UIT DE PRAKTIJK Rond de Schelde Door gunstige omstandigheden toenemend areaal wintertarwe Nog steeds werkt het weer mee opgepast met het bietencystenaaltje KORTE WENKEN ALLE na jaarswerkzaamheden verlopen wel bijzon- der goed. Ook op ZUID-BEVELAND hebben we wat regen gehad en zodoende komt de eerste winter tarwe goed boven, op enkele percelen wat onregel matig, maar dit komt wel bij. Naar ruwe schatting is er op dit moment zo'n 7075 van de oppervlakte die men met wintertarwe wilde zaaien nu gezaaid. Het zaaien zal nog wel geruime tijd doorgaan. De oppervlakte graangewassen in het bouwplan van het volgende jaar zal wel bepaald zijn, maar het gekke is wel dat, afhankelijk van de gunstige omstandig heden het percentage wintertarwe iedere dag nog toeneemt. Opvallend is wel dat plaatselijk op bijna alle percelen wintertarwe kort na het zaaien een behandeling met Tribunil is toegepast. De maisoogst is dit jaar wel bijzonder vlot verlo pen. In amper 4 weken is de oogst aan de kant. Naar het schijnt lijkt de belangstelling voor de maisteelt voor het volgend jaar nu al groter te zijn. Toch zal het voor het gehele gebied noodzakelijk zijn te weten welke droogcapaciteit aanwezig is en gebruikt kan worden voor het drogen van de maisoogst, willen geen problemen ontstaan. Dit jaar heeft alles vlot gelopen, mede dank zij de Mm wwr in WF&T 7FETTWS- vroege afrijping en een vochtgehalte van slechts 35 In andere jaren zullen we veelal met een vocht gehalte van tegen de 40 rekening moeten houden. Het rooien van de suikerbieten is al een heel eind gevorderd. Steeds meer en meer gaat de mening post vatten dat de opbrengstraming van enkele maanden terug toch wel te hoog was. In West Zuid-Beveland zal de afwijking naar beneden nog niet zo groot zijn. In Oost Zuid-Beveland vallen ze gemiddeld wat tegen. De vele regen van 22 en 23 mei moet hier wel als een van de grootste veroorzakers worden gezien. Het sui kergehalte blijft zich op een zeer hoog niveau hand haven. De belangstelling voor de op 19 oktober gehouden demonstratie met de 6-rijige bietenrooiers was vrij goed. Hoewel nog lang niet iedereen geheel tevreden is over het geleverde werk van de 6-rijers, ziet het er toch wel naar uit dat mede door het geringe aan tal beschikbare arbeidskrachten langzaam maar zeker de noodzaak om op deze wijze te rooien steeds gro ter wordt. Tevens werd met de maaidorser met mais- bek van de Fa. Jansen in een nabijgelegen perceel mais gedemonstreerd. Het werk van deze machine was goed. rT de bietenoogst vlot het in WEST ZEEUWS- YLAANDEREN naar wens. Als gevolg van het gunstige najaarsweer en de ekonomisch gezien (te) kleine oppervlakte per rooier, kunnen de meeste rooiers het kalm aan doen. Elke dag kan er gerooid worden, wat tot gevolg heeft dat er weinig bieten op geslagen worden. Dit zal nu wel veranderen, omdat in ons gewest de bieten, als 'het enigszins kan, half november van het land zijn. Oyer het algemeen mo gen we over de bietenoogst niet klagen. De kg-op- brengsten zijn goed, terwijl evenzo het suikergehalte vanaf het begin goed is. Ook over de tarra 'hoort men weinig! Het land verandert steeds meer in het ver trouwde winterse zwarte landschap. Veel collega's zitten met het ploegen op de „hielen" van de bieten- rooier. Op de zware klei geeft het ploegen vanwege de droge ondergrond nogal eens moeilijkheden. Hier door is tevens het verkrijgen van een goed zaai bed voor wintertarwe niet altijd even eenvoudig. Het heeft dan wel een paar maal een beetje geregend, maar dat is voor sommige percelen toch te weinig geweest. Er is al veel wintertarwe gezaaid. Volgens de handel is er nog een redelijke vraag naar Manella. Van het ras Lely wordt het meeste uitgezaaid, terwijl naar Norda en Cyrano eveneens veel vraag is. De verwachting is algemeen dat, indien het weer de komende weken meewerkt, het areaal wintertarwe eerder toe dan af zal nemen. De ervaring in onze streek is de laatste jaren, dat het saldo van zomer- tarwe al gauw 150 200 per ha lager is dan van wintertarwe, terwijl deze laatste ook bij december- of zelfs bij januarizaai nog goede opbrengsten kan geven. Het wordt steeds meer algemeen om kort na de zaai met een bodemherbicide te spuiten, ook als slechts weinig of geen duist wordt verwacht. De er varing dat deze middelen het gewas ook in het vol- |1UE hebben op WALCHEREN wat regen van be- tekenis gehad, alhoewel het van stuk tot stuk nog wat uiteenloopt. In de tweede decade (1120 oktober) zo rond 36 mm. We waren het minder aan gename weer al vlug beu, maar gelukkig volgde er weer beter, 't Is alleen maar de vraag nog voor hoe lang? Voor het ploegen en zaaien en ook bietenrooi- en was de regen zeer welkom. Er kan nu redelijk ploegwerk geleverd worden en ook een goed zaaibed voor de tarwe. Er is al een flinke oppervlakte winter tarwe ingezaaid. Wat de rassen betreft veel Lely en Manella. De grasgroenbemester is door de Tegenval nog redelijk gaan groeien, zodat deze groenbemes- ting toch nog wel nut kan afwerpen. Winter koolzaad is er in ons gebied niet veel van betekenis ingezaaid. Vanwege de struktuur van onze bedrijven en de intensieve bietenverbouw zijn ook wij van mening dat deze teelt voor Walcheren niet aantrekkelijk is. Gezien de geringe belangstelling voor deze teelt denken vele kollega's er precies zo over. Vooral met het oog op het voorkomen van het bietencystenaaltje, dienen we zeer voorzichtig te zijn. gende voorjaar nog onkruid vrij houden, waardoor een DNOC-bespuiting achterwege kan blijven, doet deze bespuitingen snel toenemen. Igran 50 is hierbij het favoriete middel. Ondanks de grotere fabrieks matige produktie blijkt dit middel nu toch als gevolg van de grote vraag schaars beschikbaar te zijn. Op de zwaardere gronden wordt dan ook, zij het voor het eerste jaar, het middel Tok E 25 gespoten. Op de overige gronden is Tribunil meer aan te bevelen. Een onverwachte situatie, waarvoor gelukkig een alter natief is. Uit „De Boor", een uitgave van het bedrijfslab. voor grond- en gewasonderzoek, vernamen we de volgende gegevens. Aantal monsters genomen voor bietenaal- tjesonderzoek op Walcheren in de periode van 1 april 196931 maart 1971, totaal 528 monsters. Ter vergelijking Z.W.-Nederland waarvan niet besmet 5,5 10,5 zeer licht besmet 69,3 51,2 licht besmet 6,4 11,- matig besmet 9,4 12,1 Vrij zwaar besmet 6,4 8,8 zwaar besmet 1,9 3,3 zeer zwaar besmet 1,1 3,1 We zien hieruit dat het percentage niet besmet vrij laag is en het percentage licht besmet hoog is. Geluk kig zijn de percentages zwaar en zeer zwaar besmet aanzienlijk lager dan het Z.W.-gemiddelde, maar het hoge percentage licht besmet is toch wel een teken aan de wand. We moeten daarom zeer voorzichtig zijn. Een toeneming met gewassen waarop het bie tencystenaaltje uitbreidt of in stand wordt gehouden is op vele bedrijven niet verantwoord, gezien de re sultaten van het onderzoek en tussen haakjes ook nog de geringe belangstelling voor grondontsmetting. Velen uwer hebben weer een aanmeldingsformulier ontvangen voor opgave tot deelname aan de instruc- tiedagen aan de landbouwpraktykschool te Schoon- dijke. Het is ons bekend dat al vele kollega's en ook wijzelf hier verschillende dagen zeer nuttig him tijd hebben besteed. De mechanisatie neemt nog steeds toe. Bij goede machines moeten ook goede bedienings mensen zijn om tot een optimaal resultaat te komen. Wacht niet langer en geeft u of uw medewerker op voor één of meer dagen. In ieder geval vóór 10 no vember a.s. |\E ministerraad heeft besloten deel te nemen aan een Europees centrum voor de meerdaagse weersverwachting. Het is de bedoeling te komen tot voorspellingen voor vijf tot zeven dagen en men leeft thans zelfs reeds met de gedachte, dat in de na bije toekomst het mogelijk zal zijn het weer voor een periode van tien dagen te voorspellen. Dergelijke voorspellingen zijn uitermate belangrijk voor de land bouw. Gezien de steeds groeiende samenwerkingsvor men in de landbouw, welke groei mede gestimuleerd wordt door de al maar groter wordende landbouw werktuigen, is het bij de planning van de werkzaam heden van zeer groot belang om over weersverwach tingen op langere termijn te kunnen beschikken. We zijn in onze werkwijze uitermate kwetsbaar door de invloeden van het weer, waardoor we ons werksche ma dikwijls moeten aanpassen of veranderen. Deze omschakeling eist van de ondernemer het nodige talent, waarbij het prettig zou zijn enige zekerheid te hebben omtrent het komende weertype. Het Ne derlandse klimaat zal er beslist niet door veranderen, maar we kunnen er toch rekening mee houden en ook als moderne boer er ons voordeel mee doen. Op de gehouden demonstraties voor de bieten- en de maisoogst in de Wilhelminapolder hebben we weer overduidelijk ervaren, dat de ontwikkeling in de landbouw niet stil staat. Velen waren gekomen om de grote zelf rijdende zes-rij ige bietenrooier met een verzamelbak van 7000 kg inhoud aan het werk te zien en om tevens kennis te nemen van het plukdor- sen van de korrelmais en het hakselen van de mais- stoppel. Typisch was, dat van dè genoemde bieten- rooier het prototype werd gedemonstreerd. Dit oor spronkelijk model heeft vorig najaar in Zeeuws- Vlaanderen reeds met succes gerooid. Nu tijdens de demonstratie leverde ze ook weer prima werk zowel in de lichte- als in de zware grond. De uitvinder heeft mede door zijn ervaringen in de praktijk een machine ontwikkeld, die op onze bietenakkers thuis hoort. Onkruid en een onregelmatige stand der bieten was by het rooien geen bezwaar en dit is heel belangrijk, daar in de toekomst het met de hand dunnen en wie den der bieten wel meer en meer tot het verleden zal gaan behoren. Bijzonder jammer is echter, dat de landbouwwerktuigen-industrie er nog niet in is geslaagd dit model in produktie te nemen en er een serie van op de markt te brengen. Ongetwijfeld zal er vraag naar komen en het zou jammer zyn als er weer een seizoen verloren ging. De maisoogstdemonstratie werd in een zeer goed gewas uitgevoerd. Verbluffend was met welk tempo het plukdorsen zonder noemenswaardige verliezen verliep. Ook het hakselen van de maisstoppel bleek geen probleem meer te zyn. Goede werktuigen zijn hiervoor al op de markt en deze zijn tevens als stro- hakselaar te gebruiken. Toch was er nog wel een vrij groot verschil te bespeuren in de kwaliteit van het geleverde werk. Dit constateren van verschillen in de machines is juist het doel van een demonstratie en we menen dan ook gerust te mogen stellen, dat de Federatie van Verenigingen voor Bedrijfsvoorlichting op de Zeeuwse eilanden en allen, die hun medewer king aan de demonstratie hebben verleend, er goed in geslaagd zijn iets byzonders aktueel te brengen. Deze week hebben we nog bij monde van onze mi nister van landbouw vernomen, dat de Europese land- bouwstaten ons lieve landje nog steeds zien als het „Mekka" van de landbouw. Mekka was de geboorte plaats van de profeet Mohammed en om die redenen een bedevaartplaats waar het leven goed was. In 622 jaar na C. vertrok de profeet met zijn volgelin gen naar Medina, alwaar hij begraven is. De geschie denis zo blijkt vaak herhaalt zich nog al eens! Laten wij dus maar hopen, dat het voor ons Mekka blijft, waar het leven ook voor de landbouw goed wordt C.A.R. Zevenbergen. NA 1 NOVEMBER groeien de suikerbieten hoe genaamd niet meer. Wanneer de grond en het weer het toelaten is het beter gelijktijdig maar een flink deel te rooien en begin november te zorgen dat alle bieten aan de hoop liggen. Uitstel van bieten rooien geeft by regen veel strwctuurbederf van de grond en bij vorst bevroren bieten. SUIKERVERLIEZEN by de bewaring van de bieten kunt u beperken door het vermijden van ophopingen in de kuil van grond, blad en onkruid. De storthoogte mag niet meer zijn dan 1,50 meter, kop de te bewaren bieten niet te diep en voorkom beschadiging. Het onderdekken van de bieten met plastik Ynag alleen gebeuren bij gevaar voor bevriezen. KNOLSELDERIJ KAN op het laatst van de groei periode nog lekker in gewicht toenemen, doch door het uitstellen van dè oogst wordt het risico van vorst- schade groot. Half november is toch wel het uiterste tijdstip vam oogsten. En het kan gebeuren dat begin november reeds zulke nachtvorst optreedt dat u te laat bent met de oogst en grote schade lijdt. HET MACHINAAL OOGSTEN vctn knolselderij op landbouwbedrijven is een normaal gangbare methode. Bij het verwijderen van het blad moet u zeer voor zichtig te werk gaan om beschadiging van de kop te voorkomen. Evenzo moet u de knollen bij het oogsten zo weinig mogelijk beschadigen door de lichtelementen pan de rooimachine. Beschadigde knollen bewaren moeilijker en geven een hoger percentage uitval. HET BLIJKT DAT de aardappelen dit jaar bijzonder spruitlustig zijn. Wanneer u de consumptieaardappelen bij het inbrengen niet met een kiemremmitvgsmiddel heeft behandeld en u wilt de aardappelen toch be waren, ga dan zo spoedig mogelijk over tot het in brengen van een middel. Al naar gelang de omstandig heden kan dat gebeuren door het toepassen van poeder of vloeibare middelen. LAAT DE KEUZE van melkstal en apparatuur af hangen van aantal koeien en beschikbare arbeidstijd. Bij meer dan 50 koeien past een achterstamdsvisgraat- stal met 8 apparaten. Hiermee kunnen ongeveer 50 koeien per uur gemolken worden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 5