Akkerbouwschuur in kunststof Als de opvolger aantreedt DAN WENST HIJ ZEKERHEID 10 Drs. W. J. J. BROEX K.N.B.T.B. een goede beloning uitgekeerd kreeg. In eerste instan tie was dit jaarlijks een bedrag ineens naast de kost, inwoning en kleding. Op zijn 21 jaar is deze regelma tig veranderd in een maatschap met winstdeling. Deze maatschap met winstdeling was als volgt ge regeld. Voor zijn arbeid verdient zoon Leo tenminste een bedrag gelijk aan de c.a.o.-beloning, waarbij de regeling, ontstaat een duidelijke behoefte aan een meer definitieve regeling. Vooral zoon Leo wil graag een regeling, waarbij hij zekerheid krijgt over de be drijfsovername. Om te regelen zijn er verschillende mogelijkheden. In de situatie van de familie Meewisse kwam het beste uit de maatschap met eigendomsin- breng. De heer Meewisse sr. is thans 58 jaar en nog De investering voor C02-installaties is op een modern bedrijf vooral voor de slateelt zeer gewenst. Op het moment van ons bezoek stond op het bedrijf van de familie Meewisse de herfstsla er prima bij. te jong om zich helemaal terug te trekken. Wel is hij volledig ervan overtuigd, dat zijn zoon nu een groter belang moet hebben bij het bedrijf en ook volledig zeker moet zijn over de bedrijfsovername. Zoon Leo is nu volledig rijp voor het zelf leiden van en het verantwoordelijk zijn voor een eigen bedrijf. Hij zegt zelf, dat hij al van jongsaf wist dat hij tuin der zou worden. Na de schooltijd heeft hij hard gewerkt in het bedrijf van vader en vanaf zijn 21 jaar ook op een passende wijze gedeeld in de winst van het be drijf. Hij heeft het bedrijf duidelijk mee opgebouwd Voor ons derde gesprek zijn we via de Economisch- Sociale Voorlichtingsdienst van de L.T.B. terechtge komen bij de familie Meewisse in 'Nootdorp, onder de rook van Den Haag. Het bedrijf van de familie Meewisse aan de Dwars- kade te Nootdorp is reeds een oud tuinbouwbedrijf, dat steeds met de ontwikkelingen in de tuinbouw is meegegroeid. Op een oppervlakte van 1,49 ha bevindt zich thans 11.000 m2 zwaar verwarmd glas, waarin als hoofdteelt tomaten of komkommers worden geteeld met aansluitend in de herfst sla. Het werk op het be drijf wordt verricht door de heer Meewisse sr., zoon Leo, 1 vaste medewerker en 2 losse krachten; de to tale arbeidsbezetting is 8% man. In ons gesprek met de heer Meewisse sr. en zijn zoon Leo komen we al gauw terecht op het voornaam ste doel van ons bezoek, namelijk de beloning van de meewerkende kinderen en de voorbereiding van de bedrijfsovername. De heer Meewisse sr. heeft hierover een duidelijk standpunt: als de eigen kinderen regelmatig meewer ken op het eigen bedrijf, dan dienen zij net zo goed als vreemde arbeidskrachten een passende beloning te krijgen. Voor zoon Leo betekent dit, dat hij reeds vanaf zijn zestiende jaar na de lagere tuinbouwschool Een tuinder en een boer bezien elkaar nog wel eens als twee aparte groepen. Er is echter meer dat bindt, dan dat scheidt en veel zaken liggen duidelijk gemeenschappelijk. Het zijn beiden zelfstandigen met een eigen bedrijf, dat hoofdzakelijk door henzelf en hun gezinsleden bewerkt wordt en de opvolgingsproblemen lig gen gelijk. In het bijgaande verhaal gaat het over een tuindersgezin met een gespecialiseerd zwaar verwarmd glasbedrijf. De beschreven wijze van beloning en voorbereiding voor de bedrijfsovername kan gelden voor elk agrarisch bedrijf in Nederland. Voldaan moet worden aan één voorwaarde, namelijk het bedrijf als zo danig moet rendabel zijn, d.w.z. het bedrijf moet een goed bestaan opleveren voor de ouders èn voor de opvolgers. Het hebben van een rendabel bedrijf hangt naar onze mening natuurlijk af van de rentabiliteit van een bedrijfstak als geheel, maar in even sterke mate van de eigen onder nemerskwaliteiten. Misschien wordt aan dit laatste nog altijd onvoldoende gewicht toege kend. De heer Meewisse jr. laat ons in de kas zien hoe op eenvoudige wijze de stropakken gemakkelijk op hun plaats worden gebracht. Een deel van de 11.000 m2 glas wordt gereedgemaakt voor de teelt van kom kommers. c.a.o. als uitgangspunt wordt genomen voor de be loning, zonder dat de strikte c.a.o. norm werd ge hanteerd. Het was namelijk niet de bedoeling dat zoon Leo onder de verplichte sociale verzekeringswetten zou vallen. Hij heeft altijd een vrijwillige ziekte- en arbeidsongeschiktheidsverzekering gehad. De regeling van zijn winstaandeel hield ook in, dat naarmate de winst van het bedrijf steeg zijn aandeel in de winst meer toenam dan het aandeel van zijn vader. Nu men ongeveer 4 jaar gewerkt heeft met deze ANDERMEER door de sterke stijging van de loon- kosten is bouwen een kostbare aangelegenheid geworden. Zowel de financiering van de bouw als de exploitatiekosten van het gebouw zullen steeds gro tere problemen geven. Het streven naar kostenbespa ring bjj de bouw en de inrichting van landbouwbe- drijfsgebouwen is voor de landbouw dan ook een be langrijke zaak. Verheugend is het dan ook dat on langs in september in de vergadering van de Lande lijke Raad voor de Bedrijfsontwikkeling in de land bouw besloten werd het Bestuur van het O. en S. voor te stellen een ondernemer te Kats in Zeeland een bijdrage te verlenen van 15.000,voor een experiment met de bouw van een akkerbouwschuur van kunststof. TIE ondernemer die besloot deze kunststofschuur te bouwen is de heer J. van Driel te Kats. Ove rigens, de schuur staat er al en is bereids in gebruik. Nog niet gereed is de aardappelkoelruimte, waarvan de (in)bouw nog moet plaatsvinden. Bij de opzet is daar wel volledig rekening mee gehouden. De heer Van Driel heeft voor de bouw van deze kunststof- schuur de volle medewerking gehad van het I.L.B. te Wageningen, die een en ander heeft voorbereid en begeleid heeft. In het bijzonder noemt de heer Van Driel ir. P. B. Hangelbroek, deskundige op het gebied van kunststofmaterialen. De weg die gegaan moest worden, voordat met de bouw van deze schuur begonnen kon worden is geen eenvoudige geweest. Na de nodige voorbereidingen kon de heer Van Driel in januari 1970 zijn bouwaan- vraag bij B. en W. indienen. Nadat door de Welstands commissie het projekt werd afgekeurd omdat naar de mening van deze commissiekunststof niet zou pas sen in het „landschapsschoon", kon door het inscha kelen van het I.LB. uiteindelijk succes geboekt wor den en met de uitvoering worden begonnen. Een tegenvaller is overigens wel dat voor de aangevraag de verbouwing en modernisering van het woonhuis geëist wordt dat het buitenaanzicht en uiterlijk van de woning in praktisch oorspronkelijke opzet ge handhaafd moet blijven. Dit alhoewel deze woning niet op de monumentenlijst staat en een en ander veel hogere verbouwingskosten met zich meebrengt! |N juni kon begonnen worden met het uitzetten, het uitgraven en het storten met beton van de fundering. Daarop volgde het plaatsen van de span ten en gordingen door de fabrikant daarvan. Door de leverancier van de eterniet golfplaten werd de dak bedekking aangebracht. Het aanbrengen van de kunst- stofwanden en deuren werd eveneens weer door de heer Van Driel met hulp van zijn gehele gezin zelf uitgevoerd. Vandaar dat een en ander langer heeft geduurd dan dat het geheel door een aannemer ge bouwd zou zijn. De besparing die hiermee op de bouwkosten werd bereikt was echter bijzonder wel kom. En alles was toch tijdig genoeg gereed om de oogst aan vlas en aardappelen erin te kunnen op slaan.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 10