DE BESTE HELPERS IN DE FRUITTEELT Met deze machines spaart u geld,tijd en... uw produkt! De koekalender van het I.L.R. ABZ snelnevelspuit SAME Minitauro onovertroffen kwaliteit ook leverbaar in fruitteeltuitvoering PERFECT hefmast maakt van uw trekker een vorkheftruck Oprichting Stichting Fokkerijwezen in de varkenshouderij PERFECT super cirkelmaaier de cirkelmaaier met de meeste gebruiks mogelijkheden CEBEC0 snoeiapparatuur hydraulisch snoeien is gemakkelijk snoeien waarbij CEBEC0 GOES vanzelfsprekend ook borg staat voor directe service! GOES, Dr. Philipsstraat 9, tel. 01100-8110 Reeds op veel bedrijven is een koekalender in gebruik, waarop controledata bij het vee, aangaande inseminatie, droogzetten, afkalven, enz. gemakkelijk zijn af te lezen. Door de heer Z. J. Halman van het Instituut voor Land bouwtechniek en Rationalisatie te Wageningen is een koekalender ontworpen die aanzienlijk goedkoper is dan de bestaande types met ronde schijven. Het is een mode rechthoekige kalender van 45 x 65 cm, waarop een maand- en dagindeling is aangebracht (zie voorbeeld). De gegevens worden er blijvend op vastgelegd. Tenge volge van de duur van de produktiecyclus heeft men voor een doorlopend overzicht steeds twee exemplaren van de kalender nodig, die naast elkaar worden opgehan gen. Elk jaar moet men een nieuw exemplaar aanschaf fen. De I.L.R.-koekalender (met toelichting) is te verkrijgen bij het I.LjR., Dr. S. L. Mansholtlaan 12 te Wageningen, tel. 08370—6411. De prijs bedraagt f 1,— per exemplaar, exclusief verzendkosten. I. HAMMING, Specialist Rundveefokkerij, CA.R. Goes. GEDURENDE de afgelopen jaren hebben zich in ons land verscheidene varkensfokbedrijven met een eigen fokprogramma, veelal uitgaande van de vleesverwerkende en/of veevoederindustrie, ontwik keld. Vanaf het ontstaan van deze bedrijven zijn door het Landbouwschap in het kader van de berenveror dening en in overleg met de betreffende bedrijven bepaalde regels gesteld, waaraan moest worden vol daan om op deze wijze de bestaande Nederlandse var kenshouderij niet in haar ontwikkeling te belemme ren, terwijl daarnaast de genoemde fokbedrijven zich volgens eigen inzicht en activiteiten konden ont plooien. Voorwaarde was met name dat zij een „ge sloten karakter" moesten hebben, terwijl hun daar naast door het Landbouwschap van verschillende be palingen in de berenverordening ontheffing werd ver- Nu na een aantal jaren diverse fokbedrijven in hun ontwikkelingsstadium sterk zijn gevorderd, bestond bij hen de behoefte om ten aanzien van de geldende berenverordening niet meer in 'n uitzonderingspositie te worden geplaatst. De wens werd geuit om dezelfde mogelijkheden t.a.v. het uitzetten van fokmateriaal te krijgen als by de varkensstamboeken. De voor waarde inzake het gesloten karakter moest dus wor den opgeheven. In onderling overleg tussen het Centraal Bureau voor de Varkensfokkerij (de overkoepelende organi satie van de varkensstamboeken), de bovengenoemde fokbedrijven, de commissie van Overleg voor de Var kenshouderij (tevens belast met het toezicht op de selectiemesterij enen het Landbouwschap is de be treffende materie besproken. Hierbij kwam men o.a. tot de conclusie dat in verband met een zekere orde ning in de varkenshouderij het handhaven van een berenverordening gewenst was. De geldende beren- verordening moest wel worden aangepast aan de ge schetste ontwikkelingen. Verder kwam men tot de conclusie, dat het aanbeveling verdiende om te komen tot een overlegorgaan, waarin zowel de varkensstam boeken als deze fokbedryven zijn vertegenwoordigd, om regelmatig de zich voordoende problematiek in de varkensfokkerij te bespreken. Op 26 augustus 1971 heeft de oprichting plaatsge had van de stichting voor het Fokkerij wezen in de Varkenshouderij. In het bestuur van deze stichting hebben zitting vertegenwoordigers van: het Land bouwschap, het produktschap voor Vee en Vlees, het centraal bureau voor de Varkenshouderij (voor de varkensstamboeken), de fokkerij-groeperingen (hier onder worden verstaan de aangewezen fokbedrijven van de industrie), en de bond van verenigingen voor de varkens k.i. (in oprichting). Als adviserende bestuursleden zijn benoemd een vertegenwoordiger van: het instituut voor Veeteelt- kundig Onderzoek te Zeist, de afdeling Zootechniek van de Landbouwhogeschool te Wageningen en de afdeling Zootechniek van de faculteit der Diergenees kunde te Utrecht. FOKTECHNISCHE COMMISSIE EN TAAK VAN DE STICHTING Voor de aanwijzing van fokkerij-instellingen zal het bestuur van de stichting worden bijgestaan door een foktechnische commissie. Hierin zijn benoemd een vertegenwoordiger van: de afdeling Zootechniek van de faculteit der Diergeneeskunde te Utrecht, de afdeling Zootechniek van de Landbouwhogeschool te Wageningen, de consulent voor de Varkenshouderij in algemene dienst te Utrecht en een regionale con sulent voor de varkens- en pluimveehouderij. De taak van de stichting voor het Fokkerijwezen in de Varkenshouderij zal bestaan uit: a. het advies verstrekken aan het Landbouwschap over de berenverordening, terwijl de stichting ook ten dele met de uitvoering hiervan kan worden belast; b. het aanwijzen van fokkerij-instellingen; c. het verstrekken van advies over de regeling voor k.i. bij varkens; d. de verdere behartiging van fokkerybelangen van de varkenshouderijbedrijven. TE STELLEN EISEN AM voor aanwijzing als fokkerij-instelling in aan- merking te komen zullen de fokkerij groeperin gen en de varkensstamboeken moeten voldoen aan het zgn. Aanwijzingsreglement. Voor de aanwijzing als fokkerij-instelling zullen eisen gesteld worden o.m. inzake: a. het systeem van identificatie en registratie; b. het systeem van herkomst be wij zen; c. de aard en de omvang van het bedrijf, resp. be drijven; d. de aanwezigheid van het grootoudermateriaal. Er zal geen beoordeling plaatsvinden van de toege paste fokmethode. Aanvragen tot aanwijzing als fok kerij-instelling kunnen worden ingediend bij de secre taris van de Foktechnische Commissie, Duivendaal 5 te Wageningen. Indien een aanvrage tot aanwijzing door het be stuur van de stichting wordt afgewezen, staat de mo gelijkheid tot beroep open bij het Landbouwschap. SAMENSTELLING BESTUUR STICHTING Ir. E. F. Geessink, voorzitter; F. W. Mikkers en ir. D. C. de Ridder voor de hoofdafdeling Veehouderij van het Landbouwschap; F. Bikker voor het product schap voor Vee en Vlees; H. Haanschoten, Th. B. J. Noordman en J. Smit voor het centraal bureau voor de Varkensfokkerij; ir. C. H. Cazemier, ir. G. v. d. Eynden en drs. A H. C. Kuipers vootr de bij de stich ting aangesloten fokkerijgroeperingen; A. Versteijnen voor de bond van verenigingen voor k.i. bij varkens en ir. Y. Kroes, secretaris. En als adviserende bestuursleden: Ir. D. Minkema voor het instituut voor Veeteeltkundig Onderzoek te Zeist; prof. dr. ir. R. D. Politiek voor de afd. Zoo techniek van de Landbouwhogeschool te Wageningen en dir. A Hoogerbrugge voor de afd. Zootechniek van de faculteit der Diergeneeskunde. De samenstelling van de Foktechnische Commissie is: Dr. A. Hoogerbrugge, voorzitter; ir. W. A. G. Cöp, secretaris; ir. Y. Kroes en ir. E. Ketelaars, leden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 15