Kies zelf uw vers vleesvoordeelpakket in de Agrimarkt AGRIMARKT N.V. Twijfels over toekomstig graanprijspeil PUBLIKATIES C.MJVÏulder ROYAL SMITHFBELD SHOW 3 daagse reis naar London KRIJGER TOURS 14 PRODUKTSCHAP VOOR GRANEN, ZADEN EN PEULVRUCHTEN -.1 Ondanks de verbetering van het prijsniveau voor tar we in de laatste weken, was het Bestuur van het Pro- duktschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten van mening dat het goed geweest is, dat in de vorige ver gadering is aangedrongen op verbetering van de denatu- ratiepremie en de exportrestitutie. De betere stemming is het gevolg van een aantal niet te voorziene omstan digheden, maar of dit blijvend zal zijn dient nog te wor den afgewacht. Er zijn in de eerste helft van dit jaar, aldus de mededelingen van het Produktschap, door ver werkers grote hoeveelheden mais aangekocht tegen prij zen, die aanmerkelijk beneden de drempelprijs liggen. De levering op deze kontrakten zal in de naaste toe komst de vraag naar andere veevoedergrondstoffen in sterke mate beperken. TIJDELIJKE OPLEVING? Voor zijn minder optimistische verwachtingen op wat langere termijn, heeft het Produktschap een aantal rede nen. In de eerste plaats schijnt het dringende aanbod wel geruimd te zijn, waardoor men niet meer noodgedwongen behoeft te verkopen. Verder was het aanbod van dispo nibele mais de laatste tijd zeer gering, terwijl door ge brek scheepsruimte en door de lage waterstanden de vrachttarieven binnen Europa sterk zijn gestegen. Daar door is de Franse tarwe en mais duurder geworden. Ook is door de havenstaking in Amerika de prijs van Ameri kaanse mais aangetrokken. Voor de vastere stemming van de gerst komt daar nog bij dat, op grond van de vastgelegde exportrestituties, verwacht wordt dat het overschot aan gerst binnen de EEG inmiddels een bestemming heeft gevonden. Voor de prijsvorming van de tarwe is het van veel belang, wat er in de voersektor gebeurt. Er is tot eind oktober al ruim 100.000 ton tarwe gedenatureerd, waarvan ove rigens 30.000 ton afkomstig was van de oude voorraad. De betere stemming op de voergraanmarkt op dit mo ment wordit echter bepaald door enkele faktoren, waar van mag worden aangenomen, dat zij niet blijvend zullen zijn. Vandaar ook dat het Bestuur van het Produktschap van mening was, dat doorgegaan moet worden met de pogingen om de denaturatietoeslag en de exportrestitu ties verbeterd te krijgen. Dit zijn echter zaken, die in EEG-verband geregeld moeten worden. Maar met name Frankrijk wenst niet mee te werken aan een verbetering van deze toeslagen. De Fransen vinden het blijkbaar best, zoals de voorzitter het uitdrukte, dat de prijzen wat laag blijven. Ook de monetaire moeilijkheden zullen nog wel een rol spelen binnen dit geheel. Weliswaar wordt er een compensatie gegeven bij die produktie, waarvoor een EEG-regeling geldt, maar deze is toch niet volledig. In de eerste plaats wordt niet de gehele waardestijging van de gulden gecompenseerd doordat eerst een bepaalde marge moet zijn overschre den, maar bovendien wordt de compensatie bepaald door de gemiddelde waardestijging van de Belgische franc en de Nederlandse gulden. En de franc is minder gestegen dan die gulden. Voor Frankrijk, waar de oude wisselkoersen gehandhaafd zijn, betekent dit intussen een concurrentievoordeel op zijn exportmarkten. Bij die produkten, b.v. peulvruchten, waarvoor geen EEG-regeling bestaat, speelt dit overi gens nog sterker, omdat daar geen compensatie wordt gegeven. PEULVRUCHTEN Met de prijsvorming van de peulvruchten is het dit jaar tenminste wat betreft de groene erwten en de schok kers, weer een droeve zaak. Bij de kapucijners en de bruine bonen lagen de telersprijzen in augustus en sep tember in ieder geval wat hoger dan vorig jaar. Mede gedeeld werd, dat de aandrang van Nederland om ook peulvruchten in het wereldvoedselprogramma op te ne men succes lijken te hebben. Er zijn al enkele inschrij vingen gehouden, terwijl onlangs weer offerte gevraagd is voor de levering van groene erwten en spliterwten tJj.v. India. De kans dat deze levering aan Nederland gegund zal worden is niet uitgesloten, niet op grond van de prijs, maar wel op grond van de betere kwaliteit. Hoewel het hierbij niet gaat om grote hoeveelheden, betekent dit wel een zekere verruiming van de afzetmogelijkheden, die voor deze produkten ook hard nodig rijn. EUROPESE COMMISSIE TREEDT OP 1 JANUARI 1973 AF De Europese Oommissie zal per 1 januari 1973 af treden. Het besluit is gevallen in verband met de toetre ding op die datum tot de EEG van het Verenigd Konink rijk, Ierland, Noorwegen en Denemarken. In feite be tekent dit per 1 januari 1973 aftreden van de Europese Cie een verlenging met een half jaar van de mandaten van de Italiaanse voorzitter Malfatti en van de vice- voorzitters, onder wie de heer Mansholt, met een half jaar. De overige leden van de Commissie, die pas op 1 juli 1974 zouden'aftreden, zien hun mandaat dus bekort met anderhalf jaar. Voor dr. <S. L. Mansholt kan 1 januari 1973 het einde van zijn Europese carrière betekenen, want de kans dat hij in de na die datum optredende nieuwe commissie zal zetelen lijkt volgens insiders go- ring. BIJDRAGEREGELING STIMULERING TEELT VAN LAANBOMEN ONDER GLAS Het bestuur van het O.- en S.-fonds voor de Landbouw heeft ter stimulering van het vermeerderen en opkwe ken van laanbomen onder glas een bijdrageregeling vast gesteld. Aan 8 bedrijven, verspreid over het land, kan een bijdrage worden verleend in de kosten van de bouw of verbouw van een kweekkas en een opkweekruimte met noodzakelijke inventaris voor laanbomen. De bij drage bedraagt 25 van de goedgekeurde, geraamde in vesteringskosten. Aanvragen om een bijdrage kunnen tot 31 januari 1972 worden ingediend bij de H.I.D. voor de Bedrijfsontwikkeling van de provincie, waarin het bedrijf van de ondernemer is gelegen. Merkenonderzoek rondgaande ploegen. Publikatie 153 van het Instituut voor Landbouwtechniek en Rationalisatie te Wageningen. Het onderzoek van deze ploegen heeft in het bijzonder plaatsgevon den op zand- en dalgrond en de lichtere klei- en zavelgronden. De kwaliteit van het geleverde werk werd op verschillende punten beoordeeld, zoals de kering en aansluiting van de ploegsneden, de verkruimeling en de vlakligging van de grond en de bedekking. Daarnaast werden de constructie en de bediening van de ploeg beoordeeld. Speciale aandacht werd geschonken aan het onderploegen van aardappelloof en groenbemesters. Van alle aan het onderzoek deelnemende ploegen zijn trek krachtmetingen aan een ploeglichaam uitgevoerd, dat aan een speciaal meetframe was bevestigd. Deze publikatie is verkrijgbaar door storting van 3,25 op giro 880018 van het I.L.R. te Wageningen met vermelding „Publikatie 153, Merkenonderzoek rondgaande ploegen". Jaarverslag 1970 Instituut voor de Veredeling van Tuinbouwgewassen te Wageningen, waarin een aantal actuele onderzoeken uit 1970 worden be handeld. Verkrijgbaar door storting van ƒ5,op giro 935477 van het I.V.T. Wageningen. Bedrijfswegverharding. Rapport van de Werk groep Verharding Bedrijfswegen, dat als publika tie nr. 152 is verschenen van het Instituut voor Landbouwtechniek en Rationalisatie te Wagenin gen. De toenemende eisen die de modernisering van akker- en weidebouw aan de ontsluiting van het gebruiksperceel stelt, leidde tot een groeiend aantal vragen uit de landbouwpraktijk betreffen de technische en bedrijfseconomische aspecten van bedrijfswegverharding. De verschillende construc ties wegverharding die in dit boekje zijn beschre ven zijn voorzien van een kostenbegroting. Daar bij is onderscheid gemaakt tussen uitvoering door derden en eigen uitvoering. Een uitvoerige be schouwing is verder gewijd aan de te verwachten ontwikkelingen in het landbouwtransport. Deze publikatie is verkrijgbaar door overschrijving van 3,25 op giro 880018 t.n.v. I.LR. Wageningen met vermelding nr. 152, „Bedrijfswegverharding". Het mesten van varkens in stallen met mest boxen. Publikatie nr. 52 van het Instituut voor Land- bouwbedrijfsgebouwen te Wageningen. Reeds in 1960 is in ZuidJNederland geëxperimenteerd met het mesten van varkens, die individueel in naast elkaar gelegen kooien waren geplaatst. De dieren werden op een gewicht van 40—-50 kg in de kooien gebracht, waarbij onbeperkte voedering werd toe gepast. Door omstandigheden zijn de experimen ten niet doorgezet. Als nadeel kwam o.a. naar vo ren dat veel dieren voortijdig opgeruimd moesten worden omdat beengebreken optraden. Het in dividueel mesten kwam eind 1969 echter weer in de belangstelling. Omstreeks dit tijdstip werden gunstige resultaten bekend van een praktij kbedrijf waar varkens in mestboxen waren gemest. Een en ander was aanleiding om een tweetal bedrijven op te zetten, t.w. een praktijk- en een proefbe drijf. De publikatie is verkrijgbaar door storting van ƒ2,50 op giro 947476 van het I.L.B. Wagenin gen. Te koop aangeboden 1 John Deere tractor type 310 1 Deutz tractor type D 605 1 Massey Ferguson tractor type 35 4 cilinder 1 Massey Ferguson tractor type 135 1 Ursus tractor type C 325 2 zaaimachines 2 mtr. 2.64 mtr. Diverse banden voor dubbellucht Diverse kooiwielen 11-28, 12-28, 11-36 Landbouwmech. bedrijf Lewedorp, tel. 01196-494-292 Met bezoek aan de Royal Smithfield Show en een stadsrit door London. Volledig verzorgd in prima hotel alle maaltijden vanaf lunch op de eerste dag tot diner op de laatste dag. Vertrek vanaf Goes op 6 en 9 december a.s. om 09.00 uur Prijs 156,p.p. Tijdig boeken gewenst i.v.m. bespreken Hotelac- comodatie Beestenmarkt 12, Goes Tel. 01100-7253 in plaats van zelf klachten. Wij noemen een paar voorbeelden, natuurlijk zijn er meer mogelijkheden Pakket B 10 kg magere runderlappen 2 kg biefstuk 5 kg magere varkenslappen 5 kg ribkarbonade 4 kg soepvlees 4 kg gehakt benen voor 239,- Pakket A 3 kg magere runderlappen 1 kg biefstuk 2 kg riblappen 3 kg ribkarbonade 2 kg hamlappen' 2 kg gehakt 1 kg soepvlees benen voor 115,- Goed vlees voor een voordelige prijs. Het door u gewenste pakket kunt u persoonlijk of telefonisch 01100 - 4020 bestellen en afhalen op de dag die u met ons afspreekt. Van Doornestraat 2 - GOES - Telefoon 01100 - 402Q

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 14