TUINBOUW- KLANKEN Voorlichting over water! Hoe houden wij onze gewassen ziektevrij Peren werden weer duurder DINGEN VAN DE WEEK 6 Vorige week kregen alle leden der Z.G.V., dus ook wij hier in Walcheren, via ons blaadje een uitnodi ging tot bijwoning van een voorlichtingsavond in „De Eéndracht" te Middelburg ter bijwoning op 12 novem ber a.s. te verzorgen door het waterleidingbedrijf. Hoewel deze avond in Middelburg wordt gehouden worden ook telers van buiten Walcheren hartelijk uit genodigd. Gezien de belangrijkheid van dit onderwerp willen we gaarne belangstellenden opwekken om deze avond bij te wonen. Van de vele behoeften die elk levend organisme voor de groei nodig heeft kunnen we zonder enige reserve stellen dat water wel de grootste is. Knappe geleerden hebben bijv. berekend dat een mens slechts uit 10 vaste stof is opgebouwd. De resterende 90 is in een of andere vorm vocht! Voor planten ligt deze verhouding nog veel ongunstiger. Dit terzijde latend weet elke praktische tuinder hoe volledig afhankelijk 'hij is van water. Zo waren wij deze week nog op een groot bedrijf waar een grote partij jonge andijvie ge poot was in de kas. Tamelijk droog'. Maar de regen leiding er cp en na enkele uren was alles fris en fleu rig. Ook in het THOOLSE land, is het groene boekje met de titel „Gewasbescherming en onkruidbestrijding in de groenteteelt", met dank ontvangen. Nog altijd schieten wij in kennis over deze materie nog veel tekort. Het is daarom prijzenswaardig dat onze bedrijfsorganisatie, in samenwerking met de voorlichtingsdienst, haar leden wat wijzer probeer te maken over deze dingen. Altijd echter komt men voor verrassingen te staan, zoals met het bekende „kroefin de uien, waartegen nog geen be strijdingsmiddel beschikbaar is. Nu is het eigenaardig diat, als men op kroefzieke gronden, een granulaat toe past voor de uienvlieg, óók tevens de kroefziekte bestre den schijnt te worden. Het zou misschien wel eens nut tig zijn, dat wij van de voorlichtingsdienst eens konden vernemen, hoe of hun ervaringen in deze zijn. In de gla- diolenteelt zit men nu weer in de moeilijkheid, dat de tripsaantasting minder doeltreffend kan worden bestre den, door het immuum geraken van de trips tegen de nu toegepaste bestrijdingsmiddelen. Men zal dus wel nooit volleerd raken in deze materie, en het zal altijd een ver eiste zijn om zoveel mogelijk bij te blijven. Deze tijd vereist nu eenmaal, dat men niet met een onvolwaardig produkt op de markt of veiling komt. Slechts met vol waardige produkten kan men tegenwoordig een bedrijf rond zetten. Er is dan ook welhaast geen enkele teelt te noemen waar, vanaf het zaaien tot oogsten niet ge spoten hoéft te worden. Ondanks het feit dat de ver schillende oogstwerkzaamheden dit najaar zeer gunstig verlopen, zitten toch veel telers in een mineurstemming. De oorzaak zal wel zijn dat het met de prijzen van die zaaiuien en gladiolen nog steeds niet wil vlotten. De prijzen nu zijn wel zo uitermate laag, dat nauwelijks de kale kostprijs opgebracht wordt. Gelukkig is het nog zo, dat wij nog maar aan het begin staan van de afzetperiode dus hopelijk kan één en ander nog ten goede veranderen. Het loopt met de structuurplannen van de heer Mans- holt nog niet zo erg vlot. Een feit lis het echter dat, niet zonder reden, veel ondernemers het bijltje er maar bij neerleggen, omdat het niet meer gaat. Nogthans leven wij in het vaste geloof dat, voor wie zich in de toekomst op de juiste wijze weet aan te passen, nog altijd pers- pektief is. Het zal echter wel zo zijn, dat door het weg vallen van nog vele ondernemers, door de rest wél be slist hun kracht gezocht moet worden, in nog meer sa- benwerking, al zal het dan misschien ten koste gaan van de oude manier van zelfstandigheidsopvatting. Nu valt er normaal water genoeg uit de lucht maar in onze glascultuur heeft men daar niets aan. Juist de volledige afhankelijkheid van de waterleiding brengt de problemen voort. Want het valt gratis uit de hemel maar eer het op de bedrijven is, wordt het wel erg duur. Nu is het ook zonneklaar dat de Openbare Nuts bedrijven steeds duurder moeten worden met hun ta rieven. Ook daar gaan de lonen en de investeringen als een raket de lucht in. En ook wéér komen wij als prak tische tuinders bij het punt 'hoe de kosten op te van gen met onze variërende, geen enkel houvast geven de prijzen. Nu kan men nog zo rationeel werken en nog zo kundig zijn, (de niet voldoende „kundigen" zijn o.i. zachtjesaan reeds al-len uitgerangeerd!) men kan nog zo'n goede voorlichting krijgen, op de prijzen heeft onze bedrijfstak geen noemenswaardige invloed. Ook is o.i. voor velen onzer het maximum aan pres tatievermogen bereikt, wil men althans een normaal arbeidstempo handhaven. En meer mag toch ook weer niet verlangd worden? We hopen dat de besprekingen in Middelburg iets concreets opleveren. Want in grote dingen valt niet veel te bezuinigen. Juist een bunde ling van een aantal bezuinigingen kan daadwerkelijk van betekenis zijn. Zelfs bij onze zeer grote industrieën werkt men die kant uit. Zo worden bij de Fhilips-fabrieken met zijn ruim 94.GOO employé's in Nederland en over de ge hele wereld van 350.000 man, hij A.K.Z.O. met ÏOO.OOÖ in totaal en 31.600 in Nederland, bij Hoogovens met 24.000 man personeel en vele anderen in deze trant gewerkt. Geen aanvulling van het natuurlijke per soneelsverloop, sluiting of bundeling van kleinere af delingen mot soms maar 50 man personeelsbezetting, doelbewust naar een uitgavenbeperking toegewerkt. Alleen bij de op de toekomst gerichte researsch-afde- lingen is men met bezuinigen zeer voorzichtig. Waar mee we maar bedoelen aat cck onze Nederlandse tuinbouw in alles mag en moet bezuinigen behalve in deze op de toekomst te verwachten ontwikkeling! Begunstigd door het wel uitzonderlijk fraaie herfst weer is er op alle bedrijven tot nu toe wel nergens achterstand ontstaan in het normale herfstwerk. De enkele nachtvorsten die we tot nu toe gehad hebben zijn voor de koude telers weer een vingerwijzing om het weer en de buitenstaande produkten goed in de gaten te houden. Op de fruitveilingen werd vorige week het aanbod op nieuw sterk geremd door het gebrek aan kisten. Als ge volg hiervan hebben de meeste veilingen in ons gebied het aantal veilingdagen ingekrompen tot twee of dirie per week en daarmee kan dan wellicht worden bereikt dat er een voldoende hoeveelheid te koop is op de dagen dat er wordt geveild. Voor een vlotte handel is dat ook wel noodzakelijk. De prijzen van de appelen kondien zich over het algemeen redelijk handhaven, waarbij er een bodem in de markt kwam op 1213 cent per kg waarop :de fabrieken volop kochten. De peren waren maar in be scheiden mate te koop en de prijzen trokken over de hele lijn wat aan. Goede kwaliteiten Doyenné du Comice kwamen weer op 80 cent per kg en voor Conference werd in de grote maten tussen 55 en 61 cent per kg betaald terwijl de maat 5560 mm rond 40 cent per kg noteer de. In vergelijking met enkele weken geleden is dat een aanzienlijke prijsstijging. Ook de Saint Remy deed goed mee aan de hogere tendens op de perenmarkt en kwam op 4550 cent per kg voor de goede kwaliteiten. Het lijkt onder deze omstandigheden verstandig niet te lang te wachten met de verkoop van peren uit de koelhuizen. Het is altijd goed om te verkopen wanneer er vraag is en men een redelijke prijs krijgt voor zijn produkt. Bij de appels waren er overal flinke partijen Golden Delicious met een mooie kleur te koop. Hiervoor werd steeds tussen 35 en 40 cent per kg betaald. De groene partijen Golden Delicious waren moeilijker te plaatsen en deden in de meest gevraagde maten tussen 25 en 30 cent per kg. De Provinciale Afzetcommissie voor fruit dae aanvankelijk voor Golden Delicious en Jonathan de 10 mm sortering had voorgeschreven, is hierop terugge komen op verzoek van de handel en vastgesteld dat het wenselijk is toch voor deze rassen een 5 mm sortering toe te passen. Dit lijkt vooral wenselijk in verban-i me1 het benutten van exportkansen en er is nog al heel wat export van appelen in de laatste tijd en dat zal ook wel zo moeten blijven als het goed is. Cox's Orange Pippin was er ook steeds in redelijke hoeveelheden te koop en de prijs bleef vrij stabiel op rond en iets boven 60 cent per kg voor de meest gevraagde maten. Goudreinette kon zich ook goed handhaven waarbij de meest gevraagde maten in de sortering 7585 mm rond 37 cent per kg deden en de rode goudreinette in deze maat werd plm. 10 cent per kg duurder betaald. De kleine maat van die gewone goudreinette noteerde tussen 17 en 20 cent per kg en de rode goudreinette werd in deze maat verkocht voor 2025 cent per kg. De rode goudreinette blijkt dit jaar sterk favoriet te zijn, vooral door vraag voor Franse rekening. de fruitbedrijven begint het nu kaal te wor- den. Na de nachtvorsten van het begin van de vorige week is het blad snel gaan verkleuren en gaan vallen en de nog aan de bomen hangende vruchten zijn wat het vallen betreft gevolgd. Er waren eind vo rige week nog al wat fruittelers die moesten plukken en algemeen was de klacht dat er zoveel val was. Dat zal er deze week niet beter op geworden zijn. Opnieuw zien we dat het zaak ie te zorgen dat men bij is met de pluk, want men staat altijd voor verras singen wat het weer betreft. Wanneer het geen storm of regen is, dan zijn het weer de lage temperaturen die een spaak in het wiel steken. Nu was het dit jaar gemakkelijker gezegd dan ge daan om op tijd klaar te komen met de pluk. We moe ten helaas vertellen dat er een ernstige vertraging bij de pluk is ontstaan door gebrek aan kisten voor opslag. Nimmer tevoren was er zoveel behoefte aan fust als dit najaar. De inlevering van leeg fust op dë veilingen verliep uiterst stroef en vast staat dat er in het hele land en ook in het buitenland misbruik is gemaakt van Zeeuws veilingfust. Daarbij komt dat er dit najaar ook door de handel veel peren zijn opgesla gen in de koelhuizen. Dat hebben we de laatste jaren niet meer zo gekend. Al deze faktoren tesamen maak ten dat we hier met een bijzonder moeilijke situatie te maken hebben. We zullen hopen dat het leed is geleden wanneer dit blad verschijnt en dat we nu een meer geregeld en regelmatig aanvoerpatroon op de veilingen gaan krijgen. Zowel teler als handel is daarmee gediend. In dit verband zouden we nog eens een keer een pleidooi willen voeren voor een geleidelijke aanvoer en vooral voor het verkopen van het produkt op het moment dat er vraag is. We hebben de indruk dat de afzet in poolverband zoals we dat enkele jaren heb ben gekend, van minder betekenis gaat worden. \A/E krijgen ook in de fruitteelt in ons gebied te maken met grotere ondernemers en velen daar van willen de afzet graag in eigen hand houden of al thans zelf het moment bepalen waarop ze gaan ver kopen. Daarin schuilt een gevaar, want er kan gemak kelijk een marktverstoring ontstaan wanneer het aan bod te groot wordt en er kunnen ook brokken wor den gemaakt wanneer er op een bepaald moment vraag is en men het nog te vroeg in het seizoen vindt om te gaan verkopen. Op het moment dat we dit schrijven is er een goede vraag naar peren en de handel klaagt steen en been dat ze geen peren te pakken kunnen krijgen. De meeste telers vinden het nog te vroeg om te gaan verkopen. Het is best mogelijk dat de prijs straks nog verder zal aantrekken, maar we weten ook dat de bo men nboit tot in de hemel groeien en dat er een keer een top is. We willen beslist niet beweren dat deze reeds is'bereikt bij de huidige perenprijzen maar we zouden het toch jammer vinden indien er belangrijke afzetmogelijkheden op de buitenlandse markten ver loren zouden gaan omdat wij niet wilden leveren. We hebben nog pas een voorbeeld meegemaakt van een grote order voor het buitenland in de Conference sek- tor. Nederland had deze kunnen leveren maar er wa ren geen telers die er aan mee wilden doen en het gevolg was dat België wel heeft geleverd. Nu kan men zeggen „dan is dat kwantum in elk geval van de Euro pese perenmarkt verdwenen", maar het betekent niet automatisch dat er later weer dergelijke kansen ko men. We zijn beslist niet pessimistisch over de afzet van peren in de komende tijd maar we geloven wel dat het van zeer groot belang is dat men begint met de verkoop. Dat geldt overigens ook voor de appelen, hoewel het daar wat anders ligt omdat hiervan veel buiten de koelhuizen bewaard is geworden! |N elk geval zullen we hopen dat we in de komen de tijd voor ernstige marktverstoring, door welke oorzaak dan ook, gespaard zullen blijven. Het gaat met de afzet van fruit wat beter dan we verschil lende jaren hebben meegemaakt en we zullen hopen dat dit zich zal handhaven. Daarbij zullen we moeten proberen zoveel mogelijk aan te bieden in de verpak king die de consument kan bereiken, dat wil zeggen dat we ons ook op de veilingen moeten instellen op het verpakken in draagtassen of andere kleinverpak- klng. Wat het werk in de boomgaarden na de pluk betreft, zouden we in de eerste plaats willen wijzen op de wenselijkheid van een onkruidbestrijding. Er zijn nog al wat bedrijven waar op dat punt beslist wat gedaan zal moeten worden om dit voorjaar redelijk in te gaan. Heeft men geen of erg weinig onkruid op de boom rijen dan is een bestrijding uiteraard niet nodig. Een andere zaak die de aandacht moet hebben is die van de kankerbestrijding in het najaar. Ook hieraan mag men niet achteloos voorbij gaan, zeker niet in appel percelen waar veel kanker voorkomt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 6