HBZ landbouuKpuiten üui garantie uoar een goed geuias U kunt n.l. vertrouwen op de ABZ, door zijn storingvrije werking staat hij altijd voor u klaar wanneer u wilt spuiten. PUBLIKATIES U heeft keuze uit polyester tank met inhoud van 400. 500 of 600 liter spuitboom in verschillende lengten tot 21 m. hoge- of lagedrukpompen met capaciteit tot 140 l/min. zuiger-, membraan- of rollen- pompen wel of niet verend opgehangen spuitboom normale of zelfafsluitende dop pen tweede tank voorop de trekker gemonteerd 14 DE VARKENS- EN SLACHTRUNDERMARKT Utrecht, 9 okt. De coöperatieve en de industriële slachterijen hebben hun overnemingsprijzen voor slacht- varkens verlaagd met 3 ct. In de komende week wordt daardoor de prijs in de hoogste uitbetalingsklasse voor de gewichtsgroep 75 tot 85 kg 2,87 per kg geslacht gewicht. Deze verlaging zal naar in handelskringen wordt verwacht een verder prijsdrukkend effect hebben op het geheel van de varkensmarkt, die in de afgelopen week al een behoorlijke prijsdaling heeft ondergaan. Het lijkt erop dat de verhoging van het afleveringsgewicht, waar toe het per 23 augustus j.l. gewijzigde overnemingsprijs- schema van de klassificatiebedrijven die varkenshouders aanmoedigt, een nadelig effect heeft voor het prijsverloop door het samenvallen ervan met de grotere produkties die thans aan de markt komen. Terugkeer tot de situatie van vóór 23 augustus lijkt daarom gewenst teneinde de markt enigermate te ontlasten. De slachtveemarkten waren, hoewel de eindmarkten wel enige verruiming van het aanbod te zien gaven ten opzichte van vorige week, niet overvoerd en de prijzen kondien bij redelijke tot vlotte handel over de gehele linie goed worden gehandhaafd of verhoogd. Genoteerd werd voor de beste tot extra kwaliteit 5,80 tot 6,00, voor de tussenkwaliteit 4,30 tot 4,80, voor vaarzen 4,80- tot 5,20, voor stieren 5,30 tot 5,70 en voor worstkoeien 3,80 tot 4,20 per kg geslacht gewjcht. Vette kalveren waren bij aanhoudend ruime export en vaste prijzen op de buitenlandse afzetmarkten goed prijs houdend. De noteringen bedroegen 3,80 tot 4,30 en voor de extra kwaliteit tot 4,50 per kg levend gewicht. De prijzen van slachtlammeren herstelden zich volle dig van de daling van verleden week; voor de lichte lammeren werd 6,50 tot 6,60, voor de zware 6,00 tot 6,20 per kg geslacht gewicht genoteerd. Slachtscha pen bij zeer beperkte aanvoer duur met prijzen van onge veer 4,00 per kg geslacht gewicht. DF VARKENSBEURS Utrecht. De varkensmarkt heeft vorige week een on voorzien grote prijsdaling ondergaan. De nieuwe prijs verlaging die de coöperatieve en de industriële slachte rijen hebben ingevoerd zal het prijsverloop deze week zeker weer onder druk zetten. De beurs verwacht de vol gende prijzen: bij levering per kg geslacht gewicht, ge wichtsgroep 68/85 kg 2,983,00 met de gebruikelijke kortingen voor de hogere gewichten; bij levering per kg levend gewicht met twee kg tarra en na 24 uur vasten gewichtsgroep 101/110 kg 2,38—2,40 en gewichts groep 111/120 kg ƒ2,36—ƒ2,38. DE VARKENS- EN RUNDERMARKT (12 okt.) Utrecht. De prijzen van slachtvarkens zijn lager ge weest dan vorige week. Genoteerd werd 2,98 per kg gesl. gew. Het aanbodi was ruim voldoende. Voor export werd per kg lev. gew. 2,45 genoteerd, met 4 kg tarra en 2,40 met 2 kg tarra. Slachtzeugen waren opnieuw goed prijshoudend op een niveau van 1,95 tot 2,10 per kg lev. gew. De prijsdaling van de laatste weken in de varkensvleesgroothandel voor diverse onderdelen als hammen, ribben, schouders en buikspek kwam tot staan en dit leek een aanwijzing te vormen voor de verwach ting dat de slachtvarkensprijzen hun dieptepunt hebben bereikt. De slachtveemarkten hadden een prijshoudend verloop. Voor de goede en beste kwaliteit, met name voor jonge dieren, waarvan het aanbod zeer beperkt was. Der de kwaliteit en worstkoeien waren echter moeilijk prijs houdend en eerder iets lager in prijs dan vorige week. De vette kalveren waren 10 tot 20 ct per kg lev. gew. duurder. (Vervolg van pag. 2) BELANGRIJKE VERSOEPELINGEN BIJDRAGEREGELING OUDERE WERKNEMERS dan wel over de laatste 15 kalenderjaren ten minste gedurende 13 kalenderjaren 40 werk weken per jaar verzekerd te zijn geweest 'bij het Bedrijfspensioenfonds voor de Lardbouw en/of het Bedrijfspensioenfonds voor het Bloem- 'bollenbedrijf, waartoe in ieder geval de laatste drie kalenderjaren dienen te behoren. „GENERAAL PARDON" Voor aanvragen die sinds de invoering van de bij drageregeling door het bestuur zijn afgewezen met het oog op het feit dat de aanvrage pas na beëindiging van het dienstverband was ingediend, zullen bij wijze van „generaal pardon" alsnog door het bestuur kunnen worden aanvaard na beoordeling op alle overige nieuwe voorwaarden. Met het oog op vorenstaande is tevens besloten dat tot 1 januari 1972 alsnog aanvragen kunnen worden ingediend, ook al heeft beëindiging van het dienst verband na 1 maart 1970 reeds plaatsgevonden. Beoordeling van de aanvrage zal overigens geschieden op basis van de nieuwe voorwaarden. De bijdrage van fondswege in het kader van deze regeling bestaat uit ■een uitkering ineens van 3.000, op een geblokkeerde rentedragende rekening ten name van de aanvrager. De bijdrage wordt gedeblokkeerd bij het bereiken van de 65-jarige leeftijd van betrokkene of 'bij eerder overlijden. Tevens bestaat de mogelijkheid tot een bijdrage van 800,te verkrijgen in de kosten van verhuizing die verband houden met het aanvaarden van een werk kring buiten de landbouw. De aanvrage om een bijdrage moet worden inge diend bij de districtsbureauhoud'er in wiens werkgbied de aanvrager woonachtig is. Om voor een bijdrage in aanmerking te komen dieht de aanvrager op het moment van aanvrage de 55- jarige leeftijd te hebben bereikt en jonger te zijn dan 64 jaar. Jaarverslag 1970 Proefstation voor de fruitteelt. Het jaarverslag van het proefstation voor de fruit teelt te Wilhelminadorp ziet er gewoontegetrouw zeer goed verzorgd uit. Het omvat 170 bladzijden en geeft uitgebreid informatie omtrent het werk dat door de verschillende onderzoekers met hun medewerkers werd verricht. In het algemene ge deelte worden o.a. de opbrengsten weergegeven van een proef met Winston Cox's op IX, geplant volgens het „normale" enkele-rij systeem en het dubbelrij systeem. Uiteraard wint de dubbele rij het voorlopig met glans. Bij een boomvormen- proef met pruimen is gebleken dat alleen de-Czar voordeel biedt bij teelt als haag; de rassen Victo ria en d'Althan voldeden beter als spü. Bij het teeltonderzoek bij groot fruit werd vooral aan dacht besteed aan chemisch dunnen, groeiregula- toren en bestuiving. In het hoofdstuk over het ge bruikswaarde-onderzoek bij groot fruit lezen we over nieuwe rassen, waarbij waarderend wordt geschreven over de Karmijn. Uitvoerig wordt in gegaan op de proeven bij klein fruit. Bij de be- MINDER RUNDVEE EN LEGHENNEN MEER VARKENS Volgens de steekproef „Landbouwproduktie" per 1 augustus 1971 van het CjB.S. was de mielkveestapel op 1 augustus 1971 iets kleiner dan op 1 augustus 1970 (1877 duizend resp. 1886 duizend stuks). Het aantal stuks ge dekt jongvee op 1 augustus 1971 was vrijwel gelijk aan dat van vorig jaar. De rubriek „Ander rundvee bestemd voor de fokkerij" gaf een dialing te zien van 1128 duizend stuks op 1 augustus 1970 tot 1050 duizend stuks op 1 augustus 1971 7 Ook het aantal stuks mestvee was op 1 augustus 1971 kleiner dan op de overeenkom stige datum in 1970 (551 resp. 599 duizend stuks). De totale varkensstapel was op 1 augustus 1971 7 groter dan op 1 augustus 1970. De opbouw van de var kensstapel wijst op een belangrijke toeneming van het aantal van slachtvarkens in de resterende maanden van 1971. Daarna, vanaf begin 1972, kan een aanbod van slachtvarkens worden verwacht dat niet belangrijk zal afwijken van dat in de overeenkomstige maandien van 1971. De totale leghennenstapel bedroeg op 1 augustus 1971 17,2 min stuks tegen 20,2 min stuks op 1 augustus 1970 (—15 spreking van de excursiegids voor de kleinfruit- proeftuin te Kapelle werd het belangrijkste reeds genoemd. Het hoofdstuk over het bodemvrucht- baarheidsonderzoek geeft de resultaten van proe ven, betrekking hebbend op bodembehandeling, stikstofbemesting, ureumbespuitingen, fosfaatbe mesting, organisch gebonden stikstof, beregening en waterhuishouding. Verder zijn er hoofdstukken over het fysiologisch onderzoek, het onkruidbe- strijdingsonderzoek, het fytopathoiogisch onder zoek, het entomologisch onderzoek, het acarolo- gisch onderzoek en het bedrijfseconomisch onder zoek. Begunstigers van het Proefstation ontvangen het verslag gratis, evenals de andere publicaties van het proefstation. Bijdrage minimaal 10,- voor natuurlijke personen en minimaal ƒ50.- per jaar voor rechtspersonen. Kienjibeschadiging door aardappelpootsystemen - Publikatie 144 I.L.R. Wageningen (ƒ2,75), giro 88.00.18. In deze publikatie is aandacht besteed aan de wijze waarop en de mate waarin de kiemen door de verschillende pootsystemen worden be schadigd. Als pootmachinesystemen zijn in het on derzoek opgenomen: het halfautomatische systeem met pootketting (Vicon), het automatische sys teem met pootketting en normaal uitgevoerde voorraadbak (Cramer) en het automatische sys teem met pootketting er. voorraadbak met be weegbare roosterbodem (Cramer). Tevens werd hierbij die invloed van de valhoogte en de snelheid van de pootketting op de kiembeschadiging be trokken. Het onderzoek werd met drie op verschil lende wijze voorgekiemde partijen aardappelen van het Tas Bintje uitgevoerd, nl. warmtestoot en in donker bewaren (niet afgehard), warmtestoot afharden onder TL-licht, warmtestoot afhar den buiten onder plastic, alsmede de invloed van het aantal kiemen per knol bij beschadiging. Het bleek dat de meest voorkomende kiembeschadi ging het kiemverlies was, nl. gemiddeld ovier alle pootsystemen en partijen 32,9 van het aantal kiemen. Het percentage aan de top beschadigde en aan de basis beschadigde en/of geplette kiemen be droeg gemiddeld over alle pootsystemen 10,1 resp. 7,3 Verder bleek het halfautomatische poot- systeem (Vicon) bij alle voorgekiemde partijen de minste kiembeschadiging te geven. Van de beide automatische systemen Cramer en Cramer roos terbodem kwam de Cramer roosterbodem het gun stigst uit de bus. Verder was er een verschil in kiembeschadiging tussen de beide pootkettingsnel- heden, zowel bij de Cramer als de Cramer rooster bodem ten gunste van de laagste snelheid. Het aantal kiemen per knol bleek geen merkbare in vloed op het kiembeschadiging uit te oefenen. Vraag foiders en/of inlichtingen bij e GOES, Dr. Philipsstraat 9, tel. 01100-8110

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 14