P. J. Zuid - Geluid Je kunt nog 40 jaar werken Canada-Stage Milieumanifest Jongerenaktiviteiten 19 Onder redaktie van: H. A. HARDERWIJK WEERTIG jaar werken kun je inderdaad stellen tegenover 4 weken om je eens op dat bezig zijn te be- zinnen en er over te praten met anderen. En niet alleen over het bezig zijn, ook over al die andere din gen er om heen. Het genieten van het leven, het werken, het wonen thuis, het leven op het platteland of in de stad, toneel, zang, dans, film, muziek en boeken. Dat komt allemaal ter sprake op de 4-weekse kursus en natuurlijk nog veel meer. Het belangrijkste is wel dat je 4 weken lang met jongeren zowel jongens als meisjes van je eigen leeftijd en in vergelijkbare omstandigheden van gedachten kunt wisselen, en dat je samen op nieuwe ideeën komt over je leven, je werk, je toekomst. Diverse jongeren uit Zeeland en Noord-Brabant, waaronder gelukkig nu ook eens een aantal jonge akker bouwers, hebben hun besluit genomen. De één koos Bergen, de andere Bakkeveen of Eerbeek. Welke kur- susplaats je kiest is niet eens zo belangrijk. Wel belangrijk is, dat je kiest. Dat je beseft, dat een bezin ning op je toekomst nodig is. Kosten: f 330,d.w.z. van 3 januari t/m 29 januari 1972 volledige huisvesting en voeding, films, ekskursies, enz., enz. En dan nog te weten, dat je als P.J.Z.-lid in aanmerking komt voor een bijdrage in de kursuskosten, die 50 van de kursuskosten kan bedragen. Opgave: P.J.Z.-sekretariaat, Grote Markt 28, Goes (011005010). PEN programma, speciaal opgezet voor jonge agra- riërs, die eens iets meer van de wereld willen zien. Dit programma is tevens gericht op een verbre ding van kennis en praktische ervaring van de jonge agrariër op landbouwkundig gebied. De deelnemer gaat als bezoeker naar Canada met. op zak een ver gunning om te gaan werken. In de 9 maanden (kan verlengd worden tot 18 maanden) is hij verplicht op een boerdlerij te gaan werken. Je verdient zoveel, dat verblijf en reis v.v. ruimschoots terugverdiend wor den. De meeste deelnemers maken hun in Canada verdiende geld op door een rondreis door de V. S. te maken. Voorwaarden voor deelname: over voldoende theo retische en vaktechnische kennis beschikken op agra risch gebied. op eigen benen kunnen staan; redelijke kennis Engelse taal; ongehuwd en in de leeftijd van 1830 jaar. Kosten stage: 1200,inclusief heenreis, ver zekering, bemiddelingskosten, enz. Wijze van vervoer: De reis wordt zoveel mogelijk in groepsverband gemaakt en vindt plaats medio april 1972 per vliegtuig. Zit je met een examen, dan is het mogelijk, dat je later vertrekt. Wil je meer weten: Bel of schrijf naar P.J.Z.-sekre tariaat te Goes (01100-5010) of breng een bezoek aan de voorlichtingsbijeenkomsten (samen met je ouders) op zaterdag 20 november 1971 te ROTTERDAM om 10.00 uur in café-rest. Engels, Groothandelsgebouw (Bernhardzaal), Stationsplein 45; op vrijdag 17 december 1971 te EINDHOVEN om 14.00 uur in Coöp. Centrale Boerenleenbank, Fellen- oord 15. BEVOLKING IN Nederland wonen nu al meer dan 13 miljoen mensen. Dit aantal zal over 54 jaar verdubbeld zijn als we er niets aan doen. Deze groei zal eens moe ten stoppen; daarom beter nu, nu het behoud van een leefbaar milieu nog mogelijk is. Overheid: Voer een bevolkingspolitiek die er op ge richt is het bevolkingsniveau te stabiliseren; pro pageer het kleine gezin en geef voorlichting. Kerken en artsen: Verwijder de barrières die geboor tebeperking nog steeds in de weg staan. Burgers: Ook U bepaalt nu de leefruimte voor Uw kinderen straks. Beperk in hun belang het aantal dat U voortbrengt (bij voorkeur niet meer dan twee). EKONOMISCHE GROEI CTIJGENDE produktie van goederen en diensten gaat thans gepaard met het schaars worden van goederen die tot nu toe meestal gratis waren, zoals schone lucht, schoon water, natuur en rust. (Hier lig gen wellicht mogelijkheden voor de landbouw. Red.). Voor verbruik van deze schaarse goederen moet een prijs berekend worden, opdat de thans gangbare op offering zonder betaling van deze goederen onmoge lijk wordt gemaakt. Overheid: Niet alle produktievergroting is ekonomi- sche groei. Wanneer door produktievergroting sommige goederen schaars worden (schone lucht, enz.) moet dat berekend worden en in mindering gebracht op de ekonomische groei. Produktie ter kompensatie van deze nieuwe schaarste (b.v. zui veringsinstallaties) mag niet worden meegere kend bij de groei. Door middel van wetten moet een dergelijke berekeningswijze verplicht- worden gesteld. Burgers: Onderzoek Uw leefgewoonten en konsump- tiepakket op overbodigheid. VERVUILING EN LAWAAI MEER mensen met meer welvaart produceren meer afval, meer stank, meer lawaai. De industrie, de landbouw, de weggebruiker, de konsument doen hier allen aan mee. Om aktiviteiten die het milieu aantas ten tegen te gaan, moet de gemeenschap eisen dat de lasten op de veroorzaker verhaald wordt. Overheid: Beperk aktiviteiten welke het milieu aan tasten door het opstellen en handhaven van stren ge normen. Verhoog de belasting op deze aktivi teiten en gebruik de opbrengsten hiervan om al ternatieve oplossingen te financieren en te sti muleren. Bevorder maatregelen, die er op gericht zijn afvalstoffen opnieuw te gebruiken (kring loop ekonomie). Bevorder dat nieuwe technieken en stoffen uitvoerig op hun gevaren voor de mens en milieu worden onderzocht vóórdat ze in ge bruik komen. Bedrijfsleven: Men noemt U vaak de grootste ver vuiler. Ondervang deze kritiek door extra reke ning te houden met het milieu. Laat onderzoeken of nieuwe vestigingen het milieu niet bederven, produceer zo schoon en stil mogelijk en maak produkten met een minimale afvalkomponent na gebruik. Burgers: Heb er geld en moeite voor over om zelf milieuaantasting te voorkomen. Laat Uw motor niet onnodig draaien. Gooi Uw afval niet in het water of het bos. Maak geen onnodig lawaai. NATUUR I\E vorming van een stuk natuur kost in vele ge- vallen eeuwen. In de praktijk geldt dan ook meestal: éénmaal weg is altijd weg. Overheid: Beschouw de nog overgebleven natuurge bieden in Nederland als onvervangbaar en be handel ze als zodanig. Bevorder herstel van de natuur door de aanleg van bossen en parken met inheemse wilde planten, ook in de steden. Burgers: Steun de verenigingen die zich inzetten voor het behoud en herstel van natuur en landschap. Het is vaak ook Uw bezit. STAD EN LAND DIJ beslissingen over de indeling van onze beperk- te ruimte behoort ons leefmilieu centraal te staan. De wensen van de burger zijn onvoldoende be kend, ook al omdat hij te weinig bij de plannen wordt betrokken en te vaak voor een voldongen feit wordt gesteld. Overheid: Beslissingen over nieuwe vestigingen van industrieën, havenwerken, stadsuitbreidingen, wegen, enz. moeten gebaseerd zijn op een onder zoek waarin, behalve de technisch-ekonomische, ook de medisch-biologische wetenschappen ver tegenwoordigd zijn. De plannen moeten in een vroeg stadium bekend gemaakt en toegelicht worden. Er moeten ook alternatieven gegeven worden opdat een demokratische besluitvorming mogelijk is. Burgers: Vorm groepen, die de plannen van gemeen te, provincie en regering kritisch bekijken en de wensen van de burger kenbaar maken. Voer ak- tie, o.a. door het opstellen van bezwaarschriften. Geef ook alternatieven. OLYMPISCHE SPELEN 1972 IN MUNCHEN Sfeer en spanning tijdens de Olympische Spelen van dichtbij proeven door deelname aan een Interna tionaal Jeugdkamp. Het jeugdkamp wordt gehouden van 26 augustus tot 10 september 1972. De deelnemers worden ondergebracht in een schoolgebouw te Mün- chen. De kosten bedragen 350 DM. Voor dit geld krijgt men: logies en ontbijt lunch en warme maaltijden een aantal ekskursies per bus in de omge- toegangskaarten voor 5 Olympische wed strijden verzekering. De reis naar en van München dient men zelf te betalen. Voor zakgeld moet men eveneens zelf zor gen. Opgave voor deelname aan dit Internationaal Jeugdkamp vóór 15 november a.s. bij P.J.G.N., Pr. Mauritsplein 23, Den Haag (070-512541). SLIKRIT 1971 Start van de eerste deelnemer aan de Slikrit-1971 om 19.00 uur vanaf het „Dorpshuis" te Wissenkerke op vrijdagavond 12 november 1971. Inschrijving voor deze rit om 18.30 uur, eveneens in het dorpshuis te Wissenkerke. Kosten: ƒ5,voor leden en donateurs; 7,voor niet-leden. Na afloop een grandioos bal eveneens in het „Dorpshuis". WEST-BRABANT De kringbijeenkomst op vrijdag 12 november a.s. begint om 20.00 uur in hotel „De Beurs" te Dintel- oord. PJ.Z.-WALCHEREN De kring P.J.Z.-Walcheren beschikt over een 10-tal toegangskaarten, die recht geven op bijwoning van een 4-tal voorstellingen in de schouwburg te Middel burg. Elke voorstelling is er plaats gereserveerd voor 10 P.J.Z.-leden, uiteraard tegen betaling. Heb je be langstelling voor één van de volgende voorstellingen, neem dan kontakt op met P. J. van Nieuwenhuyzen (01182-1313). 3 januari 1972: Toneelgroep Theater met „Het tes tament van de hond". 15 februari 1972: Musical „En nu naar bed!" van An nie M. G. Schmidt. 10 maart 1972: Cabaret van Wim Sonneveld. Benut deze mogelijkheid. De kosten bedragen slechts 5,50 per voorstelling. AAN JAN EN MIEN Ondanks zijn drukke arbeid als sekretaris van de PJZ, Is er immer tijd voor Mientje aan tafel of in bed. Ze waren nog met z'n tweetjes, dus knuffelen ging \best, Hij streek eens over z'n haren en vanzelf kwam toen \de rest. U kunt het al begrijpen na het vissen komt de buit; Dat gold ook voor hen beiden na de liefde kwam de spruit We zijn bijzonder gelukkig en bovendien vereerd, Hierbij van onze zijde van harte gefeliciteerd. P.J.Z. Oost Zeeuws-V laanderen. VERKEER r snelle groei van het aantal auto's, het wegen net en het luchtverkeer maakt stad en land steeds minder genietbaar en bedreigt onze ruimte en gezondheid. Overheid: Voorkom verdere grondverspilling en land- schapsbederf door het wegennet niet nog meer te verdichten. Verhoog de kapaciteit van de be staande wegen door nieuwe technische voorzie ningen (b.v. viaduktwegen boven bestaande we gen en spoorlijnen). Milieuvervuiling en lawaai hinder door het verkeer dienen door wettelijke bepalingen te worden beperkt (schone en ge luidsarme motoren liggen binnen de technische mogelijkheden). Weer de personenauto zoveel mogelijk uit binnenstad en woonwijk, maar zorg dan voor goed en goedkoop openbaar vervoer aansluitend op ruime parkeergelegenheden. Wie aan het verkeer deelneemt, moet de overlast en kosten die hij veroorzaakt zelf betalen. Men mag niet eisen dat degene die niet aan het verkeer deelneemt, maar er wel de last van ondervindt, er ook nog aan mee moet betalen. Burgers: Streef, ook in het belang van Uw eigen ge zondheid naar een beperkt gebruik van Uw auto en voer akties ter beteugeling van de verkeers overlast. ORGANISATIE i]YE aktiviteiten op het gebied van milieubeheer worden sterk belemmerd door de versnipperde struktuur van zowel ambtelijke als partikuliere or ganisaties. Overheid: Er dient onverwijld een adviesraad voor milieubeheer gevormd te worden, waarin ook niet aan het beleid gebonden deskundigen zitten, die de regering, ook ongevraagd, moet adviseren ter zake van alle regeringsmaatregelen, die het milieu raken. Omdat milieubeheer een zaak is van bijna alle departementen, moet er tevens een interdepartementaal kontaktorgaan gevormd wor den om beslissingen over 't milieu te coördineren. Burgers: Steun de pogingen van verenigingen en ak- tiegroepen om tot een algemeen niet-ambtelijke organisatie voor milieubeheer te komen. (Wordt vervolgd.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 19