P. J. Zuid - Geluid Jongerenaktiviteiten VAN ERF EN AKKER ROGER MAKEVO 14 JONGEREN EN LANDBOUWBELEID Landbouwbeleid is meer dan aktueel. Voor jou als jonge ondernemer aanstaande ondernemer (aanstaande) echtgenote op een bedrijf Het gaat om je (toekomstige) inkomen! Praat mee over konsekwenties uitbreiding EEG het zweven van de Mark en de Gulden en de invloed daarvan op de prijzen van de landbouwprodukten ruilverkaveling en EEG-struktuurbeleid We gaan bovendien 2 dagen naar Brussel om met meiv sen van de EEG te praten- Dit alles in één week en voor slechts 100,(PJZ-leden betalen ƒ50, Waar en wanneer deze kursus wordt gehouden? 38 januari 1972: „Ons Erf' te Berg en Dal 1722 januari 1972: Volkshogeschool te Bergen Opgave bij: PJZ-sekretariaat te Goes. 4-WEEKSE Geen specifieke landbouwkursusMaar wel een kur sus, die van enorm belang kan zijn voor de jonge toe komstige ondernemer. De eerste opgaven vanuit de groep jonge akkerbouwers zijn binnen. Zij hebben het nut van deze kursus ingezien. We hopen, dat er meerdere jonge akkerbouwers zijn, die de slappe wintermaanden effec tief gebruiken door het volgen van de 4-weekse. Maats: Bergen, Eerbeek of Bakkeveen Datum: 3 tot 29 januari. Kosten: 330,—- (50 subsidie mogelijk). Opgave: PJZ-sekretariaat. Er woont op het ogenblik langs de Tana Rivier een blank koppel die waarlijk het inboorlingenleven leiden in zijn puurste staat. Daarbij vergeleken is onze wijze van bestaan hier een zwelging in luxe en komfort. Hij heet Norman en zij Chris. Hij is bezig aan een twee jaar durende studie over het leven van de Pokomostam. Ze hebben van de chief in het dorp een huis gekregen, pre cies zo'n huis als waarin de Pokomo's zelf wonfen. Dat betekent dat het is verstoken van electriciteit, water leiding. Voorts dat het een huis is met moddermuren, en FIJNAART Een dropping en een barbecue zijn twee zaken, die zich goed laten combineren. Kom daarom op vrijdag 5 novem ber a.s. om 18.30 uur naar de loods van de Fa. Verflagen, Molenstraat te Fijnaart. De kosten p.p. zijn 7,50. Bel 016523239 en laat zo spoedig mogelijk weten of je meedoet!Tijdens de sfeervolle barbecue wordt er nog eventjes gepraat over. deelname toneelstuk uitwisseling met Oostenrijk. een dak van riet. Maar ze hebben het zelf zo gewild om dat ze er vanuit gaan dat je dan beter het werkelijke leven van de mensen kunt bestuderen, door gewoon een der hunnen te zijn. Van verschillende zijden is hun al een beter onderkomen aangeboden, maar ze voelen er niets voor. De enige luxe die ze zich zelf hebben gegund is een koelkast die op petroleum werkt. En ook daar hebben ze nog niet eens zo'n behoefte aan. Dat bleek zonneklaar een paar dagen geleden toen ze ineens langs kwamen. Ze hebben een oude landrover. We hebben een kadootje meegebracht zei zij. Nu komen er in Hola niet dagelijks mensen langs die kadootjes brengen dus dat (Zie verder pag. 15) Onder redaktie van: H. A. HARDERWIJK DOGER ging na zijn verblijf bij de familie H. van Nieuwenhuyzen te Poortvliet voor een periode van 4 weken naar de familie J. Snijders op het be drijf „Jannezand" te Hank. Rogers belangstelling ging op dit bedrijf vooral uit naar de efficiënte inzet van werkkrachten en machinepark. Een bijzonder belang rijk onderdeel van zijn studie, omdat hij op het ontwik- kelingsprojekt te Galole de supervisie krijgt over het aldaar aanwezige machinepark. Na zijn verblijf te „Jannezand" vertrok hij voor een periode van 6 weken naar de familie J. Hage te St. Annaland. Op moment van aankomst begonnen juist de oogstwerkzaamheden, waardoor hij direkt en op Roger Makevo bij de familie Hamelink te Overslag. bracht de deelnemers langs diverse interessante land bouwkundige objecten, zoals Wageningen, Bolsward, Aalsmeer, Fievohof, enz. Een leerzame en boeiende trip, die enorm in de smaak viel. Roger belandde met al zijn reisindrukken bij de fa milie C. J. Hamelink te Overslag (Zeeuws-Vlaanderen). De heer Hamelink heeft een modern veeteeltbedrijf met 100 stuks melkvee plus een aantal mest- en jongvee. Roger maakte in de beginperiode vooral stu die van de voedingsmethoden, de huisvesting en de veeverzorging. In de tweede periode werkte men voor al op het leren hanteren van de melkinstallatie. Roger zal Nederland verlaten op 18 november a.s. Afgaande op de bekende feiten, dan kunnen we con stateren, dat de stage tot op heden bijzonder succes vol is geweest. Niet alleen uit organisatorisch oog punt, maar vooral uit oogpunt van studie, praktijker varing, enz. Of de opzet volledig zal slagen, is grotendeels van Roger afhankelijk. Hij zal in Kenia zijn in Nederland verkregen kennis en ervaring in de praktijk moeten toepassen. Roger kennende en met Rinus in zijn buurt wetende geloof ik, dat we optPmistfech mo gen zijn. U zult er in de toekomst ongetwijfeld nog van horeni f)NS eerste artikel over Roger Makevo in dit blad begon met de allesbeheersende vraag: „Zal hij zich weten aan te passen aan onze westerse „bescha ving"? Is de stap niet te groot! Zal hij de enorme stroom indrukken weten te verwerken?" een praktische manier gekonfronteerd werd met de werking en het onderhoud van de diverse landbouw machines. Zijn gastheer bezorgde hem diverse hart kloppingen tijdens snelle ritten in de weekends. Aan het eind van zijn stage in Nederland gaat hij voor enkele dagen naar dit gezin terug. De heer Hage heeft hem namelijk beloofd, dat hij enkele dagen met de wentelploeg mocht werken en deze uitnodiging laat hij per se niet schieten. /"ONDERTUSSEN hadden Roger, de heer R. van Wezel (Schrijfkouter) en het PJZ-bestuur in on derling overleg besloten tot de planning van een vee teeltbedrijf in het programma, omdat men in Galole plannen had voor een uitbreiding van de aldaar aan wezige veestapel. Hier lag dus een pracht kans om iemand uit Galole kennis te laten maken met moderne melk- en voedermethoden. Voor het echter zover was, ging Roger een trip van een week maken met andere buitenlandse stagiaires in Nederland. De reis was opgezet door de Stichting uitwisselingen en Studiereizen te Bergen (N.-H.) en zij TERWIJL we dit schrijven volgt Roger een cursus van 3 weken aan de praktijkschool te Schoon- dijke. Hier gaat hij zich specialiseren in het werken met en het onderhouden van een aantal landbouw machines. Roger is intern. In de weekenden echter is hij te gast bij de familie A. van de Slikke (oud-voorzitter PJZ-afdeling West Zeeuws-Vlaanderen) te Breskens. De kring West Zeeuws-Vlaanderen van ZLM en PJZ hebben de zorg voor Roger gedurende deze periode op zich genomen-. Een enorm leuke geste. Na Schoondijke gaat Roger nog een kursu& van 2 weken volgen aan de praktijkschool te Ede. Onze zus terorganisatie „Jong Gelre" heeft haar medewerking toegezegd bij het zoeken van een gastgezin. Na Ede wil Roger een aantal dagen reserveren voor o.a. afscheid van de diverse gastgezinnen, de voor bereiding van de terugreis, enz. Nu, 5 maanden later, kunnen we stellen, dat hij zich ogenschijnlijk zonder al te veel moeite aan onze wijze van leven en werken heeft weten aan te passen. Uit gesprekken met de diverse gastgezinnen is eveneens gebleken, dat hij zich bijzonder snel aan de verander de gezinssituatie aanpast. Alle gastgezinnen zijn dan ook zonder uitzondering bijzonder enthousiast. Dit is ongetwijfeld een verdienste van de gastgezinnen, maar bovenal een verdienste van Roger zelf. In de afgelopen periode is hij bij 6 gastgezinnen geweest. Afgezien van alle andere ervaringen, indruk ken, enz. heeft hij zich 6 keer in moeten stellen op andere gezinssituaties met andere personen en ge dragingen. Ondanks al deze veranderingen niet één klacht, maar enkel waardering van de kant van de gastgezinnen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 14