Fruitteelt in Frankrijk over hoogtepunt heen Peren werden snel rijp DINGEN VAN DE WEEK 6 In het Belgische orgaan „Ons Fruitteeltblad" van oktober 1971 schreef de heer J. D. Coster een interes sant artikel over de fruitteelt in Frankrijk. Enkele punten, kort weergegeven, zijn: a. Het is vrijwel zeker dat de 2 miljard kg appels die voorspeld werd niet gehaald zal worden. De pro duktie is de laatste 2 jaar niet meer gestegen. b. De laatste 5 jaar is in Frankrijk weinig meer ge plant. Daardoor is in de toekomst een sanering te verwachten. Het niet-planten betekent dat over enkele jaren de produktie moet en zal dalen. c. Er is dit jaar enorm veel hagelschade in vrijwel alle fruitcentra in Frankrijk. De hoeveelheid goed fruit zal daardoor aanzienlijk kleiner zijn dan normaal. LOIRE ZEER GUNSTIG KLIMAAT UITGEBREID wordt ingegaan op de situatie in de diverse gebieden. De Loire-vallei is het beste ge bied, speciaal wat het klimaat betreft. Men heeft daar 400500 uren zon meer dan in België (en Nederland!), een regelmatig verdeelde neerslag en goede mogelijk heden van beregening. De produktie neemt hier nog steeds toe. Met 210 miljoen kg is de Loire een zeer belangrijke producent van appels, zowel als van peren. DëfGranny Smith is hier sterk in opkomst. Van de geraamde produktie in 1971 van 5 miljoen kg in geheel Frankrijk, neemt de Loire zelfs 4 miljoen kg voor zijn rekening. Dit is te meer opmerkelijk omdat aanvanke lijk werd gedacht dat het ras beter op zijn plaats zou zijn in Zuid-Frankrijk. HET ZUIDEN ZAKT AF IN het zuiden van Frankrijk, o.a. in de valleien van de Rhone, Dordogne, Garonne, Lot en Taru groeit nog steeds het meeste fruit, doch hier kampt men met veel problemen. Dit jaar is er in enkele departementen (Herault, Gard, Bouches de Rhöne) sprake van een misoogst als gevolg van hardé, zilte zeewind tijdens de bloei. Ook in voorgaande jaren had men daar soms mee te kampen. Elders in de zuidelijke centra is de stemming ook niet gunstig. De oogst is kleiner dan vorig jaar, er is veel hagelschade, men heeft hoge afzetkosten door de grote afstanden naar de consumptiecentra en men kampt veel met ruwschilligheid bij de Golden Deli cious. In het zuiden is tamelijk veel gerooid (in de Herault b.v. 25 van de oppervlakte, terwijl a.s. winter nog 10 voor de bijl zal gaan). Weliswaar betreft het rooien in hoofdzaak slechte, verwaarloosde percelen met een lage produktie, doch het typeert de stemming. Vooral belangrijk is dat er zeer weinig wordt geplant, zodat in sommige zuidelijke centra de teelt aan be tekenis verliest. KLEINERE FRANSE PRODUKTIE TE VERWACHTEN SAMENVATTEND menen we het volgende uit het artikel te mogen afleiden: 1. Dit jaar is de fruitproduktie in Frankrijk kleiner dan voorgaande jaren, terwijl de kwaliteit door schilverruwing bij Golden en door hagelschade ook duidelijk beneden het gemiddelde peil blijft. 2. De Loire-vallei is een gebied waar nog uitbreiding plaats vindt en waar de teeltomstandigheden zeer gunstig zijn. In de zeer belangrijke centra van Zuid-Frankrijk lijkt de appelteelt echter over zijn hoogtepunt heen te zijn. Men kampt hier met diverse problemen; het kli maat is duidelijk ongunstiger dan in het dal van de Loire; terwijl de afzet duurder is. Er is in verschillende Zuid-Franse centra sprake van inkrimping, terwijl er bijna niet wordt geplant. In de komende jaren zal dat In het zuiden is soms geplant op grond die ongeschikt is voor fruitteelt. Deze bedrijven worden thans verwaar loosd. van toenemende invloed zijn op de produktie en de kwaliteit. De fruitteelt blijft voorlopig in Frankrijk zeer be langrijk en de produktie blijft er hoog. Het zou onjuist zijn te stellen dat de crisis achter de rug is en dat alle fruitteeltproblemen zijn opgelost. Maar op langere ter mijn bezien lijkt er wat licht te komen in de schijnbaar uitzichtloze situatie. Op de fruitveilingen in ons gebied werd vorige week plaatselijk de aanvoer geremd door gebrek aan kisten om in te veilen. Toch kwamen er nog ruime aanvoeren van peren en het aanbod van appelen nam toe. Doyenné du Cornice was bij de peren het belangrijkste ras. De week begon op een niveau dat 510 cent per kg lager lag dan die voorgaande week was afgesloten en hoewel in de loop van de week de prijs weer geleidelijk iets steeg, werd het niveau van de eerste aanvoerweek toch niet meer gehaald. De meest gevraagde klasse 1 kwaliteit van de Doyenné du Cornice werd eind vorige week verkocht voor 65 tot 70 cent per kg en de klasse 2 kwaliteit deed in de meest gevraagde maten 6065 cent. De maat 65—70 mm werd verkocht rond 60 cent voor de klasse I kwaliteit en rond 55 cent voor de klasse II. Van de overige pererassen was het aanbod vrij geva rieerd. Er kwam nog heel wat Conference maar hierbij waren verschillende partijen met rijpe vruchten en de prijs hiervan daalde voor de grote en middelmaten tot rond 30 cent per kg en de maat 5560 mm kwam op 20 cent voor de klasse I kwaliteit. Erg rijpe partijen wa ren helemaal niet te verkopen en draaiden door. Er was ook nog een ruim aanbod van Beurré Alexandre Lucas op de Zeeuwse veilingen. Aanvankelijk werd hiervoor rond 48 cent per kg betaald, later volgde een daling tot rond 44 cent maar daarna trok de meest gevraagde maat weer aan tot 49 cent. De vraag naar Cox's Orange Pippin van goede kwali teit was steeds vrij levendig en de prijs kon zich goed handhaven op 45 tot 50 cent per kg voor die grote maten en 35 tot 40 cent voor de middelmaten klasse I kwaliteit. Een enkele bijzonder fraai gekleurde partij noteerde nog 5—10 cent per kg hoger. De klasse II van de Cox's Oran ge Pippin was ongeveer 10 cent per kg goedkoper dan de klasse I. Goudreinette kwam ook wat meer naar voren. De grote maten van de gewone goudreinette noteerde steeds rond 35 cent en de kleine maat rondi 20 cent per kg. De rode goudreinetten gaan een steeds belangrijker plaats innemen en hiervoor werd 5—10 cent per kg meer betaald dan voor de gewone kwaliteit. De fabrieken had den veel belangstelling voor kroetappelen en de prijs hiervan lag steeds tussen 13 en 14 cent per kg. Gele partijen Golden Delicious werden er reeds verschillende aangevoerd) en de prijs hiervan lag imeestal rond 50 cent per kg. \A/AT hebben we ideaal weer dit najaar. Wanneer we 's morgens wakker worden hangt er meestal een nevel over het land die na enkele uren is ver dwenen en daarna komt de zon, die het werken op onze tuinbouwbedrijven zoveel aangenamer doet zijn dan wanneer we te maken hebben met regen en wind. Vooral de fruittelers boffen bijzonder dat ze onder dergelijke omstandigheden de oogst binnen kunnen halen. Er moet enorm veel gebeuren in deze weken, maar er gebeurt ook veel en daarom zit het er toch in, dat ondanks het gebrek aan arbeidskrachten dat er dikwijls is, de appeloogst deze maand op de meeste bedrijven binnen zal komen. Het is ons opgevallen dat de zaterdag zulk een drukke dag is geworden voor de fruitpluk. We lazen enkele weken geleden in dit blad van het bedrijf uit Anna Jacoba dat op zater dag Joegoslavische meisjes voor de pluk heeft en we hebben gezien dat op Zuid-Beveland op zaterdag ve len die dat anders nooit gewoon zijn, een handje hel pen bij de fruitpluk. Wanneer het zulk mooi weer is als de laatste weken, is het voor velen een genot om behulpzaam te mogen zijn bij de pluk. Wanneer men de gehele week opgesloten heeft gezeten op kantoor of in de fabriek dan is het een verademing wanneer men in de rust van een zonnige herfstdag zich nuttig kan maken om fruit te plukken en heel wat mensen doen dat ook. Het gaat bij hen dan niet alleen om de knikkers, maar vooral om het spel. De belo ning wordt meestal niet in geld uitgedrukt maar in produkten die men heeft geoogst en zo hebben twee partijen er voordeel aan. In de eerste plaats decfene die op deze wijze zich recreëert en in de tweede plaats de teler die door deze extra hulp zijn zorgen in ver band met de pluk minder ziet worden. 70RGEN rond de fruitpluk zijn er overigens nog al wat. In de eerste plaats noemden we reeds het gebrek aan arbeidskrachten. Hierin wordt verlich ting gebracht door het fraaie weer. Zorgen zijn er dik wijls ook omdat er fustgebrek is ontstaan bij de vei lingen. De roulatie van het fust is dit najaar bijzonder klein. Er wordt veel fruit opgeslagen in de koelhuizen en dat gebeurt door de handel nadat het op de vei lingen is gekocht. Het betekent dat de kisten voor maanden verdwenen zijn. We hebben de indruk dat er nog al wat misbruik wordt gemaakt van veilingfust. In Zeeland hebben de veilingen gezamenlijk een controledienst die reeds heel wat gevallen van misbruik heeft geconstateerd en waartegen drastisch wordt opgetreden. De boetes die worden gegeven na fustmisbruik zijn niet mis en dat te een gelukkige omstandigheid want er zijn jaren geweest dat de rechter dat niet zo zwaar in zag en het met een geringe geldboete liet aflopen. Die tijd is gelukkig voorbij. De profiteurs die zich schuldig maken aan misbruik van het veilingfust zijn in veel gevallen degenen die hebben bedankt als lid van een veiling omdat ze meen den zelf de afzet van hun fruit te kunnen regelen. Daarom is het goed dat er wordt opgetreden wanneer ze nu stiekum die veilingen weer willen gebruiken door hun fust te misbruiken. Daarom is het goed dat bij de veiling direct wordt gemeld wanneer men ziet dat er misbruik van veilingfust wordt gemaakt. IN Zeeland wordt er dus goed achterheen ge zeten om dit kwaad de kop in te drukken. Het zou echter landelijk even streng moeten gebeuren. We hebben de indruk dat er elders in de fruitgebieden van ons land veel Zeeuws veilingfust wordt misbruikt en zeker lijkt dit te gebeuren in het buitenland. Er is van af augustus veel fruit in meermalig fust naar België en West-Du its! and verladen, maar er komt vrijwel niets terug. Het is een bekend feit dat er in het buitenland door de fruittelers veel Nederlands meermalig fust wordt gebruikt. 'Men loopt daarbij geen enkel risico. Het statiegeld voor de kleine fruitkist bedraagt 3, en de aankoopwaarde van een dergelijke kist ligt bo ven de ƒ4,per stuk. Men kan deze kist als men wil het gehele seizoen gebruiken en wil men er een keer van af dan krijgt men er altijd het statiegeld weer voor terug. Gemakkelijker kan het niet! Vandaar dat er veel misbruik van deze mogelijkheid wordt gemaakt, een mogelijkheid die overigens voor zover ons be kend is alleen door Nederland wordt geboden. Er is geen enkel ander EEG land dat in meermalig fust haar fruitprodukten naar het buitenland stuurt en zeker niet tegen een statiegeldwaarde die aanzienlijk beneden de kostprijs ligt! De Nederlandse industrie verwerkt veel fruit uit Frankrijk en Italië. Zelfs dit industriefruit wordt hier aangevoerd in eenmalig fust. Nu moeten we er bij zeggen dat hierdoor de prijs die de Franse en Italiaanse teler krijgt, in ernstige mate wordt gedrukt. Er staat tegenover dat het steeds moeilijker zal gaan worden onze produkten door heel Europa te verzenden in meermalig fust. Hiervoor is geen fust aan te halen. Dat we helemaal niet meer kunnen werken met de grote standaardkisten met 20 kg appels en 25 kg peren, staat eveneens vast. De binnenlandse handel kan deze meestal niet meer kwijt en moet fruit dat ze in deze grote kisten koopt, over leggen in kleinere eenheden. Een binnenlandse handelaar vertelde ons dat er in Amsterdam heel wat Conference-peren te verkopen waren maar hij kon ze hier enkel kopen in grote kis ten en deze passen niet in de rekken van de detail handel. Hiervoor had hij een ploeg die 's avonds fruit uit de grote kisten overlegde in kleine kisten. Geen wonder dat de prijs hierdoor wordt gedrukt!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 6