Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap Fruitoogst grotendeels geborgen DINGEN VAN DE WEEK 6 IN de op donderdag 21 oktober j.l. gehouden vergas dering van de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap zijn de eventuele mogelijkheden voor het plaatsen van enkele caravans en tenten op de erven van boerderijen besproken. Besloten werd, alvo rens een definitief standpunt in te nemen, eerst die me ning van de districtsraden en de kringbesturen van de landbouworganisaties te vragen. Als vertegenwoordiger van de landbouw in de werkgroep van de Provinciale Raad voor de Recreatie, welke als taak heeft het uit brengen van een preadvies over het zogenaamde vrije kamperen, werd de gewestelijk secretaris aangewezen. De raad nam met belangstelling kennis van het ont- werp-bestemmingsplan Industrieterrein Sloe II van de gemeente Borsele en constateerde tot zijn genoegen dat in dit plan een groenzone rond het industrieterrein is gepland in de vorm van een bos of beplantingsstrook. Aan het verzoek van het gemeentebestuur van Borsele om de nodige medewerking te verlenen voor de aankoop van gronden in het plan „Stellepolder" zal de raadi gaar ne voldoen. Ter voldoening aan het verzoek van het gemeentebe stuur van Terneuzen werd de gewestelijk secretaris aan gewezen als lid van een commissie ad hoe voor het op stellen van een ontwerp-structuurplan voor Terneuzen. HINDERWET EN WATER- EN LUCHTVERONTREINIGING De raad besloot tot de instelling van een kleine werk groep, die alle facetten verbonden aan de voorschriften van de Hinderwet en die op het terrein van de water en luchtverontreiniging zal bestuderen en de praktijk van advies kan dienen. ONTWIKKELING ELECTRICITEITSVERBRUIK IN DE LANDBOUW Na kennisname van het besprokene in de eerste ver gadering van de in overleg met de P.Z.E.M. ingestelde commissie werd besloten de nodige medewerking te ver lenen tot de aanwijzing van een 15-tal bedrijven, die kun nen worden ingeschakeld voor door de P.Z.E.M. te ver richten metingen, teneinde een indruk te kunnen krijgen van hetgeen voor de toekomst gewenst moet worden ge acht. HOOGSPANNINGSLIJNEN SLOEGEBIED De door de P.Z.E.M. aan belanghebbenden gedane voorstellen inzake de te volgen procedure betreffende vermogensschade, zulks in verband met de aankoop van de betrokken percelen door Domeinen, werden door de raad redelijk en aanvaardbaar geacht. TRACfi WATERLEIDING OOST ZEEUWS-VLAANDEREN De raad kon zich verenigen met de door de Water maatschappij Zeeland ingediende voorstellen voor het leggen van een leiding van Terhole naar Magrette, mits zulks geen consequenties met zich brengt, voor het tracé van een toekomstige bundeling c.q. leidingstraat. WOONWAGENKAMPEN De raad sprak zich uit tegen centralisatie van woon wagenkampen en besloot zulks ter kennis van de betrok ken instanties te brengen. (Door omstandigheden ontvingen we deze bijdrage de vorige week te laat om deze nog in dat nummer te verwerken. Daar e.e.a nog voldoende aktueel is plaatsen we e.e.a. alsnog deze week). AP SCHOUWEN en DUTVELAND viel de vorige week 10 mm neerslag. Overigens was het weer van dien aard, dat de na j aars werkzaamheden ongestoord konden verlopen. Tot op dit moment voor de land- en tuinbouw een najaar om te onthouden! In de fruitteeltsektor verloopt de pluk van het be- waarfruit zonder veel moeilijkheden. Het aantrekken van tijdelijke arbeidskrachten bij de pluk is in onze omgeving tot heden geen probleem. Bij gehuwde vrouwen en 65+ers is nog wel bereidheid enkele weken naar de boomgaard te trekken. Van enkele kwekers vernamen we dat de oogst praktisch was geborgen. De Golden is de laatste paar weken nog best gegroeid. De opbrengst en kwaliteit valt over het algemeen mee. Het zal van de totale produktie in de E.E.G. afhangen hoe de prijsvorming zal verlopen. In ieder geval is de start vriendelijker dan vorig jaar en de stemming onder de telers nave nant. De nog te velde staande groentegewassen, als witlof, knolselderij, prei enz., profiteren van de ge vallen neerslag en gunstig weer, met over het alge meen milde temperaturen voor de tijd van het jaar. Ondanks een behoorlijke export van uien, zijn er in onze omgeving verwerkingsbedrijven, waar wei nig of geen overwerk wordt verricht. De prijs voor het exportklare produkt is zo laag, dat de meerdere kosten van overwerk er niet uit komen. Nu de oogst is geborgen, zal het direkte aanbod wel wat minder worden en hopelijk de prijs doen aantrekken. Een weersomslag zou ook stimulerend werken. Op een enkele uitzondering na is het tulpen- en irissenplantgoed aan de grond toevertrouwd Op dit moment is nog moeilijk te zeggen of het areaal op Schouwen en Duiveland is uitgebreid, dan wel- ge krompen. We verwachten van de tulpen een geringe uitbreiding, van irissen een krimp. De gladiolenoogst is dank zij de goede weersom standigheden, in volle gang. Het machinaal rooien verloopt goed, voorzover het soorten betreft waarvan het loof goed te klappen is. Over het algemeen staan de gladiolen nog vrij groen. Wellicht een gevolg van de droge periode en veel goed weer. Medio oktober zijn de eerste gladiolen veilingen gehouden. Van de aangevoerde bollen zijn er nogal wat opgehouden, omdat de ophoudprijs door de teler gesteld, niet werd gehaald. We zijn de laatste jaren van de eerste vei lingen geen hoge prijzen gewend. Over het algemeen is de aanvoer nog vrij gering en de kopers zeer voor zichtig. Een bepaalde lijn in het prijsverloop is pas na een paar weken te konstateren. In de gladiolencentra op ons eiland geeft de ver werking nogal wat werkgelegenheid. Veel vrouwen en meisjes verdienen zodoende een welkome bijver dienste. Het is te hopen dat telers en handelaren in december mogen gewagen van een goed gladiolen- seizoen! /~\P het eind van het fruitseizoerv hebben veel telers op Zuid-Beveland nog een keer moeten erva ren dat ze een bedrijf hebben met zeer veel risico's tot het eind toe. Woensdagmiddag 20 oktober is er veel hagel gevallen in een brede strook over Zuid- Beveland, te beginnen vóór Goes en eindigend bij Yerseke. Vooral in Kloetinge, Kapelle, Kattendijke en Wemeldinge kreeg het nog aan de bomen hangende fruit zware schade. Op verschillende bedrijven zijn geen goede vruchten meer te vinden en sommige te lers vragen zich af of het nog wel de moeite loont de appels te plukken. Zelden zagen we een zo grote ravage door de hagel als in deze gevallen. Voor degenen die verzekerd zijn is voor dit seizoen de muziek er uit Degenen die niet zijn verzekerd hebben een grote strop. In verschillen de gevallen viel de hagel op bedrijven die ook reeds in juni zwaar getroffen werden door de hagel. Vooral in de omgeving van Kapelle zijn enkele bedrijven die dit jaar twee keer verhageld zijn en dat terwijl ze in geen jaren hagelschade van betekenis hebben ge had. Het is niet bij benadering te zeggen hoe groot de schade is die er vorige week woensdag op Zuid-Beve land kwam, maar vast staat dat deze groot is. Vele honderdduizenden kilo's appels werden in enkele mi nuten gedegradeerd tot rndustriefruit. Een nare bijkomstigheid is nog, dat er aanzienlijk meer appels aan de bomen hingen dan normaal, door gebrek aan kisten om in te plukken. Een teler die een kwantum van 60 ton fruit door de hagel zag vernietigd worden, vertelde ons dat hij minstens de helft minder aan de bomen gehad zou hebben indien hij al niet veertien dagen op halve kracht had moeten plukken omdat er geen of te weinig fust voorhanden was. Wanneer men dan bovendien nog niet verzekerd is, dan komt dat heel hard aan en is het geen wonder dat men de moed dreigt te verliezen. Het gaat dit jaar wat beter met de afziet van het fruit en dat is een gelukkige omstandigheid, maar we hebben vorige week uit de uitlatingen van onze Zeeuwse veilingdirek- teuren begrepen dat deze niet veel verwachtingen heb ben voor de komende tijd. Tot nu toe is het meegevallen en daarom hopen we van harte dat in de komende tijd zal blijken dat het ook maar profeten zijn die brood eten en dat de prijsvorming niet zal worden overeenkomstig deze sombere verwachtingen van de betreffende direkteu- ren. In elk geval hopen we dat de consumenten niet in een soort appelstaking zullen gaan in de hoop ze straks goedkoper te pakken te krijgen. IA/E zien dan ook geen reden om hoera te roepen vv over de situatie in de fruitteeltsektor. Hiertoe geven de prijzen van dit seizoen beslist nog geen aan leiding. Dat we wat vriendelijker gestemd zijn dan voorheen komt enkel omdat we zo enorm veel dreu nen hebben gehad in de laatste jaren en omdat het nu niet meer zo slecht gaat als het enkele jaren heeft gegaan. Er zal echter op het Europese fruitfront nog veel moeten gebeuren wil de situatie gezond worden. Er zal ook in ons gebied nog veel moeten gebeuren. Er zijn ook in ons werkgebied nog veel boomgaarden die hun tijd hebben gehad en de eigenaren hiervan zullen er verstandig aan doen om de aangevraagde rooipremie te incasseren of wanneer men fruitteler wil blijven om sterk door te gaan met vernieuwen. We moe ten kwaliteitsfruit telen en dat moet kunnen gebeuren tegen een lage kostprijs. Als we aan die voorwaarden kunnen voldoen zijn we nog niet direct pessimistisch. We weten in elk geval dat we niet alleen staan met onze moeilijkheden maar dat het in het buitenland en met name in Frankrijk en Italië net zo moeilijk ligt als bij ons. Op grote schaal vindt daar verwaarlozing plaats van de bedrijven, eenvoudig omdat men na de PEREN WERDEN WAT DUURDER Op de fruitveilingen is het aanbod van peren op het ogenblik niet groot, terwijl de vraag toeneemt, niet alleen voor de binnenlandse markt, maar ook voor export. De prijzen konden hierdoor over het algemeen wat aantrek ken. Doyenné du Cornice werd in vergelijking met de voorgaande weken ongeveer 10 cent per kg duurder, wat betekende dat de meest gevraagde maten weer aan 70 cent per kg kwamen. Klasse II kwaliteit was slechts enkele centen per kg goedkoper dan de klasse I kwali teit. Uit de koelhuizen werden de eerste partijen Conferen ce en Legipont verkocht. Voor de Conference middelmaat lag de prijs rond 50 cent per kg en voor de Legipont rond 60 cent. Ook de stoofperen deden mee aan de prijs stijging. De Saint Remy kwam aan 45 cent per kg en de Gieser Wildeman steeg tot tegen een gulden per kg voor de grote en middelmaat. Bij de appels verliep die handel minder vlot, vooral niet voor de belangrijkste rassen Golden Delicious en Goudreinette. Cox's Orange Pippin kon goed worden ge plaatst tegen oplopende prijzen. In het eind van de vorige slechte jaren die er geweest zijn, de moed mist om verder te gaan. De laatste jaren hebben zich binnen de fruitsektor grote veranderingen voltrokken. Het aantal onderne mers is sterk ingekrompen. We zijn er van overtuigd dat we nog niet aan het eind zijn van dit proces. Er zullen er nog heel wat af gaan vallen, eenvoudig om dat ze niet meer de moed hebben om zich aan te pas sen aan wat in deze tijd onder deze omstandigheden wordt vereist. Er is ook moed voor nodig om verder te gaan. Wanneer men in deze weken moet zwoegen om de oogst binnen te krijgen en het zit dan tegen met arbeidskrachten die niet te krijgen zijn of, als we ze hebben, deze niet werken zoals we het graag zouden willenl Het zit dan tegen met de fustvoorzieningen omdat we op de veiling waar we op gebouwd hadden, geen kisten kunnen krijgenI Het zit dan tegen met de weers omstandigheden en ons fruit degradeert in enkele ogenblikken van klasse 1 naar kroetl In al die geval len is er moed voor nodig om door te gaan en is het te begrijpen dat er weer een aantal is dat die moed niet kan opbrengen. Het is te betreuren maar de sa menleving van 1971 is wat dat betreft keihard. Even hard zijn de economische wetten waar we ook als fruit teler mee te maken hebben. Het is geen opwekkend verhaal geworden deze week. Het kan ook niet, als we zien hoe er gewerkt moet worden en wat dan dik wijls de beloning is voor ons zwoegen! week deden de mooist gekleurde partijen klasse I kwa liteit van dit ras tot dicht tegen 70 cent per kg en de maat 6570 mm noteerde tussen 35 en 40 cent. De klas se II kwaliteit was gemiddeld ongeveer 20 cent per kg goedkoper. Gele partijen Golden Delicious kwamen nog aan 40 cent per kg, maar de groene partijen zakten tot rond 30 cent per kg voor de imeest gevraagde maat. De klasse I 6570 mm geel kwam op 27 cent per kg en de groene partijen in deze maat noteerden rond 22 cent. Goudreinette kon ook al niet te best mee komen. De grote maten van dit ras zakten tot 30 35 cent per kg, wat een daling ten opzichte van de voorgaande week was met ongeveer 5 cent per kg. De maat 65—75 mm kwam beneden 20 cent. Rode Goudreinette bleef ge vraagd, vooral voor export naar Frankrijk. De prijs van de meest gevraagde maat steeg tot 45 50 cent per kg. De rode Goudreinette blijkt dit jaar weer duidelijk favo riet te zijn ten opzichte van de groene of gele Goudrei nette. Jonathan met een mooie kleur kwam aan 30 cent per kg maar wanneer er geen of te weinig kleur op de appel zat, was ze niet te verkopen. Kroetappelen werden wat goedkoper op plm. 12 cent per kg.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 6