Demonstratie afstammelingen N.-Br. zwartbonte fokstieren Melkvererver „De Weere 48" in défilé. De groep van „Villeneuve 101" laat zich best zien. ren via uitwisseling. Andere verenigingen daarentegen maken van deze mogelijkheid slechts sporadisch ge bruik. Op de originele keuring op afstammelingen is de belangstelling vaak gering zodat de veehouders on voldoende op de hoogte zijn. Een dergelijke dag geeft echter elke veehouder de gelegenheid om zich te oriënteren over de vererving van het exterieur van de fokstieren waarvan hij een geheel jaar gebruik kan maken. Naast het tentoongestelde vermeldde de 'katalogus alle gegevens betreffende de produk- tie-vererving en de melkbaarheid. Via de geluids installatie werden de bezoekers geïnformeerd over nadere bijzonderheden. VOORBEREIDING j|\E voorbereiding heeft van de betreffende K.I. Verenigingen veel tijd gevergd. Daar deze dag gezien moet worden als een demonstratiedag en niet als een keuring op afstammelingen werd vooraf door de inzendende K.I. Vereniging geselekteerd. Elke vereniging streefde er naar zo goed mogelijk voor de dag te komen. Het gedemonstreerde materiaal gaf dan ook geen gemiddeld beeld van de fokkerij van de stier. De omschrijving van de dochtergroepen, gebaseerd op de officiële keuring op afstammelingen zoals in de katalogus vermeld kwam vrijwel altijd in de demonstratiegroepen tot uiting. De stempel welke de stier op de fokkerij drukt valt uit een groep van 25 a 30 dieren veelal wel op te maken. Elke vereni ging had zich vooraf goed van haar taak gekweten door de koeien goed verzorgd voor te brengen. BELANGSTELLING JYE belangstelling voor deze demonstratie was be- slist goed. Er waren ruim zoveel belangstellen den als men bij een provinciale fokdag gewend .is. Niet alleen de fokkers welke onder de regelmatige bezoekers van de fokdagen en stierenkeuringen ge rekend moeten worden stonden rondom de ring, doch juist ook vele veehouders welke bij normale keurin gen verstek laten gaan. Wat dit betreft heeft de dag volledig aan zijn doel beantwoord. Of na deze de- gerhorn. Eigenaar K.I. Vereniging Gilze. In het alge meen zeer goed ontwikkelde en gespierde diepe die ren. De kruishoogte was op 2 jaar en 11 maanden leeftijd reeds 130 cm met een borstomvang van ge middeld 190 cm. De uiers zijn solied en van goede kwaliteit doch soms wat kort met wat wijd geplaat ste voorspenen. Het beenwerk is wel droog, doch de gang kon even krachtiger. Meeldijker werd tot heden vrij intensief gebruikt en bevrucht goed. De sperma- voorraad is momenteel gering doch er wordt vrij regelmatig ingevroren. De Weere 48 64363. (Blitsaerd Keimpe x Adema 201 v. d. Woudhoeve). Geboren 27-2-'63 bij K. Reyne te Lutje-winkel. Eigenaar K.I. Vereniging „Alplhien". De Weere 48 werd in 1970 op afstammelingen ge keurd en liet toen reeds een goed stel dochters zien. De indruk op zijn demonstratiegroep deed hieraan niets veranderen. Het was een uniforme groep goede jonge melkkoeien met goede hoogtemaat, normale diepte en een goede lengte. De melktekens zijn goed, de uier is ruim en soepel van zeer goede kwaliteit met goed gevormde en geplaatste spenen. De aan hechting van de uier kon even vaster. Het beenwerk dat goed van zwaarte is wordt goed gebruikt. De stier heeft op jonge leeftijd best bevrucht en is veel ge- Adema 209 v. d. Woudhoeve (W.A.A. 2 x Adema 81 v. d. Woudhoeve). Geboren 7-3-'57 bij A. Ruyter te Oosterblokker. Adema 209 werd in 1965 voor de 3e maal op exterieur vererving op oudere leeftijd beoor deeld. Ook nu nog blijken zijn dochters uniform, ruim en diep, solied van bouw met goed gevormd soepel uier. Het beenwerk wordt goed gebruikt. Een veel gebruikte stier met totaal reeds 50.000 inseminaties op zijn naam. Het is tevens de stier welke het meest via de uitwisseling in andere verenigingen wordt ge bruikt. Het sperma is goed, terwijl nog een royale voorraad diepvriestabletten aanwezig zijn. Nelly's Adema 18 71346 (Ad. 441 x José's Adema 10). Geboren 23-5-'64 bij J. Uilenneef te Almelo. Eige naar: K.I. Vereniging „De Langstraat". Van Nelly's Adema 18, welke in 1970 op afstammelingen werd gekeurd, lijkt de exterieuvererving wat minder uni form in afwerking bij zijn dochters. Het was een groep goed ontwikkelde melkkoeien met goede ruim te en diepte doch was wisselend van vorm in de ach terstellen. De melktekens zijn best ontwikkeld, ruime solide uiers doch niet te fraai van vorm met soms wat lange zware spenen. Het beenwerk is voldoende zwaar doch vaak wat sabelbenig. De kwaliteit van het diep vriessperma is goed, doch is nog weinig gebruikt. Overzicht dat een beeld geeft van de totale fokwaarde van de stieren waarvan een groep werd gedemonstreerd melk- vet eiwit melk ingedeeld exterieur ihoeveelh. gehalte gehalte baarheid in klasse Adema 209 v. d. Woudh. z. goed goed goed onvold. z. goed 1 Willeneuve 101 goed z. goed goed on void. z. goed 1 Creiltje's Adema 3 goed goed void. onvold. best 1 De Weere 48 goed z. goed goed onvold. best 1 Rijster Gerard goed goed goed void. goed 2 Meeldijker 69 void. void. goed void. Z- goed 2 Jetje's Annad 10 void. void. z. goed void. best 2 Nellie's Adema 18 void. z. goed z. goed void. z. goed Acrobaat void. z. goed void. void. z. goed 2 De organiserende vereniging kan op een geslaagde dag terugzien. Een goedlopende organisatie, het goede weer, de medewerking van de K.I. Verenigingen en de belangstelling van de veehouders voor deze dag doen ons de verwachting uitspreken op een herhaling van dergelijke demonstratiedagen. P. BASTIAANSEN. Consulentschap voor de Akkerbouw en de Rundveehouderij, de Specialist Rund veefokkerij, Op donderdag 2 september 1971 organiseerde de bond van de zwartbont fokkerij in Noord- Brabant een demonstratiedag van nakomelin gen van fokstieren, welke in het schema van uit wisseling onderling zijn opgenomen. Het was niet geheel een nieuw experiment. Reeds in 1968 werd een soortgelijke demonstratie op wat kleinere schaal gehouden. Een dag welke toen reeds goed aansloeg bij de veehouders. Ook nu weer was de dag interessant, geslaagd en zin vol. DOEL VAN DE DEMONSTRATIE r,T doel van de demonstratie was er vooral op gericht om de veehouders uit het zwartbont fok- gebied van Noord-Brabant kennis te laten nemen van de exterieurvererving van die fokstieren welke, via het uitwisselingssysteem van de K.I. Verenigingen onderling, voor elk lid van de K.I. Vereniging gratis beschikbaar worden gesteld. In de praktijk wordt hiervan per KJ. Vereniging sterk verschillend ge bruik gemaakt. Men kan zich afvragen of deze moge lijkheid bij de veehouders nog onvoldoende bekend is. In een bepaalde K.I. Vereniging, welke zelf over geen „fokstier" beschikt, werd in het verenigingsjaar 1969-1970 voor 65 van de verrichte inseminaties, ge bruik gemaakt van „geleend" sperma van de fokstie- bruikt. Momenteel is het sperma onbruikbaar en de voorraad tabletten is gering. Het is te hopen dat de onbruikbaarheid slechts van tijdelijke aard is. Jetje's Annad 10 68609 (Annad x Stoffel). Geboren ll-l-'64 bij A. Bink te Waalwijk. Eigenaar: K.I. Ver eniging „De Langstraat". Jetje's Annad toonde een vrij uniforme groep, goed ontwikkelde solide koeien met een goede bespiering. De kruishoogte was op 3 jaar 1 maand 130 cm met een gewone borstdiepte (182 cm). De uiers zijn goed aangesloten doch wat kort met een normale kwaliteit. Het beenwerk is goed van zwaarte, doch niet te kracihtig in het ge bruik; de klauwen zijn goed. Het sperma van Jetje's Annad is niet geschikt voor invriezen. Creltje's Adema 3 70088 (Adema 603 x Adema 469). Geboren 19-5-'64 bij J. v. Tiggelen te Creil. Eigenaar: K.I. Vereniging Et ten-Leur. Een vlot goede groep, typische tot zeer typische, op het oog melkrijke vlot goed ontwikkelde dieren (kruishoogte 3 jaar 4 131 cm, borstomvang 189,6) met beste ruimte en diepte. De meikaderen zijn vlot ontwikkeld en de uier is soepel, de uier is soms wat kort. Het beenwerk wordt vlot gebruikt. Oorspronkelijk werd C.A. weinig ge bruikt. Momenteel is de bevruchting redelijk. De voorraad diepvriestabletten is niet groot, terwijl voor de toekomst de aanwinst van tabletten gering zal zijn. Acrobaat 55540 (Age x Meindert). Geboren 2-2-'60 bij N. v. d. Burg te Jelsum. Eigenaar: K.I. Vereniging Gilze-Rijen. Het exterieur-verervingsrapport van 1967 gekeurd op jonge dieren, luidde: Uniforme groep, wat gewoon ontwikkelde, wat arm gespierde dieren met hakkige benen en goede uiers. De indruk nu was ge heel anders en liet nu een duidelijk beter beeld zien. De ontwikkeling was vlot goed, zware koeien met beste melktekens en prima gevormde uiers. De selec tiemogelijkheid is bijzonder groot geweest, ofwel de ontwikkeling op oudere leeftijd bijzonder goed. Een herhaalde keuring is dringend gewenst daar Acro baat nog goed sperma levert, zeer goed bevrucht, ook in diepvriesvorm, en de voorraad sperma niet bijzon der groot is. monstratie het gebruik van de fokstieren zal toene men moet nog worden afgewacht. Van buiten de pro vincie bestond eveneens belangstelling, terwijl ook Belgische fokkers belangstelling toonden. Mogelijk groeit deze dag uit op Hozubra-niveau. DEMONSTRATIEGROEPEN DIJ de beoordeling van de fokwaarde van de nog levende K.I.-stieren zijn deze stieren het afge lopen jaar ingedeeld in le, 2e en 3e klasse. De stie ren, ingedeeld in eerste en tweede klasse demon streerden op deze dag met 25 a 30 melkgevende na komelingen. In totaal waren dit 9 groepen, waarvan er drie tegelijk in de keuringsring verschenen. Er werd verder geen klassificatie toegepast. Als eerste verscheen in de ring de groep van: Rijster Gerard 60022. Jelsumer Gerard Wouter 2 (x Adema 441). Geboren 20-1- 60 bij F. Bruisma te Lollum en in eigendom van de K.I. Vereniging „Don- gen-Oosterhout". Een groep vlotte goede gebruiks- dieren met een goede ontwikkeling, goede bespiering met correkt en goed gebruikt beenwerk. De afwer king en speciaal in het achterstel is niet het sterkste punt. De uiers zijn solied doch met soms wat korte voorkwartieren en soms wat grove - lange spenen. Van Rijster Gerard zijn nog een groot aantal tablet ten sperma in voorraad en de stier bevrucht zeer goed. Villeneuve 101 71680: (Blitsaerd Keimpe x Sneeker Diamant). Geboren 18-5-'64 bij W. J. Schipper te Spanbroek. Eigenaar KJ. Vereniging te Etten-Leur. Als groep uniform, goed ontwikkelde gevulde en vast gebouwde koeien. Op een leeftijd van 3, 4 jaar berei ken zij een kruishoogte van 129,5 cm. De koeien zijn van vlot goed type; de uiers zijn voldoende lang en solied met goede kwaliteit doch wel eens wat kwar- tierig. Het beenwerk is vrij correkt doch soms wat recht. De stier is de laatste jaren vrijveel gebruikt en bevrucht nog goed, ook met diepvries sperma. Meeldijker 69 67989 (Blitsaerd Keimpe x Sneeker Diamant). Geboren 12-3-'64 bij D. Schenck, Barsin-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 13