Er zijn mensen die twijfelen aan het nut van 4-wiel aangedreven trekkers SAME Centauro DT Leone DT PUBLIKATIES motorolie-onovertroffen COVECO OVER 1971 HOGERE OMZET VERWACHT JUIET een jaaromzet van 3.000.000 dieren en een financiële jaaromzet van 800.000.000 gulden in 1970, behoort de Coveco zowel in de wereld van de land bouwcoöperatie als in de sektor van de veeafzet en vlees verwerkende industrie tot een der „reuzen" in Nederland. En het ziet er naar uit dat de omzetten over 1971 die van 1970 zullen overtreffen! Over het eerste halfjaar 1971 is de varkensaanvoer bij de Coveco met 21,4 gestegen ten opzichte van het eerste halfjaar 1970. De landelijke stijging bedroeg 15,9 hetgeen betekent dat het Coveco-aandeel in de landelijke varkensaanvoer niet onbelangrijk is gestegen. Bij de fokvarkens en biggen is de stijging ruim 32 bij de nuchtere kalveren 4 en bij de schapen en lammeren ruim 17 Beziet men de gezamenlijke omzetten van alle categorieën bij de Coveco, dan is er in dit eerste halfjaar sprake van een stijging van 23,5 ten opzichte van 1970. Door de lagere noteringen, met name van de varkens, is de financiële omzet in vergelijking met het eerste halfjaar 1970 vrij wel gelijk gebleven. Thans is echter weer over de gehele lijn sprake van een geringe stijging t.o.v. 1970. QVER enkele weken beginnen de afdelings- en kring vergaderingen. De leden van de gewestelijke vee- af zetverenigingen zijn dan inmiddels in het bezit van een goed leesbaar jaarverslag 1970, waarin zij de algemene vee- en vleessituatie in Nederland en de aktiviteiten op dit gebied van de Coveco kunnen volgen. Deze leden vergaderingen zijn belangrijk. In' de eerste plaats omdat men als producent in de gelegenheid wordt gesteld kennis te nemen van hetgeen door gezamenlijke inspanning is bereikt. In de tweede plaats omdat men in deze bijeenkomsten gekonfronteerd wordt met de problematiek, waarmee zowel boer als producent alsook de organisatie als industriële onder neming te maken heeft. Hierover met elkaar van gedachten wisselen is een vruchtbare zaak. Het is ook van onschatbare waarde, omdat juist de belangen van de boer grotendeels afhan gen van een goed samenspel, met zijn bedrijfsgenoten, uitmondend in een gebundelde afzet en industriële ver werking van zijn produkten zonder de overbodige geld verslindende tussenschakels. Nu en in de toekomst zul len de boeren meer dan ooit te voren de noodzaak van een gebundelde afzet en verwerking ervaren. Teneinde deze zaken met elkaar te bespreken en inhoud te geven aan deze samenwerking is/uw aanwezigheid op de leden vergaderingen noodzakelijk! A. J. H. Methode voor bewaking graslandexploitatie - Pu- blikatie 146 I.L.R. Prijs ƒ3,giro 88.00.18, waar in een methode wordt uitgewerkt om controle uit te oefenen op de snelheid van de grasgroei op ba sis van een voorafgeplande hoeveelheid gras van bepaalde kwaliteit. Op elk gewenst moment kan het perceelsoppervlak worden vastgesteld, dat ma ximaal voor wintervoerwinning in de volgende week mag worden gemaaid. Jaarverslag 1970 afd. landbouwtechniek - Land bouwhogeschool - Wageningen, waarin naast or ganisatorische (onderwijs) gegevens een overzicht van publikaties en verricht onderzoek is opgeno men. Jaarverslag 1970 Instituut voor Tuinbouwtechniek - Wageningen waarin opgenomen de „Projectver slagen" door de medewerkers van het Instituut opgesteld over de voortgang van hun onderzoek. Door de opzet is dit jaarverslag wat moeilijker toegankelijk. Wie echter de moeite neemt de ver slaggeving per onderwerp door te nemen bemerkt dat het de nodige informatie bevat. VEE EN VLEES Nederland is ingedeeld in vleeskeuringskringen. Voor het invoeren van vlees uit de ene kring in de andere kring moeten invoerkeurlonen worden be taald. Er is nog geen sprake van, dat de invoerkeur lonen (artikel 8 van de Vleeskeuringswet) met in gang van 1 januari 1972 zullen verdwijnen. Een wets wijziging hiervoor moet nog ingediend worden. Het is pertinent de bedoeling, dat de invoerkeurlonen worden afgeschaft, echter wanneer is nog niet be kend. Dit vertelde Ir. J. A. P. Franke, voorzitter van het Produktschap voor Vee en Vlees, in de woensdag gehouden vergadering te Rijswijk. VARKENSVLEESSECTOR Tengevolge van het slachten op een hoger gewicht (7585 kg) is er enkele weken e-en lager aanbod van slachtvarkens geweest. Het laagste aanbod deed zich in de week van 30 augustus tot 4 september voor, namelijk 170.000 stuks. Het aanbod is inmiddels weer opgelopen en bedroeg in de week van 27 september tot 2 oktober 195.000 stuks. In de week van 11 tot 16 okto ber noteerden de inkoopcombinaties in de gewichts- klasse 75—85 kg 2,76 per kg en incl. BTW 2,87. De prijzen daalden in de eerste en tweede week van okto ber met resp. 6 en 3 cent per kg. Ook de prijzen van de onderdelen zijn deze week lager. Vooral de karbo naden vertonen een zeer scherpe prijsdaling. Met de levers is dit oök het geval. Ook op de Duitse en Franse varkensmarkten zijn de prijzen iets dalende. In de week van 4 t/m 8 oktober bedroeg de export van geslachte en levende slachtvarkens 38.756 stuks en van onderdelen zoals hammen, schouders, karbonaden en buikspek 1300 ton. Spanje heeft een inschrijving geopend voor 6.000 ton varkensvlees. Het verloop van de export is overigens nog bevredigend te noemen. Er is vraag naar varkensvlees.In de week van 27 sep tember tot 2 oktober bedroeg het aanbod in ons land van geslachte en levende slachtvarkens 200.000 stuks. Voor het komende jaar worden wat slacht - varkensprijzen betreft geen grote problemen verwacht mits er zich geen grote bijzondere omstandigheden voordoen. SLACHTVEEMARKT De situatie op de slachtveemarkt is nog steeds be vredigend en dit najaar verwacht men geen problemen met het aanbod. Het aanbod van slachtrunderen is lager dan een jaar geleden. De prijzen voor rundvlees zijn de laatste twee weken weer iets omhoog gegaan. In de week van 4—9 oktober was in Nederland de notering van de gemiddelde marktprijs 263,44 en in de EEG in dezelfde week 260,44. De gemiddelde marktprijs in de EEG ligt thans 20 cent lager dan de oriëntatieprijs in de EEG (ƒ260,64). De noteringen van de rundvleesprijzen in de landen Frankrijk, Duits land, België en Luxemburg zijn momenteel lager dan een maand geleden. In ons land is dit net andersom. De prijzen van de vette kalveren zijn gunstig. De ge middelde Nederlandse marktprijs voor kalfsvlees be droeg in de week van 49 oktober 382,95. Voor kalfs vlees ligt de notering van de oriëntatieprijs in de EEG 41,75 lager. VARKENSSTAMBOEKEN Door het afschaffen van de berenheffingen zal er bij de varkensstamboeken gezamenlijk ongeveer 650.000,minder in kas komen. Er wordt een Com missie ingesteld, die zal onderzoeken langs welke weg eigen inkomsten voor de stamboeken zijn te realiseren. Tevens zal worden nagegaan wat er bij de varkens stamboeken met concentratie en samenwerking te be reiken is. Om nu de werkzaamheden bij de varkensstamboeken normaal doorgang te doen vinden is door het Bestuur van het Produktschap besloten, ter compensatie van de lagere inkomsten, voor het le halfjaar aan deze gezamenlijke stamboeken 300.000,beschikbaar te stellen. Tevens besloot het Bestuur om de gevraagde sub sidie voor het maandblad voor de varkensfokkerij (jaargang mei 1971april 1972) ten bedrage van 10.000,alsnog te verlenen. Tevens werd in deze vergadering de belangrijke rol, PrikirmnHnn nipf \/PmntrilQtPnH op nationaal als internationaal gebied, zijn van grote r IJ^II IZIIIMI ly IIICl VCI UI III U31CIIU waarde voor het Departement en bedrijfsleven. Het werk van de produktschappen wordt door het Ministe- die de produktschappen spelen, nog weer eens duide lijk bevestigd. Produktschappen zijn enorm belangrijk, mits goed geleid, werd opgemerkt. De adviezen, zowel rie van Landbouw zeer gewaardeerd, aldus de voor zitter Ir. J. A. P. Franke. S. Totdat zij zien hoe de Same 4-wiel aangedreven trekkers zonder moeite een onmogelijke situatie meester blijven. Trouwens welke trekker is licht genoeg om de grond niet te schaden en toch sterk genoeg voor het natte seizoen? De Same toch zeker. Andere Same voordelen: de eindreductie in de voorwiel- naven, grote doorlaathoogte, kleine draaicirkel en gering onderhoud. Ook de luchtkoeling, waardoor snel starten in de winter en de ACU hefinrichtii.g voor constante werkdiepte zijn speciale Same voordelen. Uw coöperatief mechanisatiebedrijf geeft U graag nadere inlichtingen. Ariete DT GOES, Dr. Philipsstraat 9, tel. 01100-8110

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 10