UIT DE PRAKTIJK Volop aan het zaaivoor- en wintervoorploegen Bouwplan 1972 alweer aan de orde Maisoogst geeft weinig problemen Tarwezaaien in de kluten. Bietekoppen en -blad veel gevraagd Rond de Schelde FT het begin van deze week moesten nog slechts enkele percelen aardappelen en uien op ZUID- BEVELAND geoogst worden. Het is dit jaar zeer vlot gegaan. De vorige week is men aan de maisoogst be gonnen. De gehele zomer is reeds opgemerkt dat dit gewas qua ontwikkeling duidelijk vroeger was dan voorgaande jaren. Dit blijkt nu ook zeer duidelijk bij de oogst. Het vochtgehalte dat anders rond de 40 draait, ligt nu al reeds ±4% lager. De kansen op het beschadigen van de korrels bij het dorsen wor den hierdoor ook kleiner. Er zijn al enkele zeer goe de percelen gedorsen, die na drogen zeker ihet een opbrengst van rond de 7000 kg zullen komen. Naar schatting was op het eind van de vorige week al cir ca 30 gedorsen. De oogst van de suikerbieten vor dert goed. Over de opbrengsten is men niet zo opti mistisch meer. Naast zeer goede van 55 tot 60 ton per ha zijn er ook percelen die nauwelijks boven de 40 ton komen. Het suikergehalte is gemiddeld goed, nog al wat hoger dan in andere jaren, maar de variaties zijn vrij groot. In de eerste week van oktober zijn slechts enkele percelen met wintèrtarwe gezaaid. Vrij algemeen wil men toch wel wachten tot half oktober, in verband met grotere risico's van voetziekte. De belangstelling voor het nieuwe ras Lely blijkt zeer groot te zijn. Men is weer aan het tarwezaaien, er wordt weer al pootgoed besteld en er wordt al weer gedacht over het bouwplan voor het volgende jaar. Daarbij moet ook gedacht worden aan de bemesting en aan het eventueel voorkomen van het bietencystenaaltje en het uienstengelaaltje. Het is nu de tijd om grond monsters hiervoor te laten nemen, zodat men de ge gevens vroeg genoeg thuis heeft. Stel U tijdig in ver binding met de grondmonsternemer A. Minnaard te 's-Heer Abtskerke (01103-250). !IUE schrijven in WEST ZEEUWS-VLAANDEREN inmiddels half oktober en de laatste werkzaam heden voor de oogst 1971 zijn aan de gang. Er zijn al heel wat bieten geoogst en nu zullen velen ook een grotere oppervlakte in voorraad gaan rooien, want de komende 2 weken moet het merendeel der bieten de grond uit. De kg-opbrengst en het suikergehalte lijkt goed te zijn, echter niet zo extreem hoog als sommi gen bij het begin der campagne wel dachten. De 4- rijige aardappelrooier van Gebr. De Feijter heeft veel belangstelling gewekt, ook van buiten ons gewest. De grote capaciteit van de machine is verbazingwek kend. Voor het gewone landbouwbedrijf is deze ma chine echter niet rendabel te maken. Het systeem is echter aantrekkelijk voor de extensievere bedrijven, die op deze manier zonder investeringen aardappels kunnen telen. De maisoogst is in ons gewest voor het eerste jaar aan de gang. Het geeft weinig problemen, maar hoe droger de mais, hoe beter het dorsen ver loopt. Bij te vroeg beginnen komt te veel dorsbescha- diging voor. De opbrengst is rond de 7000 kg per ha. De voorbereiding voor de nieuwe oogst vraagt deze maand ook onze volle aandacht. Het wordt nu een gunstige tijd voor het zaaien van de wintertarwe. Met het oog op voetziekte lijkt ons al te vroeg zaaien niet gewenst. Het is ook wel gebleken dat novemberzaai in het uiterste Zuidwesten heel goed mogelijk is. Een chemische onkruidbestrijding nu in het najaar reeds uitvoeren wordt voor velen aantrekkelijk. Ook als men geen duist verwacht, zijn tegen zaadonkruiden met Tribunil of Igran 50 prima resultaten te verwachten, die een DNOC-bespuiting in het voorjaar overbodig maakt. De grote oppervlakte koolzaad had aanvan kelijk vooiral op de zware grond, een dunne onregel matige stand. Door de regen is nog veel zaad ge kiemd, zodat de meeste percelen nu genoeg planten hebben. Het is niet noodzakelijk dat alle zaadjes goed tot zijn recht komen. Ook andere jaren is wel geble ken dat bij een wat dunnere stand een prima op brengst gehaald kan worden. De onkruidbestrijding na opkomst geeft in deze percelen wel moeilijkheden, daar van de 2e opkomst de plantjes nog veel te klein zijn. Voor Simazin en TCA is het noodzakelijk dat het gewas minstens 4 a 5 echte blaadjes heeft. jUET mooie weer van de 2e helft van september zette zich, met een kleine onderbreking in het begin van de nieuwe maand, verder in oktober (tot nu toe) voort. Op SCHOUWEN-DUIVELAND viel toen gemiddeld een neerslag van 30 mm in één nacht, hetgeen gunstig was voor de nog te oogsten produkten. Het was in vele opzichten te droog. Nu konden de aardappelen- en uienoogst onder betere omstandigheden afgewerkt worden. Momenteel zijn alle aardappelen en uien „binnen". Ook de suiker- bietenoogst verloopt nu gunstiger. Over het algemeen zal de neerslag niet veel invloed hebben op de her- groei der suikerbieten. Sommige percelen groeien en normaal gesproken zal dit wel enige (ongunstige) invloed op het suikergehalte hebben. Tot nu toe zijn de uitslagen van het suikergehalte gunstig, uiteraard grote verschillen (13,5 19,5-%). Veel of te veel N. op de suikerbieten blijkt ook dit jaar ongunstig op het suikergehalte gewerkt te hebben. Het ploegen na de regen verloopt ook gunstiger. Momenteel wordt er volop geploegd, zowel zaaivoor - als wintervoorploegen. Het mooie weer veroorzaakt op vele bedrijven een vroege wintertarwezaai. Het ras Lely heeft veel belangstelling, daarnaast Manella en Jos Cambier en verder Caribo, Cyrano en Norda. Van Lely is hier zaaizaad te kort. Grofkruimelig is ideaal voor het wintertarwezaai- bed. Hierop is het mogelijk ondiep te zaaien, zodat r'DER vrijwel ideale omstandigheden kunnen de veldwerkzaamheden op THOLEN en ST. PHI- LIPSLAND de laatste weken verricht worden. De neerslag van vorige week 2030 mm heeft er toe bij gedragen dat het ploegen en het rooien van suiker bieten nu beter gaat dan in de „droogte". De laatste percelen aardappelen en uien die nog „binnen" ge haald' moesten worden na de regen, kon nadat de grond weer wat opgedroogd was, zonder moeilijkhe den van de akker gehaald worden. Door de vlotte gang van zaken liggen vele percelen al op zaaivoor geploegd en zouden de suikerbietentelers graag wat meer leveren als ihun termijnkwantum. Eind vorige week zijn in onze streek de eerste per celen wintertarwe gezaaid. Hoewel het wat aan de vroege kant was, hebben de gunstige omstandigheden van het zaaibed wel aanleiding gegeven niet langer meer te wachten. Het begrip van een oud gezegde in onze streek van „Taerwe zaeien in de kluten, zet men stapels buuten", en „Taerwe zaeien in de slik, oogst men hoenderpik", is zeker ook in deze tijd nog van toepassing. De planning van vele collega's is om deze week een flink areaal tarwe te zaaien. Men krijgy de indruk dat veel gezaaid zal worden van het ras Lely, met daarnaast de rassen Manella en Cyrano. De wortelopbrengst van de suikerbieten is goed, waarbij wij toch wel de indruk krijgen dat ons ge bied wat achterblijft met de zeer hoge opbrengsten die men hoort uit andere streken. Het suikergehalte geeft een wat wisselvallig beeld, men hoort van 17,5 maar ook van 14 Een geschat gemiddelde van 16 dachten wij wel te kunnen vermelden. Door het gunstige weer en doordat de prijzen van het bie tenblad zijn aangetrokken, wordt momenteel veel bietenblad verkocht. Voor humusarme gronden zal toch wel een rekensommetje gemaakt dienen te wor den hoeveel kg droge stof men bij het onderploegen de tarwe een krachtig wortelstelsel kan vormen en daardoor goed bestand is tegen het optreden van kiemschimmels en aantasting door voetziekten. Bo vendien blijkt na iedere vorstperiode dat tarwe met een krachtig wortelgestel beter tegen vorst bestand is en zich gemakkelijker herstelt. Vergeet bij de win tertarwezaai de onkruidbestrijding niet. (zie voor de najaarstoepassing het nummer van vorige week). De snij maisoogst is afgewerkt onder gunstige om standigheden en dit jaar met zeer goed materiaal. De korrelmaisoogst is vorige week begonnen. Het vocht gehalte lag net onder de 4 Het combinen verliep vlot. Vele percelen moeten nog volgen. Zeer belang rijk is dat men het vochtgehalte laat bepalen (gemid deld monster), alvorens over te gaan tot combinen om teleurstelling te voorkomen, zowel t.a.v. de kwa liteit (breuk) als van de droogkosten. De ploegwedstrijden om het kampioenschap van Schouwen-Duiveland zijn in alle opzichten weer een succes geworden. De nieuwe start van dit evenement vorig jaar heeft nu al geresulteerd in één afvaardi ging naar de voorselectiewedstrijden op de landelijke ploegwedstrijden in de Flevopolder. De jeugdige L. de Kok uit Kerkwerve, dit jaar ook kampioen van Schouwen-Duiveland, vertegenwoordigt daar, als eerste, de kleuren van Schouwen-Duiveland. Dit is reeds bij voorbaat een succes. in de grond kan brengen; en pok welk gewas men na de bieten volgend jaar wil telen, voor men tot ver koop van het bietenblad overgaat. Óndanks de goede gedragingen van de natuur tot nog toe bij het rooien van onze knol- en bolgewassen en de tevredenheid die er momenteel heerst over de goede tot zeer goede opbrengsten daarvan, is er toch een grote ontevredenheid bij onze bedrijfsgenoten, omdat de beloning verre achterblijft met 't inkomen in andere bedrijfstakken of beroepen. De factoren van sterk oplopende kosten en de zeer lage prijzien voor sommige vrije producten bewerkstelligen deze onbevredigende gang van zaken. Spoedig zal ver andering in het prijsverloop dienen te komen van onze landbouwproducten, anders zal de uitloop uit de landbouw wel eens te groot kunnen worden. ALS gevolg van het aanhoudend droge weer treedt er ook op WALCHEREN in de werkzaamheden geen stagnatie op. Het aantal uren regenverlet is mi nimaal. De werkzaamheden zijn nu zover gevorderd dat het oogsten van aardappelen en uien vrijwel klaar is. Ook de bruine bonen zijn gedorsen. Rest nog de voederbieten- en suikerbietenoogst, wintertarwe zaaien en wintervoorploegen. Voor de voederbietenoogst wordt meestal gemikt op eind oktober. Ze zijn al groot, maar groeien nog steeds met het mooie weer. Vooral als de vocht voor ziening goed is, maar dat mankeert er in enkele streken aan. Voor een goede houdbaarheid is nog wel (Zie verder pag. 13) JVIT voorjaar hebben we noodgedwongen een ge- deeltie van onze bieten machinaal gedund. Door omstandigheden hadden we een te weinig aan man kracht en hadden zodoende geen andere keus. Boven dien hadden we geen eenkiemig ras uitgezaaid en ook de zaaiafstand in de rij was aan de nauwe kant. AI met al dus een min of meer foutieve start om met succes met de dunmachine te kunnen werken. Bij de tellingen voor de monsterrooiingen van de suiker fabriek zo omstreeks begin juli bleek echter, dat we ongeveer nog 75.000 planten per 'ha hadden, dus een ruim voldoende aantal. Ze stonden er dus wel maar in het gelheel niet op zijn plaats en tevens was het aantal „dubbele" ook te groot. Het bleef voor ons een perceel waar we echt niet mee te koop liepen en waarvoor onze oogstverwachtingen dan ook niet ge weldig waren. Pas vorige .week bij het rooien bleek, dat we ons danig vergist hadden. Grote mooie bieten kwamen er boven de grond en bij herhaalde teilin- gen van telkens twee rijen gekopte bieten bleek, dat we thans een gemiddeld aantal planten van 68.000 per ha hadden en bovendien was het aantal „dubbele" zeer miniem. Onze conclusie was dan ook, dat de na tuur ons in deze te hulp is gekomen en dat een zoge naamd te dik en te onregelmatig gewas zich zelve behoorlijk corrigeert. Eigenlijk maken we ons te gauw ongerust en oordelen en veroordelen we dik wijls al te snel. Hierop inhakend kunnen we ons zelf de vraag stellen of we in het verleden niet al te pre cies aan het werk geweest zijn en dit is ongetwijfeld een tijdrovende zaak. Het is- daarom nuttig om onze eigen gewassen en onze eigen werkwijze eens te ver gelijken met anderen en de wederzijdse resultaten eens naast elkaar te leggen. Kijken kost niets en kan heel belangrijk zijn. Juist daarom moeten we het toe juichen, dat de landbouwvoorlichting ons thans da gelijks via een door haar bekend gemaakt telefoon nummer de weg wijst naar de nieuwste ontwikkeling op 't gebied van de landbouwmechanisatie. Ter plaat se kunnen we zien en horen wat hiervan de resul taten zijn. Deze nieuwe vorm van demonstreren is niet zo'groots opgezet als de in het verleden gehou den regionale demonstratie maar het is wel in alles veel practischer en ook veel minder kostbaar. Buurman is al weer avond aan avond druk bezet met vergaderingen. Diverse functies stellen weer hun eisen voor het opstellen van het winterprogram- ma. Vergaderen is voor hem geen avondje uit zijn, maar een intens bezig zijn met de landbouwproble matiek, een wikken en wegen, een zich beraden over, stappen ondernemen, overwegen en besluiten nemen. Tot laat in de avond is hij er mee bezig en soms zelfs nog in zijn slaap. Zijn vrouw mort er nogal eens over en terecht, want vele avonden zit zij alleen thuis. Thans echter is de boot aan en dreigt ze op de logeer kamer te zullen gaan slapen. Buurman beschuldigt haar echter van een gebrek aan begrip voor onze moderne samenleving en zoiets openbaart zich vol gens hem vooral bij het vallen van het blad, dus zal haar kwaal van lieverlede wel weer over gaan. Zijn vrouw is het daarmee echter niet eens en heeft als tussen-oplossing voor een lits-jumeaux gekozen. Gedeelde smart is halve smart en een gedeelde man is een halve man, luidt thans haar spreekwoord en met dit laatste doelt zij op het huwelijk en op de or ganisaties. Buurman heeft er dus weer een nieuw probleem bij gekregen en het lijkt er op, dat zijn vrouw niet meer op haar besluit zal terugkomen. Met een goede vergader techniek is vaak heel wat te be reiken, maar huiselijke en speciaal vrouwelijke pro blemen liggen meestal veel dieper en daar zijn soms geen kruiden voor gewassen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 5