De maatschap met eigendoms inbreng 11 T/OOR vader en zoon Meewisse is na het geven van een goede beloning en na de maatschap met winstdeling thans aan de orde de feitelijke, regeling van de bedrijfsovername. Er is eigenlijk al jaren rekening gehouden met de mogelijkheid dat zoon Leo het bedrijf zou willen en kunnen overnemen. De bedrijfsinves teringen en de beloning zijn hierop afgestemd. De behoefte van de zoon aan zekerheid over de bedrijfsovername heeft tot gevolg dat de gelden de maatschap met winstdeling vervangen moet worden door iets anders. Verkoop of verpach ting van het bedrijf door de vader en de zoon is rekening houdend met de leeftijd, gezinssitua- te en ambitie van Meewisse sr. niet op zijn plaats. Wel past het om een maatschap te maken van vader en zoonwaarbij de zoon juridisch mede eigenaar wordt van het gehele bedrijf. Trekt va der zich tezijnertijd terug uit het bedrijf, dam krijgt de zoon het gehele bedrijf in eigen handen. Het is eigenlijk een onherroepelijke bedrijfsover name, die pas op termijn zijn volledige uitwer king krijgt. Hiermede is heel eenvoudig gezegd wat een maatschap met eigendomsinbreng betekent. Bij het regelen van de bedrijfsovername op deze wijze moet een goed kontrakt gemaakt worden en moeten er over van alles en nog wat afspra ken tussen vader en zoon en niet te vergeten met de andere gezinsleden worden gemaakt. Een aantal belangrijke punten, waarover men afspraken moet maken, zullen wij hieronder be spreken. DE EIGENDOMSINBRENG f/ OOR Meewisse sr. wordt zijn eigendom, be- staande uit 1,49 ha grond, 11.000 m2 glas, de bedrijfsgebouwen en de woning, ingebracht in een maatschap met zijn zoon Leo. Dit moet ge beuren bij een akte, die opgemaakt wordt door een notaris en waarvan inschrijving plaatsvindt in de officiële eigendomsregisters (het kadaster). In de akte is opgenomen een zogenaamd „ver- blijvens-beding"waarin duidelijk staat dat de zoon bij terugtreding van vader automatisch het gehele bedrijf in eigendom verkrijgt. Hiermede zit de juridische kant van de medaille wel goed. De financiële kant is natuurlijk een andere. De vader heeft zijn kapitaal in het bedrijf zit ten en de zoon heeft naar verhouding nog maar weinig kapitaal. Langzamerhand zal het kapitaal van vader in het bedrijf moeten afnemen en dat van de zoon moeten toenemen. KAPITAAL EN WINSTDELING fJORMAAL heeft de zoon reeds bij het be- gin al een zeker kapitaal in het bedrijf of op de bank. Vanzelfsprekend wordt dit kapi taal door hem ingebracht in de maatschap met eigendomsinbreng. Dit kan gebeuren door de roerende goederen van vader te kopen, of door een nieuwe investering geheel of gedeeltelijk te betalen. Ook is het mogelijk het kapitaal van de zoon direkt aan de vader te geven, waarvoor de zoon in de boeken van de maatschap dan na tuurlijk zijn aandeel krijgt en het aandeel van vader met eenzelfde bedrag vermindert. Een eenvoudig voorbeeld mag dit verduidelij ken. Stel dat een bedrijf een waarde heeft van 200.000,en dat dit volledig eigen kapitaal is van vader. De zoon heeft de beschikking over 30.000,Hij kan nu de inventaris kopen of zijn geld aan vader geven. In beide gevallen zal het kapitaal van het bedrijf van 200.000, nog maar voor f 170.000,van vader zijn en voor f 30.000,van de zoon. Wordt er voor 30.000 door de zoon nieuwe dingen geïnvesteerd dan is het kapitaal van het bedrijf gestegen tot 230.000,en is de verdeling over vader 200.000,— en zoon f 30.000,—. In de winstverdeling zal tot uitdrukking ko men, dat degene die het meeste belang bij het bedrijf heeft en het meeste werk verricht, ook in aanmerkng komt voor het grootste deel van de winst. In de situatie van de familie Meewisse gebeurt dat in de verhouding 70 voor de zoon en 30 voor de vader. Deze winst wordt vast gesteld nadat natuurlijk eerst alle kosten zijn afgetrokken, dus ook pas nadat er een redelijke rentevergoeding is berekend voor het ingebrach te kapitaal. Als redelijke rentevergoeding kan worden gedacht aan de geldende deposito-rente voor gelden op lange termijn vastgelegd bij de bank. (Momenteel bedraagt deze rente 6 a 7 De afgesproken winstverdeling heeft niet alleen betekenis voor de verdeling van de jaar lijkse bedrijfsresultaten. Waardestijgingen én waardedalingen van het bedrijf zullen ook m dezelfde verhouding over vader en zoon ver deeld worden. Stijgt het bedrijf in waarde door goede verzorging en onderhoud of door de waardedaling van het geld, dan komen deze in de verhouding 3 7 terecht bij vader en zoon. Het kan echter ook gebeuren, dat b.v. door daling van de grondprijzen of verwaarlozing het bedrijf in waarde achteruitgaat en dan geldt ook bij verdeling van het verlies de verhouding 3 7 voor vader en zoon. Bij de maatschap met eigendomsinbreng zal normaal op een goed bedrijf het kapitaal van vader langzaam dalen en dat van de zoon stijgen. Immers ae wxnst die de zoon maakt, zal hij weer volledig in het bedrijf investeren, terwijl de vader zijn winst zal aanwenden voor eigen gebruik. Vaak komt het voor dat oudere agrariërs hun vermogen langzaam schenken aan hun kinde ren. In de maatschap met eigendomsinbreng kan dat gemakkelijk gebeuren door jaarlijks een stukje van het kapitaal van vader over te schrijven op de zoon. De andere kinderen kun nen dan uit de winst van vader kontant of ook door overschrijving uit het kapitaal van vader een schenking krijgen. De uitvoering van deze schenkingen dient goed vastgelegd te worden en dient te gebeuren in nauw overleg met de boekhouder. HET EINDE VAN DE MAATSCHAP MET EIGENDOMSINBRENG s~\NDER normale omstandigheden eindigt deze maatschap wanneer vader zich vol ledig terugtrekt of overlijdt. De zoon wordt dan volledig eigenaar onder de verplichting om het kapitaal van vader uit te keren aan de erfgena men. De zoon moet dan in staat zijn om genoeg geld op tafel te leggen om het kapitaal van vader verminderd met zijn eigen aandeel in de erfenis te betalen. Zeker als vader onverwacht vroeg zou overlijden, kan dat de zoon voor grote financieringsmoeilijkheden plaatsen. In het maatschapskontrakt kunnen dan bepalingen op genomen worden dat de betaling pas over enkele jaren zal plaatsvinden ofwel gespreid wordt over enkele jaren. Vanzelfsprekend dient dan een behoorlijke rentevergoeding aan de andere erfgenamen gegeven te worden. Een maatschap met eigendomsinbreng moet altijd in een kontrakt worden vastgelegd en door de notaris in zijn definitieve vorm worden opgemaakt. Voordat men naar de notaris gaat is het zeer gewenst om aan de hand van een modelkontrakt te bespreken welke bepalingen opgenomen moeten worden. Hierover moeten niet alleen vader en zoon zich buigen, maar dienen ook. de overige gezinsleden naar hun mening gevraagd te worden. Immers, het is een regeling, waarbij de bedrijfsovername definitief wordt vastgelegd en dat heeft voor het hele gezin gevolgen. Het maken van een dergelijke regeling is tevens een goede gelegenheid om zo nodig ook met de andere kinderen eventuele vorderingen, schenkingen en leningen goed te regelen. Tevens is het gewenst om een testa ment te maken of in een bestaand testament veranderingen aan te brengen. en weet dus zeer goed wat hij overneemt. Ook wil hij zijn tot nu toe gevormd eigen kapitaal gebruiken voor investeringen in een eigen bedrijf. Het bedrijf is in de loop der jaren goed ontwikkeld en steeds uitgebreid en aangepast. Het oudste glas is nog maer 10 jaar oud, enkele jaren geleden is 4000 m2 volledig vernieuwd en sinds 1 jaar wordt een aardgas installatie gebruikt en zijn er moderne CO2 voorzie ningen. Zoals de heer Meewisse sr. het zelf uitdrukt, is er doelbewust naar gestreefd dat het bedrijf op peil bleef en is er niet aan „freewheelen" gedaan. Nu er een maatschap met eigendominbreng van wordt gemaakt, zal de heer Meewisse sr. zich minder met het bedrijf bemoeien en dat betekent ook dat hij minder van de winst zal krijgen. Zoon Leo zal met ingang van 1972 voor 70 de winst krijgen en uiter aard volledig op het bedrijf werken en Meewisse sr. voor 30 en in principe slechts halve dagen werken. Wat het werken betreft houdt men trouwens vast aan een goed schema van 5 dagen per week, om half zes 's avonds stoppen en zaterdags vrij. Bij de oogst moet hiervan wel eens afwijken, maar in het algemeen kan men binnen normale arbeidstijden het noodzake lijke werk goed rondkrijgen. Een belangrijke aangelegenheid voor de familie Meewisse is het wonen van vader en zoon. Wanneer zoon Leo zijn nu nog vage trouwplannen gaat reali seren, zal Meewisse sr. in een ander huis gaan wonen en zodoende aan zoon Leo de kans geven de huidige woning bij het bedrijf te betrekken. Wat dit betreft wil Meewisse sr. de kans geven aan de jongere gene ratie om nauw bij het bedrijf betrokken te zijn en een groot aantal beslissingen zelf te nemen. r! schuur die een oppervlakte heeft van 35 x 20 m met een hoogte van 6,70 m op de zijwanden is aantrekkelijk om te zien. Al zullen de meningen hierover verschillen, ze mistaat bepaald niet in het landschap! Als één grote ruimte opgezet, is onderver deling in 7 vakken van 100 m2 mogelijk. De speciaal geconstrueerde overkappingspanten zijn kookvast ge lijmd, waterafstotend en geïmpregneerd tegen rotting en bacteriën. Daar waar de bouw van de aardappel- koelruimte is gepland zijn extra zware spanten toe gepast om de hogere druk te kunnen opvangen. TVE wanden zijn uitgevoerd in polyester schroten (stralon) van het Wavin Concern, dubbelwan dig uitgevoerd en bijzonder goed isolerend. Het aan brengen van de schrootjes gaat eenvoudig, al kost het wel de nodige arbeid. Zowel in het dak als voor de (grote) deuren is doorzichtig materiaal gebruikt dat veel licht doorlaat. In de schuur is het er dan ook overdag bijzonder licht en kan zonder lampen ge werkt worden. Ook reparatie is gemakkelijk, daar de schroten bij eventuele beschadiging gemakkelijk ver vangen kunnen worden. Het materiaal is niet brand baar maar smelt bij hitte wel. De brandverzekering- premie is dan ook lager. DIJ de opzet van de aardappelkoelruimte van 400 ton wordt er naar gestreefd de drukvaste wan den van een dergelijk licht materiaal te nemen dat er met de panelen gemakkelijk gewerkt kan worden en het slepen met loodzware wanden niet nodig is. De keuze zal waarschijnlijk vallen op Sandurch drukvas te panelen (Exflex met 5 mm styrofoam als isolatie). Toegepast zullen worden onder de gelijks vloers lig gende betonnen kanalen voor de buitenluchtkoeling. IYE kosten van een dergelijke schuur zouden bij traditionele bouw zeker op een 80 a 90.000, komen zo schat de heer Van Driel. De bouwkosten van deze kunststof schuur liggen lager. Omdat een aantal werkzaamheden door hemzelf (ook in de schaarse vrije tijd) en met behulp van zijn gezin zijn uitgevoerd, konden de investeringskosten nog verder worden gedrukt. De grote deuren, de geheel vrije vloer van 700 m2, het voldoende invallend daglicht om te werken, de verschillende mogelijkheden om losgestorte produkten op te slaan en het feit dat dak en wanden praktisch geen enkel onderhoud vragen vergemakkelijken een efficiënte bedrijfsvoering. Een noodzaak in deze tijd van stijgende kosten! BI. BEWARING VAN UIEN IN STAPELKISTEN GEEFT KOSTENBESPARING Stapelkisten vinden in land- en tuinbouw steeds meer toepassing. Vooral bij het oogsten, transporteren en bewaren van aardappelen en hard fruit neemt het gebruik van deze grote kisten hand-over-hand toe. Ook voor andere produkten gaat men echter stapel- kisten toepassen, o.a. voor uien. In het algemeen is reeds uit onderzoek gebleken dat het gebruik van stapelkisten in het bijzonder kan leiden tot besparing op de sterk stijgende arbeidskosten. De heer W. C. Boer van het Sprenger-Instituut te Wageningen ver meldt in het Vakblad voor de Groothandel in Aard appelen, Groenten en Fruit op de onderzoekresulta ten bij de toepassing van stapelkisten bij de bewa ring van uien De conclusie daarvan luidt dat bij de bouw van nieuwe uienbewaarplaatsen het stapelkis- ten-systeem voorkeur heeft boven het systeem van losgestorte bewaring. Stapelkisten moeten gedurende het gehele verwerkingsschema van uien worden toe gepast om tot een optimale besparing te komen. Bij een kostenberekening op basis van vervangings waarde kwamen de bewaarkosten (n.l. opslagkosten, bewaarverliezen en interestderving) uit op resp. 5,0 en 4,2 cent per kg voor losgestorte bewaring en op 5,1 cent per kg voor bewaring in stapelkisten. Een gerin ge besparing op het bewaarverlies door toepassing van stapelkisten zal in veel gevallen reeds een lagere kostprijs van uien tot gevolg hebben, ondanks even tuele hogere opslagkosten. Daarbij leidt toepassing van stapelkisten in het totale verwerkingsschema van uien tot een arbeidsbesparing van 1,12 cent per kg geoogst produkt bij een opbrengst van 50.000 kg per ha. Daarnaast levert deze wijze van bewaring van uien een aantal niet in geld te waarderen nevenvoor delen op, zoals een betere kwaliteit, een betere be reikbaarheid, een betere lokalisatie van ziekten, enz. Aldus de belangrijkste conclusies uit dat rapport.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 11