12 MECHANISATIE- NIEUWS De Tecnoma veldspuiten voor bevestiging aan de driepuntshefinrichting in Nederland door G. W. van Driel Van Dorsten N.V. te Hoofddorp in de handel gebracht kunnen worden voorzien van een sproei boom, die een werkbreedte van 18 meter heeft. Deze sproeiboom is achter aan het frame, waarin de tank is gemonteerd, opgehangen. Met een schroefspindel kan de hoogte van de boom ten opzichte van de bodem wor den ingesteld. Door een speciale constructie met schokdempers blijft de sproeiboom evenwijdig aan de bo dem, ook wanneer over een ruw veld wordt gereden. Voor het transport kan de sproeiboom langs de tank worden samengevouwen; de transportbreedte bedraagt dan slechts 2,70 meter en er zijn geen speciale steunen aan de trekker nodig. Als de spuit van de trekker wordt afgenomen, blijft deze op het frame staan, zodat er geen steunen nodig zyn. Als extra uitrusting kun nen worden geleverd: de sproeiboom, voorzien van doppen, waarvan de onderlinge afstand instelbaar is van 31 tot 48 cm; en een zogenaamde „aardappelset". Deze laatste houdt in, dat van de sproeiboom een leiding naar beneden loopt, die tussen twee aardappelrijen doorgaat en aan de onderzijde van twee sproeidoppen is voor zien. Deze sproeien dan onder de planten. Handelscompagnie N.V. - Waalhaven O.Z. 1 te Rot terdam heeft een nieuw type ladingwinch uit het Load-Lok ladingsvastzetsysteem aan het leveringspro gramma toegevoegd. Deze nieuwe ladingwinch is zo danig uitgevoerd, dat deze schuivend past in een spe ciaal daarvoor gefabriceerd stalen profiel. Dit profiel wordt aan de onderzijde tegen de laadvloer bevestigd. Het is hierdoor mogelijk de ladingwinches op vele plaatsen van de laadvloer te gebruiken door de winch eenvoudig naar de gewenste plaats te schuiven. Bij het aanspannen klemt de winch zich onwrikbaar in het speciaalprofiel vast. Het profiel wordt na inschui ven van de winches aan de uiteinden dichtgelast. De winch wordt in standaarduitvoering geleverd met 9 mtr. zwaar, slijtvast nylon bandweefsel, voorzien van haak of ring. elkaar worden genomen voor een schoonmaakbeurt. Enkele algemene gegevens zijn: Hoogte 1.20m; breedte 1.04 m (Standaard) en 0.88 m (voor smalle doorgangen); maximum hoogte van de uitlaat 40 cm (gemeten vanaf de grond); draaicirkel 80 cm; inhoud polyestertrechter 250 liter 175 kg) standaard en 245 liter 170 kg) voor smalle doorgangen; gift per slag 1 liter 700 gram); wielen 2 gelagerde wielen 225 x 55 met rubber banden, 1 zwenkwiel 180 x 50 met rubber band. De prijs bedraagt 555,excl. b.t.w. standaarduit voering en ƒ598,excl. b.t.w. smalle uitvoering. LOAD-LOK LADINGVASTZETSYSTEEM VICON RIJDENDE MAATSCHEP SCHMOTZER EENMANS BIETENROOIMACHINE MET HYDRAULISCHE ROOISCHAAR-BESTURING Alhoewel het bietenrooiseizoen dit jaar al ver ge vorderd is meldt Van Driel Van Dorsten te Hofd- dorp nieuws over de Schmotzer bietenrooier model BK 400. Belangrijk bij deze machine is de automa tische elektro-hydraulische besturing van de rooi- schaar. Dank zij deze besturing is het werken met de machine voor de bestuurder veel minder vermoeiend* omdat het minder concentratie vraagt. Verliezen door eventuele besturingsfouten komen dan ook niet meer voor. Dit is ook van veel belang voor loonwerkers, die vaak in de nachtelijke uren bieten moeten rooien. Met behulp van deze besturingsinrichting wordt de machine automatisch door de te rooien bietenrij ge leid. In de rooischaar is zowel rechts als links een schakelvoeler ingebouwd. Wanneer een biet afwijkt uit de rij en één van de voelers beweegt, brengt dit een besturingsimpuls teweeg. Deze wordt via een kabel naar de elektromagneet van het besturingsven tiel geleid, waardoor de machine in de juiste rich ting wordt gestuurd tot de rooischaar zich precies midden voor de biet bevindt. Ook bij hoge rijsnel- heden werkt deze besturingsinrichting nauwkeurig. De elektromagnetisch bestuurde hydraulische in stallatie vraagt vrijwel geen onderhoud en is vanaf de trekker bedienbaar. Verdere bijzonderheden van deze rooimachine zijn o.m. dat de trekinrichting voor bevestiging achter de trekker omkeerbaar is zodat bevestiging zowel aan de werktuigenbalk, als aan de trekbek van de trek ker mogelijk is. Het zeef rad kan naar verkiezing in standaarduitvoering naar links of naar rechts lopend worden ingesteld en op 2 verschillende snelheden afgesteld. NIEUWE HASSIA ZAAIMACHINE De Duitse Hassia-fabrieken waarvan de machi nes in Nederland in de ihandel worden gebracht door G. W. van Driel Van Dorsten N.V. te Hoofddorp schaar brachten een nieuwe zaaimachine, type-aanduiding „DHN" op de markt. In standaarduitvoering zijn de machines, die worden geplaatst op de hefinrichting van wiel- of rupstrekkers, die van een afzonderlijke hydraulische aansluiting zijn voorzien. De machines zijn speciaal ontworpen voor het werken onder zwa re omstandigheden. Er zijn twee modellen: 6.00 meter breed en 4.00 meter breed. De zaadbak heeft een in houd van 100 liter per meter breedte. De scharen en de markeurs worden met behulp van op de machine aanwezige hydraulische cilinders gevoed vanaf de trekker bediend. Dit wil zeggen, dat de zaaischaren hydraulisch omhoog en omlaag worden gebracht en dat de markeurs eveneens hy draulisch worden gewisseld. De aandrijf kast heeft 27 snelheden en is voorzien van een oliebad. Door van deze snelheden gebruik te maken in combinatie met de langzame, de normale en de grote versnelling, zijn er in totaal 81 snel heden van de zaai-as mogelijk. In standaarduitvoe ring is de machine o.a. voorzien van banden 5.00 x 36 en een in tweeën gedeelde loopplank met rugleuning. Wil men de Hassia-zaaimachine „DHN" niet voor de hefinrichting, maar in getrokken uitvoering hebben, dan is dit mogelijk. Er wordt dan tegen meerprijs een speciale trekinrichting gemonteerd met verlen ging van de aansluitslangen naar de trekker. Als ex tra toebehoren kan een inrichting voor transport in de lengterichting worden geleverd. 18-METER-SPUIT VAN TECNOMA gecorrigeerde rooigroepstand Vicon N.V. Nieuw Vennep introduceerde op de on langs gehouden Varuva in Utrecht een „rijdende maatschep", een voederdoseerapparaat, dat meel, korrels, brokken enz. met dezelfde nauwkeurigheid verwerkt. Het simpele werktuig wordt met de hand bediend. Door het overhalen van een handel wordt bij iedere slag altijd een gelijke hoeveelheid (volu me) afgegeven, nl. één liter. Door deze hoeveelheid eenmaal te wegen, weet men precies hoeveel slagen nodig zijn om per hok het gewenste gewicht te ver krijgen. Moet er bijvoorbeeld 3,5 kg gevoerd worden en één slag met de handel geeft een gewicht van 0,7 kg, dan dient de handel 5 x te worden overgehaald. Het apparaat, zo stelt Vicon, is bedrijfszeker, werkt even snel als de duurste automaat en vraagt geen onderhoud dank zij roestvrije onderdelen (o.a. polyes ter trechter. Door de kegelvormige aan één zijde afgeplatte trechter blijft 'het voer altijd naar beneden glijden. Nazakken is uitgesloten. Door de regelmatige aanvoer ontstaat een regelmatige vulling van het do- seermechanisme. Het kan in hoogte en breedte wor den aangepast aan stallen, hokken, troggen en silo's; afgifte is mogelijk op plaats en strook. Het werktuig wordt getrokken zodat er niet ge stuurd behoeft te worden. Drie grote gelagerde wie len met rubberbanden geven de stabiliteit die nodig is. De draaicirkel is slechts 80 cm. Hoogte van de uit laat en breedte en hoogte van troggen, doorgangen en silo's. Met enkele handgrepen kan het werktuig uit schakelimpuls voor besturing rooischaar

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 12