proefboerderij zijn nog veel meer interes sante proeven te zien, zoals biologische afbraak van mest op een kleine oppervlakte, verschillende manie ren van inkuilen onder plastiek, zelfvoedering aan een broodkuil, het voeren van uitsluitend wafels en brok aan melkvee dat het gehele jaar op stal wordt gehou den, kalveropfok aan een kunstspeen en bij een zoog koe, een gemechaniseerde hooiberg die vrijwel geheel aiutomatisch wordt gevuld en gelost, een stal met schuin geplaatste ligboxen voor melkvee, het testen van verschillende reinigingsmiddelen voor de melk- apparatuur e.d. Op de proefboerderij zijn jonge stieren als kruisings- produkten van Charolais-stieren en zwartbonte koeien te zien die onder gelijke omstandigheden als zwart bonte en roodbonte stieren worden gemest tot een Uitvoeriger dan hier mogelijk is worden al deze proe ven beschreven in een nieuwe excursiegids, die men kan verkrijgen door storting van een gulden op gironummer 2307421 ten name van het Proefstation voor de Rund- taan tot stand komen, waarbij de commissie en het con sulentschap kunnen bemiddelen. De vergoeding voor de opfok, die voor de ene partij inkomsten en voor d)e ande re partij uitgaven zijn en tevens in belangrijke mate het inkomen bepalen, kan niet anders dan een objectieve basis bestaat hierin, dat het inkomen uit de rundveehou derij zo goed mogelijk verdeeld wordt, tussen melkvee houder en opfokker. Het te verwachten resultaat wordt door middel van een modelbegroting per onderdeel zowel voor opfokker als melkveehouder berekend. Ieder jaar wordt opnieuw nagegaan hoe de resultaten achteraf op de bedrijven ge middeld zijn geweest. Deze resultaten leveren weer de basis voor de vergoeding in het volgende jaar. De ver goeding wordt omgerekend per dag en per kwartaal ver rekend. RESULTATEN De bezetting per ha was 7 stuks ofwel 2,83 g.v.e. en de vergoeding per dner per dag 1,55. Dit resultaat is iets gunstiger dan de verwachting vooraf. De begroting over 1970-'71 gaf een saldo aan van 2,400,per ha. Voor het lopende jaar 1971-'72 geeft de begroting een saldo aan van 2.723,per ha grasland bij een vergoeding van f 1,60 per dag. De hoge re vergoeding is een gevolg van betere resultaten op de melkveebedrijven. Door de jaarlijkse herziening wordt de winstverdeling zo goed mogelijk benaderd. Het is vooral de aanvaarding van dit systeem van integratie door de deelnemers, dat de centrale opfok is kunnen starten en snel een flinke uitbreiding heeft ge kregen. OMVANG EN GROEI In 1967 zijn de eerste bedrijven begonnen. Per 1 mei 1971 waren er reeds 25 opfokbedrijven met een bezetting van ruim 2.000 dieren en een capaciteit van 2.500 stuks. Het aantal deelnemende melkveehouders was toen 160. Het projekt breidit zich geleidelijk verder uit. Er komen steeds meer bedrijven in de gelegenheid om meer melk koeien te houden, vooral in ruilverkavelingen. Bij nieuw- of verbouw wordt vaak niet meer gebouwd voor jongvee. Ook is er een toenemende belangstelling om met de op fok te beginnen. Omtrent vraag en aanbod kan bij de commissie en de consulentschappen informatie verkre gen worden. De praktijk en de ervaring leren, dat de specialisatie met goed resultaat toegepast kan worden. Ondanks de nieuwe bedrijfstak en de onbekendheid bij het werken met grote eenheden jongvee, zijn er tot heden weinig teleurstellingen geconstateerd. De resul taten zijn verschillend, maar worden steeds kleiner door meer ervaring. Doordat gestreefd wordt naar een afkalf- leeftijd van 2 jaar en 2 mnd of jonger komen er wel wat lichtere vaarzen bij. Of dit economische nadelen heeft is moeilijk aan te tonen maar de indruk bepaalt vaak meer de (on-)tevredenheid dan de economie. Opvallend is het gering verloop van deelnemers. Dit is het beste •bewijs dat de centrale opfok van jongvee in een be hoefte voorziet en een belangrijk middel is voor een beter bedrijfsresultaat. Een inventieve Engelse boer kreeg op de „Lincoln- show" de eerste prijs voor deze wilde haverbestrij- der. Van oude rijwielonderdelen en een motorgras maaier construeerde hij een apparaat, waarmee door het graangewas gereden kan worden en de daarboven uitstekende wilde haverpluimen afgesneden en ver zameld worden. „Farmers weekly" nam bovenstaande foto van dit apparaat.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 13