Demonstratie oogsten van snijmais 12 Door verschillende omstandigheden kon de maïs eerst op 14 en 15 mei worden gezaaid, wat duidelijk te laat is geweest. Er waren drie rassen: Onix 95„ een middenvroeg ras dat lang groen blijft; de L.G. 11, een vroeg ras met een hoog aandeel van de kolf in de to tale opbrengst, terwijl het overgrote deel bestond uit het ras Pioneer 388, een laat ras. Ook de demonstratie percelen hadden geleden van de zware nachtvorst op 16 september j.l. TIJDSTIP VAN OOGSTEN HET beste tijdstip van oogsten is dat waarop de korrels deegrijp tot hard zijn. In normale jaren is dat het geval in de periode tussen 20 september en 20 oktober. In sommige streken van het land is men dit jaar rond 1 september al met de oogst begonnen, terwijl men omstreeks 10 september volop bezig was. Hierdoor heeft men op sommige percelen voeder- waardeverliezen gekregen van zeker 15 Door de zware nachtvorst op 16 september is de mais, met uitzondering van die in Zeeland en Groningen, be vroren en had verder wachten met het oogsten geen zin. Volgens het KNMI is het sedert de registratie van het weer niet eerder voorgekomen dat er in septem ber dergelijke zware nachtvorsten voorkwamen. HAKSELLENGTE REEDS jaren is geadviseerd de snijmais te hakse- len op een lengte van 6—10 mm. Dan krijgt men een produkt dat geen moeilijkheden geeft bij de be waring en volledig door het vee wordt opgenomen. Vooral dit jaar is men in de praktijk wat doorgeslagen en heeft men korter gehakseld dan 6 mm. Veel ma chines waren afgesteld op een minimale haksellengte van 3 of 4 mm. Het argument dat in de praktijk daar voor wordt aangevoerd is, dat men geen hele kor rels in de mais wil hebben, want elke maiskorrel die met de mest de koe verlaat heeft nog zijn volledige voederwaarde. Dit laatste is juist. Hopelijk kan de vol gende berekening bewijzen dat deze verliezen van geen betekenis zijn. Op basis van het 1000-korrelgewicht en uitgaande van 90.000 planten en 6000 kg zaad per ha is te be rekenen dat een maisplant gemiddeld 250 korrels be vat. Verder gaan we ervan uit dat een maisplant ge middeld 600 gr weegt (90.000 planten: 54 ton/ha). Bij een hoeveelheid van 12 kg (een geringe hoeveel heid) snijmais per koe per dag neemt de koe 20 X 250 5000 maiskorrels op. Stel dat er 2 verliezen voorkomen, dan betekent dit dat er dagelijks 100 kor rels per koe verloren gaan. De maiskorrel vertegen woordigt globaal van de voederwaarde, zodat we geen 2 maar 1,3 verlies hebben. Bij een op- brengstprijs van f 2000 per ha betekent dit een ver lies van 26 per ha snijmais. Korter hakselen dan 610 mm vraagt meer ver mogen (pk's) en verlaagt de capaciteit. Wanneer er geen korrels in de mest voorkomen,, heeft men te vroeg geoogst en dan krijgen we verliezen van 15 of ca. 300 per ha. De beste haksellengte is en blijft dus 610 mm. Niet korter, maar ook beslist niet langer. AANBOUWHAKSELAARS IN deze groep werd deelgenomen met vier machines, te weten de JF, de Hagedorn, de Köla Maisstar MH 60 en de PZ. JF. Deze machine heeft een getande wals, die over gaat in een wormwiel met mesjes die het gewas af snijden. Het is een kooihakselaar met acht messen met een minimale haksellengte van ca. 6 mm. De ma chine maakt 1600 toeren. Hij werd getrokken door een Same Minitauro (42,5 pk), die er flink aan moest trekken. Bij het blazen in de wagen traden enige ver liezen op. Het was de eerste keer dat deze machine in ons land werd getoond. De prijs is gunstig en be draagt 3750. Hagedorn. Bij deze machine worden de stengels afgesneden door twee tegen elkaar in draaiende, ge kartelde messen. Twee canvasriemen zorgen voor de invoer. Het is een kooihakselaar met negen messen en een minimale haksellengte van 6 mm. Er stond een Renault 96 voor, di'e 75 pk aan de aftakas levert bij 540 omw./min. van de aftakas. Er werd vlot gewerkt en zeer kort gehakseld. Prijs 4520. Köla Maisstar. Met deze machine is in ons land meerjarige, in het algemeen gunstige ervaring opge daan. Op de demonstratie werden zes messen gebruikt. Dit lijkt het meest geschikte aantal. Er stond een Fendt Farmer 3S voor, die 42,8 pk aa,n de aftakas levert. Prijs 5440. Extra voor steunwiel 370. PZ. Dit is de enige maishakselaar die in Neder land gemaakt wordt en wel in de bekende fabrieken van Zweegers te Geldrop. Het hakselrad heeft 12 mes sen en is centraal nastelbaar. De machine is voorzien van een opgebouwd slijpapparaat. Een McCormick 624 (56 pk) zorgde voor de aandrijving. De haksellengte voldeed aan de eisen, maar moet niet groter zijn. In het algemeen zijn de resultaten elders in de praktijk niet onbevredigend geweest en diverse loonwerkers gaven te kennen tevreden te zijn over deze machine. Prijs ƒ4250. Aanbouwmaishakselaars zijn alleen geschikt voor het oogsten van snijmais. Ze komen vooral in aan merking voor individueel gebruik en voor loonwerkers die jaarlijks niet meer dan 15 a 20 ha snijmais oogsten Uiteraard zijn er ook loonwerkers die met deze ma chines per jaar 30 a 35 ha mais verwerken. Veelal geeft men dan echter en naar onze mening terecht de voorkeur aan een grotere getrokken machine, omdat die meer bedrijfszeker is. Voor een rendabele individuele exploitatie zal men al gauw een 1015 ha per jaar moeten oogsten. Trekkers van 65 pk ver dienen de voorkeur, maar trekkers van 4550 pk zijn bruikbaar. Het is mogelijk in 6 a 7 uur een ha mais te oogsten. GETROKKEN VELDHAKSELAARS MET EENRIJIG MAIS VOORZETSTUK IN deze groep werd deelgenomen met twee machi- nes en wel de Rivierre Casalis H 500 en de Taa- rup DCE 1500. Rivierre Casalis H 500. Dit merk werd dit jaar voor het eerst in Nederland geïmporteerd. Het is een kooihakselaar met een ingebouwd slijpapparaat. De minimale haksellengte bedraagt 5,3 mm. De machine werd getrokken en aangedreven door een Eicher van 74 pk. Het is een vrij zware machine. Gewicht 1360 kg. Prijs 14450. Taarup DCE 1500. Sinds vorig jaar wordt met deze machine in ons land gewerkt. Op de demonstratie stond er een Fiat 850 voor,, die 76 pk aan de aftakas levert. In standaarduitvoering bedraagt de minimale haksellengte 9 mm. Indien gewenst kunnen voorzie ningen worden getroffen, zodat ook op 6 mm gehak seld kan worden. Dit was het geval met de gedemon streerde machine en wij geven daaraan de voorkeur. Er werd met een behoorlijke snelheid gereden en goed werk geleverd. Prijs 10900. Om met deze getrokken veldihakselaar goed te kun nen werken is een trekker nodig van 65 pk met een ruime keuze in de versnellingen tussen 3 en 7 km/u. Gemiddeld kan in 4% uur een ha snijmais geoogst worden en bedraagt de seizoencapaciteit 35—45 ha. GETROKKEN VELDHAKSELAARS MET TWEERIJIG MAIS VOORZETSTUK JYEZE groep was goed vertegenwoordigd. Aanwezig waren de John Deere 34, de Aurelis H 500, de Claas/Jaguar, de Gehl CT 300, de Kemper en de Taa rup S 2100. John Deere 34. Met deze machine is in ons land reeds meerdere jaren met succes in de mais gewerkt. In nor male uitvoering bedraagt de minimale haksellengte 6,35 mm. Het is mogelijk met speciale tandwielen een haksellengte van 4,76 mm te bereiken, maar dat laat- L. VAN LOO Ing. Consulentschap voor Landbouwwerktuigen Op dinsdag 5 oktober werd op het bedrijf van de gebroeders Rijk te Bergen in Noord-Limburg een lan delijke demonstratie gehouden met machines voor het oogsten van snij- mahj3 die door ca. 3000 personen werd bezocht. Het feit dat in overig Nederland, met uitzondering van het noorden, de snijmais reeds geoogst was en het stralende zomerweer hebben ongetwijfeld bijgedragen aan deze grote belangstelling. De demonstratie is zeker een succes ge worden en heeft in een behoefte voorzien. De organisatoren van deze demon stratie, waarvan de praktische uit voering in handen was van het Con sulentschap vcor* de Akkerbouw en de Rundveehouderij te Roermond, kunnen terugzien op een voortreffe lijk georganiseerde en uitstekend geslaagde dag. In het hieronder volgend verslag wordt op verschillende punten bij deze demonstratie nader ingegaan. Gehl CT 300. Ook met deze machine is in ons land reeds meerdere jaren met succes gewerkt. In stan- daarduitvoering worden negen messen gemonteerd en bedraagt de minimale haksellengte 5 mm. Ook hier kunnen speciale tandwielen gemonteerd worden en Hydraulische oppikhaak achter de New Idea ste achten wij niet nodig. Afgezien van een technische storing die uiteraard altijd kan optreden werd er goed werk geleverd. Er stond een John Deere 3120 van 75 pk voor deze machine. Prijs 15907. Aurelis H 500. De haksellengte bedraagt minimaal 5,3 mm. Eventueel 'kan ook op een lengte van 3,4 mm worden gehakseld, doch wij achten dit niet gewenst. Op de demonstratie gebeurde dit wel en dat was dan ook de reden dat de McCormick 946 van 80 pk niet boven een snelheid van 3 km/u kwam. Bovendien tra den er verliezen op achter bij de loswagen. U zult begrijpen dat dit niet ten nadele is van de machine, omdat er ook langer gehakseld kan worden. Er kan sneller worden gereden, zodat de capaciteit toeneemt. Cla,as/Jaguar. Dit is in ons land een oude beken de; voorheen werd deze machine n.l. onder de naam Speiser/Jaguar in de handel gebracht. Door de over name van Speiser door Claas is de naam veranderd. Er werden negen messen gebruikt, waarmee op de minimale lengte van 4 mm gehakseld werd. Met de zelfde overbrengingsverhouding is met zes messen 6 mm en met een andere overbrengingsverhouding met negen messen een lengte van 7 mm te bereiken. De nieuwe Fiat 1000, die bij 540 toeren van de aftakas 87 pk en bij 1000 toeren van de aftakas 92 pk ontwik kelt, moest er zwaar aan trekken en reed dan ook te langzaam. Prijs 13900. kan 3 mm worden gehakseld. Dat is echter niet nodig. De machine werd getrokken door een MF 1080, die 75 pk aan de aftakas levert. Prijs 15600. Kemper. Kemper brengt dit jaar voor het eerst een tweerijige machine op de markt. Er waren zelfs twee uitvoeringen. Op de fabriek heeft men een machine ontwikkeld waarmee bij de eerste werkgang langs de kanten achteruit in en ook midden door het gewas kan worden gereden. Daarna wordt de machine in verstek gemonteerd en wordt vooruit -gereden. De tijd, opgegeven voor ombouw door twee personen, is 5 a 10 minuten. Prijs 13200. Door het mechanisatiebedrijf Ooppens te Udenhout is een tweerijige machine gebauwd vóór op een Fiat 900. Door een pijp over de trekker heen wordt het materiaal goed in de wagen geblazen. Deze machine was in het afgelopen seizoen in gebruik bij de Gebr. Mulders in Haaren. Er werd' ca. 42 ha mee gehakseld en de capaciteit bedroeg 1 ha in 3 uur. Prijs 16890. In de toekomst zal deze machine op een Fiat 1000 wor den gebouwd. De prijs -bedraagt dan compleet met trekker ƒ44790. Bij de Kemper heeft men de mogelijkheid om te hakselen op een lengte van 7, 11 of 15 mm, afhanke lijk van het monteren van twee, één of geen vulpla- ten op de horizontale messenschijf. Op de demonstra tie werden twee vulplaten gebruikt en bedroeg de

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 12