Graszaadteelt in de belangstelling IN de E.E.G-Raad van de Ministers van Land bouw is. eind september in principe overeen stemming bereikt over een gemeenschappelijke markt ordening voor zaaizaden. Een martkordening die het mogelijk maakt dat met ingang van oogst 1972 voor een aantal gras- en klaverzaden steun bij de produk- tie kan worden verleend. Alhoewel een en ander nog uitgewerkt moet worden en nadere beslissingen moe ten worden genomen houdt de aankondiging van deze graszaadteeltsubsidie de mogelijkheid in dat deze teelt voor de boer financieel aantrekkelijker wordt..Voor MAM in de periode van 1947 tot 1964 het graszaad areaal van ca. 1700 'ha tot ca. 12.000 ha toe, daar na is het door verschillende omstandigheden met de graszaadteelt 'bergafwaarts gegaan. In 1969 werd het dieptepunt van 8400 ha bereikt, waarna alweer door verschillende faktoren de belangstelling weer iets toe- Stapelkisten voor transport, verwerking en opslag van graszaad. Het gebruik van zakken is te arbeids intensief en die worden dan ook steeds minder ge bruikt. gelaten tot de rassenlijsten van de betrokken landen, waardoor paal en perk is gesteld aan de import van vaak inferieur handelszaad. Daardoor is de vraag groter geworden. Door de Nederlandse specialisatie binnen de E.E.G. op graszaadselectie- en teeltgebied lijkt een uitbreiding van het teeltareaal in de komende jaren tot ca. 15.000 ha tot de mogelijkheden te behoren. Het laden van graszaad is voor de boer een tijdrovend en onplezierig werkje. Ook hiervoor wordt naar ver beteringen gezocht. Hier apparatuur die het stoffige werk van het opscheppen op de transportband ver vangt. Moderne verwerking van de graszaadoogst door het losgestort leveren. één van de grote Nederlandse Graszaadteeltfirma's N.V. H. Mommersteeg's Zaadteelt en Zaadhandel te Vlijmen, die ca. 3035 van de totale Nederlandse produktie in fijne grassen in handen heeft, was dit aanleiding ons in een gesprek op een aantal aspecten van de graszaadteelt te wijzen en nadere informatie over de te verwachten E.E.G.-regeling te verstrekken. Directeur H. Mommersteeg gaf ons een indruk van het bedrijf en plv. directeur ir. J. W. Berkelbach van der Sprenkel belichtte de andere facetten. nam. Oorzaak van de areaaldaling was o.a. dat gras zaad buiten de E.E.G. tegen een lagere prijs geprodu ceerd kon worden dan binnen de E.E.G. Toch is er een stijgende belangstelling door o.m. ver beterde teelttechnieken, mechanisatiemogelijkheden van de oogst, betere afzetverwachtingen van de Neder landse grassenselecties, de noodzaak tot vruchtwisse ling en betere financiële regelingen (teeltcontracten) voor de telers met de graszaadteeltfirma's. Vandaar dat in 1970 het graszaadareaal weer tot ca. 9.000ha werd uit gebreid. In 1971 was dit reeds opgelopen tot 11.000 ha. Tevens werd de laatste jaren meer en meer over geschakeld van de teelt van handelszaad naar ge certificeerd raswaardig graszaad, daar de graszaad teeltfirma's allen beschikken over eigen kweek- bedrijven en -produkten. Van belang .is mede geweest dat sedert 1 januari 1970 in de E.E.G. alleen nog maar graszaden mogen worden aangeboden die zijn toe- SUBSIDIEREGELINGEN TkE voorsprong van de Nederlandse kwekers op het gebied van hoogwaardige graszaadselecties is ten volle benut, maar zou nog beter tot zijn recht zijn gekomen als de Nederlandse graszaadteelt een matige E.E.G.-produktiesubsidie zou hebben ontvangen. Een zaak die al jaren speelt en waarin nu eindelijk de be slissing is gevallen. Duitsland heeft reeds geruime tijd een subsidieregeling, die afhankelijk is van de markt situatie. Een subsidie die niet bijzonder hoog hoeft te zijn omdat Duitsland een waterdicht systeem heeft om de grenzen af te grendelen. Het gébruik van graszaad werd eerst beperkt tot hetgeen in Duitsland zelf ge teeld werd en sinds twee jaar tot hetgeen in de E.E.G. geteeld wordt. Daar echter binnen de E.E.G. alleen Nederland exporteur is, kunnen door een beperking van de invoer de prijzen bijzonder goed gereguleerd worden. De Fransen hebben een systeem van heffingen aan de grens, waartegen van Nederlandse zijde reeds jarenlang bezwaren zijn naar voren gebracht. Met de nu van kracht geworden uniforme E.E.G.- regeling kan deze eenzijdige 'benadeling van de Neder landse graszaadteelt recht getrokken worden. Van te meer belang omdat Nederland als enig E.E.G.-land met een grote graszaadproduktieomvang, nu eindelijk de voordelen kan gaan genieten van de naar verhou ding gunstiger produktievoorwaarden waaronder de collega's in Frankrijk en Duitsland reeds jarenlang gewerkt hebben.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 10