P. J. Zuid - Geluid Erf en akker MIJN VERBLIJF IN NEDERLAND Jongerenaktiviteiten Milieumanifest 19 Onder redaktie van: H. A. HARDERWIJK WOOR ik overga tot een korte terugblik op mijn verblijf in Nederland, aller- eerst mijn hartelijke dank aan: de Plattelands Jongeren Zuid voor de planning en organisatie van mijn stage; de gastgezinnen voor de gastvrije opname in hun gezin en bedrijf zonder dat zij mij kenden; al die mensen, die mijn stage in Nederland in financieel opzicht mogelijk maakten. Ik heb enorm genoten en ben bijzonder dankbaar voor de gelegenheid, die men mij geschonken heeft mijn kennis zowel praktisch als theoretisch te vergroten, hetzij tijdens mijn verblijf op het bedrijf, hetzij tijdens een kursus aan een praktijkschool. DE „BESTE" VORM VAN ONTWIKKELINGSSAMENWERKING: VOLANG mensen zich van elkaar onderscheiden door verschillen in ras en denkwijze, zolang zullen we kunnen spreken van ontwikkelde en onont wikkelde landen. Dat wil zeggen, dat mensen uit ontwikkelde landen steeds weer naar wegen moeten zoeken om hun broers en zusters vanuit die achtergrond naar voren te halen. Het is ongetwijfeld bijzonder nuttig wanneer mensen uit ontwikkelde landen uitgezonden worden naar ont wikkelingslanden om de mensen aldaar te wijzen op andere bestaansmogelijkheden. Maar naar mijn mening kan ontwikkelingssamenwerking effectiever gebeuren door personen uit ontwikke lingslanden naar ontwikkelde landen te halen en hen hier te confronteren met die andere werk- en leefwijze. Na terugkeer in eigen land kunnen zij met de kennis en inzicht in het 'ontwikkelde land verkregen hun eigen landgenoten onderwijzen in b.v. nieuwe landbouwmethoden, enz. MIJN VERBLIJF OP DE DIVERSE BEDRIJVEN IK heb geen enkele reden te beklagen over de opzet van mijn verblijf, welke grotendeels was afge- stemd op een verblijf op een bedrijf en minder op het volgen van theoretische en praktische kursus- sen aan een praktijkschool. Desondanks zou ik voor willen stellen vooral met het oog op eventuele andere stagiaires uit ontwikke lingslanden in de toekomst de schoolperiode uit te breiden en te komen tot de volgende verdeling: 50% bedrijf - 50 praktijkschool. Eventuele opvolgers van mij jongeren uit ontwikkelingslanden ontbreekt het aan een gedegen theo retische en vaktechnische kennis. Aanvulling van dit tekort is het best realiseerbaar aan een praktijkschool. MIJN GASTGEZINNEN: "TIJDENS mijn stage werd ik bij vijf gastgezinnen voor kortere of langere periode ondergebracht. In alle gezinnen heb ik het zonder uitzondering bijzonder naar mijn zin gehad, ledereen was geïnteresseerd in mij, mijn gezin en mijn land. Van mijn kant heb ik het hun weieens moeilijk gemaakt door hen van alles en nog wat over Nederland en de Nederlanders te vragen. Schoot in een aantal gevallen de kennis van de taal tekort, dan wisten we via gebruik van handen en voe ten elkaar duidelijk te maken wat er bedoeld werd. Van mijn kant heb ik steeds getracht ook die mensen te verstaan, die de Engelse taal niet beheersten. Tenslotte wil ik iedereen hartelijk danken voor de bijzonder prettige en leerzame stage in Nederland en de vriendschap, die ik hier overal ontmoette. Binnenkort vertrek ik weer naar Kenya en hoop de kennis hier in Nederland verkregen aldaar in praktijk te brengen. Een welgemeend tot ziens! Met vriendelijke groeten, RODGERS I. MAKEVO. OOST ZEEUWS-VLAANDEREN De afdeling Oost Zeeuws-Vlaanderen houdt op vrij dag 26 november a.s. haar jaarvergadering in „De Breda-bar" te Axel. Aanvang: 19.30 uur. Ter sprake komen o.a.: terugblik op 1971, bestuursverkiezing, sa menstelling jaarprogramma 1972, enz. De avond wordt besloten met een diskussie over zaken, die ons alle maal aangaan. VERKEERSVEILIGHEID IN DE LANDBOUW Er zullen op 23 en 30 november a.s. gespreksavon- den gehouden worden in hotel „Van Leuven" te Kloos- terzande over de „Verkeersveiligheid in de Land bouw". Er zullen dia's worden vertoond. Op de le avond wordt de brochure „Verkeersvoorschriften voor de landbouw" uitgereikt. Aanvang 7.30 uur. Kosten per persoon 4,Dit bedrag te betalen op de eerste gespreksavond aan Frank Staal. ONDERWIJS EN VOORLICHTING TE weinig mensen zijn doordrongen van de ernst van de milieuaantasting, omdat ze er te weinig van weten. Jonge mensen dient daarom vanaf het basisonderwijs begrip bijgebracht te worden voor het milieu waarin zij leven. Overheid: Bevorder op het milieu gericht onderwijs en opvoeding voor alle lagen van de bevolking. Bevorder verantwoordelijksbesef voor het milieu. Geef het publiek voorlichting over de milieu aantastende werking van vele goederen en han delingen (onmatig gebruik van kunstmest en be strijdingsmiddelen, oliestook, benzinemotor, plas tic afval, enz.). Docenten: Geef de problemen van mens en milieu waar mogelijk een centrale plaats in het onder wijs. Publiciteitsmedia: Wees U bewust van de belangrijke funktie die U vervult als informatiebron van het publiek. Geef milieuzaken de aandacht die nodig is om het publiek wakker te schudden. POLITIEK UET in stand houden van een goed milieu is een maatschappelijk belang van de eerste orde, te meer omdat zij die het minst verdienen, zich ihet moeilijkst kunnen onttrekken aan de gevolgen van milieuaantasting. In de politiek komt dit nauwelijks tot uiting. Politieke partijen: Neem milieubeheer op in de kern punten van Uw doelstellingen. Bevorder maat regelen die de aantasting van ons milieu finan cieel onaantrekkelijk maken. Wees zeer kritisch tenopzichte van plannen, die onder het mom van ekonomische noodzaak gebruik maken van de geringe waardering die ons milieu tot nu toe ge kregen heeft. Durf de hiertoe noodzakelijke maat regelen in Uw programma op te nemen, ook al weet U dat ze niet populair zullen zijn. Burgers: Laat bij Uw politieke keuze milieuzaken zwaar wegen! Zondagsmiddags gaan we tegenwoordig altijd de wildernis in. We hebben een koelbox gekocht, die stoppen we vol met eten, koffie, een stuk of wat kou de biertjes. De kinderen hebben in Nederland een kleine Indianentent gekregen. Die moet natuurlijk ook mee. Sinds we weer een nieuwe landrover heb ben is het op safari gaan een stuk geruster geworden. Want als we gaan picknicken gaan we nooit langs platgetreden paden. Zo er overigens platgetreden pa den te vinden zijn in Hola! De kinderen vinden het prachtig, en wij niet minder. We rijden eerst een kilometer of vijftien de hoofdweg naar Malindi op. Dan slaan we de weg af, en gaan naar het oosten, de bush in. Het kompas voorin de landrover. Vanaf de weg naar de rivier is het een kilometer of twintig. Eenmaal weer bij de rivier gekomen, stoot je dan automatisch op een secundaire weg, die terug voert naar Hola. Een kompas is overigens wel 'n ver eiste in de bush. Want zodra je een kilometer van de weg af bent, en je houdt de zon niet helemaal in de gaten dan kun je alle richtingen op gaan rijden be halve de goede. We zullen dan ook nooit, ook al heb ben we een kompas, het risico nemen om de hoofd weg naar het westen af te slaan. Raak je aan die kant de weg kwijt dan kun je dagen en dagen rijden zonder het spoor weer ooit terug te vinden. Maair zo als gezegd: naar het oosten is min of meer veilig. Je komt dan altijd wel terecht bij de rivier, of je kunt terugkeren naar de hoofdweg. Snelheid heb je niet, als je eenmaal in de bush bent. Overal is het terrein vergeven met kuilen en gaten. Maar snelheid is het laatste wat je zoekt in de wildernis. Iedereen in de landrover tuurt, naar wild. En meestal hoef je nooit lang te turen, want het wild is in overvloedige mate aanwezig. We moeten onze weg zoeken, soms door dicht struikgewas. Dan is het een kwestie van zig-zag rijden om toch min of meer een rechte koers te kunnen blijven volgen. Maar er zijn ook hele stukken bij, waar hier en daar maar een struikje staat. Daar kunnen we genieten van einde loze vergezichten. Bruin golvend gras, verbrand door de zengende zon. Maar ook daar kun je het wild zo mooi ontdekken. Nu is het zaak om zo te rijden dat je de wind tegen hebt. De meeste dieren gaan op hun reuk af en zolang je maar tegen winds blijft rijden kun je er vaak heel dicht bij komen. Tegen een uur of vijf zoeken we naar een plaatsje met wat hoge bomen, want dan is het tijd voor een hapje eten. De kinderen zetten zelf hun tentje op. Ze verkneukelen zich van genot. Het zijn dan de liefste aapjes die je kunt vinden in de wildernis. Ze mogen een flesje koude Cola hebben. Vader en moeder doen het een beetje steviger met een flesje bier. Het is wel altijd zaak om je tentje zó op te zetten dat je ook een beet je zicht houdt op de omgeving. In een land waar grootwild zoals neushoorns, olifanten en giraffen vrijelijk -rondlopen moet je daar wel rekening mee houden. Eigenlijk is dat uurtje dat we stoppen om te eten en te drinken het mooiste van de hele pick nick. Met opzet nemen we geen cassetterecorder mee. We houden er van om te genieten van die speciale geluiden die de uitgestrekte bush van zich zelf heeft. Terwijl de kinderen wat in hun tent bezig zijn, lopen Corry en ik een beetje rond. Het is prachtig om naar de wind te luisteren die door de struiken blaast. Zo nu en dan hoor je een vogel. Maar voor de rest zijn er geen geluiden, alleen maar de immen se stilte van de Oostaf'rikaanse steppe. Een plaats waar je alles alleen voor jezelf hebt. Hier is er geen kans dat je iemand anders tegenkomt. Geeneen Afri kaan zal het in zijn hoofd halen om zomaar de bush in te rijden Ze zijn op hun dood' van het wild. Hier vind je nog een puur stuk natuur. In een straal van driehonderd kilometer is er geen fabriek of wat dan ook dat de lucht kan vervuilen. Files zijn een lang geleden meegemaakte nachtmerrie. Nergens kom je een bord tegen met verboden toegang. We kunnen ons soms de koningen van dit gebied voelen. Je weet, dat je er helemaal alleen bent met je gezin. Na zo'n wan deling gaan we eten. Met zijn allen voor het tentje van de jongens. Soms is het decor alleen maar de uitgestrekte gras vlakte. Maar heel wat meer keren wordt het opge luisterd door een voorbijtrekkende kudde olifanten. Ze hebben ons niet in de gaten. Op hun gemak trek ken ze naar de rivier om zich te laven met het koele water van de Tana. De vrouwtjes met de kleintjes voorop, en helemaal achteraan de stier. Laatst zagen we een immens dier. Hij stak kop en schouders bo ven al de anderen uit. Zijn slagtanden sleepten bijna over de grond. Het moet een beest geweest zijn met tanden van zestig kilo per stuk. Een zondagmiddag en -avond zijn zo heerlijk be steed in God's vrije natuur. Mocht Hola soms op je zenuwen gaan werken, na zo'n safari ben je weer helemaal verzoend met dit oord. Tegen zonsonder gang bereiken we dan de rivier, want het is niet goed om in het donker door de bush te rijden. In een van de dorpen die we doorkomen rijden we dan nog even tot vlak bij het water. Ook hier heerst een serene rust. De vrouwen baden zich in het traag voorttrek kende water. Degenen die naar huis gaan dragen potten en pannen vol water op hun hoofd naar de hutten. Het zware geboomte langs de boorden van het water is het prachtigste decor bij de ondergaande zon. Een kano met een paar mensen glijdt geruisloos voorbij, naar een akker, waar ze die nacht zullen slapen, in een eenvoudige strooien hut. Een aantal pelikanen strijkt neer op het water. Dan zeg je tegen elkaar: wat is het mooi! Wat zijn we gelukkig dat we dit alles hebben gezien! Als het bijna donker is rijden we terug, langs de rivierweg. Een zondag in God's nog onbedorven natuur. Onmetelijke rijk dom SC HRIJFK OUTER

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 19