Fokveedag Oostburg VEE EN VLEES Geen pessimisme t.a.v de varkensmarkt Op 15 september '71 werd te Oostburg de 34e vee tentoonstelling en -markt gehouden. Ditmaal waren er ook inzendingen van fokkers uit Oost Zeeuws-Vlaan- deren wat we als een winstpunt zien en waardoor we ook nog een wat hoger aantal inschrijvingen hadden verwacht in de afd. Rundvee. Ook van de 85 opgaven waren nog enige absenten wat de jury zodoende niet al te veel werk verschafte. Wel was de kwaliteit goed en zodanig aan elkaar gewaagd dat verschillende moei lijke beslissingen op hoog niveau genomen moesten worden. Slechts 2 stieren waren opgekomen waarvan de 2H- jarige gelijnde Keinvpe 1, (v. Blitsaerd Keimpe) van G. Willems te Bede automatisch kampioen werd. Hij is van goed type en liet zich goed zien. Ook een le pr. voor Dina's Frans (v. Frans 356 van Groenhoven) van G. Ingels te Biervliet. Jonge stier van goed type met minder krachtige benen, uit beste moeder. Bij de vaarzen werd kampioene Jennie 11 (v. Olgaan 2) van G. Cuelenaere, Biervliet. Flink formaat, goede Een goede melkbaarheid van de koeien is een waar devolle eigenschap. Bij de opbouw van een veestapel met doelmatige gebruikseigenschappen wordt in toe nemende mate de melkbaarheid van de koeien in de selectie betrokken. Daar deze eigenschap sterk erfe lijk wordt bepaald is het voor de fokkerij een grote steun deze gegevens te kennen. Aan een gelijkmatig ipelkbare veestapel moet veel waarde worden toe gekend. Sinds 1960 worden in ons land alle daarvoor in aan merking komende stieren onderzocht op vererving van deze factor bij hun nakomelingen. Hiertoe wor den van één stier 25 eerste kalfsdochters één keer met een kwartierenapparaat gemolken. Daarnaast verdient het onderzoek bij stiefmoeders of toekomstige stiermoeders alle aandacht. Vanaf 1964 is hiertoe gelegenheid. Bij dit zogenaamde in dividuele onderzoek worden twee melkingen per dier uitgevoerd. In de jaren 1964 tot en met 1971 zijn reeds 134 fokkoeien in Zeeland op deze ge bruikseigenschap onderzocht. Van de betreffende dieren is een door de Landelijke Commissie voor het Melkbaarheidsonderzoek te Arnhem gefiatteerd rap port verstrekt. De gegevens worden ook rechtstreeks aan het Nederlands Rundvee Stamboek verstrekt. uieraameg en vrij goed type. De zwaarste concurrentie ondervond zij van 2 Keimpe's Adema 1-32780-dochters van A. E. de Milliano te Oostburg. De dochters van deze stier behaalden als 6-tal vlot een le prijs met de omschrijving typisch, uniform, gelijnd met snit. Met groepen vaarzen werd la. G. Cuelenaere, zware goede vaarzen, één iets plat; lb. A. E. de Milliano, typisch en uniform; 2e. Fa. A. P. de Dobbelaere, Bier vliet. Bij de melkvaarzen en jongere koeien tot 4 jaar werd kampioene Blom 17 v. d. Oude Linde (v. Blitsaerd Keimpe) van L. M. Vinke en Zn. te Hengstdijk. Best ontwikkeld, gelijnd, goed type, uier niet geheel correct. Reserve kampioene werd Tina 33 (v. Pieterke's Anna's Adema) van G. Ingels. Best ontwikkeld goed type, speenplaatsing niet onberispelijk. 3e op tal de kam pioene van vorig jaar: Truus 3 (v. Jelsumer Gerard Wouter 6) van Fa. A. P. de Dobbelaere. Ontwikkeling en type goed, uiervorm en spenen niet af. Bij de senio res spitste zich de strijd toe op 3 donker getinte koeien t.w. Dina 29 (v. Nienke's Hotse) van G. Ingels. Vast en correct gebouwd, goed type. Was ook in Etten al eens eerste en moest nu als 3e de ring verlaten, reserve kampioene werd Laura (v. Jelsumer Gerard Wouter 6) van Iz. de F«eijter, Zaamslag. Best ontwikkelde, gelijn de koe van zeer goed type. Op de Hozubra ook la. Met de Hoogste titel en later ook nog Algemeen kampioene werd onderscheiden Dina 26 (v. Skyldumer Bouke) van G. Ingels. Best ontwikkelde, voldoend behangen goed rastypische koe met goede uier en goede uit drukking, uit beste moeder de vorig jaar de titel won. 's Morgens was zjj iets minder op dreef en werd ver rassend in haar klasse geklopt. Voor de beste uier bleven over Froukje (v. Rudolf Siccama) en Antje 37 (v. Gaattummer Anna's Siccama) beide van Iz. de Feijter. De laatste die reeds meer dan 70 ton melk produceerde stond er 'best voor, eerstge noemde iets vers gekalfd, bezit "een zeer goed gevorm de uier met fraaie spenen. De arbiter 'besliste ten gunste van Froukje. De zeer typische, zeer solide iets kleine Antje 37 kreeg een le pr. in de Hoogste prod.- klasse. De jaarlijkse fokveedag van het zwartbonte (FH) ras voor de provincies Zuid-Holland, Zeeland, Utrecht en Noord-Brabant vond dit jaar plaats op vrijdag 24 septem ber te Etten. Voor de middag zijn de dieren inddvidueel gekeurd en na de middag de bedrijfsgroepen en de groe pen eigengefokte volbloeden. De totale aanvoer bedroeg 412 stuks. De ingezonden dieren zijn na een voorselectie door een Commissie aan gewezen. Het aantal in te zenden dieren per provincie wordt bepaald door een verdeelsleutel, die gebaseerd is op de omvang van de deelname aan de melkproductiecontrole. Het totaal aantal ingezonden dieren uit Zeeland be droeg 30 stuks, afkomstig van 10 inzenders. Er zijn hier mee 19 eerste en 11 tweede prijzen behaald Dit resul taat van 63 eerste prijzen stemt tot voldoening, want van het totale aantal was dit 56 In hun rubrieken stonden vooraan: Mieneke 18 en Voor het komende seizoen is er wederom de gelegen heid dit onderzoek te laten uitvoeren. Onderzoek bij dieren in de eerste lactatie verdient de voorkeur. Immers bij de melkvaarzen zijn nog geen beschadi gingen aan de uiers opgetreden door uitwendige in vloeden of ontstekingen. In dit leeftijdsstadium wordt dus het meest nauwkeurig beeldt van deze eigenschap vastgesteld. De totale melktijd blijft on geveer gelijk bij voortschrijdende lactaties. Onder zoek bij oudere koeien blijft evenwel mogelijk. Er is geen reden tot pessimisme over de Ontwikkeling van de varkensmarkt in het komende half jaar. Ir. J. A. P. Franke, voorzitter van het produktschap voor vee en -vlees, kwam tot deze uitspraak in de openbare bestuurs vergadering van het produktschap, die vorige week woensdag in Rijswijk werd gehouden. Een visie, die over eenkomt met eerder geuite verwachtingen van iets hoge re prijzen in het tweede half jaar van 1971 en het eerste half jaar van 1972. Enkele ongunstige omstandigheden, die van invloed zijn op de markt, zijn de staking in Italië, de monetaire moeilijkheden in de Verenigde Staten en het zachte weer, dat het verbruik van varkensvlees wat afremt. De laatste weken zijn de varkensprijzen iets terugge lopen bij een aanbod dat rond de 200.000 stuks per week In d<e 50.000 kg klasse op kop de zeer typische R.-koe Trees van G. Willems te Eede gevolgd door resp. de zeer typische oud-kampioene Dina 15 van Ingels, de zeer typische iets kortbenige oud-reserve-kampioene Olga van G. Cuelenaere en de zeer melktypische Grietje 4 van C. N. den Hamer, Schoondijke. In de 40.000 kg-groep waren de best ontwikkelde Teatske 51 van Iz. de Feijter en de melkrijke Olga 2 van G. Cuelenaere ook aan elkaar gewaagd. De 30.000 kg klasse was alleen voor de best ontwik kelde Truus van Fa. A. P. de Dobbelaere. Bedrijfsgroepen 3 stuks. Terecht la. C. N. den Hamer Uniforme groep van goed type. lb. G. WiHlems, indivi dueel goed, kon wat uniformer, lc. A. P. v. d. Vijver, Oostburg, best ontwikkelde dieren, uiers niet geheel correct. Eigen fok. 5-tallen wat gewone rubriek met le- prijzen resp. voor G. Cuelenaere, J. de Rijcke, Sluis en Fa. A. P. de Dobbelaere. Een andere volgorde was ook te verdedigen geweest. 4-tallen, la G. Ingels, lb Iz. de Feijter. Kwalitatief vlot tot zeer goed, de uniformiteit kon nog iets over tuigender. Met een 3-tal goede jonge dieren kreeg L. M. Vinke en Zn. ook een le pr. Met direkte afstammelingen werd aan Olga 2 van G. Cuelenaere een le pr. toe gekend terwijl haar moeder de PSM Olga met een rui mere collectie nazaten ook een le pr. werd toegewezen. De uniformiteit was goed in positieve zin doch ook in de wat minder correcte uiers. Om half vijf waren wij te gast bij burgemeester Schipper, die ook 's morgens de opening 'had verricht, doch nu voor de prijsuitreiking van de diverse vee soorten in de hal van het stadhuis. In een goede sfeer werden vele fraaie ereprijzen aan de winnaars overhandigd en tijdens dergelijke ge legenheden is er een vergelijking in de goede zin des woords met het achterland waar men dit onderdeel ook goed tot zijn recht laat komen. W. v. SLUIJS. Mieneke 40 van L. P. Brasser te Vrouwenpolder, Laura van Iz. de Feijter te Zaamslag en Mina 3 van Zanddijk van H. C. Poley te Kruiningen. De volgende dieren behaalden lb prijzen: Afke 7 van A. J. A. Bolijn te Ouwerkerk, Mieneke 30 van L. P. Bras ser, Mona van J. Kwekkeboom te St. Laurens en Juliana 10 van S. Simonse te Kerkwerve. Dina 26 van G. Ingels te Biervliet kreeg een lc prijs. Dieren van W. de Kok te Kerkwerve en A. E. de Mil liano te Oostburg kregen een tweede prijs. Bij de eigengefokte volbloeden kreeg de groep van L. P. Brasser de la prijs, die groep van G. Ingels een le prijs en de groep van Iz. de Feijter een 2b prijs. Bij dé bedrijfsgroepen kreeg de groep van W. op 't Hof te Ka- pelle een lb prijs. Het is verheugend, dat Zeeland op het gebied van de rundveefokkerij zo goed mee kan doen. Het is nodig, dat alle veehouders de mogelijkheden aangrijpen om de pro ductiviteit en de kwaliteit van hun veestapel te verhogen. Teneinde een doelmatige uitvoering te verwezen lijken is het nodig vroegtijdig voor opgave zorg te dragen. De eerste melking moet plaatsvinden tussen de derde en twaalfde week na het afkalven. Een opgave is evenwel niet bindend, daar bij ziekte of speenbetrappen e.d. het onderzoek niet kan worden uitgevoerd. De kosten voor individueel onderzoek bedragen thans (sedert 1 september 1971) 52* per dier (incl. B.T.W.). Opgave voor deelname kan plaatsvinden bij de heer J. H. Lantinga, Landbouw centrum Zeeland te Goes. lag. De prijzen van deelstukken zijn in de afgelopen weken ook wat gedaald. De licht aflopende markt houdt enerzijds verband met de aanvoer, anderzijds met de dalende prijzen in de partnerlanden van de EEG en de arbeidsonrust in Italië. De afzet naar de partnerlanden van de EEG loopt qua hoeveelheid bevredigend. In de week tot 8 oktober werden aan levende en ge slachte varkens circa 38.750 stuks uitgevoerd, alsmede ruim één en een kwart miljoen kg aan hammen, schou ders en karbonades. De spekvoorraden beperkten zich tot de normale werkvoorraden. Het aantal dekkingen was in augustus met 116.500 circa 2.000 hoger dan in juli en 4.200 hoger dan in augus tus 1970. Het aantal dekkingen van jonge zeugen is op nieuw merkbaar achtergebleven bij vorig jaar hetgeen duidt op een zekere stabilisatie in de fokkerij. De gemiddelde prijs van slachtrunderen in de EEG is de laatste weken iets ged&ald. Dit had tot gevolg dat de heffing op invoer uit derde landen verhoogd werd. Het prijspeil in Nederland daartegen is iets aangetrokken. De aanvoer van slachtrundéren was in september op de elf grote veemarkten vijf procent minder dan vorig jaar. In augustus bedroeg de achterstand nog twaalf procent. De markt voor vette kalveren is de laatste weken op gelopen. De uitvoer is wat kleiner geworden, doch met 1.863 ton in de week tot 8 oktober toch nog aanzienlijk. Wegens pensionering van mr. P. S. Bakker per 1 januari 1972 is als secretaris met ingang van die datum benoemd de heer F. Bikker. De heer Bikker was adjunct- secretaris van de hoofdafdeling marktbeleid van het pro duktschap. In die functie wordt hij opgevolgd door drs. L. Flink.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 11