P. J. Zuid - Geluid MILIEUMANIFEST Jongerenaktiviteiten De Plattelandsjeugd wil in deze tijd leven 19 Onder redaktie van: H. A. HARDERWIJK |"}E verontrusting over de kwaliteit van ons bestaan grijpt snel om zich heen. Vervuiling, volte en lawaai ondermijnen onze groeiende welvaart en brengen onze geestelijke en lichamelijke gezondheid in ge vaar. Aantasting van het milieu door de mens zelfs is er altijd geweest. Het is langzaam begonnen maar nu in een ontstellende versnelling geraakt. We voelen het ook sterker nu onze materiële zorgen kleiner gewor den zijn. Om er iets aan te kunnen doen moeten we weten wat èr eigenlijk gebeurd is. Het menselijk vernuft stelde ons in staat ons te onttrekken aan invloeden waaraan alle planten en dieren onderhevig zijn. Wij kunnen ziekte en honger overwinnen. Wij kunnen bijna alles op deze wereld tot ons nut aanwenden. Daardoor komen er in snel tempo meer mensen die in nog sneller tempo meer gaan produceren, maar ook konsumeren van de eindige aardse voorraden. Ons vernuft is hierbij onvoldoende ingeschakeld om de nadelige gevolgen voor het milieu op te heffen. Het resultaat: roofbouw op en vernietiging van de natuur in plaats van oogsten en beheren; te veel afval om door de wegschrompelende natuur in haar voortdurende kringlopen verwerkt te kunnen worden; verstoring van deze kringlopen door chemische produkten die de natuur vreemd zijn; veranderingen in onze manier van werken en wonen die zo snel gaan dat we geen tijd hebben te beoordelen of ze ons wel passen; veranderingen in het milieu die vaak niet ongedaan gemaakt kunnen worden doordat onze techniek ook haar grenzen heeft. Daarom moeten we er snel bij zijn om onze kinderen geen ruïne na te laten. Om iets te kunnen doen zullen we vooral anders moeten gaan denken over zaken als rust, schone lucht, helder water, ongeschonden natuur en een stad met sfeer. Dat zijn geen goederen zonder waarde meer, die je zo maar kan krijgen en mag verbruiken zonder ervoor te betalen. Ze worden wel samengevat onder het begrip welzijn en dan tegen over welvaart gesteld. Maar in wezen is welzijn een onderdeel van, ja zelfs de kroon op onze welvaart. Als het verloren gaan van dit soort goederen niet of nauwelijks geteld wordt zijn produktie en geld verdienen van middel tot doel gewor den. Onze samenleving heeft dan niet meer het wèl varen van de mens tot doel. X/ELEN die dit gaan beseffen worden verlamd door de ingewikkeldheid van de problemen en de moeite v die het kost om tot een gesprek met overheden te komen. Het ontbreekt te vaak aan richtlijnen van wat het individu kan doen. Door te luisteren naar wat op vele manifestaties over ons milieu werd gezegd en het inwinnen van adviezen van verschillende deskundigen zijn wij gekomen tot de formulering van onderstaande aanbevelingen voor aktie. Ze zijn speciaal bedoeld voor Nederland, hoewel in sommige gevallen internatio nale samenwerking vereist is. Dat is geen reden om er hier niet aan te beginnen, want juist in ons land zijn milieuproblemen urgent. We menen dat iedereen kan meewerken, ongeacht zijn functie in de maatschappij. De maatregelen die genomen moeten worden zijn niet aangenaam. Velen zullen ze als „niet haalbaar" of „te duur" aanmerken. Toch hadden ze eigenlijk al gisteren genomen moeten worden en elk uitstel maakt ze duurder en ons land minder leefbaar. Overgenomen uit Milieumanifest van Comité N70. In onze volgende rubriek zullen we proberen aan te geven hoe je als afdeling mogelijkerwijs een steentje bij kunt dragen aan een verbetering van de milieuhygiëne. SLUUUT De PJZ-afdeling Noord-Beveland organiseert op vrijdagavond 12 november a.s. voor leden, donateurs en andere geïnteresseerden wederom de traditionele „SLIKRCT"'. Na afloop van de rit is er een grandioos bal in „Het Dorpshuis van Wissenkerke. Muzikale medewerking wordt verleend door een gerenommeer de band uit Wissenkerke. Inschrijving: 18.30 uur in het Dorpshuis te Wissen kerke, Voorstraat 20. Start: 19.00 uur. Inschrijfgeld: leden en donateurs 5,(op vertoon van lidmaatschapskaart), niet-leden ƒ7,, Het inschrijfgeld is inclusief een 2-tal toegangs bewijzen voor de balavond. Entree balavond voor le den en donateurs f 2,Niet-leden 3, De rit wordt verreden volgens het K.N.M.V.-regle- ment. Omdat de rit in de avonduren wordt verreden, is ze niet al te moeilijk gemaakt. Iedereen kan deze rit rijden! Iedere deelnemer is verzekerd tegen schade, welke hem/haar tijdens de rit zou overkomen. Hou deze avond vrij. Wij rekenen op veel deelname, ook van buiten Noord-Beveland. KRING WEST-BRABANT Het kringbestuur ,van West-Brabant organiseert qp vrijdag 12 november a.s. in hotel „De Beurs" te Dinteloord een kringbijeenkomst. Aanvang: 20.00 uur. Agendapunten zijn: verkiezing kringvoorzitter: R. den Engelse aftredend en niet herkiesbaar. en r kandidaat: P. Timmers. verkiezing vice-voorzitter: P. van Nieuwenhuyzen af tredend en herkiesbaar. Na de verkiezingen een inleiding met diskussie over het onderwerp „Wat doet de landbouw aan de milieu verontreiniging". De inleiding op dit onderwerp wordt verzorgd door de heer F. P. Fakkers, secretaris Ver eniging voor Milieuhygiëne in Noord-Brabant. Tevens wordt vertoond de film „Schaduw van de vooruit gang". Leden van de afdelingen Steenbergen, Fijnaart en Zevenbergen worden van harte welkom geheten op deze bijeenkomst. SEMINAR IN BULGARIJE j|YE Wereldfederatie van Demokratische Jeugd (WFDY) en Bulgaarse Communistische Jeugd Organisatie (DYCL) organiseerden van 28 september tot 4 oktober 1971 een Seminar in de Bulgaarse stad Rousse. Dit Seminar was gewijd aan de problemen van de plattelandsjeugd. Naast vertegenwoordigers uit alle Oost-Europese landen waren ook een aantal West- Europese landen uitgenodigd. Italië en Frankrijk wer den vertegenwoordigd door leden van de jongeren organisatie van de communistische partij. Ook Finland en Zweden hadden jongeren gestuurd die aktief zijn in dte partijpolitiek. In dit geval de Centrumpartij. Dit is een partij, die hoofdzakelijk gevormd wordt door mensen van het platteland. Voor Nederland kwam de uitnodiging bij het Nederlandse Komitee voor Inter nationaal Jongerenwerk. Zij hebben de drie platte landsjongerenorganisaties gevraagd om iemand naar Bulgarije af te vaardigden. Ik heb het voorrecht ge had dit Seminar bij te mogen wonen als Nederlands vertegenwoordiger. In totaal hebben aan dit Seminar 45 jongeren uit 18 landen deelgenomen. Het Seminar heeft voor ons niet veel nieuws opgeleverd. De pro blemen die besproken werden, zijn voor ons geen pro blemen meer. Het eindrapport zou een eindrapport van een politieke bijeenkomst kunnen zijn. Belangrijk is wel dat ik contacten heb gehad met veel vertegen woordigers uit Oost-Europese landen. Er zijn afspra ken gemaakt om werk-materiaal uit te wisselen en de mogelijkheden van groepsuitwisselingen en stages zullen worden onderzocht IK wil in dit korte verslag echter graag een per- soonlijke indruk'geven van mijn ervaringen in Bulgarije. De Bulgaren zijn meesters in het impro viseren. Alle deelnemers aan de conferentie kwamen op 28 september 's avonds om 6 uur aan in Sofia. We zou den om 7 uur gezamenlijk per vliegtuig vertrekken naar Rousse. Het vertrek vond echter eerst plaats om kwart over 9. En zo kwamen we pas om kwart over 10 aan op het vliegveld van Rousse. We werden op gewacht door een vijftigtal zingende schoolkinderen die ieder van ons een bos bloemen aanboden. De kin deren hadden al vanaf half acht op ons gewacht. We logeerden in een groot hotel in het centrum van Rousse. Rousse is een stad met 140.000 inwoners. Er zijn grote grijze flats met daarnaast ook krotwoningen. De wegen zijn op een paar hoofdstraten na slecht en je ziet er ook nog veel zandpaden. Mede door het zachte klimaat leven en lopen de mensen veel op straat, vrou wen staan op straat te breien. Voor ons hotel werd een nieuwe straat gemaakt, bijna helemaal handwerk. Er rijden betrekkelijk wei nig auto's en dus zijn er geen parkeerproblemen. Het stadsbeeld geeft eenzelfde indruk als onze prentbrief kaarten van 30 jaar geleden. TUDENS het Seminar werd er ook een politieke bijeenkomst gehouden. Het onderwerp van deze bijeenkomst was „De jeugd beschuldigd het imperia lisme". Tijdens de vergadering, die ruim een uur duur de, werden allerlei toespraken gehouden door men sen van de communistische partij, afgevaardigden van Rusland en Spanje. Tijdens deze toespraken, die niet vertaald werden, sprongen regelmatig toehoorders op, spandoeken zwaaiend en kreten schreeuwend. Dit werd steeds be antwoord door staande toejuichingen van alle aanwe zigen. Er is mij verteld dat men regelmatig dergelijke bijeenkomsten organiseert. Dinsdag 30 september brachten we een bezoek aan een landbouwkundig instituut. Aan dit instituut was ook een landbouwschool verbonden. De leerlingen van deze school moeten ook op de proefvelden van het instituut werken. Er waren verder allerlei ont spanningsmogelijkheden zoals sportvelden, een zwem bad, een bioscoop enz. Het landbouwonderwijs is even als alle onderwijs gratis. Alleen bij slechte resultaten moet de leerling de kosten van het internaat zelf be talen. lYAARNA bezochten we een kippenslachterij. Ook hier warden we evenals bij alle andere bezochte projecten welkom geheten door mensen in kleder dracht. Hierbij wordt iedere bezoeker een versierd brood en zout voorgehouden. Men neemt dan een stuk brood en krijgt daarbij soms een slok wijn. Dit is een teken van welkom. In de bezochte kippenslachterij werken hoofdzake lijk vrouwen. We volgden het hele proces van leven de kip tot het boutje in plastic zak. Vervolgens bezoch ten we een kindercrèche. In deze crèche werden kin deren bezig gehouden van 3 tot 6 jaar. Ze waren allen gelijk] gekleed. Ze zaïten bij onze binnenkomst op stoeltjes in een kring en stonden op een teken van de juffrouw op, om een liedje voor ons te zingen. Het ging disciplinair en deed ih mijn ogen wat onwezen lijk aan. VRIJDAG 1 oktober gingen we een kijkje nemen op een agrarisch, industrieel complex. Dit com plex omvatte drie dorpen, die tot 1970 drie aparte coöperatieve boerderijen hadden. Het geheel was 30.000 'ha groot. De geteelde produkten waren tarwe, mais, bonen en zonnebloemen. Naast deze akkerbouw had men nog 1900 ha voor druiven en 1200 ha groente. Verder bestond de veestapel uit 30.000 koeien, 16.000 schapen en 30.000 kippen. Het complex is nog helemaal in opbouw. Slechts een klein gedeelte van net land is geïrrigeerd. In 1975 moet dit 60 zijn van de totale oppervlakte en in 1980 85 Enkele opbrengsten zijn; tarwe 3200 kg/ha, mais 6000 kg/ha. Melkkoeien ge middeld 3840 1 per jaar met een vetgehalte van 3.06 Produktiekosten 20 cent/liter. Per gewas werken één of meer brigades. Een brigade bestaat uit 36 personen. De totale bevolking van de drie dorpen sa men bedroeg 26.000 mensen, waarvan er 6600 in het arbeidsproces zijn opgenomen. Men werkte 8 uur per dag. flVE salariëring van mensen die op het land werken is gelijk aan die van de arbeiders in de industrie. Iemand die op het land werkt verdient ongeveer f 9, per dag, een veeverzorger 12,60 en een trekker- chauffeur 18,per dag. Men heeft 20 vakantieda gen per jaar. Deze vakantiedagen kan men doorbren gen in eigen vakantieverblijven aan de Zwarte Zee. De kosten hiervan bedragen ƒ2,70 per persoon per dag. 's Winters kan men kursussen volgen. Als men een kursus met succes gevolgd heeft gaat men meer verdienen. We kregen op dit complex veel informatie, maar we kregen heel weinig gelegenheid het complex te bekijken. De hele planning op dit complex gebeurt met behulp van een computer. De Centrale staat tele fonisch in verbinding met de trekkers, combines enz. Daarnaast zagen we ook mensen op een wagentje met b.v. maïskolven erop en een ezel ervoor. Wel een schril contrast! Mijn totale indruk van het land Bul garije in deze week opgedaan is kort samengevat deze: De mensen zien er gelukkig uit, ze zijn erg gastvrij en helemaal gericht op Rusland. Men weet in het ge heel niet wat er in het Westen gebeurt. Een uitzon dering hierop maakt de sport. Men voelt zich hele maal vrij en is bereid te doen wat voorgeschreven wordt. WIM TE GIFFEL, secretaris van de P.J.G.N.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 19