*^0oor de rouw op het platteland bestaat al jaren de mogelijkheid om cursussen te volgen op 'het gebied van voe ding, huishouden, mode en naaien, tuin en bloemen en ook beter bewegen. IS HET NODIG DAT WE BEGROTEN Zakgeld geven of niet? 15 Redactiecommissie Bond van Plattelandsvrouwen Voor Zeeland: D. KugelSwart, Poortvliet Voor Brabant: A. J. M. RoosenschoonStolk, Halsteren WE kunnen er vanuit gaan dat mensen met een vast inkomen automatisch min of meer begroten, ter wijl dit voor een agrarisch gezin veel moeilijker te over zien is. Ook de vrouw in de agrarische huishoudingen geeft geld uit voor de dagelijkse gang van zaken in het gezin. Een groot verschil met andere huisvrouwen is wel, dat zij niet precies weet hoeveel ze mèg uitgeven, omdat de bedrijfsinkomsten ieder jaar weer anders kunnen en zullen zijn, afhankelijk van opbrengsten en prijzen van de agrarische produkten. Wat ze wèl kan bekijken is: het bedrag dat jaarlijks nodig zou zijn voor de manier van leven die zij en haar man nodig vinden. Die manier van leven verandert ook steeds. Wat 5 jaar geleden als een luxe gold is vandaag de allergewoonste zaak; denkt U maar aan dingen als een t.v., een wasautomaat, een telefoon, een brommer, een auto. Veranderingen in voe ding, kleding, inrichting van de woning, scholing, recrea tie en vakantie zijn vaak ook aanleiding tot het verho gen van de uitgaven. Vandaar dat het goed lijkt nu eens na te gaan wat een gezin kan kosten. i yyE nemen hier als voorbeeld een gezin van man, vrouw en twee kinderen, die wonen op een be drijf in Zeeland. De kinderen variëren in leeftijd/ van 14 O- 18 jaar en de ouders zijn beiden 45 jaar oud. Ze leven niet luxueus, roken en drinken weinig, gaan niet samen met vakantie, maar hebben 100,uitgetrokken voor een paar keer familiebezoek. Uit het eigen bedrijf eten ze vlees, aardappelen en wat groente; melk komt ook van eigen koeien. Toch kost de voeding voor z'n vieren 3.000,—. Voor belastingen en premies voor onze volksverzeke ringen vonden we een bedrag rond de 4.000,de eigen risico's zoals ziektekosten, brand, w.a., arbeidsonge schiktheid en een levensverzekering vroegen samen zo'n 2y2 duizend. Een krant en enkele tijdschriften zou U toch ook willen lezen, luister- en kijkgeld, kerkelijke en andere lidmaatschappen heeft óók iedereen. Maar als we nu aan het tellen slaan zijn we al ruim tien duizend gulden kwijt. QE scholen voor de kinderen kosten niet evenveel voor ieder, de oudste zit op een opleidingsschool en woont niet geregeld thuis, de jongste een middelbare scholier staat op de rekening voor 250, Samen bedragen de uitgaven voor de schoolgaande kinderen 2.750,Misschien kunt U hierop bezuinigen door een beurs of een voorschot, maar dit heeft weer gevolgen voor kinderbijslag en belasting dus is het hier uitkijken geblazen. Al met al zitten we nu bijna op 13.000, Gas, water, licht, telefoon en brandstof maken samen de 14.000,vol. Dan hebben we nog kleding. Zou U voor 4 personen toekomen met minder dan 1.750, per jaar in deze tijd? Het is goed dit bij Uzelf eens na te gaan. Daarbij komen nog de uitgaven voor zakgelden niet alleen voor de kinderen voor kapper, schoonmaak artikelen, verteer, cadeautjes en reparaties. Een kleine reserve voor onvoorziene uitgaven, dokter en tandarts lijkt ons gewenst. En als de wasmachine het nu eens laat afweten? Of als de vloerbedekking aan verandering toe is? We merken wel dat die laatste posten bij een beschik baar inkomen van 18.000,toch wel snel in het ge drang kunnen komen. We hopen dat deze simpele voor beelden U aan het denken zullen zetten. De E.S.V.-sters zijn altijd bereid om over uw eigen mogelijkheden te komen praten. Juist met een wisselend inkomen is het nodig te weten wat U vast denkt nodig te hebben! Mevr. G. T. Middelkoopv. d. Ploeg, Dirk de Botsdijk 6, Lage Zwaluwe. Tel. 01685338. Mej. W. A. van Muijlwijk, Grote Markt 28, Goes. Tel. 01100—5010. BEWEGEN, EEN GEZOND MIDDEL OM GEZOND TE BLIJVEN I De cursus beter bewegen van de Stichting voor Huis houdelijke Voorlichting ten Plattelande is bijzonder popu lair. Wist U echter dat er nu ook vervolgcursussen mo gelijk zijn? Behalve de cursus beter bewegen BB1 12 lessen van 1 lA uur i zijn er nu ook de cursussen BB3 en BB4, waarop we U hier in het bijzonder willen wijzen (BB2 is de cursus Meer bewegen voor ouderen 12 lessen van 45 minuten). Cursus BB3 voor moeders en kleuters 6 lessen h 45 minuten (cursusgeld 3,per volwassene), waarin zij leren eenvoudige bewegingen samen te doen. Het voor deel hiervan is, dat de lessituatie die voor het kind vreemd is, opgevangen wordt door de aanwezigheid van de moeder, die overigens daardoor ook „aan het werk" gezet wordt! Cursus BB4 eenvoudige bewegingsspelen welke in gezinsverband kunnen worden gedaan 6 lessen 1 y4 uur cursusgeld morgen of middag 6,per per soon; 's avonds 8,per persoon. Heeft U in uw vrije tijd wel eens rondgekeken op een camping? Het zal U misschien opgevallen zijn, dat kinde ren er spelen en ouders vaak toekijken. Er wordt door ouders en kinderen samen weinig gespeeld. Waarom eigenlijk niet? Het is voor beiden een groot genoegen om het wel te doen. Bij kinderpartijen zien we vaak hetzelfde; men weet nog wel eens spelletjes voor de kinderen te bedenken en ook dat is vaak moeilijk, maar volwassenen er echt bij betrekken is er vaak niet bij. En niet alleen voor vakantie of bijzondere gelegen heden is het zinvol om als gezin aan bewegingsspelen te doen. Buiten of binnen zijn er allerlei mogelijkheden, waarvan een aantal op deze cursus worden beoefend. Het gaat om eenvoudige, gezellige spelen, waarvoor geen lange uitleg van spelregels nodig is en het er bij te ge- Het ene kind krijgt zakgeld, het andere af en toe een bedrag als het geld weer op is. Een derde krijgt helemaal niets! Maar voor we over het wel of niet geven van zak geld praten is het beter om eerst eens te vragen „Wat is zakgeld eigenlijk?" Zakgeld is een vast bedrag per week, dat dan ook regelmatig gegeven döent te worden. Het is een „werk- kapitaaltje" voor het kind waarmee geoefend wordt en. dus ook weieens fouten meegemaakt zullen worden. Zak geld geven is een kwestie van gewennen, het leren van jongs af aan verantwoordelijkheid te dragen voor, in onze ogen, nog bescheiden bedragen. De kinderen krijgen een vrijheid in gebondenheid, ze kunnen en moeten zelfs fouten maken! Want dit gebeurt dan nog onder de vleu gels van de ouders, terwijl het bedrag nog klein te noe men is. Het aankweken van zelfbeheersing is geboden, omdat er onbeperkte mogelijkheden tot uitgeven van een beperkt bedrag bestaan. Ook het kostenbesef wordt aan gekweekt, hetgeen een goede oefening voor het laterè leven betekent. WANNEER BEGINNEN MET ZAKGELD GEVEN? Het kind moet vanzelfsprekend kunnen rekenen en de geldstukken kennen. Het is dus moeilijk om een leeftijd te noemen omdat het ene kind daarvoor vroeger rijp is dan het andere. Al het zakgeld dat een kind krijgt hoeft geen „vrij" zakgeld te zijn. Zo net spraken we immers al over een werkkapitaaltje. Dit werkkapitaaltje moet i bruiken materiaal is niet veel en niet duur. Gebruikt worden bijv. grote en kleine ballen, werpringen, strand ballen, indiaca's enz. Wij bevelen deze cursussen graag warm bij u aan: bewegen is gezond! Nadere inlichtingen over bovenstaande cursussen zijn te verkrijgen bij: Commissie voor Huishoudelijke Voor lichting ten Plattelande in Zeeland, Noordeinde 14, Kloetinge. Tel. 01100—5895. ingedeeld worden in drieën: le vaste lasten b,v. kerkgeld clubgeld lectuur - bibliotheek 2e spaarcent b.v. cadeautje liefhebberij schoolreisje 3e geld op zak b.v. voor de lopende uitgaven als een potlood, een snoepje e.di. Dingen die niet gemist kunnen worden, maar waarvan het kind moet leren niet alles op deze kaart te zetten. QOOR het kind met het, van te voren afgesproken, werkkapitaaltje te leren omgaan gaat het verant woordelijkheidsgevoel zich verder ontwikkelen. Het krea- tieve van het zakgeld komt hierdoor naar voren, het kind moet zelf een rangorde opstellen en gaat op de weg naar een ontwikkeld kostenbesef. Naarmate het ouder wordt, kunnen meer uitgaven, die de ouders tot nu onder hun beheer hadden, op de schouders van het kind overge heveld worden. Daarom zal zakgeld het gezinsbudget niet extra belasten, omdat de uitgaven voorheen toch ook al gedaan werden. Voor de oudere kinderen kunnen bij de post zakgeld ook kleedgeld en studiekosten komen. Hierop komen we in een volgend artikel terug. W. A. v. MUYLWUK, e.s.v.ster. valt altijd in goede aarde. Wat is het vroegen we nieuws gierig. We hebben een flink stuk met nijlpaardenvlees bij ons! Nu rezen onze haren niet direkt omhoog, omdat we in al die jaren Afrika gewend zijn van alles te eten. Maar nijlpaardenvlees hadden we nog nooit gegeten. Corry was onmiddellijk enthousiast. Hoe maak je het klaar? O, gewoon, zei Chris, net als een biefstukje. Even dichtschroeien en klaar is kees. Het koppel ging zitten op de veranda, terwijl wij samen naar binnen gingen om het vlees even een plaatsje in de koelkast te geven. Het was in een stevig stuk krant gewikkeld. Maar voor we die verpakking er af hadden, sloegen we bijna tegen de grond van de stank die er af kwam. Het was verschrik kelijk. Het sneed je de adem af. Maar het probleem was dat het tweetal vanaf de veranda onze verrichtingen gadie kon slaan. Waarschijnlijk dwarrelde de stank ook naar hun neuzen. Maar ze deden dat af met „het ruikt een beetje sterk". Ja, zeiden we met dicht geknepen keel. Ik vluchtte de badkamer in, en riep Corry. „Doe dat vlees niet in de koelkast, want je kunt alles wat er in staat ook wel weggooien". Corry had de grootste moeite om haar maag in toom te houden. Maar het beroerde was oog steeds dat die mensen op onze vingers konden kijken. In een onbewaakt ogenblik wist Corry met een toppunt van walging het stuk nijlpaard naar de provisiekast te verhuizen. Als de kust veilig was konden we er altijd van af komen. Maar omdat Corry de koekjes die we bij de koffie dronken was vergeten, moest ze terug naar de provisiekast, en daar was de atmosfeer meer dan drukkend. Kokhalsend kwam ze naar buiten. Gelukkig kon ik ondertussen de gasten aangenaam bezig houden, door hen te wijzen op de vliegensvlugge groei van de bomen rond ons huis. Corry gaf Juma de huisknecht opdracht om het vlees onmiddellijk in de vuilnisput te gooien. Ja, ze hadden die morgen heel hun landrover vol met nijlpaardenvlees gehad. De dorpelingen haddien een dood nijlpaard in de rivier gevonden, maar ze konden het rustig eten want het was aan zijn eindje gekomen in een gevecht met een ander nijlpaard. Weliswaar had het vlees een zeer sterke geur bij zich, maar dat had hen in het geheel niet ge deerd. Tegen de tijd dat ze op gingen stappen, maakte ik de kardinale fout om hen te vragen even mee rond te lopen om de tuin te bekijken. We bewonderden ook de prach tige heg die we rond onze tuin hadden. We liepen er langs de buitenkant voorbij. Opeens kwamen we ook in de buurt van de vuilnisput. Een sterke geur drong door merg en been. Norman fronste zijn wenkbrauwen, Chris werd een beetje rood. En wij zakten bijna door de grond. Maar al onze excuses mochten niet verhinderen dat zij zich danig op hun tenen voelden getrapt. De andere dag vertelden we het verhaal tegen Jack Okelo, de man van het wildbeschermingskorps. Toen bleek dat het nijlpaard al twee dagen dood en de rivier had gedreven, en dat het zeer waarschijnlijk aan een ziekte was gestorven. En dat het toen al in zo|n staat van ontbinding verkeerde dat wildsoldaten het niet eens meer aan wilden raken. Maar even vrolijk gingen de dorpelingen er toch maar met hun hakmessen in. En ook Norman had zijn portie gehad. De goede man wordt met de dag magerder. En hij klaagt ook geregeld over buik pijn en veelvuldig naar het toilet rennen. We kunnen er inkomen nu we zijn kadootje hebben geroken. Maar goed, hoe het verder ook zij, die manier waarop hij zomaar twee jaar van zijn leven opoffert om een studie te maken van een klein stammetje, dwingt toch wel bewondering af. Alleen vragen we ons af, als hij niet wat beter op zijn eten gaat letten, of hij over twee jaar nog op de been is!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 15