?1 3 VERZEKERINGSINSTELLINGEN VAN DE ZLM Er is weer geld te besparen OP NAAR DE 100 I van een tractor ƒ40,gaan vragen plus ƒ5,jaar lijkse vaste kosten, totaal 45,De W.A. dekking bedraagt dan ƒ400.000,Wil men het kaskorisico meeverzekeren dan komt er nog eervs ƒ8,per ƒ1000,cataloguswaarde bij. C TELLEN wij onze tarieven daartegenover dan zult u een enorm verschil konstateren. Bij onze O.V.M. is de W.A. dekking ƒ1.000.000,—! De W.A. premie bij ons bedraagt 18,plus ƒ5,vaste kos ten in totaal 23,De kaskodekking bij ons bedraagt ƒ5,per 1000,kataloguswaarde. Zetten wij dit om in konkrete cijfers dan komen de volgende verschillen tot uitdrukking. Catalogusprijs All-risks- LR. premie Voordelig LIOEWEL onze O.V.M. al ruim 20 jaar tractoren n verzekert, blijkt het toch gewenst nog eens de aandacht op deze branche te vestigen. Waarom? Wel het aantal tractoren, in gebruik bij onze ZLM-leden, is veel groter dan wij verzekerd hebben. In het belang nu van die leden, die elders verzekerd zijn, zetten wij gewoon een aktie op touw onder bet motto ,,op naar de 100%". Met kleine lettertjes voe gen wij daaraan toe „in de wetenschap nooit geen 100% te zullen bereiken". Eén dezer dagen kwam ons n.l. weer een medede ling van particuliere maatschappijen onder ogen, waar in werd aangekondigd, dat zij voor de W.A. dekking tractor premie particulier bij onze O.V.M. verschil 8,000 ƒ109,— 63,— ƒ46,— 10.000,— 125,— 73,— 52,— 12.000,— 141,— 83.— 58.— 14.000,— „157,— 93,— „64,— 16.000,— 173,— 103,— 70,— enz. enz. enz. enz. Wij zien aan bovenstaande voorbeelden dat de pre- mieverschillen ca. 70 bedragen. Daarbij bedenken de dat de voorwaarden ook nog ten gunste van onze O.V.M. zijn b.v. de W.A. dekking van 1 miljoen, geen groter eigen risico, een vlotte afwerking van schade gevallen etc. dan kan er slechts één konklusie getrok ken worden; verzeker uw tractor zo spoedig mogelijk bij de O.V.M. Ook wanneer u uw tractor uitsluitend elders W.A. verzekerd hebt is er al een premieverscbil van 22, per tractor d.i. 100% verschil in premie! Een teveel aan geld, dat u per se kwijt wilt, zou als tegenargument kunnen gelden. Wij weten met u dan wel andere mogelijkheden om van dit overschot aan geld af te komen! W.A. PLUS B.E.Z. MU zijn er een aantal uwer, die hun tractor elders verzekerd hebben tegen W.A. risico plus brand, explosie en zelfontbranding (B.E.Z.). Deze B.E.Z. is dus een stuk van het totale kaskorisico. Maar ook dan moet u particulier betalen ƒ45, plus ƒ5,per ƒ1000,cataloguswaarde. Dit bete kent, dat in dit geval u ook nog meer premie betaalt dan voor een volledige all-risksdekking bij ons. Rond 40 van de tractoren, in gebruik bij onze leden, zijn nog elders verzekerd. In aantal komt dit neer op zo'n 2200 tractoren. Laten wij het verschil in premie nu eens op gemiddeld 50,per tractor stel len dan gooit u, bezitters van deze 2200 tractoren, jaar lijks 110.000,aan premie overboord. Als u het de moeite niet vindt, wij wel! Wij hebben nog steeds respect voor een dergelijk bedrag. ADVIES AAOET u nog een advies van ons? Kunt u krijgen. Gaat u na wanneer uw elders lopende polis afloopt en zegt deze 3 maanden voor de vervaldag op. Onze vertegenwoordiger in uw district zal u overigens gaarne behulpzaam zijn met het opzeggen van de el ders lopende polis en het indienen van een aanvraag bij onze maatschappij. U ziet: er is weer geld voor u te besparen! DE L. (Vervolg van pagina 1) VOORDRACHT: B. BECU NIEUWE VOORZITTER ZLM D.B. TELEURGESTELD OVER LANDBOUWBEGROTING AKKERBOUW IYE heer J. B. Becu deelde betreffende de situatie in de akkerbouwsector medé, dtat het erop lijkt dat de druk op graanprijzen iets minder aan het wor den is. Ook in de consumptieaardappelprijzen lijkt iets beweging te zitten, alhoewel de termijnmarkt het laat afweten. De verwachte goede suikerbietenoogst zal een behoorlijk kwantum magere suiker tot gevolg heb ben. Indien er zich echter geen bijzondere omstandig heden voordoen, zal de prijs daarvan, zich op het prijsniveau van de halfvette suiker bewegen, zodat de korting misschien wel mee kan vallen. Desgevraagd deelde de heer Becu over de prijssituatie op de graan markt mede, dat het Landbouwschap de Minister van Landbouw heeft gevraagd zodanige maatregelen te treffen dat een meer bevredigende prijsvorming bin nen de interventie- en drempelprijzen gerealiseerd kan worden. Bepleit worden een restitutiebeleid, waardoor de export van granen naar derde landen voldoende op gang kan komen en een verhoging van de denatura- tievergoeding voor zachte tarwe. VAKANTIE OP DE BOERDERIJ AP initiatief van een aantal VW organisaties in Gelderland en Overijssel wordt binnenkort een Stichting „Vakantie op de boerderij" in het leven ge roepen. Deze stichting stelt zich ten doel het geven van informatie en verlenen van bemiddeling omtrent het verblijf op boerderijen die als zodanig volledig in bedrijf zijn. Gedacht wordt aan het verhuur van ka mers met of zonder gebruik van keuken, kamerver- huur met volledig pension en verhuur van zomerhuis jes. Aan de Provinciale Zeeuwse VW is verzocht om in deze Stichting deel te nemen. Alvorens hierover een beslissing te nemen heeft de Prov. VW zich onder meer tot de ZLM gewend met de vraag of er naar de mening van de ZLM een rede lijk aantal van dergelijke vakantieboerderij mogelijk heden zijn. De Prov. VW acht deze zeer beperkt en komt tot de voorlopige conclusie dat het geen zin heeft tot deze nieuwe stichting toe te treden. Hoewel er enig verschil is tussen de situatie in Gel derland, Overijssel en Zeeland was de vergadering van mening dat er plaatselijk en streeksgewijze wel dege lijk belangstelling onder de agrarische bevolking voor het bieden vain accomodatie op de boerderij aanwezig is. In dit verband achtte de vergadering een meer po sitieve opstelling ten aanzien van het doel van de Stichting „Vakantie op de boerderij" op zijn plaats, dan van de zijde van de Prov. VVV wordt voorge steld. Gezien de aan de gang zijnde ontwikkelingen op dit gebied zouden naar de mening van het bestuur ook mogelijkheden tot het plaatsen van enkele cara vans op of in nabijheid van het erf bij de aktiviteiten van de Stichting betrokken kunnen worden. Het destijds door de ZLM opgestelde rapport „Land bouw en Recreatie" en de daarin gedane aanbevelin gen zijn nog steeds van kracht. Het bestuur besloot de Prov. Zeeuwse VW te adviseren zich ten aanzien van de deelneming in de Stichting positief op te stel len en een verdere eventuele gezamenlijke enquête te bepleiten waardóór meer feitelijke gegevens beschik baar zouden komen t.a.v. de genoemde vormen zoals o.a. het logeren op de boerderij, de caravans en het zo merhuisje. (De laatste twee vormen uiteraard slechts onder bepaalde voorwaarden.) VERHOGING VEERTARIEVEN HET bestuur nam een afwijzend standpunt in ten aanzien van de plannen om de veertarieven voor de bootdiensten over de Westerschelde met 35 te verhogen. De agrarische bedrijfstak in Zeeuws-Vlaanderen, doch ook in overig Zeeland, toch reeds door de afge sloten ligging in een wat nadeliger positie verkerend, zou door deze drastische verhoging opnieuw ernstig onevenredig worden 'belast! TUINBOUW fN zijn overzicht betreffende de ontwikkelingen in die tuinbouwsector deelde de heer Goud mede dat men zich ook in tuinbouwkringen de laatste tijd bezig heeft gehouden met de miljoenennota 1972. Ondanks het feit dat de regering ernstige pogingen wil doen het enorme tekort op de betalingsbalans in te dammen en een stuk inflatie te bestrijden moeten we er toch ernstig rekening mee houden,, dat de totale loonsom nog belangrijk verder zal stijgen. Dit zal volgens de heer Goud voor de tuinbouw nog grotere kostenstij gingen met zich meebrengen, die veelal niet doorbe rekend kunnen worden. Het meest kwetsbaar zijn wat dit betreft die sectoren, waar de kosten van de arbeid een groot deel uitmaken van de totale produktiekosten. In de glastuinbouw en fruitteelt ligt dit bijvoor beeld rond de 30 en in de bloemen en bloembollen teelt nog hoger. De heer Goud constateerde dat het voor vele bedrijven dan ook steeds moeilijker zal worden om dit op te vangen. Ten aanzien van de afzet kon de heer Goud komsta- teren dat het voor de tomaten een vreemd seizoen is geweest. De prijzen hebben geschommeld van zeer laag tot vrij hoog. Van 'komkommers is er een flink aanbod, maar de prijzen zijn laag en de exportvraag hiervan is gering. De oogst van zaaiuien bedraagt in ons land ongeveer 400.0(H) ton, wat 20 meer is dan het vorig seizoen. De prijzen zijn momenteel zeer laag en op dat lage prijsniveau is er een vlotte export. Wat de appels betreft kon de heer Goud mededelen dat de prijzen iets beter zijn dan vorig jaar, maar wanneer men van de middlenprijs uitgaat, deze niet veel verschilt van de kostprijs. Naar peren is er een levendige vraag, dat voortvloeit uit een minder aan bod. Tot slot wees de heer Goud er nog op dat de arbeidsvoorziening in de pluktijd, vooral voor de wat oudere bedrijven, een steeds groter probleem gaat worden, omdat hiervoor weinig mensen beschikbaar zijn. VEEHOUDERIJ WAT de ontwikkelingen in de veehouderijsector betreft, kon worden medegedeeld, dat er be trekkelijk weinig handel in gebruiksvee was, doch dat de prijzen van de melk- en kalfkoeien hoog blijven. De droogte in september heeft de grasgroei ongun stig beïnvloed, doch dit heeft nog geen gevolgen voor het aanbod op de markten, die nog steeds niet druk 'bezet zijn. De nuchtere kalveren blijven duur, zelfs bij stijgend aanbod. Wat de mesterij aangaat, kan worden gecon stateerd, dat dit jaar de financiële resultaten wat beter zijn dan in het voorgaande jaar. In de week van 2024 september was de gemiddelde maiktprijs 259,26 terwijl de gemiddelde EEG-prijs 263,31 be droeg. Ten aanzien van de varkensprijzen wordt opge merkt, dat deze aanvankelijk wat stegen door de ge- wichtsgrens te verhogen, doch de laatste dagen brok kelden ze wat af. Hoewel het manipuleren met de gewichtsgrens soms noodzakelijk kan zijn, blijven er gevaren kleven. Wil men op een gegeven moment terug naar een lagere gewichtsgrens, dan volgt groter aanbod' met een na delige invloed op het prijsverloop. In de pluimveesector kan gelukkig gesproken wor den van een herstel van de eierprijzen tot oen lonend niveau. In de slachtpluimveesector ziet men de toe komst somber in; de voorraden zijn groot en de exportmogelijkheden klein. In de zuivelsector is de positie wel grondig gewij zigd. Ruim een jaar geleden sprak men van een boter berg, dóch thans is er geen enkele voorraad meer. De zuivelmarkt toont een tekort en men verwacht, dat deze situatie in de herfst en winter zal voortdu ren. De kaas- en melkpoederprijzen gaan dan ook om hoog. In een recente vergadering van de F.N.Z. werd medegedeeld, dat de Europese Commissie verstrek kende bevoegdheden zal krijgen om de export naar derde landen af te remmen en tevens om de invoer van zuivelprodukten in de EEG te stimuleren. De gunstige prijsontwikkeling in de zuivelsector zal naar schatting de exportopbrengst van ons land met circa 175.000.000,verhogen en dus een belangrijke bijdrage leveren aan de gezondmaking van onze na tionale economie. VAN HOBOKENPRIJS 1971 rheer J. B. Becu, voorzitter van de jury voor toe kenning van de „Van Hobokenprijs", kon ter vergadering mededelen dat genoemde jury besloten had de „Van Hobokenprijs 1971" toe te kennen aan de heer J. Kodde te Biggekerke, deelnemer aan de Topkadercursus 197!/'71, voor zijn scriptie over de achtergronden en de betekenis van kontraktproduktie. (Zie elders in dit nummer.) Het bestuur kon zich vol ledig met dit voorstel verenigen. BENOEMINGEN IN de vacatures in de oommissie van beheer van het tenitoonistellingsfonds en de recreatiecommissie, ontstaan door het vertrek van de heer D. Aarden wordt voorzien door de benoeming van de heer W. van Velt- huyzen, Aarle-Rixtel in tentoonstellingscommissie en van de heer D. Engelen, Eindhoven in de Recreatie commissie. De heer M. Boonman zal de heer W. C. Sinke opvolgen als secretaris van de veehouderijcom missie van de ZLM. RONDGANG LANGS DE KRINGEN IN het enkele maanden geleden opgestelde schema voor de „Rondgang langs de kringen" waarbij de kring- en afdelingsbestuursleden in besloten bijeen komsten met funktionarissen van het secretariaat, afd. Voorlichting en Boekhoudbureau over allerlei zaken van gedachten kunnen wisselen bleken enkele ver anderingen noodzakelijk te zijn. Na uitvoerige discus sie werd besloten deze bijeenkomsten op de volgende data te doen plaats vinden. Maandag 8 november: 's middags - Langstraat; 's avonds - Oost Midden Brabant. Woensdag 10 november: 's middags - West-Brabant; 's avonds - Altena - Biesbosch. Donderdag 11 november: 's middags - Schouwen-Duiveland; 's avonds - Tholen. Vrijdag 12 november: 's ochtends - Noord-Beveland; 's middags - Oost Zuid-Beveland. Dinsdag 16 november: 's ochtends - Walcheren 9 uur; 's avonds - Westelijk Zuid-Beveland 19.30 uur. Wceinsdag 17 november: 's ochtends - West Zeeuws-Vlaanderen; 's middags - Axel. Donderdag 16 december: Hulst.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 3