produktief duurzaam TUINBOUW- KLANKEN u a QCP lüIiWIIl De voordelen van de gunstige nazomer Dringend aanbod uien funest voor prijsvorming Terug van weggeweest DINGEN VAN DE WEEK r)E hadden dezer dagen een gesprek met een im- porteur van appelen uit een gebied dat buiten de EEG ligt. Deze kwam zich hier oriënteren over de kwaliteit van de Golden Delicious. Hij had het vorig jaar geprobeerd om zaken met Nederland te doen maar het was hem toen zo tegen gevallen omdat hij een gebroken groen produkt moest hebben maar steeds opnieuw appelen thuis kreeg die te geel waren. Toen we in de laatste week van september verschil lende bedrijven met hem bezochten, vond hij de appe len prachtig, maar hij moest ook constateren dat men nog nergens bezig was met de pluk, althans voor wat Zuid-Beveland betreft. Dat zou volgens hem ook weer tot gevolg hebben dat de appelen opnieuw te geel de koelhuizen in gaan. en KAPELLE- -tel. 01102-1441 6 AOK in ons THOOLSE distrikt schieten de ver- schillende werkzaamheden in onze teelten door het wel uitzonderlijke rustige herfstweer goed op. Nog maar zelden is de gehele uienoogst zo droog en blank in de bewaarruimten geborgen geweest. Mo menteel worden er in deze contrijen nog niet veel zaaiuien geruimd. Allereerst zit het met de prijs nog niet best, en verder is het een vaste regel dat aller eerst de laatste teelten zoals knolselderij en gladiolen gerooid moeten zijn. Pas dan komen de grote veiling- aanvoeren los, zodat hiermede ook wat meer werk- spreiding wordt verkregen. Door de gelukkig nog in september gevallen regen, zijn de laatste teelten nog wat in hun produtie bijgekomen. Van verschillende zijde verneemt men toch dat het voor de gladiolen- produktie beslist géén topjaar zal worden. Bovendien is de handel nog steeds wat traag in zakendoen in deze sierteeltproduktie, zodat veel telers zich afvra gen: hoe het dit seizoen zal aflopen. Gelukkig dat door het tot nu toe zéér mooie nazomerweer, de teel ten voordelig gerooid kunnen worden want dat kan ook wel eens onder minder goede omstandigheden r. een paar regenachtige dagen, die op SCHOU WEN EN DUIVELAND ongeveer 20 mm neer slag brachten, is het opnieuw fraai nazomerweer ge worden. Hoewel de regen bijzonder welkom was, het weer op zich verveelt heel gauw en bezorgt ongemak bij het werk. Op het einde van de week was er weer volop bedrijvigheid met het verzamelen van de nog te velde liggende zaaiuien. Het percentage kale uien was over het algemeen aanmerkelijk lager dan vóór de regenval. Zo te vernemen is er nogal wat tarra opgeslagen, waarvoor de bewaarkosten evenhoog lig gen dan de gave uien. Ze brengen alleen niets op en drukken de prijs van de netto-opbrengst. Ondanks behoorlijke export wil het met de prijs nog maar niet van de grond komen. Einde van de week was de telersprijs gezakt van 7 naar 4 Vz cent per kg. Het is te hopen, wanneer de velden zijn ge ruimd, het aanbod wat minder wordt, en prijsherstel mogelijk is. Uien blijven voor onze regio een belang rijk produkt. Hier en daar is men bezig geweest met het dorsen van verschillende bloemzaadgewassen. Hoewel het weer mooi is geweest, ging het dorsen niet van een leien dakje. Er is te weinig wind geweest, zodat het binnen in de ruiters zeer langzaam droogt. Over de opbrengsten valt nog geen zinnig woord te schrijven. Na grondige schoning is pas netto-opbrengst bekend en dat duurt bij de meeste zaadfirma's vrij lang. De witloftrekkers zijn bijzonder blij geweest met de regen en zijn rap aan het rooien gegaan. Enkele gladiolentelers zijn afgelopen week gestart met het rooien. We hoorden dat de bolgrootte wat tegenviel. De vroege soorten hebben blijkbaar nogal groeirem- ming gehad vanwege de droogte. De latere soorten kunnen uiteraard na de regenval nog wat doen, in dien het wortelgestel niet te veel geleden heeft. Het loof van de late soorten is nog vrij gaaf, dus kunnen die bij goed weer nogal wat doen. De botrytisch-be- strijding blijft onze aandacht vragen. Indien het weer en de grond het toelaten kon het wel eens zijn, dat vóór half oktober al heel wat tul pen zijn geplant. Van verschillende telers hoorden we dat ze daartoe plannen hadden. Met enige spanning wachten de tulpentelers die tulpen hebben afgeleverd met zuurclausule tot 1 ok tober, of al dan geen zuur in hun partij is voorgeko men. De berichten over het optreden van zuur zijn niet bepaald gunstig. We zullen hopen dat het alle maal nog meevalt. Dit weten de tulpentelers wel, dat het „zuur" een vreselijke ziekte is, en over de hele linie jaarlijks veel moeite en geld kost. Tot heden blijkt een afdoende bestrijding nog slechts een ijdele hoop. moeten gebeuren. Ook de op tijd nieuwe aangelegde percelen aardbeien hebben van het mooie weer ge profiteerd en zijn nu al reeds flink ontwikkeld. Ge regeld moet er echter nog gespoten worden tegen de meeldauw, terwijl ze zo mogelijk, ook luisvrij gehou den moeten worden. De tulpen zijn eind september, na de gevallen regen, ook weer geplant in een goed verzorgd plantbed. Zo loopt het planten en oogsten dikwijls door elkaar heen, wat ook maar goed is, om dat de verschillende teelten voor een goede werkver deling kunnen zorgen. Naar wij vernemen wordt de oogst van de zaaiuien dit jaar geschat op 400.000 ton, dat is per ha 4 en 12 méér dan in beide voorgaande jaren. Het areaal 1971 is 9640 ha, dat is 15 méér dan vorig jaar en 40 méér dan in 1969. Gelukkig dat er momenteel een goede export is van byna 10.000 ton per week. Het eni ge voordeel van het te lage prijspeil is weidat het afzetgebied hierdoor soms kan worden uitgebreid. Door het zéér mooje produkt dat dit jaar geteeld is kan het een stimulans geven dat het afzetgebied op wat langere termijn bekeken, behouden kan worden, óók als de prijzen wat zouden aantrekken. Handel en teler zullen echter het best gediend zijn met een af zet die zoveel als mogelijk gericht is op de export- behoefte. Dat allen hieraan zullen medewerken is ook onze wens en misschien dat er door de grote mas sa daar toch nog iets aan verdiend wordt ITW briefschrijver uit WALCHEREN is enkele da- gen weg geweest. En hoewel we geenszins een reisverhaal willen doen moet ons wel van het hart dat we het verbluffend vinden dat de prijzen in Duitsland en Zwitserland beslist niet van dien aard zijn dat men hier voor thuis hoeft te blijven. We stel len voorop dat het wat vluchtige indrukken zijn. We waren enkele jaren terug ook in deze contreien en toen kon men beslist zeggen dat het daar duurder was dan in Holland. Italië was toen aanmerkelijk goedkoper. Hoe schrikbarend bij ons in Holland de prijzen gestegen zijn ervaart men aan de lijve. Zo zijn kleren en schoenen huishoudwaren (o.i. al thans) goedkoper dan bij ons bij gelijkwaardige kwaliteit. Wat b.v. in Zwitserland verschrikkelijk duur was waren de groentewinkels. Appels lagen (ook in supermarkten) tot 1,20 (in Hollands geld omgerekend). Peren als bij ons en sla en tomaten duurder. Of er veel of weinig van gekocht werd we- (Zie verder pag. 12) 70ALS te verwachten was, zijn de financiële machthebbers die in wereldverband hebben vergaderd over het internationale geldstelsel, het niet eens kunnen worden. Voorlopig blijft het systeem van de z.g. „zwevende" koersen. We weten ongeveer wat dat betekent maar wat precies de gevolgen zullen zijn voor ons als ondernemers in de land- en tuin bouw, valt moeilijk te zeggen. We hebben begrepen dat het voor de EEG-land- bouwpolitiek in het algemeen een moeilijke zaak is. Voor het gemeenschappelijk landbouwbeleid worden z.g. rekeneenheden aangehouden die zijn gebaseerd op de waarde die de dollar sedert vele jaren heeft, dat wil zeggen 3,60 per rekeneenheid. Wanneer nu de onderlingen waarden van het geld anders gaan worden, zal het moeilijker zijn om tot een gemeenschappelijk beleid met gemeenschappe lijke prijzen te komen en zullen aanvullende maatrege len noodzakelijk zijn. Dat is al eerder gebeurd toen Frankrijk devalueerde. Toen werden er maatregelen aan de grens genomen om te voorkomen dat de Fran se uitvoer naar de andere EEG-landen bevoordeeld zou worden door deze waardevermindering van het geld. Toen Duitsland twee jaar geleden revalueerde, kregen de Duitse landbouwers een compensatie. We lazen dat de EEG-landbouwministers druk hebben ver gaderd over wat er gedaan moet worden naar aan leiding van de huidige situatie rond het geld maar dat men er nog niet uit is gekomen. Laten we hopen dat de gevolgen mee zullen vallen en dat we als land en tuinbouw niet te veel de nadelige gevolgen van een en ander zullen ondervinden. X/30R wat appelen en peren betreft loopt het de v laatste weken goed met de export. Dagelijks gaan grote hoeveelheden de grenzen over, vooral naar West-Duitsland. Het prijspeil ligt niet bijzonder hoog, maar tooh meer bevredigend dan het vorig jaar, al moe ten we er bij zeggen dat 1970 een slecht jaar is om te gebruiken als vergelijking! We hebben heel dui delijk gezien in de laatste maanden dat de presen tatie van het fruit voor export een zaak van de eerste orde is die alle aandacht nodig heeft. Enorm veel wordt er verpakt in z.g. kleinverpakking en dikwijls is aan de grote vraag naar verpakt fruit zelfs niet eens te voldoen. De grootwinkelbedrijven vragen een voor verpakt produkt en we zullen daar als tuinders voor moeten zorgen. Dat is gemakkelijker hier neergeschre ven dan in de praktijk verwezenlijkt, maar er zal niet aan te ontkomen zijn. We zullen ons hiermede in de komende tijd bezig moeten gaan houden want de toekomst van onze tuin bouw staat er mee op het spel en in het bijzonder denken we aan de fruitteelt. De tijd dat onze appels en peren op de veiling kon den neerzetten en dan maar moesten afwachten wat we er voor kregen, gaat voorbij. We zullen moeten aanbieden in de verpakking waarmede uiteindelijk de consument kan worden bereikt en ook in een kwaliteit die de consument wil. Hiervoor zal een organisatie nodig zijn, die mogelijk aangepakt zou kunnen wor den wanneer een flinke groep van veilingen binnen een bepaald gebied hun krachten hebben gebundeld. Het is niet aan ons hiervoor op dit moment een op lossing te geven. Hiervoor zou studie en denkwerk nodig zijn, maar dat er wat dient te gebeuren op dit terrein van de afzet staat vast. Ook dit is een zaak die zeker alle aandacht ver dient. We zijn hier opgegroeid met een Golden Deli cious die geel moest zijn. Deze heeft ook altijd de hoogste prijzen opgebracht! Wanneer echter duide lijk blijkt dat men het anders wil, en dat we dus een groener produkt moeten aanbieden, zullen we dat moeten doen, of we het leuk vinden of niet. Wannéér er een markt mee opgebouwd kan worden dan mogen we het niet nalaten. Ook hierover zou veel meer te zeggen zijn dan mogelijk is binnen het bestek van dit artikel. We willen het slechts naar voren brengen in de hoop dat er over nagedacht zal worden en dat er wat aan gedaan zal worden. We hebben als fruittelers weer een heel klein beetje hoop gekregen na de zeer zware jaren die we hebben gehad. We hebben op dit moment 'beslist nog geen re den om te juichen en we moeten zeker niet denken dat we er al zijn. Maar we gaan soms weer geloven in een toekomst voor de fruitteelt! En om zich in die toekomst staande te kunnen houden zal een grondige aanpak van en aanpassing aan de eisen van de tijd nodig zijn. juno

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 6