I I Cebeco aktiviteiten Wij zijn samen CEBECO Golden Delicious werd wat goedkoper 7 el IA/IE op de een of andere wijze met een onder- vv neming als Cebeco te maken krijgt zal zich een indruk willen vormen van de afzet van deze grootste agrarische coöperatieve groepering in ons land. On langs verschenen „Cebeco in vogelvlucht" waarin in beknopte vorm voor niet ingewijden een globaal beeld wordt gegeven wat Cebeco is en doet. Daarnaast geeft het jaarverslag de nodige informatie voor diegenen die meer willen weten over organisatorische opbouw en zakelijke opbouw. Dat we in een tijd leven van snelle veranderingen van fusie en concentraties blijkt te meer uit het organisatorische opbouwschema van Cebeco met bepaalde deelnemingen waarbij men di- rekt betrokken is dan wel indirekt via Deelco N.V. als houdstermaatschappij. Tijdens een dé vorige week gehouden persconfe rentie waarbij zowel de voorzitter van Cebeco de heer A. M. Geluk als de leden van de Algemene direktie, de heren ir. IJ. de Boer, F. de Wit en drs. G. van den Berg aanwezig waren, werden het jaarverslag 70-71 in een aantal aktuele zaken nader toegelicht. /^EBBCO-voorzitter A. M. Geluk wees er onder meer op dat binnen de Cebeco-groep nu enkele organen zijn geïnstalleerd waartoe in de algemene vergadering van 1969 bij de wijziging van de statuten is besloten. Zo fungeert thans het Centraal Orgaan sedert 9 juli 1971. In dit Centraal Orgaan hebben de vertegenwoordigers van de verschillende districten zitting. De Cebeco-groep telt thans 9 districten, te we ten 3 in 'het noorden, 2 in het oosten, 1 in het mid den, 1 in het westen en 1 in het zuidwesten van het werkgebied van Cebeco. Bovendien nog een district voor de tuinbouw. Ook de districtsraden fungeren thans. De vorige week is de algemene directeurenraad ingesteld, bestaande uit directeuren door de districten aangewezen, voor elk district één. Uiteraard is thans aan de orde op welke wijze men op grond van het in de statuten bepaalde de weg naar een gezamenlijk be leid zo snel mogelijk zal kunnen afleggen. Als „boeren in Nederland" zo zei de heer Geluk, streven Cebeco en andere coöperatieve groeperingen naar één natio nale agrarische aan- en verkooponderneming, cfie een nationaal beleid kan voeren. Grote verantwoordelijk heid wil men daarbij echter laten aan de coöperaties in de verschillende regio's. Cebeco en de „Handelsraad" van de Aartsdiocesane Boeren- en Tuindersbond (werken in Oostelijk en Noordelijk Nederland) hebben al een intentieverkla ring getekend, inhoudend dat zij streven naar volledig samengaan per 1 juli 1972. Cebeco en Handelsraad voe ren voorts gezamenlijk besprekingen met de Centrale Coöperatie van de L.T.B. (in westelijk Nederland wer kende Katholieke Land- en Tuinbouworganisatie). Deze besprekingen zijn onderbroken geweest doordat de L.T.B. ook een gesprek ging voeren met de aan de Noordbrabantse Christelijke Boerenbond geliëerde coöperatie C.H.V. De L.T.B. is nu tot de oorspronke lijke gesprekspartner Cebeco teruggekeerd en voor zitter Geluk heeft goede hoop dat het gesprek resul taten zal hebben. Ook met "?en gewestelijke Coöpera tie in Limburg zijn besprekingen over samengaan ge voerd maar daar liggen de zaken wat moeilijker. Ove rigens voorzag de heer Geluk dat de toenemende be reidheid tot samenwerking bij de coöperatieve groe peringen ook wellicht gevolgen zou kunnen hebben voor de samenwerking van de standsorganisaties! IR. IJ. de Boer die de zakelijke aktiviteiten van Cebeco in het afgelopen jaar en die der laatste maanden besprak wees er op dat Cebeco sterk uitge groeid is in de breedte en ais het ware vanzelf over de grenzen van de land- en tuinbouw heengroeit. Plat- teJandscoöperaties blijken geschikte kernen te zijn om ook voor niet-agrariërs op het platteland (hier en daar dok in steden) diensten te kunnen verrichten verwant met het eigen werk van de plaatselijke coöpe ratie. Zo is in het boekjaar 1970/71 het aantal tot de groep (behorende „Weikoop" winkels tot boven de honderd gestegen. In deze winkels is, behalve de ty pische agrarische bedrijfsinventaris, ook veel voor huis, tuin en auto te krijgen. Dat rond de winkels ge makkelijk ook een niet-agrarische klantenkring groeit is mede te danken aan het feit dat de groot-winkel bedrijven zich bij voorkeur niet op het platteland vestigen. Om de consument te bereiken moeten de Cebeco-winkels echter wel net als ieder ander recla me maken. Zij moeten de klanten zoeken in de eigen omgeving en niet bijvoorbeeld in veraf gelegen ste den. Als een ander voorbeeld kunnen de bemoeiingen op het gebied van de sport- en recreatiesector genoemd worden waar Cebeco vanuit de graszaadsector bij be trokken wordt. Alhoewel het niet in de bedoeling ligt cultuurtechnisch werk op grote schaal te verrichten blijkt het pakket van diensten dat Cebeco in deze markt voor wegenbouwers, gemeentelijke instellingen enz., voor de aanleg van bermen langs grote wegen, sportvelden enz. in een behoefte te voorzien. Een andere uitgroei van de Cebeco-groep is de sec tor die thans wordt verzorgd door N.V. Groenhoven, waarin samen met andere grote coöperaties uit de zui vel-, suiker- en aardappelmeelsuctor, diepvriesbelan- gen worden behartigd en ook de distributie van levens middelen aan grootverbruikers plaatsvindt. Een be langrijke stap vooruit is eveneens de bundeling in Del- lako N.V. van verschillende belangen op het gebied van de aardappelverwerking, waarbij Aviko thans ook in de Cebeco-groep is opgenomen en waarbij voorts samenwerking met de DOMO is verkregen. Naast de afzet van consumptie-aardappelen als zodanig, waar mee Cebeco zich al lang bezighoudt, werd vorig jaar ook een begin gemaakt met de afzet van uien. En op het internationale vlak wordt door Cebeco vooral de samenwerking in Eurograin N.V. van steeds grotere betekenis. Deze N.V. hield in Rotterdam een wereld- X>»eta«iatBgen van CEBECO te v*v« CtBPCO aPflwxjmwv VHO «n<9» (feoKt+mtoetft wCÏMCO«-o»«. bu»MK\ e Cebeco-Zuidwest heeft als visitekaartje in een handzame brochure verteld wie Cebeco- Zuidwest is, wat ze willen en hoe ze te be reiken zijn, om hen zoveel mogelijk voor U te laten doen! graansymposium, waaraan niet alleen werd deelgeno men door Europese coöperaties, maar ook door co- operaties uit Noord- en Zuid-Amerika en Japan. Tenslotte ondergaat evenals de veehouderijsector zijn ontwikkeling heeft gekend op het gebied van de verticale integratie, ook de akkerbouw een dergelijke ontwikkeling. Onder meer spelen contractteelt, het op treden van producentenverenigingen hierbij een rol en verder ook het verschijnsel dat de boer meer werk in loondienst door derden laat verrichten. Er ligt hier een groot terrein open, waarop de dienstverlening van de coöperaties zich moet instellen en dat naar de me ning van bestuur en direktie van Cebeco ook binnen de Cebeco-groep moet kunnen worden ingebouwd. Ook met deze ontwikkelingen moet bij de verdere struc tuuraanpassing van Cebeco en de aangesloten leden- verenigingen worden gerekend. In het bijzonder voor de behartiging van de belangen van de akker- en weidebouwsector in algemene zin treedt per 1 januari ir. J. Prins als direkteur in dienst van Cebeco. HjRS. G. van den. Berg wees in zijn overzicht onder mee,r op de groei van de mengvoederomzetten van de Cebecogroep die ruim 50 van de geldomzet van Cebeco uitmaken. Cebeco had het afgelopen boekjaar een mengvoederomzet van 1,6 miljoen ton. Komt het tot een samengaan met „Handelsraad" en L.T.B., 'dan komt er 600,000 ton bij. De Cebeco-groep zou dan de helft van de Nederlandse mengvoederom zet hebben. Bij de mengvoederproduktie binnen de huidige Cebeco-groep doen zich sterke concentratie tendensen voor. Het aantal producerende bedrijven verminderde drastisch, 70 procent van de produktie wordt verzorgd door bedrijven met een jaarproduktie van meer dan 20.000 ton. Die ontwikkeling kan nog veel verder gaan: als optimale eenheid voor een groot landbouwgebied met grootscheepsvaarwater ziet drs. Van den Berg een fabriek met een produktie tussen de 80.000 en 120.000 ton. Inmiddels heeft de in Veghel gevestigde Coöpera tieve C.H.V. die vorig jfeat voor haar zakelijke acti viteiten een N.V. heeft opgericht en van het begin af heeft laten weten haar zelfstandigheid te willen 'behouden in de mengvoedersector aktiviteiten buiten 'haar werkgebied ontplooid. Wellicht daartoe gedwon gen door de door haar gerealiseerde en geplande pro ductiecapaciteit is de C.H.V. in het Noorden meng voeders tegen concurrerende prijzen gaan aanbieden. Drs. Van den Berg sprak zijn volste vertrouwen uit dat Cebeco en „Handelsraad" op de Cehave-aanbie- dingen het passende antwoord zullen weten te geven, al heeft een aental afzonderlijke regionale of plaatse lijke coöperaties het er wel eens moeilijk mee op de scherp gestelde Cehave-prijzen even scherp te reage ren. Het gemiddelde prijsniveau van de in het Noor den werkende coöperaties is, volgens de heer Van den Berg, niet te hoog geweest, maar er wordt nu wel gediscussieerd over de vraag of de prijsdifferentiatie (waarbij voor grote afnemers lagere prijzen gelden omdat de leverende coöperatie voor 'hen minder kos ten behoeft, te maken) niet ot> een aanvaardbaardere wijze kan worden opgelost. Tot een mengvoederprij zenoorlog wil Cebeco het niet laten komen die zou op den duur niet in het belang zijn van de boer. Het bulkvervoer neemt hand over hand toe. Gemid deld ligt dit bij de 40 van de omzet, maar nu reeds zijn er coöperaties die met vervoer in bulk boven de 60 komen en in de pluimveesector zelfs tot 7580 van de aanvoer. In de komende jaren kan verwacht worden dat gemiddeld bulkvervoer 6070 van de mengvoederomzet zal gaan uitmaken! Op de fruitveilingen gaat de Golden Delicious een steeds groter plaats innemen. Nu de pluk is afgelopen krijgt de teler gelegenheid om wat hij thuis hield klaar te maken voor de verkoop en in de komende weken zal deze appel een grote plaats innemen bij de aanvoeren. De prijzen liepen vorige week geleidelijk aan terug. We hoorden van de handel weer al klachten dat er teveel gele Golden Delicious kwam en te weinig groene, een gegeven dat we nog wel vaker tegen zullen komen. Er staat tegenover dat de gele Golden Delicious altijd nog ongeveer 10 cent per kg duurder was dan de groene par tijen. Overigens kwamen de beste partijen Golden Deli cious met een gele kleur eind vorige week ook niet meer boven 35 cent per kg en veel werd verkacht rond 30 cent voor de meest gevraagde maten. Groene partijen deden tussen 20 en 30 cent per kg voor de meest gevraagde maten. Er kwam veel Golden 'Delicious in de interventie regeling terecht, zeker toen de fabrieken wat minder interesse toonden voor de kroetappelen omdat ze over spoeld worden met fruit om te verwerken. Beter ging het met de afzet van Gox's Órange Pippin waarvoor niet alleen het binnenland veel belangstelling had maar ook de exporteurs. De prijs van de meest ge vraagde maten steeg tot tegen 70 cent per kg en soms nog daar boven. Rode Goudreinette was ook goed te plaatsen en kwam voor mooie eetrijpe partijen op 50 cent per kg of soms nog iets daar boven. De rode Goudreinette doet het dit jaar weer erg goed, zeker ten opzichte van de groene of gele Goudreinette die toch altijd minstens 10 cent per kg goedkoper is dan de rodie. Jonathan met een goede kleur handhaafde zich op 25 tot 30 cent per kg voor de grote maten maar met geen of weinig kleur lag de prijs al gauw 10 cent per kg lager en de kleine maten waren helemaal niet voor consumptie te verkopen. Zoete appels zijn ook weer gevraagd. De enkele par tijtjes zoete Ermgaard die er hier en daar in Zeeland soms te koop zijn, deden voor de grote maten tot tegen een gulden per kg. Ook met de Gieser Wildeman is het weer als vanouds: erg duur. De grote en middelmaten die enkele weken geleden al duur waren op plm. 90 cent per kg, stegen tot 1,20. Het aanbod hiervan is zeer ge ring. Spencer kan dit jaar ook goed mee komen want de meest gevraagde maat hiervan doet regelmatig tussen 50 en 60 cent per kg. Wat de peren betreft was het aanbod gering. Hier en daar kwam wat Doyenné du Gomice waarvoor prijzen werden betaald van 85 tot 95 cent per kg. Het bewaren van deze peer heeft bijzonder goede resultaten opge leverd. Conference deed voor de grote en middelmaten tussen 60 en 65 cent per kg.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 7