Toenemende belangstelling voor samenwerkingsvormen Bescherming van suikerbieten tegen vorst 7 VOOR- EN NADELEN VAN HET SAMEN BOEREN M. HUBERTS. C.RA. Eindhoven, Van oudsher is men in de landbouw gewend elkaar te helpen bij verschil lende werkzaamheden. Tijdelijke pro blemen bij de arbeidsvoorziening wer den steeds opgelost door burenhulp. Door de sterke vermindering van het aantal arbeidskrachten op de bedrij ven bij een toenemende bedrijfsom vang is deze vorm van samenwerking echter steeds moeilijker te realiseren. In deze bijdrage worden enkele ande re samenwerkingsvormen besproken, die ln de prakti^c tot stand zijn ge komen. CEN veel voorkomende vorm van samenwerking wordt nog aangetroffen bij hooien en kuilen, waarbij de benodigde machines dan meestal gezamen lijk eigendom zijn. Ook andere werktuigen waarbij meer dan één man voor de bediening nodig is, worden wel samen gebruikt Een veel verdergaande vorm is het gezamenlijk exploiteren van een landbouwbedrijf. In Oost-braoant zijn thans enkele tientallen samen werkingsvormen waarbij 2 bedrijven geheel of gedeel telijk samengevoegd zijn in één exploitatie. Een ingrij pende samenwerkingsvorm komt voor in Mariahout tussen 2 buren resp. 38 en 53 jaar oud. Deze samen werking is aangegaan in oktober 1969 voor de tijd van 10 jaren. Voordien had ieder van de deelnemers een rundveestapel van 35 koelen en 25 stuks jongvee. Elk had 18 ha grasland, voor het grootste deel aan elkaar gelegen. OPZET VAN DEZE SAMENWERKINGSVORM De grond, die eigendom blijft van de afzonderlijke vennoten, wordt verpacht aan de gevormde maatschap. De gebouwen staan 200 meter van elkaar Hiertussen is een nieuwe ligboxenstal gebouwd voor 100 koeien en 40 stuks jongvee op 26 aren grond die de maatschap gekocht heeft van één van de vennoten. Het rundvee is bij de aanvang van de samenwerkingsvorm geschat en is nu eigendom van de maatschap. Ook de nieuwe machi nes zijn aangekocht door de maatschap. Het werk wordt in overleg geregeld. Het melken in de 12 stands visgraat- melkstal gebeurt met 2 man. Zondags wordt om de beurt door één echtpaar gemolken. Een van de deelnemers in de maatschap doet het trekkerwerk. VOORDELEN ggIJ vergelijking van de voor- en nadelen moet de mogelijkheid voor ieder om afzonderlijk een stal te bouwen voor 50 koeien en 20 stuks jongvee in ogen schouw worden genomen. Een stal voor 100 koeien is aanzienlijk goedkoper dan 2 stallen elk voor 50 dieren. De kosten van melldeiding, melkstal, melkkaimer, melktank en voederautomaten zijn ïager. De werkzaamheden kan* men verdelen over 2 man en bij sommige werkzaamheden zoals bij de voederwin ning profiteert men van de voordelen van een tweemans- bedrijf. Ook bij ziekte of afwezigheid van een van de vennoten kan het dagelijks werk gedaan worden door de andere. Men kan voor vakantie en vrije weekends met het gezin van huis als men dit wil. In het verleden waren op veel bedrijven de gebouwen en machines nog lang niet versleten, maar wel „uit de tijd" door z.g. econo- Samerrwerken met machines komt vaak voor en vermin dert economische veroudering. mische veroudering. Denk o.a. maar aan de drijfmest- stallen, aan de melkmachines en hooibouwwerktuigen. Bij grotere eenheden, zoals die bij samenwerkingsvor men ontstaan, kan men gebruik maken van meer moder ne machines en gebouwen omdat sneller kan worden afgeschreven. (Zie verder pag 10) Ir. J. JORRITSMA, IJLS. Bergen op Zoom Vorst vormt een ernstige bedrei ging voor de bietenoogst. Bevroren en weer ontdooide bieten zijn moei lijk of niet te verwerken. Zij kannen het saikerwiimingsproces stagneren en zelfs volledig stilleggen. De sui kerindustrie is op dit punt zelf risico, dragend en kan dit risico dus niet lopen, niet voor zichzelf en niet voor die telers die niet bevroren bieten leveren. Het is daarom zaak het pro- dukt tegen vorst te beschermen! Hierover meer in onderstaand arti kel. De bieten groeien- dan niet meer terwijl het gehalte als regel daalt. De veiligste weg is dan ook om de bieten te rooien en aan de hoop te rijden. Gebeurt dat niet en bevriezen zij toch dan kunnen verdere schade en moeilijkheden vermeden worden door zó diep te koppen dat het bevroren stuik afgesne den wordt. Zodra er kans op vorst is mogen de bieten nooit in zwaden of hoopjes op het veld blyven liggen. Wan neer het één nacht flink vriest zijn bieten in die posi tie volledig bevroren. Ook bieten die op wagens klaar staan voor transport bunnen ernstig van de vorst lijden wanneer geen be schermingsmaatregelen genomen worden: binnen rij den en of afdekken. Het beste is om te zorgen dat de Weten aan de hoop liggen. Deze bieten beschermen zichzelf met behulp van hun ademhalingswarmte en kunnen verder het gemak kelijkst afgedekt worden. Deze hopen mogen niet te klein zijn en dienen aan zij- en bovenkant glad afgewerkt te worden. De hoog te moet niet groter zijn dan 2% a 3 m. Een ligging uit de wind heeft het voordeel dat by krachtige wind Een andere vorm van bescherming is het leggen van de hoop tegen een muur op het zuidwesten. Ook het maken van een oppervlakte silo met behulp van stro pakken aan drie kanten van de hoop gestapeld be hoort tot de mogelijkheden. Het allerbelangrijkste is echter dat de hoop tijdig afgedekt wordt wanneer er vorst dreigt. Weersvoorspellingen via radio en tele visie en ook eigen waarneming van de weert ekenen kunnen daarbij helpen. i Daarvoor moet er afdekmateriaal bij de hand zijn. Dit afdekmateriaal moet gemakkelijk aan te brengen en ook, zonder dat er delen achterblijven, weer te verwijderen zijn. Gemakkelijk en veel gebruikt af dekmateriaal is polyaethyleenfolie van een dikte van 0.15 mm en verkrijgbaar in breedten van 6—12 m. Het moet goed vastgezet worden. Dit kan onder andere gebeuren met behulp van plastic zakken met grond Wind en scherp zijn die grote vijanden van dit plastic zeil. Er zijn ook singels van Trevira plastic band ter breedte van 3 a 5 cm verkrijgbaar waarmee het zeil op de hoop kan worden gehouden door aan weers zijden een plastic zak met grond te hangen. Deze ban den snijden niet in het plastic. Wanneer, wat niet vaek voorkomt, de vorst aanhoudt en erger wordt kan het noddg zijn het dek te verzwaren door isolerend mate riaal en nóg een laag plastic aan te brengen. Het zal duidelijk zijn dat het aan de hoop rijden van bevroren bieten niet alleen weinig zin heeft maar zelfs bijzonder schadelijk is. Is de vorstperiode afgelopen dan kan het al naar de Suikerbieten die nog in de grond staan bevriezen gemakkelijker naarmate er minder blad op staat en naarmate zij meer met de kop boven de grond uit steken. Verder bepalen temperatuur en wind of en ii welke mate dat gebeurt. Hond en na 1 november worden de vorstkansen reëel. buitentemperatuur nuttig zijn dbor verwijdering van een deel van het dek de ademhalingswarmte gelegen heid te geven te ontwijken. Wanneer door handhaving van een deel van de bedekking het binnendringen van regen kan worden voorkomen kan dat de ver mindering van het tarrapercentage ten goede komen. die hoop niet gauw diep invriest. Een bezwaar is de sterke uitstraling die vaak veel groter is dan men denkt. Tijdige afdekking van de bovenkant is dan ook zeer gewenst. Een dakvormige hoop kan het best met de kop in de richting van die vrieswind gelegd wor den.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 7