P. J. Zuid - Geluid VIER WEKEN IN DE WINTER Jongerenaktiviteiten PUBLIKATIES Onder redaktie van: H. A. HARDERWIJK \A/ATdoe je vier weken lang op een Volkshogeschool? Als het er op aan komt leer je er de wereld eens van een andere kant bekijken, dan zoals je dat dagelijks gewend bent. Er wordt op de vierweekse cursus gepraat over de verschillen in de wereld, over die andere wereld, die je niet dagelijks om je heen ziet. Er wordt gesproken over de verschillende opvattingen tussen jongeren en ouderen, over onze welvaarts samenleving en de zin ervan. Over het verkrijgen en besteden van vrije tijd, over democratisering in ons onder wijs. Er wordt je over die dingen wat verteid en er wordt je een mening over gevraagd. JE raakt er bij betrokken. Er wordt gesproken over landbouwpolitiek. Over de E.E.G., over stad en platte land, over leefruimte en milieuverontreiniging. De discussies gaan over die verdere wereld, de problemen in de ontwikkelingslanden, over discriminatie, over oorlog en vrede. Ook het geloof, de kerk en de levensbeschouwing komt op de vierweekse cursus aan de orde. Er is natuurlijk ook ruimte in de cursus voor een eigen inbreng in het programma. En het is ook niet alleen maar praten. Je kunt ook aan het werk met eigen onderzoek naar de levensomstandigheden van anderen, het wonen en werken en de vrijetijdsbesteding van de samenleving in de buurt wordt aan zo'n onderzoek onderworpen. CR is tijd en ruimte voor ontspanning naast de discussie en de studie. Er is gelegenheid om tentoonstellings- L of schouwburgbezoek en de mogelijkheid voor sport en spel, zang en dans. Kortom: het zijn vier we ken waar je vrienden maakt en veel opsteekt over de wijde wereld om je heen. Je leert er je gedachten ordenen en je hebt de gelegenheid eens na te gaan wat je werkelijk wilt. Laat die kans niet voorbij gaan: geef je op als cursist voor één van de drie cursussen die gehouden wor den van 3/29 januari 1972 op de Volkshogescholen te Bakkeveen, Bergen en Eerbeek. Opgaven te richten en inlichtingen te vragen aan Volkshogeschool ..Allardsoog" te Bakkeveen, tel. 05169 - 241 of het P. J. Z.-sekre- tariaat, Grote Markt 28 te Goes, tel. 01100 - 5010. CURSUS „JONGEREN EN LANDBOUWBELEID" t Landbouwbeleid is meer dan aktueel. Voor jou als jonge ondernemer aanstaande ondernemer (aanstaande) echtgenote op een bedrijf. Het gaat om je (toekomstige) inkomen We gaan gezamenlijk praten over: konsekwenties uitbreiding E.E.G. het „zweven" van mark en gulden en de in vloed daarvan op de prijzen van landbouw- produkten ruilverkaveling en E.E.G.-struktuurbeleid. We gaan bovendien 2 dagen naar Brussel om met mensen van de E.E.G. te praten. Dit alles gebeurt in één week. Het kost in totaal ƒ100,(leden van de P.J.Z. betalen slechts 50, I Waar en wanneer wordt de cursus gehouden? 38 januari 1972 op „Ons Erf" te Berg en Dal. 1722 januari 1972 op Volkshogeschool „Bergen" te Bergen (N.-H.). Opgave nadere gegevens: bij P.J.Z.-sekretariaat te Goes. Opmerking van een deelnemer aan de kursus 1971: „onbegrijpelijk, dat er slechts 40 deelnemers zijn. El ke jonge boer zou eenmaal per jaar een dergelijke kursus moeten volgen." Winddrukkap, een voorziening om de invloed van de wind op het ventilatiepatroon in stallen te be perken. Mededeling no. 40 I.L.B. Prijs 0,50, giro 94.74.76. Gewasbescherming en onkruidbestrijding: in de Groenteteelt. Een uitgave van de Vereniging Meer Onderzoek Groenteteelt te Barendrecht en de Zeeuwse Groentetelers Organisatie te Goes in sa menwerking met de Prov. Direktie Bedrijfsontwik keling Zeeland en de Consulentschappen voor de Tuinbouw te Goes en Barendrecht. Het boekje is bedoeld als hulpmiddel voor de tuinder om een weloverwogen keuze te maken uit de veelheid van bestrijdingsmiddelen voor zijn gewassen. Verder wordt uitvoerig ingegaan op de ziektebestrijding in de volle grond en onder glas, de chemische on kruidbestrijding en het veilig werken met bestrij dingsmiddelen en eerste hulp bij vergiftigingen. De samenstellers van dit boekje zijn er in geslaagd op een duidelijke en overzichtelijke wijze de pro blemen rond de ziekte- en onkruidbestrijding in de groenteteelt te rangschikken en van adviezen te voorzien. P.J.Z. - WALCHEREN Nu geen drijvende dansvloer, maar toneel. De Stich ting Algemene Kunstkring Middelburg (S.A.K.M.) heeft tien toegangsbewijzen ter beschikking gesteld (uiteraard tegen betaling) aan de P.J.Z. - Walcheren. Deze toegangsbewijzen geven recht op vier verschil lende avonden in de schouwburg van Middelburg. Dus elke voorstelling tien plaatsen voor P.J.Z.-leden. Het programma ziet er volgt uit: Dinsdag 26 oktober: Nieuw Rotterdams Toneel met „Liefde half om half'. Maandag 3 januari: Theater met „Het testament van de hond". Dinsdag 15 februari: Musical van A. M. G. Schmidt „En nu naar bed". Vrijdag 10 maart: Cabaret van Wim Sonneveld. Wanneer je belangstelling hebt voor één van deze avonden, bel dan P. J. vnn Nieuwenhuyzen (01182- 1313). De kosten bedragen ƒ5,50 per avond. EEN STAGE IN HET BUITENLAND De Stichting Uitwisseling en Studiereizen voor het Platteland te Bergen (N.-H.), zal samen met de 3 plattelandsjongerenorganisaties een aantal voorlich tingsbijeenkomsten houden voor die jongeren, die in 1972 in landen in Europa, Amerika, Canada, Brazilië, Israël of elders een praktijkstage willen doen. Op deze bijeenkomsten wordt men geïnformeerd over de diverse programma's, uitgaande van de stich ting en/of van de jongerenorganisaties. Mocht je dus plannen koesteren voor een praktijkstage in het bui tenland, dan is een bezoek aan één van deze voor lichtingsbijeenkomsten aan te bevelen. Zaterdag 20 november 1971 in Rotterdam om 10 uur in café-rest. Engels, Groothandelsgebouw, Bern- hardzaal, Stationsplein 45. Zaterdag 11 december 1971 in Utrecht om 10.00 uur in hotel „Terminus", Stationsplein 3. Vrijdag 17 december 1971 in Eindhoven om 14.00 uur in de Coöp. Centr. Boerenleenbank, Fellenoord 15. Teelt van peulen. Het 28e deel in de serie teeltbe schrijvingen van het Proefstation voor de groente teelt in de vollegrond te Alkmaar. Naast een alge meen gedeelte met o.a. oppervlakte, teeltgebieden en afzet, behandelt het boekje o.a. grond, bemes ting, rassen, zaaien en planten, onkruidbestrijding, ziekten en plagen er. de oogst. Het boekje is ver krijgbaar door storting van ƒ2,op giro 619524 van genoemd Proefstation, met vermelding van „Teelt van peulen". Aanwijzingen voor het drogen van korrelmais, door Ir. G. C. Kappetein. Publikatie nr. 239 van het Instituut voor bewaring en verwerking van landbouwprodukten te Wageningen. Het is niet voor het eerst dat er belangstelling bestaat voor de teelt van korrelmais; ook in de vijftiger jaren werd het gewas hier verbouwd. Het verschil tus sen toen en nu is dat men vroeger mais niet kon maidorsen en men gedwongen was hele korven te oogsten en te drogen, terwijl het tegenwoordig mogelijk is het gewas direkt van de stam te oog sten met een maaidorser. Een voordeel is nu ook dat men een granulair produkt heeft dat ook ge schikt is voor behandeling in continu- of door- stroomdrogers. NATIONALE PLOEG WED STRIJDEN 1971 Op woensdag 13 en donderdag 14 oktober j.l. von den in de Flevopolder de wedstrijden plaats om het Nationale Ploegkampioenschap 1971. Aan dit kam pioenschap namen diverse P.J.Z.-leden deel. De ploegresultaten tijdens de voorselecties op woensdag 13 oktober waren van een 7-tal leden dermate goed, dat zij zich plaatsten voor deelname aan de eindstrijd. Uit de einduitslag van deze wedstrijd blijkt, dat de diverse voorwedstrijden in de provincie hun waarde hebben bewezen, want het merendeel der Brabantse en Zeeuwse deelnemers nestelde zich op de meest eervolle plaatsen in de eindrangschikking. De einduitslag luidt als volgt: Rondgaande ploegen: 1. A. Havermans, Zevenb.hoek, Mc.Cormick, Rumpt- stad, 737 pnt. 2. B. Beyens, Hoogeloon, Fendt, Kverneland, 653 pnt. 3. P. Jongejan, Texel, Ferguson, Kverneland, 652 pnt. 11. C. P. de Rijke, Poortvliet, Ferguson, Cappon, 617 pnt. (P.J.Z.). 19. M. Markusse, St. Joosland, David Brown, Cappon, 575 pnt. (P.J.Z.). 2-schaar heen- en weergaand: 1. J. Peetoom, Swifterbant, Ferguson, Niemeyer, 703% pnt. 2. H. Vonk, Dronten, MT165, Niemeyer, 686 pnt. 3. H. Jeuken, Dronten, John Deere, Rumptstad, 656 pnt. 4. M. de Lint, Klundert, Ford, Cappon, 620 pnt. (P.J.Z.). 1-schaar heen- en weergaande: 1. M. den Engelsman, Poortvliet, Ferguson, Lem- ken, 674 pnt. (P.J.Z.). 2. J. C. Lokers, Zevenbergen, International, Rumpt stad, 663 pnt (P.J.Z.). 3. J. Grootentraast, Schalkhaar, Renault, Cappon, 662 pnt. 7. P. A. de Jonge, Wemeldinge, Same, Cappon, 643 pnt. (P.J.Z.). 9. J. L. C. Mol, St. Maartensdijk, Ferguson, Rumpt stad, 637 pnt. PROVINCIALE AGRARISCHE COMMISSIE Het aantal jongeren, dat de gelegenheid de cen ten voor een bedrijfsovername ontbreken en dus de moed heeft om een landbouwbedrijf te beginnen, neemt ieder jaar af. Aan de groep blijvers een klein percentage van de totale beroepsbevolking worden bijzonder hoge eisen gesteld en dit niet alleen op vaktechnisch ge bied. Deze kleine groep zal ook op sociaal-, ekono- misch- en maatschappelijk gebied een eigen visie dienen te ontwikkelen en deze visie meer dan tot nu toe het geval was naar buiten dienen uit te dragen. Een noodzakelijke verschuiving van kwan titeit naar kwaliteit. Is men van deze noodzaak overtuigd, dan zal er aan een aantal voorwaarden moeten worden voldaan, n.L: verstrekken van uitvoerige informatie; verwerking van de informatie standpunt bepaling; het uitdragen van de standpunten de reali sering van de plannen aktie). De P.J.Z. heeft voor dit doel een agrarische kom missie in het leven geroepen, welke verantwoorde lijk is voor de voorbereiding, de uitwerking en de begeleiding van de hierboven genoemde fasen. De kommissie ontwerpt een te volgen strategie en kon- troleert tevens het verloop ervan. Een enorm zware taak voor de kommissieleden, omdat een grondige aanpak veel tijd en inzet zal vragen. Het doel dat de kommissie zich echter gesteld heeft, is dit echter ten volle waard. Vooral omdat we niet denken aan een „praatcollege", maar in het bijzonder aan een „doe- college". Vooral fase 3 dient de nodige aandacht te krijgen. Het is deze fase geweest, die tot op heden door de jongeren schromelijk verwaarloosd is. Om in voetbaltermen te spreken: men vergat doelpunten te scoren. De onderstaande kommissieleden willen proberen hierin verandering te brengen: R. Maljaars, Prelaatweg E12, Westkapelle (01197-251); A. v. d. Linde, Langeweg 7, Drieschor (01112-379); A. de Feijter, Cloosterstraat 39a, Kloosterzande (01148-605); A. Rosendaal, KI. St. Annapolder 1, Zuidzande (01170-2535); M. P. Hage, Kruislandsedijk 37, Kruisland (01673-417); P. Mayers, v. d. Duinstraat 90, Sprang-Capelle (04167-3689); M. J. Dees, Lenshoekdijk 17, 's-Gravenpolder (01103-249); H. Wiskerke, Prinsendijk 1, Kortgene (01108-380). De kringen Tholen/St. Philipsland en Oost-Brabant hebben nog geen kandidaat aangewezen. We hopen, dat zij erin slagen spoedig een kandidaat te kunnen afvaardigen. De eerste bijeenkomst van de kommissie vond plaats op maandag 18 oktober te Bergen op Zoom.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 14