UITBREIDING AREAAL IN NEDERLAND TE VERWACHTEN HET gevolg van de E.E.G.-marktordening voor zaai zaden zal zijn dat de graszaadteelt bedrijfs-econo- misch aantrekkelijker zal worden voor de teler, zodat met een uitbreiding daarvan rekening wordt gehouden. Van belang voor de zaadteeltfirma's, die door het grotere areaal een betere en dus economischer bezet ting van hun produktieapparaat kunnen verkrijgen. Ook zullen er meer mogelijkheden voor vergroting van export komen. Voor de boer van belang omdat de graszaadteelt mogelijkheden biedt om een veelal een zijdig bouwplan door de teelt van dit gewas te ver breden. LOSGESTORT EN IN KISTEN Mede van belang daarbij is dat teelttechnisch en bij de verwerking veranderingen en aanpassingen hebben plaats gevonden. De losgestorte ontvangst is er één ✓an. Bij Mommersteeg werd het afgelopen seizoen reeds 45 van de totale ontvangst los aangevoerd. Een om schakeling die vooral in het begin de nodige voor zieningen heeft gevraagd. Vanuit Zeeuws-Vlaanderen was van de losse aanvoer 80 in stapelkisten en 20 in bulk. Door het inrichten van een tweetal kisten depots, één in Terneuzen en één in Groede, werd het mogelijk gemaakt dat daar de nodige kisten door de telers werden afgehaald, bij de combine gevuld en werden teruggebracht zonder dat de kisten van de wagen af waren geweest. Speciale kisten, daar de stapelhoogte ervan gebonden is aan de maximaal toe laatbare ladinghoogte van 4 m van de Zeeuwse veren. Uit de bulkaanvoer vanuit overig Zeeland en West- Brabant is ca. 80 van de aanvoer los gestort en 20 in kisten. De oogst van grote percelen boven de 3 a 4 ha kan losgestort verwerkt worden. Voor de kleinere percelen zakken of kisten. Losgestort is alleen lonend bij volle vrachten van ca. 7 ton. Iedere partij wordt nog steeds individueel geleverd, geschoond enz. en eerst daarna met passende gelijksoortige partijen ge mengd. Alleen met zakken en kisten kunnen kleine partijen gescheiden worden gehouden en behandeld. Voor de bemonstering van dé kosten is de medewer king van de N.A.K. echter een absolute noodzaak. Een ander probleem daarbij is de grote verscheidenheid van rassen. Dit in het bijzonder voor die telers die niet over een eigen droogvoorziening beschikken. Het inschakelen van een loondroger, die vele verrschillende N.V. H. Mommersteeg's Zaadteelt en Zaad- handel is één van de 5 grote zaadteeltfirma's die Nederland kent. Een zeer gespecialiseerd bedrijf dat alleen de grassen-, voederbieten- en klaver zaden voert. Het bedrijf werd in 1923 door de heer H. J.M. H. C. Mommersteeg opgericht. Na zijn overlijden in 1969 werd de leiding door zijn zoon overgenomen. Met het kweekbedrijf werd in 1939 gestart. Dit omvat nu te Vlijmen een bedrijf van 40 ha met daarnaast in Flevoland een boerderij van 56 ha. Daar worden nieuwe rassen in de praktijk beproefd'. Daarnaast beschiht Mommersteeg over een handelsapparaat in Nederland, een dochter onderneming in België te Antwerpen en één in Engeland. Tevens een exportafdeling waarmee een groot aantal landen bijv. U.S.A., Japan, be streken wordt. De zaadteelt is in belangrijke mate in Neder land ondergebracht. Door de enige jaren geleden geringere belangstelling voor de teelt moesten noodgedwongen buiten Nederland teeltarealen gezocht worden zoals in Canada en Denemarken. Al het zaad dat in Nederland wordt verbouwd gaat naar Vlijmen om daar verder voor de zaad- handel gereed gemaakt te worden. In het buiten land wordt daarvoor gebruik gemaakt van de daar gevestigde collega's. Mommersteeg is voor de contractteelt geheel overgestapt op all-in contract, waarbij dus later geen bijkomende kosten van schoning, elitezaad enz. worden doorberekend. De participatie-basis is dan 72-28 en de boer weet wat hij kan ver wachten, zonder achteraf nog met allerlei kor tingen rekening te moeten houden. Daarnaast is er een minimum prijsregeling mits aan bepaalde kwaliteitseisen wordt voldaan. Theoretisch zal met ingang van mei/juni 1972 de E.E.G.-subsidie-regeling voor gras- en klaverzaden gaan gelden. In de praktijk zal dit pas in 1973 door werken. Deze subsidie is nodig omdat dan gecertifi ceerd graszaad uit derde landen vrij in het E.E.G.-ver- keer kan worden gebracht. De grote graszaadproducen ten als Denemarken, U.S.A., Canada, Polen en mis schien Oost-Duitsland gaan dan ook op de E.E.G.-gras- zaadmarkt hun invloed uitoefenen. REDELIJKE SUBSIDIE GEWENST FR .van uitgaande dat niemand er mee gediend is als de graszaadmarkt door het vaststellen van te hoge subsidiebedragen verstoord zou worden, is geen hoge maar een redelijke subsidie gewenst. Deze moet dan ook niet hoger zijn dan een rechttrekken van het kostenniveauverschil binnen en buiten de E.E.G. Bij een te hoge vaststelling van het subsidiebedrag wordt de kans gelopen van het zgn. „Brussels effect", overproduktie waar ook de telers niet mee gebaat zijn. In de komende maanden zal het bedrijfsleven tot ge zamenlijke standpunten moeten komen die aan de Europese Commissie zullen worden voorgelegd. De gedachten gaan uit naar een uniforme E.E.G.-subsidie ter grootte van het verschil tussen de tarweprijs binnen en buiten de E.E.G. op basis van een gemid delde EX.G./ha-opbrengst. Dit zou neer kunnen komen op een subsidiesteun van b.v. tussen de 400 en 500 per E.E.GVha. Dit bedrag kan per grassoort omgerekend worden op een subsidiebedrag per kg graszaad, waarbij de gemiddelde ha-opbrengsten van de belangrijkste E.E.G.-producenten van een bepaald ras als omreke- ningsfaktor gebruikt kan worden. Uitgangspunt dient te zijn dat b.v. Engels raaigras afkomstig uit Frankrijk, Duitsland of Nederland een zelfde subsidie per kg graszaad krijgt. Dat toevalliger wijze in Nederland de opbrengsten per ha aanzienlijk hoger liggen dan elders, is een meevaller voor de Nederlandse telers. Of en in hoeverre de steun aan een maximumbedrag zal worden gebonden is nog niet •bekend. STEUN IN PRIJS PARTICIPATIE CONTRACTEN VERWERKT IN het algemeen zal naar de mening van de heer Berkelbach de subsidie voornamelijk ten goedé moeten komen aan de teler. Deze zal dus terugge vonden worden in de participatiecontracten, die met de zaadteeltfirma's worden afgesloten, als een extra Het verwerken van graszaad is een stoffige zaak. Het afgezogen stof enz. wordt aan water gebonden en naar een zuiveringsin- V an daar dat in een modem graszaadverwer kin gsbe - stallatie afgevoerd. Daarin wordt het water weer zodanig gezuiverd dat afvoer drijf veel aandacht moet worden besteed aan een goed op het oppervlaktewater verantwoord is. werkklimaat. De foto geeft een batterij afzuiginstal laties weer die bij Mommersteeg te Vlipnen de zaak zo stofvrij mogelijk houden. bijdrage in de brutoverkoopprijs. Die zullen naer valt te verwachten ook de subsidiebedragen ontvangen en voor verdere afwikkeling zorg moeten dragen. Tevens speelt daarbij echter dat niet alleen de kosten voor de teler steeds stijgen maar die van de zaad firma's eveneens. Ook die ondervinden de kosten stijgingen van investeringen, personeel enz. Een bil lijke afweging van de in het geding zijnde belangen tussen teler en zaadteelt-zaad'handel lijkt dan ook alleszins redelijk. Bij het onderlinge overleg tussen de grote produk- tiepartners over de voorstellen van de subsidiehoogte voor b.v. Engels- en Italiaans raaigras, zullen de moei lijkheden niet zo groot zijn. Moeilijker liggen de pro blemen voor deze vaststelling voor b.v. roodzwenkgras en veldbeemd, waarvan de opbrengsten zeer sterk uit eenlopen. Het bepalen van een „gemiddelde" kan tot een bijzonder scheve situatie aanleiding geven. klanten zal hebben, brengt het grote risico met zich mee van kans op rasvermenging. Het probleem van het drogen doorkruist dan het voordeel van de grote percelen, want het gescheiden houden is een noodzaak voor het kwaliteitsbehoud. SERVICE VOOR DE GRASZAADTELER De ontvangst en verdere (gescheiden) verwerking eisen een bijzonder goede organisatie. Vandaar dat door de graszaadteeltfirma's gestreefd wordt naar een zo groot mogelijke concentratie in d'e teeltgebieden. Dat daarbij Zeeland en West-Brabant een zeer belang rijke rol spelen spreekt vanzelf. Een dergelijke con centratie maakt het voor de graszaadteeltfirma's ge makkelijker de nodige service aan de telers te kunnen verlenen. Zo is het laden van graszaad bijvoorbeeld een onaangenaam karwei dat de nodige tijd kost. Mommersteeg heeft hiervoor een oplossing gezocht en in samenwerking met een buitenlandse machinefabri kant apparatuur ontwikkelt die het mogelijk maakt bij het laden van het graszaad dienstverlenend op te treden. Een zelf zuigende transportéerbare installatie, die achter een auto gekoppeld kan worden, kan ter plaatse voor dit laadwerk ingeschakeld worden. Het werkt iets sneller dan dat twee man het graszaad op de transportband kunnen scheppen. Daarnaast is het grote voordeel dat de stof over last aanmerkelijk is teruggebracht. Tegen een kleine vergoeding zou deze service, in die gebieden waar de telers niet te ver uit elkaar wonen, kunnen worden verleend. De hiermee opgedane ervaringen waren het afgelopen oogstjaar gunstig.. BI.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 11