TUINBOUW KLANKEN Enkele prettige constateringen DIIMGE1M V A> DE WEEK 6 ITW schrijver uit WALCHEREN was aangenaam verrast toen hij het keurige groene boekje der Zeeuwse Groentetelers Vereniging ontving. Alle leden en vele anderen met ons zullen dit boekje over gewasbescherming en onkruidbestrijding in de groen teteelt met genoegen lezen en waar nodig raadplegen. Zowel voor de koude grond als de glasgroenteteelt wordt ons, en dit is een groot pluspunt, in een korte beknopte beschrijving een overzicht gegeven van het onze gewassen belagende ongedierte en enkele schim mel- en andere ziekten. Ieder ontvangt natuurlijk geregeld voorlichting en veel van de meer bekende middelen kent men na tuurlijk vanzelf. En voor nieuwe aanwinsten in ons bestrijdingspakket zorgt de handel zelf wel dat men op de hoogte is. De grote verdienste bestaat er dan ook in dat men zo in handzame, beknopte en ondanlp die beknoptheid nog 70 bladzijden tellend boekje heeft waar men zonder enige moeite letterlijk alles in vindt. Een woord van erkentelijkheid aan de Z.G.V is voor deze actieve vereniging in deze rubriek dan ook zeker op zijn plaats. Van ons veilingsbestuur hebben alle leden 'n uitvoe rige prospectus ontvangen waarin de toekomstvisie van ons bedrijf door ons actief bestuur bekwaam onder de loupe wordt genomen. Daarin worden ons een hele rij vraagstukken en moeilijkheden opgesomd waar uit blijkt dat niet te ontkennen valt dat we in een flinke impasse zijn. Terecht wordt gesteld dat een alternatief stellen door de buitenstaander moeilijker is en meer op prijs zal worden gesteld dan klakke loze kritiek. Te zijner tijd kunnen we een rapport tegemoet zien van de ingestelde werkcommissie over fuseringsplannen. Nu we enkele jaren terug de fusie boot gemist hebben zijn we wel benieuwd wat er nu uit de bus zal komen. Op e.e.a. hopen we t.z.t. beslist terug te komen. Wat de prijzen betreft kunnen we helaas geen op beurende geluiden laten horen. Behoudens wat uit zonderingen voor enkele primeurs, als bijv. bonen, was alles laag genoteerd. Nu is dit een practisch elk jaar terugkerend verschijnsel. In de wat latere herfst komt er vrij veel aanbod, wat niet gedekt wordt door voldoende vraag. Hoewel dit een oud geluid is, is het evenwel een zéér onplezierig verschijnsel. Het deed ons deugt in ons nummer van 15 oktober van het ZLM Land- en tuinbouwblad te lezen dat de ROOIPREMIE FRUITBOMEN Betreffende de rooipremie is in feite niets nieuws te vertellen, doch wel kan het nuttig zijn U aan het volgen de te herinneren: a. De mogelijkheid om voor de EEG-rooipremie aan te vragen werd per 28 februari van dit jaar stopgezet. Of er opnieuw gelegenheid voor aanvragen zal wor den geboden is niet bekend. Voorlopig schijnt men eerst af te willen wachten hoeveel er van de opge geven oppervlakte in werkelijkheid zal worden ge rooid. Daarom is het zeer de vraag of er deze winter weer kans komt voor nieuwe aanvragen. b. Degenen die tijdig, dus vóór 1 maart 1971, een rooi premie hebben aangevraagd hebben tot 1 maart 1973 de tijd om te rooien. Na het rooien mag men geduren de 5 jaar geen appels of peren planten. Artikel 8 van de betreffende rooiregeling luidt namelijk als volgt: 1. De appel-, pere- of perzikbomen, waarvoor de rooipremie wordt aangevraagd, moeten vóór 1 maart 1973 door aanvrager gerooid worden. 2. De aan vager moet er gedurende een tijdvak van vijf jaar, te rekenen vanaf de rooiing in het kader van zijn bedrijf van afzien appel-, pere- of perzikbo men nieuw aan te planten. 3. De gerooide bomen moeten ongeschikt worden gemaakt voor wederaanplant. AANVOER PEREN LIEP TERUG Hoewel er dagelijks op de fruitveilingen in ons ge bied nog al wat te koop was, werd toch ook duidelijk merkbaar dat de telers het druk hadden met de pluk en dat er gebrek was aan kisten om in te veilen. De aanvoer van peren werd minder. Doynné du Cornice was vorige week het belangrijkste ras dat werd aangeboden en hiervan kwamen heel wat eet- rijpe partijen. Aanvankelijk waren deze wat duurder dan de harde partijen, maar toen het aanbod toenam daalde de prijs. Eind vorige week deden op de Zeeuw se veilingen de Doyenné du Cornice klasse I in de meest gevraagde maten rond en iets boven 60 cent per kg terwijl de klasse II kwaliteit toen werd ver kocht voor 45 tot 55 cent per kg. Deze prijs ligt nog al wat lager dan in de eerste aanvoerweken van dit ras, toen de handel volop kocht voor opslag in de koel huizen. Bij de Conference waren de meeste partij en eetrijp en dat was ook merkbaar aan de prijs, die overigens wel wat hoger uitkwam dan in de voor gaande week. De grote en middelmaten van de Con ference deden tussen 30 en 40 cent per kg en de klas se I 5560 mm kwam op plm. 25 cent per kg. Het aanbod van Saint Remy stoofperen bleef beperkt. De prijs lag tussen 35 en 40 cent per kg. Beurré Hardy van goede kwaliteit noteerde in de meest gevraagde tarieven voor onze auto-verzekering in 1972 hoog stens bescheiden omhoog zullen gaan. We nemen aan dat elke lezer met genoegen de grote dikomlijn- de mededeling op pagina 1 als prettige blikvanger heeft ervaren. Nu alles maar steeds duurder wordt en de pers dik omringd aankondigde dat de mo torenverzekeringen drastisch omhoog zullen gaan denk je allicht: Hoe zal het bij ons zijn? En ziet prompt de mededeling dat de O.V.M. der ZLM niet mee doet aan deze drastische verhoging der autopre mietarieven. Wel wordt in hetzelfde nummer op blad zijde 3 door de direkteur de heer J. de Lange nog een slag om de arm gehouden. In elk geval staat onze Mij. er goed voor en door het goede beleid profiteren wij mede, zodat er daadwerkelijk geld in het laatje blijft. En dit is vandaag de dag een voorbeeld dat meer navolging verdient. KLEINERE APPELOOGST IN FRANKRIJK De handelsproduktie van appels zal volgens de laatste ramingen 8 kleiner uitvallen dan in de voorgaande jaren. In cijfers wordt dit als volgt uitgedrukt: 1969 1578 miljoen kg 1970 1560 miljoen kg 1971 1440 miljoen kg Het aandeel van de Golden Delicious in deze produktie is thans opgelopen tot 69 Vorig jaar was het 66 Opvallend' is dat de lagere produktie speciaal gezocht moet worden in Zuidoost-Frankrijk. Waarschijnlijk is dit vooral te wijten aan ongunstig weer <zilte zeewind) tijdens de bloei. Daarnaast ook wel aan verwaarlozing en inkrimping van het areaal, want vooral in de depar tementen Herault en Gard waren de bedrijfsresultaten de laatste jaren zeer slecht. In het zuidoosten wordt de prodiuktie geschat op 489 miljoen kg tegenover 684 miljoen kg in 1970. Daaren tegen zal de produktie in het zuidwesten en in het Loire- dal iets hoger uitvallen dan vorig jaar. maten rond 65 cent per kg en Bonne Louise grote maat kwam op 50 cent per kg. Bij de appels nam de Cox's Orange Pippin nog al tijd een zeer belangrijke plaats in. Zeer fraai gekleur de eetrijpe partijen werden hiervan aangeboden en daarvan werd dan voor wat de grote maten betreft meestal rond en iets boven 50 cent per kg betaald. De maat 6570 mm noteerde tussen 30 en 35 cent maar mooi gekleurde partijen kwam soms nog wel aan 40 cent. Bij de Goudreinette lag de prijs van de grote maten vrij stabiel rond 37 cent per kg en de kleine maat deed tussen 20 en 22 cent. Er kwamen ook heel wat partijen rode Goudreinette die gevraagd waren voor Franse rekening tegen een prijs van rond 45 cent per kg voor de grote maten en rond 25 cent voor de kleine maat klasse I kwaliteit. De aanvoer van Golden Delicious begon langzaam op gang te komen, hoewel vooral de veiling in Krabbendijke toch reeds een aanbod van betekenis had van fraai gekleurde partijen. Deze noteerden over het alge meen rond en iets boven 50 cent per kg voor de maat 70—80 mm. De maat 6570 mm werd verkocht rond 30 cent per kg. Hiervoor moest dan overigens de kleur wel heel mooi zijn. Klasse II kwaliteit was al gauw minstens 10 cent per kg goedkoper dan de klasse I kwaliteit en grauwe Golden Delicious was meestal helemaal niet te verkopen. Hiervoor toonde de fabriek dan interesse op een prijsniveau van 13 tot 14 cent per kg dat ook werd betaald voor de kroetappelen. INTREKKING UITVOERINGSBESLUITEN WET ERKENNING TUINBOUW VERWACHT Op voorstel van de Minister van Landbouw en Visserij, Ir. P. J. Lardinois, heeft de Ministerraad! besloten de tot standkoming te bevorderen van een algemene maatregel van bestuur, waarbij de Besluiten erkenningen groente teelt, bloementeelt, bloembollenteelt en boomteelt wor den ingetrokken. Het Landbouwschap heeft de bewindsman zonder dat hierom verzocht was geadviseerd deze erkenningsrege lingen te beëindigen, ondermeer omdat deze in die loop der jaren als instrument ter verhoging van de vakbe kwaamheid sterk aan betekenis hebben ingeboet. IN een kwartaaloverzicht van de Amro-bank lazen we onder de rubriek „Kaleidoscoop van het be drijfsleven" een interessant artikel over de groente- en fruitverwerkende industrie in Nederland. Van welk een grote betekenis deze industrie is voor de Nederlandse tuinbouw blijkt uit het feit dat het vorig jaar werden verwerkt 344 miljoen kg verse groenten en 130 miljoen kg vers fruit. Bij de groenten zijn doperwten en sper- ciebonen de belangrijkste produkten van de verwer kende industrie, maar zeer snel komt de laatste jaren het produkt champignons naar voren. Bij het verwerk te fruit staat de appel ver boven aan met 65 Op de tweede plaats komen de aardbeien met 12%. Er zijn produkten uit de fruitsektor waarvan meer dan de helft door de industrie wordt verwerkt, name lijk de zwarte bessen (86 rode bessen (68 ker sen, frambozen, bramen en kruisbessen ieder onge veer 61 In de kosten van de verwerkende industrie neemt de verpakking een grote plaats in. Het gebruik van glas als verpakking stijgt sneller dan het verbruik van blik. De consument lijkt de glasverpakking meer op prijs te stellen omdat men wil zien wat men koopt. Dat stelt op zichzelf weer eisen aan de kwaliteit. Een conclusie van de Amro-bank is, dat de consumptie van groente en fruitconserven sneller groeit dan het verbruik van voedingsmiddelen in ons land. Toch kan de Nederland se industrie niet ten volle profiteren van deze aanwas van de consumptie want de import van verwerkte groenten en fruit neemt sterk toe. Volgens bedoeld overzicht vormt de Belgische en Franse concurrentie een groot gevaar, hetgeen blijkt uit de sterk stijgende import met name uit België en uit de situatie op de Westduitse markt, waar enkele Nederlandse produkten plaats hebben moeten af staan aan Belgische en Franse. Voegt men daarbij het feit dat zich in de Duitse industrie nu ook een con centratiebeweging voordoet en het feit dat Frankrijk verleden jaar zijn produktie-apparaat heeft uitgebreid met een zeer moderne fabriek met een capaciteit van 100 miljoen kg per jaar, dan kan men zich volgens de Amro-bank afvragen of de Nederlandse industrie de groei zal kunnen handhaven. Er worden volgens dit verslag pogingen gedaan door de industrie in samen werking met het Landbouwschap om door schaalver groting tot een meer efficiente teelt te komen. Een samenwerkingsproject dat 300 ha omvat is gaande. Dat is niet overbodig als men bedenkt dat er in Frank rijk b.v. een coöperatie met 6000 ha is. Ook in de groente- en fruitverwerkende industrie doen zich concentraties voor die nodig zijn om te kun nen voorzien in de financieringsbehoeften en om ge lijke tred te houden met de schaalvergroting bij de af nemers. ,,Een zeer efficiente produktiewijze waarvoor omvangrijke investeringen nodig zijn, vooral aan de zijde van de grondstoffenproduktie en de nadruk op kwaliteit, zijn twee belangrijke voorwaarden voor het behouden van de huidige positie", aldus besluit dit kwartaaloverzicht van de Amro-bank over een sektor waarmee wij zoveel hebben te maken. CR wordt dikwijls gezegd dat we, zeker als fruit- telers, niet kunnen produceren voor de industrie, maar dat neemt niet weg, dat het toch van belang isdat het ondereind van onze appel en pere-oogst daarheen gaat. Op het ogenblik is er een levendige vraag naar appels voor de appel- moesfabrikage. Dat betekent, dat er op een niveau van 1314 cent per kg een bodem in de markt ligt. Dat is niet hoog, maar het houdt wel het ondereind uit de markt. Het behoeft daardoor niet vernietigd te worden en dat is alleen al belangrijk. Ook voor de afzet van kleinfruitprodukten is de verwerkende in dustrie van zeer grote betekenis, dat hebben we uit de hiervoor genoemde cijfers gezien. Overigens moeten we er wel bij zeggen dat voor wat de groenteteelt be treft de tendens gaat in de richting van de teelt op het grotere bedrijf. Er is een tijd geweest dat de teelt van doperwten voor de industrie een zaak was van het kleinere tuinbouwbedrijf, maar dat is al vele jaren verleden tijd. De erwten worden in het groot geteeld en mechanisch geoogst. Het is een teelt geworden voor het grote bedrijf. Met de dubbele princessebonen gaat het niet anders. Nog niet zoveel jaren geleden was dat een prachtige teelt voor de kleine onderne mer in de tuinbouwsektor die hierdoor zijn arbeid tot waarde kon brengen en niet alleen van zichzelf, maar van heel zijn gezin. Ook dat is verleden tijd. De bonen worden mechanisch geoogst en met de hand plukken loont niet meer voor de industrie. Er zijn aanwijzingen dat het met de knolselderij dezelfde weg op gaat. Het zijn ontwikkelingen waaraan niet te ontkomen valt en die volgens de financiële deskundigen die we hiervoor aanhaalden, nog niet snel genoeg gaan.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 6