Waterleiding wordt voor tuinders (te) duur! UIT dit alles valt af te leiden dat leidingwater voor tuinders die meer dan 3 m3 per uur willen afnemen vrijwel steeds meer dan een gulden per m3 zal gaan kos ten! Veelal zelfs belangrijk meer. Iemand die betrekkelijk weinig water afneemt (b.v. 2000 m3 per jaar) stuit zelfs bij een lage werkkapaciteit nog op de zeer hoge kosten voor vastrecht. Iemand die veel water afneemt (b.v. 5000 m3 per jaar) zou bij gebruikmaking van een lage uurkapadteit wat lager uitkomen, doch meestal zal hij in verband met het hoge verbruik de behoefte hebben aan een ruime doorlaat. En dan zit hij ook weer in de hoge tarieven. 9 Naar aanleiding van de tariefsverhoging die de Water leiding Mij Zeeland ingaandie 1972 invoert werd op vrij dag 12 november j.l. te Middelburg op initiatief van de Z.G.O. een voorlichtingsavond belegd betreffende de ge volgen daarvan voor onze tuinders. Allereerst werd door ir. P. Stoter, directeur van de N.V. Watermaatschappij „Zeeland/" een zeer duidelijk overzicht gegeven over de problematiek bij de drinkwatervoorziening in 't algemeen waarop in het voorgaande reeds werd ingegaan. Het snel stijgende waterverbruik en het feit dat het begeerde vocht steeds van verderaf gehaald moet worden maakt het (drink) water steeds duurder. Een weloverwogen ver bruik door de afnemers kan deze stijging enigszins af remmen! Drs. U. J. de Vries, hoofd afdeling economie en admi nistratie, ging hierna in op de betekenis van dit alles voor de kosten van het water voor de verbruikers, waar bij hij er op wees dat naast de gewone huisaansluitingen 48,vastrecht per jaar 0,54 per m3 afname) er speciale tarieven voor grootverbruikers zijn met een afnamekapaciteit van meer dan 3 m3 per uur. De tarie ven: Voor een zeer groot deel van de afnemers houdt dit een tariefsverhoging van ruim 10 in; alleen voor de bemeterde aansluitingen in Zeeuws-Vlaanderen is het stijgingspercentage minder. Per 1 januari 1972 zal de huishoudelijke afnemer met een vèrbruik van 100 m3 per jaar voor zijn waterverbruik (exclusief b.t.w.) het volgende verschuldigd zijn: Midden- en Noord Zeeland 100, Tholen 100,6, Zws-Vlaander2n - bemeterd 127,20 - onbemeterd afhankelijk van het aantal tappunten: 94,80, 116,40, 133,20 en 158,40 Voor grootverbruikers zullen de gemiddelde water- prijzen worden als volgt: bedrijfstijd van - 4.000 uur 56,5 ct/m3 - 6.000 uur 50,7 ct/m3 - 8.000 uur 47,7 ct/m3 exclusief b.t.w. De garantieregel blijft gehandhaafd, n.l. dat indien de nieuwe tarieven voor een individuele afnemer een tariefs verhoging tot gevolg mocht hebben waardoor de afnemer over hetzelfde verbruik meer gaat betalen dan 120 van hetgeen deze betaald zou hebben indien geen wijzi ging van het tarief zou hebben plaatsgevonden, het meer dere zal worden gerestitueerd. TUINBOUWKLANKEN I. 700,vastrecht per m3 uurkapadteit 0,30 per m3 afname. II. 400,vastrecht per nu3 uurkapadteit -I- 0,47 per m3 afname. III. 250,vastreoht per m3 uurkapadteit 0,65 per m3 afname. De onder II en III genoemde tarieven gelden daarbij alleen voor afnemers met een kapaciteitsbegrenzer van 3 t/m 10 m3 per uur en een maximale jaarafname van 20.000 m3. De heer A. M. Hollestelle, chef inspectie, zette uiteen wat dit voor de tuinders gaat betekenen. Iedere groot gebruiker wordt bezocht en krijgt de keuze. Heeft hij een gewone huisaansluiting met een kapaciteit van niet meer dan 3 m3 per uur en is hij daar tevreden mee, dan blijft alles bij het oude. Wil hij een extra doorlaat dan valt hij onder het grootverbruikerstarief. Steeds meer wordt in de tuinbouw voor wateropslag gebruik gemaakt van waterbassins bekleedt met plastic. Een tuinder met een aansluiting van meer dan 3 mi3 per uur, kan desgewenst terugvallen op een gewone huis aansluiting. Er wordt dan een kapaciteitsbegrenzer ge plaatst waardoor de afname beperkt wordt. Wil hij zijn aansluiting ongewijzigd houden, dan valt zijn aanslui ting ongewijzigd houden, dan valt hij onder het groot- gebruikerstarief. De maximumafname per uur wordt op gemeten en aan de hand daarvan het vastrecht bepaald. In de praktijk komt het er eohter op neer dat het water dan erg duur wordit, zoals enkele voorbeelden aantonen. Voorbeeld I. Jaarverbruik 2000 m3. Kapaciteit 6 m3/uur Tarief I. 6 m3 x 700,— 4200,— 2000 m3 x 0,39 780,— m3 prijs ƒ2,49 f 4980,— Tarief II. Tarief Hl. 6 m3 x 400,— 2400,— 2000 m3 x 0,47 940,— m3 prijs 1,67 ƒ3340,— 6 m3 x 250,— 1500,— 2000 m3 x 0,65 1300,— m3 prijs 1,40 2800,- Bij een kapaciteit van 8 m3 per uur komt het gunstig ste tarief (III) uit op 1,65 per m3 en bij 10 m3 per uur op 0,90 per m3. Voorbeeld II. Jaarafname 5000 m3. Kapaciteit 6 m3/uur Tarief 6 m3 x 700,— 4200,— 5000 m3 x 0,39 1950,— Tarief II. 6150,— m3 prijs 1,23 6 m3 x 400,— 2400,— 5000 m3 x 0,47 2350,— 4750,— m3 prijs 0,95 Tarief III. 6 m3 x 250,— 1500,— 5000 m3 x 0,65 3250,— m3 prijs 0,95 Bij een uurkapadteit van 8 m3 wordt het gunstigste tarief 1,11 en bij 10 m3 1,15. Daar komt nog bij dat het water elk jaar waarschijn lijk 10 meer zal gaan kosten, zodat het in de nabije toekomst voor de tuinders al gauw 2,per m3 kan worden. De conclusie op de vergadering was dan ook dat direct beregenen uit de waterleiding te duur wordt. Wie nog geen bassin heeft, zal hiertoe noodgedwongen op moe ten overgaan. Via een gewone huisaansluiting kan dan zo nodig aangevuld worden tegen een betrekkelijk voor delig tarief. Hierbij is geen limiet aan de hoeveelheid gesteld, men mag bij wijze van spreken de kraan het hele jaar door constant laten lopen, zonder dat men ln het grootverbruikerstarief valt. Een bassin wordt dus onmisbaar voor de Zeeuwse tuinder. Een geluk is nog dat de totale kosten per m3 bij oude aansluitingen niet ineens tot het besproken peil verhoogd worden, doch geleidelijk met 20 per jaar. Maar niettemin is het duidelijk dat het leidingwater zon der bassin snel te duur wordt! GROOT IS OOK NIET ALLES mingen verliezen gedeeltelijk dan wel geheel hun winstmogelijkheden. Gevolg, alles doorlichten en mo derniseren, als 't nog kan. Gevolg: mensen weg! Deze eigenaardige spiraal (mooi kostenbeheersing genoemd) werkt voor de werkers funest. Persoonlijk zien we een ontwikkeling aankomen als momenteel in Amerika aan de gang is. Steeds sterkere looneisen, minder investeringsinteresse bij particulieren en N.V.'s, waardoor een permanent arbeidsoverschot. Waarom wij dit ditmaal zo uitvoerig uitdiepen komt omdat ook deze ontwikkeling in onze land- en tuin bouw volledig opgaat. Ook daar wordt gestreefd naar steeds grotere bedrijven met 1 of 2 man die vlug op pad naar een maagzweer zijn! Door de grootte der bedrijven worden ze o.i. veel te kwetsbaar. Eén mis lukte oogst en 't is naar de knoppen. Tuinbouw idem. In de fruitteelt een streven naar enkele duizenden groot-ondernemers. Zelf hebben we diverse contac ten in het bedrijfsleven, buiten ons normale bedrijf, en ook door een ontwikkeling die niet of nauwelijks te volgen is. Gelukkig zien we en U kunt dit ook wel lezen in ons rubriekje nog vele lichtpunten en den kend aan die lichtpunten geloven we dat velen onzer nog welgemoed en dankbaar de komende Dankdagen kunnen beleven. Wist U en daar willen we ditmaal mee stoppen dat Dankdag in Amerika een algemeen erkende vrije feestdag is met uitgebreid kerk- en gezinsleven; gekoppeld aan of met plezierige uit- gaansmogelij kheden GOED FRUIT WAS GEVRAAGD Op de fruitveilingen waren in de afgelopen periode twee verschillende tendenzen waarneembaar. In de eerste plaats de zeer grote aanvoeren van minder waardige kwaliteiten appelen die tegen dalende prij zen afgezet moesten worden en dikwijls zelfs niet te verkopen waren en in de tweede plaats de betrekke lijk kleine aanvoeren van goede kwaliteiten van de gevraagde rassen als Cox's Orange Pippin en rode Goudreinette, waarvoor oplopende prijzen werden betaald. Er is behoefte aan goed fruit maar dat komt er eigenlijk te weinig en met het industriefruit weten de fabrieken geen raad, zo groot is het aanbod. Als er één ding duidelijk is, ook weer in deze weken, dan is het wel dat er nog veel te veel fruit van minder waardige kwaliteit wordt geteeld. Nu weten we wel dat het van achter de schrijfmachine.gemakkelijk is om te zeggen dat dit niet geteeld moet worden en dat het in de praktijk moeilijk te verwezenlijken valt. We hebben te maken met een produkt dat buiten hangt en dat onderworpen is aan het weer. Maar ook als we dat buiten beschouwing laten en we zien hoe veel te kleine Golden Delicious er weer gegroeid zijn en hoeveel bleke Jonathan er nog komt, dan is dat zonder meer een kwalijke zaak en daar zal wat aan gedaan moeten worden. Op het interventieprijs niveau kan niemand fruitteler blijven, dat staat als een paal boven water. De Golden Delicious had overigens in het algemeen grote moeite met de prijsvorming. Er komen steeds meer goudgele partijen en de beste kwalitieten kwa men in dè meest gevraagde maten nog aan 30 cent per kg maar veel werd verkocht voor 2025 cent per kg en van de klasse II kwaliteit en de kleine maten bleef de prijs zelfs meestal beneden 20 cent per kg of vond doordraai plaats. Cox's Orange Pippin met een mooie kleur deed in d'e meest gevraagde maten tussen 70 en 80 cent per kg. De maat 6570 mm werd verkocht voor 35 tot 50 cent, ook al weer naar gelang de kleur van de partij. Er zit vooral in Fijnaart en Temeuzen nog al wat Cox's in het koelhuis. Nu er zoveel vraag is, lijkt het wenselijk met de verkoop te beginnen. Dat geldt eveneens voor de Conference peren. Er is een grote vraag en geen aanbod. Vorige week deden de goede kwaliteiten Conference in de grote en middelmaten tussen 65 en 70 cent per kg en de maat 5560 mm werd verkocht voor 5055 cent. Dat is in elk geval een lonende prijs en het is de vraag of het verstandig is, te wachten met de verkoop. Rode Goudreinette werd soms in prachtige partijen aangeboden en daarvoor bestond grote vraag, zodat de prijs van de beste partijen boven 60 cent per kg kwam. De gewone Goudreinette bleef hier ruim 20 cent per kg onder. Jonathan met een mooie kleur noteerde in de grote- en middelmaten tussen 25 en 30 cent per kg maar zonder kleur was deze appel niet te verkepen. Spencer bleef het goed doen op 40 tot 50 cent per kg voor de meest gevraagde maten. Doyenné du Cornice bleef op peil, wat wil zeggen dat de meest gevraagde maten tussen 80 en 90 cent per kg noteerde. Saint Remy tussen 45 en 50 cent even eens onveranderd. PEULVRUCHTEN DROOG TE OOGSTEN Uit een zojuist verschenen L.E.I.-publikatie betref fende peulvruchten komt naar voren dat het totale areaal met droog te oogsten peulvruchten sinds I960 met meer dan 50 verminderde. Per afzonderlijk gewas was de areaalvermindering echter verschillend. Het areaal groene erwten b.v. verminderde in de pe riode 1960/70 met 55 dat van schokkers met 68 terwijl de teelt van veldbonen in 1970 vrijwel was verdwenen. Alleen het areaal bruine en witte bonen onderging vrijwel geen vermindering. Voor alle peulvruchten bleken er tussen de drie onderscheiden gebieden in Nederland noorden, midden en zuidwesten belangrijke verschillen in opbrengstniveau per ha te bestaan. In het algemeen waren deze resultaten in het Noorden het laagste, ter wijl deze in de twee overige gebieden weinig uiteen liepen. De niveaus per ha van groene erwten waren in midden- en zuidwest-Nederland wat lager dan die van capucijners/grauwe erwten. De saldi per ha van schokkers (zuidwest-Nederland) waren in de onder zochte jaren het hoogst. De saldi per ha van de peul vruchten droog te oogsten bleven in alle gebieden beneden die van de teelt van wintertarwe. Dit rap port is het eerste in een serie van 7, die alle de resul taten van incidenteel verbouwde gewassen tot onder werp zullen hebben. Het kan besteld worden door overschrijving van ƒ5,50 op girono. 41.22.23 t.n.v. het L.E.I., Den Haag, onder vermelding: „Zend publika- tie no. 3.28".

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 9