Erf en akker DE 30.000 kg klasse vormde met 9 oranjelinten een beste groep waarin zware strijd om de kop tussen Irma (v. Dr. Lente's Verwachting), van J. de Visser, Sou burg en Mieneke 18 (v. Adema 469), van L. P. Brasser. Irma is zeer typisch met beste verhoudingen, werd later reserve kampioene en Mieneke 18, best ontwikkeld, sterk geuierd en zeer typisch, wederom 3e op tal. DE fokveedag te Oostkapelle, gehouden in het kader van de Walcherse agrarische dagen op 9-7-'71 tijdens zeer warm zomerweer, slaagde verder voortreffe lijk. Dit dank zij een goede organisatie, goede groepen en veelal goede tot zeer goede kopnummers in de diverse rubrieken. Het begon al bij de stieren waarbij de 2y2-jarige Mie neke's Adema 16 (v. Blitsaerd Keimpe), F.eig. L. P. Brasser kampioen werd. Een correcte, vastgebouwde zeer typische stier. Zijn halfbroer Mieneke's Adema 17 (v. Opperhans Marius) van J. de Visser, Gapinge, werd reserve kampioen. Ook goed van type en ontwikkeling met iets zware schouders. Nog een oranjelint werd uit gereikt aan Frans van Corrie 9, F.eig. L. Matthijsse, Meliskerke. Behoudens de benen en schouders ook veel goeds. Bij de vaarzen werd zonder zware concurrentie kam pioen Mieneke 42 (v. Mieneke's Adema 8), van L. P. Bras ser. Deze dochter van Mieneke 30 is best ontwikkeld, goed gelijnd, kop iets kort. Kopnummers bij de jongere melkkoeien waren Marijke (v. Blitsaerd Keimpe), van J. Kwekkeboom, St. Laurens. Vlot goed type met goede uier. Mieneke 40 van L. P. Kayumbi, de schememanager, loopt tegenwoordig zowat naast zijn schoenen. Hij is zo trots als een pauw op het behaalde oogstresultaat. Nu, het is ook een oogst waarover naar huis geschreven mag worden. Tweeduizend en achthonderd pond katoen per gemet. Zelfs in hun stoutste dromen hadden de plannen makers van het scheme dit niet durven dromen. Maar het valt niet te loochenen, nu al de katoen is verkocht, is het een vaststaand feit dat alle voorgaande rekords de grond zijn ingeboord. Vergeleken bij het jaar 1967 een opbrengstverhoging van driehonderd en vijftig procent. Een prachtig staaltje van ontwikkelingshulp. Nu loopt Kayumbi wel een beetje naast zijn schoenen van trots, en het valt niet te ontkennen dat hij natuur lijk ook een groot aandeel heeft gehad in de behaalde resultaten, maar van de andere kant zijn de adviezen en verbeteringen van onze kant ook voor een groot deel debet aan dit sukses. Maar vooruit, in dit land waar alles wordt gedaan om te verafrikaniseren mag hij wel de grootste pluim op zijn hoed hebben. Binnen kort vindt de einduitbetaling plaats aan de boeren. Het zal een grote dag zijn voor de mensen die in heel hun leven waarschijnlijk nog nooit zoveel centen bij elkaar hebben gezien. De winkeliers in het dorp zijn er al op voorbereid. Ze hebben een grote voorraad ingeslagen van allerlei goederen, want dat het geld zal rollen staat vast. Nu hebben ze wel het plan om iemand van de spaarbank neer te zetten bij het uitbetalingskantoor, JTIND september werden de eerste (zeer) hoge nitraat gehalten in stoppelknollen en bladkool van seizoen 1971 gevonden door het Bedrijf slaboratorium te Ooster beek. In beide gevallen lagen de nitraatcijfers boven de r zes procent wat als zeer gevaarlijk moet worden be schouwd. In hoeverre de regen van die laatste weken een groei- stknulans op de door droogte gepleegde stoppelknollen zal zijn en in welke mate dit zal doorwerken in de nitraatgehalte, is op ddt moment niet te zeggen. Hoe vroeg men dit jaar met het voeren van stoppel knollen zal beginnen in verband met de geringe gras- voorraad (eventueel in de wei) zal in de eerste plaats van het weer afhangen en blijft dus ook onzeker. Een derde onzekere factor is het nitraatgehalte van eventueel snelgroeiend jong nagras. Een combinatie van stoppelknollen en nagras kan in bepaalde gevallen extra gevaarlijk zijn. In dit verband is het nuttig om tijdig (vanaf half oktober) onderzoek op nitraat aan te vragen in de stoppelknollen. Brasser (v. Janke's Adema). Zeer typisoh en best in vele opzichten. Moore (v. Jenne 370), van J. Kwekkeboom werd kampioene (evenals vorig jaar). Goed ontwikkeld en goed type met beste produktie. Mieneke 39, van L. P. Brasser. Zeer typische Hille (O.)-dochter. Vooral de 2e rubriek melkvaarzen, rubriek II was opvallend goed gij de volwassen koeien Mieneke 30 (v. Stidhoekster Willem Adema), van Brasser. Zeer typisch, goed ontwikkeld en met een goede uier. Ruim 4 jaar en nu al kampioene. Coba 24 van 't Hof Zwagerman (v. Lytse Rudolf), van G. Blankers, Grijpskerke. Typische, zeer produktieve melkkoe. Juffrouw 2 (v. Lytse Rudolf), van J. Kwekkeboom. Mooi typische, iets tengere melkkoe. Boukje 6 (v. Rudolf Siccama), van P. Verhage, Koude- kerke. Mals en goed ontwikkeld. Lutina 6 (v. Jacoba's Adema), van Gebr. A. en J. de Lange, Ritthem. Goed ontwikkeld, typisch en correct. Joukje 20 van 't Hof Zwa german, van Blankers (v. Rudolf Siccama). Vlot goed type. Mieneke 22 (v. Adema 469), van Brasser. Zeer typisch. Irene (v. Lytse Rudolf), van J. de Visser, Sou burg. Best ontwikkeld en zeer mals. Hiltje 54 (v. Janna's Bernhard), van Gebr. De Lange. Onvoldoende gezien voor. commentaar evenals Jopie 9 (v. Amarilla's Gretha's A.KA. 2), van J. P. Geerse, Middelburg. i Bij de 40.000 kg klasse la Irma 7 (v. Adema 41983), van A. Maljaars, Aagtekerke. Zeer typische, correcte ge vulde en solide koe waarna 2 hoogproduktieve koeien van A. W. Smit, Oostkapelle t.w. Corrie 11 en Trix 9. In de 50.000 kg klasse la Bertha (v. Henk), van Gebr. De Lange. Typisch, voldoende macht en zeer solide. Zij werd gevolgd door de Preferente stammoeders Mieneke 6 en Martha 7, resp. van Brasser en Kwekkeboom. maar de Pokomo vertrouwt die spaarbanken in het geheel niet. Je geeft je geld maar af, en alles wat je er voor terug krijgt is een waardeloos vod van een boekje, met wat onleesbaar er in. En dat zit er dik in, natuurlijk, als je niet kunt lezen. De meesten kunnen ook niet schrijven. Ze duwen hun duim en vingers in een inktspons en kliederen de papieren met hun vingerafdrukken vol. De overgebleven inkt smeren ze, als ze buiten komen aan de witte pilaar van het kan toor. Die pilaar is nu trouwens al bijna helemaal blauw, toen de voorschotten werden uitbetaald. Goed, laat ze het geld dan maar laten rollen. Dan hebben ze er lol van. Een nieuwe fiets voor een man die altijd heeft gelopen, is het zelfde als de overgang van een auto naar een vliegtuigje. En moeder de vrouw krijgt een nieuwe ring door haar neus. En natuurlijk ook een mooie nieuwe lap stof, en als ze al wat moderner is een jurk, in helse kleuren. En de blijde mare gaat als een lopend vuurtje langs de boorden van de Tana Rivier, van Mabala Mbala, waar George Adamson met zijn leeuwen bezig is, tot aan Gulbanti in het zuiden. En het staat vast dat bij de wachtlijst van vijf en dertig honderd aspirant boeren er wellicht nog eens zoveel bij zullen komen. Want ze zien h'et scheme als een plaats waar je het geld voor het oprapen hebt. Nee, Kauymbi kan met reden trots zijn. Hij is tenslotte de eerste Afrikaanse manager hier. Hij nam een rotzooitje over van een Engelse manager, die het zover wist te brengen dat de regering in Nairobi in overweging nam om het hele scheme maar te sluiten, omdat het ieder jaar opnieuw een falikante mislukking was. Die mana ger, die hier elf jaar de scepter zwaaide, leeft nu stil en teruggetrokken in Malindi, en hij heeft zich nooit meer laten zien. Ze zitten op het ogenblik een beetje met een probleem hoe ze het geld voor de laatste uit betaling aan de boeren naar Hola zullen halen, want dat komt neer op een bedrag van zo'n vijfhonderd duizend gulden. Normaal gaat men met een landrover naar de bank in Malindi. Ze nemen dan twee soldaten met scherpgeladen geweren mee. Maar op het ogenblik wordt Kenya overspoeld door een misdaadgolf, en het is riskant om zomaar een half miljoen gulden over een bushweg van tweehonderd kilometer te vervoeren. Handige jongens zouden een zacht eitje hebben aan deze klus. In ieder geval, zodra het geld in Hola is, zullen ze het kantoor bewaken. En ook tijdens de uit betaling zal het wemelen van de soldaten en politie. yOOR wat langere termijn zijn de analysecijfers eveneens bruikbaar. Volgens gegevens van de Proefstations voor de Rundveehouderij en de Akkerbouw dalen de gevonden nitraatgehalten na - 20 oktober hoogstens langzaam. Dit houdt in dat percelen met ge halten bijvoorbeeld boven vier procent nitraat ook later in het seizoen voor ddrekte vervoedering ongeschikt ge acht moeten worden. Bij lagere gehalten blijft eveneens voorzichtigheid geboden, wat wordt aangegeven op het advies. Gezien de inzending van de afgelopen jaren worden ook dit jaar weer veel monsters verwacht. Om tijdig een advies te hebben, dient U zich zo spoedig mogelijk op te geven bij de assistent van het Bedrijfslaboratorium te Oosterbeek. De onderzoekduur bedraagt één week na aankomst van het monster. Neem geen onnodig risico. Nitraatonderzoek in stop pelknollen kost U ruim veertig gulden en één goede melkkoe het veertigvoudige. De 60.000 kg klasse was voor de best ontwikkelde zeer solide Pref. stammoeder Minerva, van W. de Buck, Mid delburg. Haar dochter de zeer goede Minerva 3 (v. Skyl- dumer Bouke), bleef tot de laatste 4 voor het kampioen schap. Algemeen kampioen werd tenslotte Dora 2 (v. Adema 469), van Brasser. Best in vorm en welbekend. QROEPEN. A. Geldof te Oostkapelle plaatste een col lectie van 8 Lytse Rudolf-dochters. Als zodanig behoorlijk goed en als partikulier initiatief, als de orga nisaties verstek laten gaan, zeer te prijzen; eerste prijs. Met twee 4-tallen van resp. Blok's Adema 53 en Piet 56 van Haakswold behaalden Gebr. De Lange la en lb. In het winnend kwartet zat iets meer klasse. Eigengefokte groepen 5-talIen. la L. P. Brasser. Beste collectie, lb Gebr. De Lange. Vlot goed evenals lc. J. de Visser. 2e prijzen voor A. Geldof en de 2e collectie van Gebr. De Lange die we ook wel mochten. 3-tallen. Beste rubriek, la. J. Kwekkeboom. Trio met kwaliteit, lb. W. de Buck, zeer correct, lc. L. Matthijsse, malse koeien, ld. J. Dekker, Arnemuiden, le. A. W. Smit, If. A. Geldof. Met 3 vaarzen, la. G. Blankers, lb. S. de Visser, Rit them, 2e. W. Verhage, Westkapelle. Koeien met 3 afstammelingen, la. Mieneke 19, van L. P. Brasser, met in haar gevolg de 2 kampioenen, één reserve-kampioen en nog een beste dochter behoeft dit geen nadere toelichting. De koe zelf won ook nog de prijs voor de mooiste uier. Een gerenommeerd jurylid verklaarde dat de koe deze dag zelf revanche nam voor de kritiek die zij in haar loopbaan moest incasseren. En wel op overtuigende wijze, dachten we, daar ook de kam- pioenvaars haar kleindochter is. lb. Martha 7, van J. Kwekkeboom met o.a. de jeugd kampioene en een zeer goede melkvaars. Vlot goed. lc. Irene, van J. de Visser. Goedie groep wat jongere produk- ten. Na deze goed geslaagde dag kunnen de fokkers gaan overdenken wat zij op de volgende jubileumkeuring gaan laten zien en wat er dan in 20 jaar wel of niet bereikt is. W. VAN SLUIJS. In Nairobi is de misdaad aan de orde van de dag. Op klaarlichte dag. In een week tijds twaalf overvallen. Nota bene een overval om half vier op de Kenyatta Avenue. Een straat die je met de Kal verstraat zou kunnen vergelijken. Ze troffen het slecht, de onver laten, want de buurman van de gedupeerde winkel handelt in vuurwapens. Hij greep een geweer en schoot twee van de overvallers dood. Later werd de man door de minister-president geprezen. Ofschoon hij er voorzichtig aan toevoegde dat dit weliswaar niet de gebruikelijke manier is om misdadigers te lijf te gaan. Van de andere kant bekeken staat de politie machte loos en daadwerkelijke hulp is dan welkom! Maar zo gek is het in Galole gelukkig nog niet, al begint het er op te lijken. Een paar weken geleden hadden we zelf bezoek. Corry maakte me wakker rond een uur of half vier in de nacht. Er is iemand in huis, fluisterde ze in panische angst. Nu heb ik de gewoonte om te slapen als een marmot. Maar na bekomen te zijn van de schrik, zag ik nog net een zaklantaarn een paar keer aan en uit flitsen op de zolder. Nu heb ik wel eens gelezen dat het beter is om maar veel lawaai te maken, als je dieven in huis hebt, dan hebben ze tenminste de tijd om er vandoor te gaan. Weliswaar heb ik nog naar mijn speer ge grepen en ben de zolder opgegaan. Maar toen was er niemand meer. Toen ik voorzichtig naar benedon keek, langs de trap, zag ik dat het raam was opengebroken. Corry had het niet meer. Die had de deur van de slaap kamer zachtjes open zien gaan, en dat is meer dan je van een griezelfilm kunt verwachten. We hebben nu iedere nacht twee soldaten rondom het huis lopen. Want Corry stond gereed om naar huis te gaan. Maar het is een teken aan de wand. Twee iaar geleden sloten we 's nachts zelfs het huis niet af. Er werd nooit in gebroken. Nu is het schering en inslag. De vraag is wanneer ze het op de Nairobi-manier aan gaan pakken. En overdag met hakmessen en geweren hun opwach ting komen maken. Maar voor de rest is Galole, of nee, we moeten nu Hola zeggen, erg rustig. De tweede oogst zit er alweer bijna in. En met de zeshonderd gemeet uitbreiding gaat het ook lekker vooruit. In februari moeten er drie honderd gemeet van klaar zijn. De voor uitgang is welhaast voelbaar hier. Helaas niet alleen op het gunstige vlak. Het moet met een slot op je deur, soldaten rond je huis, en een alarmfluitje in je hand

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 15