Engeland treedt toe tot E.E.G. 5 ENGELAND treedt toe tot de Europese Econo- mische Gemeenschap. Het Lagerhuis stemde donderdagavond met 356 stemmen voor en 244 tegen. Het Britse Hogerhuis had zich reeds eerder donder dagavond met overweldigende meerderheid uitgespro ken voor toetreding van Engeland tot de Europese Ge meenschap. 451 lords stemden voor en slechts 58 tegen. De Europese Commissie in Brussel sprak donder dagavond met „grote voldoening" over het besluit van het Britse Lagerhuis om de toetreding van Engeland tot de Euromarkt goed te keuren. Het is, aldus de com missie, „een besluit van historische betekenis". De voorzitter van de Europese Commissie, de Ita liaan Franco Maria Malfatti, gaf als commentaar dat dit lagerhuisbesluit de opbouw van Europa een wer kelijke dimensie heeft gegeven. De betekenis van het Verenigd Koninkrijk, aldus Malfatti, zijn politiek en economisch gewicht, zijn fantasie en zijn moed en zijn democratische traditie kunnen de gemeenschap alleen maar versterken. Aldus enkele berichten die de vorige week in de belangstelling stonden. IYAT -de toetreding van Engeland tot de Euromarkt voor de Britse boer grote veranderingen met zich meebrengt, daarop wees onlangs Drs. A. J. G. Bruynis van het L.EI. De ontwikkeling van de landbouw in Engeland is aldus Drs. Bruynis zoals overal elders, voor een groot deel afhankelijk van het landbouwbe leid. Dit beleid wijkt aanzienlijk af van de landbouw politiek die op het continent wordt gevoerd. De En gelse politiek heeft primair tot doel de voedingsmid- delenprijzen voor de consument laag te houden. De goedkope invoer van agrarische produkten wordt dus zo min mogelijk belemmerd. Teneinde de Engelse boer bij deze lage prijzen toch een redelijk inkomen te kunnen verschaffen, krijgt hij voor de belangrijkste produkten een aanvullende subsidie uit de schatkist Dit stelsel van zg. „deficiency-payments" is overigens inmiddels weer gedeeltelijk verlaten, want de slechter wordende betalingsbalans en de stijgende begrotingstekorten van Engeland dwongen de regering enerzijds de binnenlandse agrarische pro duktie te vergroten en anderzijds de landbouwsubsi dies te verminderen. Een systeem van drempelprij- zen voor geïmporteerde agrarische produkten werd ingevoerd, zij het dat deze prijzen lager zijn dan in de E.E.G. De voedselprijzen voor de Britse consument zijn dus niet meer zoals tot voor kort gebaseerd op de lage wereldmarktprijzen. Door de invoering van dit systeem heeft Engeland in feite reeds een belangrijke stap gezet op de weg naar aanpassing aan het in de E.E.G. toegepaste stelsel. ÏIOE is nu de situatie van de Engelse landbouw in vergelijking met die van bijv. ons land. Het aan deel van de landbouw in de totale beroepsbevolking is in Engeland nog geen 3 in Nederland ruim 7 Ook het aandeel van de landbouw in het nationale inkomen is in Engeland gering, nl. 3,1 tegen 7,5 in Nederland. De bedrijfsgroottestructuur is in het Verenigd Koninkrijk veel gunstiger dan in Neder land. De bedrijven hebben een oppervlakte van ge middeld 30 ha, en indien men de weinig .vruchtbare bergweiden (zg. „rough grazings") ook als cultuur grond beschouwt, is zelfs de gemiddelde oppervlakte 45 ha. In Nederland is de bedrijfsgrootte gemiddeld slechts 13 ha. Het prijspeil van landbouwprodukten is voor de Britse boer in het algemeen aanzienlijk lager dan in de E.E.G., ondanks de prijsverhogingen die in de laatste jaren in Engeland hebben plaatsgehad. De Engelse garantieprijzen zijn voor tarwe, gerst, aardappelen, rundvlees en varkensvlees 15 la 30 lager dan de Nederlandse pry zen. De producenten prijzen van suiker en melk zijn in Engeland ca. 5 lager. Alleen de Britse eierprijzen zijn doorgaans hoger. UITEENLOPENDE VERWACHTINGEN De te verwachten verhoging van diverse telers- prijzen in Engeland na toetreding, zal de landbouw- produktie in dit land ongetwijfeld stimuleren, al is te verwachten dat deze uitbreiding beperkt zal blij ven. De Engelse boer moet namelijk, althans wat de veredelingsproduktie betreft, rekening houden met een belangrijke stijging van de voerkosten. Wel ligt een uitbreiding van de boterproduktie in de lijn der verwachtingen. De produktie van industriemelk waarvoor in tegenstelling tot consumptiemelk in En geland geen garantieprijs geldt zal nL als gevolg van hogere opbrengstprijzen toenemen. Wat de ak kerbouw betreft, zal de aardappelteelt in Engeland door de toetreding, vermoedelijk nauwelijks worden gestimuleerd. Of de suikerproduktie zal worden uit gebreid, hangt uiteraard af van de na toetreding op nieuw vast te stellen suikercontingenten, en van de mate waarin men bereid zal zijn, rekening te houden met de positie van de ontwikkelingslanden, die sui ker naar het Verenigd Koninkrijk exporteren. Oók een vergroting van de Engelse tarweproduktie is te verwachten, ai zal areaaluitbreiding door gebrek aan voor tarwe geschikte gronden, beperkt biijven. De mate waarin Engeland zelf in haar behoefte aan tar we Kan voorzien thans zal dan ook waar schijnlijk niet boven de 50 stijgen. Engeland zal tarwe blijven importeren en de EE.G. zal door haar bevoorrechte positie op de Engelse markt hiervan kunnen profiteren. Voor de Britse tuinbouw is geen produktievergro- ting te verwachten. De Engelse tuinders zijn zelfs bevreesd dat na toetreding hun concurrentiepositie ten opzichte van Franse en Nederlandse produkten zal verslechteren. TOETREDING ENGELAND TOT EE.G. GUNSTIG VOOR FRUITTEELT De toetreding van Engeland tot de EE.G. kan nu als zeker beschouwd worden. Voor de fruittelers in ons land is dat goed nieuws. Op langere termijn bezien worden de exportkansen hierdoor namelijk gunstiger, want Engeland teelt zelf veel te weinig appels en peren om aan de vraag te kunnen voldoen. Het aan tal consumenten m de EE.G. neemt weer met 56 mil joen toe en dat is heel wat. Een overzicht van de si tuatie volgt hieronder. FRUITTEELT ALGEMEEN De Engelse fruitteelt verschilt structureel sterk met die in de EE.G. In de meeste landen is het kleine be drijf overheersend, met veel familie-arbeid. In Enge land behoort men met 10 ha fruitteelt echter tot de kleintjes. De teelt wordt beheerst door enkele hon derden telers met een oppervlakte van 20 tot 200 ha. Er zijn slechts 1800 telers geregistreerd met een areaal van meer dan 2 ha en voor deze groep be draagt het gemiddelde ca. 25 ha. Tevens is de fruit teelt meestal slechts een onderdeel van een groot landbouwbedrijf. De baas is vaak een „heer van stand", iemand die hoog in aanzien staat. Het Engel se landbouwbedrijf is trouwens in het algemeen groot en mede daardoor kan hetzelfde van de Engel se farmer in 't algemeen worden gezegd. KENT VOORNAAMSTE CENTRUM Ongeveer de helft van het Engelse fruit komt uit het Graafschap Kent. Dit ligt in het zuidoosten; men rijdt van Dover naar Londen er dwars door. De fruit teelt is hier sterk ontwikkeld doordat het klimaat gunstig is (soms echter te droog), er voldoende ge schikte grond voorhanden is en de afzetkansen (dicht bij Londen met 7.6 miljoen inwoners) erg gunstig zijn. Andere graafschappen met vrij veel fruitteelt zijn: Hereford (12 Cambridge-Oxford (11 Es sex (7% en Suffolk (5 KLEIN SORTIMENT Het Engelse sortiment is gekenmerkt door: a. veel keukenappels (hoewel snel minderend); b. weinig peren; c. een klein aantal rassen- Het oppervlakteverloop (globaal weergegeven) was de laatste 20 jaar: 1950 1970 Wat de produktie betreft neemt de Cox's Orange ca. 55 van de dessertappels voor zijn rekening, ter wijl de gelijk met de Grieve rijpende Worcester Pear- main met ca. 20 ook erg belangrijk is. Bij de keukenappels domineert de Bramley's Seed ling met 6570 en bij de peren de Conference met 77 sterk toonaangevend is. Andere pererassen zijn: Williams (8 en Doyenné du Cornice (6 Opvallend is dat er, behalve wat Laxton's Superb, bijna geen winterappels worden geteeld. De oorzaak is, dat vóór Nieuwjaar de binnenlandse markt tot nu toe zwaar beschermd was, terwijl in het voorjaar het fruit van de Gemenebestlanden het sterlingblok moet worden toegelaten (Zuid-Afrika, Australië, Nieuw- Zeeland), met als voornaamste rassen de Granny Smith en Sturmer Pippin. Peren worden weinig geteeld, omdat men meent dat behalve voor de Conference het klimaat matig geschikt is. VEROUDERDE BEPLANTINGEN Voor de moderne Nederlands-Belgische begrippen zijn zeer veel fruitaanplantingen oneconomisch en verouderd. Men ziet overwegend struiken op ruime afstanden, dus grote bomen. Ieder weet dat die hoge kosten vragen bij verzorging en pluk, maar de prij zen zijn zo hoog dat dit geen bezwaar is. Naar ver* houding veel bomen zijn oud. Zo is b.v. ruim 40 van alle Worcester Pearmain-bomen ouder dan 25 jaar en bij de Bramley is de situatie waarschijnlijk nog ongunstiger. De verzorging is vrij goed tot goed, waarbij men moet bedenken dat de Cox's, Worcester en Bramley op sterke onderstammen geen sterke snoei vragen (of verdragen) en dat men zich niet druk maakt over dunnen, omdat kleine appels ook steeds flink betaald worden. Op beperkte schaal wordt thans intensief op IX geplant. Vooruitstrevende telers zien in dat dit op grote schaal nodig zal worden, wil men zich handhaven. SUBSIDIES Tot nu toe was de Engelse boomgaard in feite een paradijs voor de eigenaar. 1. Het sortiment is de laatste 50 jaar praktisch niet veranderd, zodat men de bomen als het ware ge heel kan verslijten. (Lage afschrijvingskosten en steeds een hoog percentage van het bedrijf in volle produktie.) 2. Hoge prijzen. Voor goed fruit normaal 0,70 1,per kg en soms nog hoger. Beneden 0,60 per kg gaat men mopperen. 3. Hoge subsidies. Voor vrijwel alle duurzame pro ductiemiddelen 3538 o.a. voor gebouwen, trekker, spuitmachine, fust, erfverharding, verhar ding afvoerbanen, regeninstallaties, enz. Voor drai nage zelfs nog hoger. (60 Door de gunstige gang van zaken is er een achter stand op teeltgebied. Er was te weinig noodzaak voor modernisering. Dat kan dubbel gevaarlijk worden nu het paradijs wordt bedreigd door de E.E.G. PRODUKTIE EN CONSUMPTIE LAAG Zowel de produktie als de consumptie van fruit lig gen laag in vergelijking met de E.E.G.-landen. Duitsland Italië Nederland Frankrijk Engeland Zweden Denemarken Vers gebruik appels (kg per hoofd) 25—26 kg 20—25 kg 21—23 kg 20—22 kg 12—13 kg 30—40 kg 20—25 kg idem peren 1 (hoog) 8—10 kg 8—10 kg 2— 3 kg 9—11 kg 2— 3 kg Italië Frankrijk West-Duitsland Nederland België Groot-Brittannië appel- produktie (milj. kg) 1700—1800 1700—1800 1600—2300 400— 430 200— 300 300— 500 pere- aantal produktie milj. (milj. kg) inwoners 1600 4.R0 400—500 100—150 50_100 65— 75 53 50 59 13 10 56 keukenappels dessertappels peren 27.000 ha 25.000 ha 7.000 ha 15.000 ha 25.000 ha 7.000 ha In de EE.G. is de produktie per hoofd der bevol king dus 34 maal zo hoog als in Engeland. Enge land consumeert weinig, doch produceert nog min der. In Nederland met zijn 13 miljoen inwoners teelt men ruim zoveel tafelappels als in Engeland met 56 toiljoen inwoners! ANGST VOOR E.E.G. De Engelse fruittelers zijn erg beducht voor de ge volgen van toetreding tot de E.E.G. En terecht, want de klap zal enorm hard aankomen. Weliswaar zal er een overgangsperiode zijn van b.v. 5 jaar, zodat dan de crisis in de EE.G. wel achter de rug zal zijn, maar voor ons „gewone" prijzen van 3545 et. pér kg ja gen de Engelse teler de stuipen op het lijf. De boom gaarden zijn nu al bijna onverkoopbaar. Ze brengen nauwelijks een „kale" grondprijs op van f 5.000,— a 7.000,— per ha.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 5